Το Samoyed μου δεν είναι καθόλου άγριο με τους ξένους...Help...!!!!!!!!!!!!!!!


Sotiris K.

New Member
24 Αυγούστου 2010
2
0
Καταρχήν γειά και χαρά σε όλους.Είμαι κάτοχος ενώς πανέμορφου αρσενικού Samoyed του Χιούι...Είναι σχεδόν 11 μηνών παρά κατι μέρες...Το σκυλί πραγματικά είναι πανέμορφο και πανέξυπνο και πάρα πολύ υπάκουο...Σε σημείο που με αφήνει έκπληκτο...Έχω όμως το εξής πρόβλημα : Δεν κάνει καθόλου για φύλακας.Του έχω κάνει κοινωνικοποίηση απο πολυ μικρό και όποτε πάμε βόλτα τρελένεται να τον χαιδεύουν και να τον παίζουν.Με άλλα ζώα είναι πολύ στοργικός (φανταστείτε οτι τρώει και κοιμάται μαζί με ένα γατάκι) και νομίζω με το να τον κοινωνικοποίησω απο νωρίς έχασε όλη του την αγριάδα.Τις προάλες είχα ραντεβού με κάποιον σπίτι μου να του δώσω κάτι λεφτά,ενώ στο σπίτι μου δεν ήταν κανείς όταν με πήρε τηλέφωνο το παιδί του λέω περίμενε 2 λεπτά και έφτασα.Όταν λοιπόν πήγα όχι μόνο ο σκύλος δεν του γάβγιζε αλλά είχε ανέβει πάνω του όλος χαρά και τον έγλειφε,ενώ το συγκεκριμένο άτομο δεν το έχει ξαναδεί ποτέ...Τον ρώτησα σου γάβγισε καθόλου ? μπα μου λέει χάδια ήθελε...Δυστηχώς το κάνει σε όλους αυτό με αποτέλεσμα να μην ξεχωρίζει το καλό από το κακό.Κάποιος κακόβουλος μπορεί να του δώσει να φάει κάτι κακό ακόμα και να τον κλέψει (τόσο όμορφος που είναι).Δεν θέλω έναν σκύλο δολοφόνο αλλά τουλάχιστον να αγριέυει λίγο όταν πρέπει.Παρακαλώ πείτε καμιά ιδέα σκέφτηκα να τον πάω για εκπαίδευση αλλά έχω ακούσει οτι τα ταλαιπορούν πολύ τα σκυλιά εκεί,τι να κάνω δεν ξέρω...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πριν καταληξεις στη φυλη διαβασες καθολου γι αυτη? Samoyed για φυλακα γιατι επελεξες?
Καλως ηρθες!
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
από που τον έχεις πάρει τον σκύλο?
11 μήνων είναι μικρός ακόμα και δεν έχει δείξει τον χαρακτήρα του.

ε αποτέλεσμα να μην ξεχωρίζει το καλό από το κακό
μα το ''καλό και το ''κακό'' εσύ πρέπει να του το δείξεις.

και νομίζω με το να τον κοινωνικοποίησω απο νωρίς έχασε όλη του την αγριάδα
χρειάζεσαι ενημέρωση.
η κοινωνικοποίηση σε σκύλο φύλακα,σωματοφύλακα,... είναι το Α και το Ω.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Samoyed Temperament

The Samoyed, known as the smiling dog, is intelligent and gentle breed that bonds closely with its family. It is friendly towards other pets and prefers to play with children, although it may tend to herd younger kids. Even though it barks a lot, it is far too friendly to be a watchdog. It is playful even with strangers and never distrustful or shy. The Samoyed is calm indoors, however it can be mischievous if not exercised both physically and mentally. It is intelligent and stubborn and may dig and bark if it grows bored. Even with its willful nature, it remains a loyal breed that wishes to please its owner.

http://www.5stardog.com/dog-breeds-samoyed.asp

Μπορω να στο μεταφρασω αν θελεις!

Καλως ηρθες!!​
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Να σου ζήσει. Ακριβώς έτσι πρέπει να είναι τα Samoyed. Για ν'αποφύγεις κακόβουλες ενέργειες βάλε τον κούταβο μέσα στο σπίτι.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Τα Samoyed δεν είναι για φύλακες φιλαράκο, είναι καλόβουλα πλάσματα που αγαπάνε σχεδόν τους πάντες. Αν το πήρες για φύλακα έκανες μεγάλο λάθος.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πράγματι, το Σάμογεντ είναι από τα ΠΙΟ φιλικά ζώα με τους ξένους.

Κι εκεί είναι όλη η γοητεία τους (η ομορφιά τους έρχεται 2η κατά την γνώμη μου).
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το σαμογέντ μου δεν είναι καθόλου άγριο με τους ξένους...συγχαρητήρια-έχετε ένα πολύ καλό σαμογέντ
Ο εκτροφέας του τι σου είπε? ότι κάνει για φύλακας?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μια χαρά είναι ο σκύλος!Πολύ καλά έκανες και το κοινωνικοποιήσες από μικρό!
Η φυλή δεν ενδείκνυται για φύλακας!
Εσυ πρέπει να του μάθεις πράγματα,δεν τα κατεβάζει μόνο του από το μυαλό του!
Από σένα θα μάθει και θα ανάπτυξη την κριτική ικανότητα για να ξεχωρίζει το καλό από το κακό!Η κοινωνικοποίηση είναι το Α και Ω γι αυτα τα πράγματα γιατί σκύλος μαθαίνει και έπειτα ξέρει να κρίνει πως θα φερθεί!Γι αυτό ο σωστός σκύλος είναι ο σκύλος που έχει περάσει από πολλές και διαφορετικές καταστάσεις!Συνέχισε έτσι!Έχεις πέσει λίγο έξω όσον αφορά την επιλογή τις φυλής για φύλακα!
 


Sotiris K.

New Member
24 Αυγούστου 2010
2
0
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και για το καλοσόρισμα...Είδα κάποιες απαντήσεις πού έλεγαν γιατί πήρες για φύλακα Samoyed ???Μα δεν τον πήρα για φύλακα απλά είχα -και έχω- την απορία γιατί δεν γαβγίζει στους ξένους.Βασικά πριν τον αγοράσω το έψαξα αρκετά και ήμουν μεταξύ Samoyed και Labrador λόγω του χαρακτήρα τους.Με τράβηξε όμως το Samoyed για να πώ την αλήθεια από την σπάνια ομορφιά του.Άλλο ένα χαρακτηριστικό ήταν η συνύπαρξη του με τα άλλα ζώα καθώς στο σπίτι έχω 2 γάτες , (περιφραγμένες) κότες , πάπιες , και 1 κατσίκα.Είμαι απο Κρήτη και τα ζώα αυτά τα έχουν οι γονείς μου που ζούν από κάτω , το σκυλί το έχω ελεύθερο και δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα σε μια πολύ μεγάλη αυλή μπροστά καί γύρω από το σπίτι.Σε όλα που έλεγαν τα διάφορα site έπεσαν 100% μέσα.Το περίεργο είναι οτι σε όλα τα άλλα που έλεγαν για τα Samoyed στην ενότητα " Ικανοτητα φύλακα " του δείνουν 5 αστεράκια...Για αυτό σκεφτόμουν μήπως έκανα εγώ κάτι λάθος ,κοιτάξτε λίγο εδώ : http://www.cheapet.gr/catalog/product_info.php/cPath/23_36/products_id/91 Το σκυλί το πήρα απο τα Χανιά από Pet Shop καί γεννήθηκε στην Τσεχία είναι άριστης μορφολογίας θα ανεβάσω φωτο να τον δείτε , έχει όλα τα βιβλία και οικογενοιακό δέντρο.Kαι πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας κάθε απάντηση την διαβάζω πρσεκτικά γιατί σίγουρα όλοι όσοι είστε εδώ ξέρετε :D
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Και μέχρι να σε ενημερώσει κάποιος για την συγκεκριμένη ράτσα, εγώ να σε ρωτήσω, είσαι ενήμερος για κάτι απ' όλα αυτά:
http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?4953-Εμπειρίες-από-pet-shops-bybs
http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?38-PET-SHOPS-PUPPY-MILLS

και βεβαίως, καλού-κακού:
http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?273-γιατι-ΔΕΝ-ζευγαρωνουμε-τα-σκυλια

:)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Οι Pet-Shopάδες των Χανίων είναι οι καλύτεροι...

Οι καλύτεροι εκτροφείς, μόνο σε αυτούς τους εμπόρους πουλάνε σκυλάκια...

Γιατί ξέρουν πως αγαπούν τα ζώα και πως δεν πουλούν κουτάβια σε όποιον κι όποιον, μόνο για το χρήμα...

Μάλιστα τους πουλούν τα κουτάβια τους και κόστος, έτσι ώστε να μπορεί να ζήσει ο πετσοπάς από αυτό....

Δεν τους νοιάζει που έχουν λίστα αναμονής με υπέροχους ανθρώπους από όλη την Ευρώπη, αν πάρει Πετ-σοπάς τηλέφωνο για κουτάβι, του στέλνουν ένα ΑΜΕΣΩΣ, και μάλιστα το καλύτερο....

Γιατί είναι διάσημοι οι Έλληνες για τα φιλοζωικά τους αισθήματα (κυρίως στην Κρήτη) και αυτό έχει σημασία. Ας μην πάει ποτέ ο σκύλος σε έκθεση, δεν πειράζει καθόλου, αφού θα ζει Ελλάδα...

Και ας μην μάθει ΠΟΤΕ ο εκτροφέας τι απέγινε το κουτάβι του και ΠΟΥ ακριβώς ζει και πως, δεν τον ενοχλεί καθόλου γιατί έχει τυφλή εμπιστοσύνη στον πετ-σοπά, πέρα από κάθε αμφιβολία...

Τα κουτάβια που πουλάει ο πετ-σοπάς ξέρει να τα διαλέγει (έχει τεράστια εμπειρία με ΟΛΕΣ τις φυλές) και αν σου πει πως ο σκύλος σου είναι καλός, είναι απολύτος βέβαιο...

Σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγε ψέμματα μόνο για το κέρδος, και σε καμία περίπτωση δεν θα σου έδινε πλαστά χαρτιά (ή χαρτιά άλλου σκύλου, που ο ιδιοκτήτης δεν τα ζήτησε)...

Κι αν πιστεύεις έστω ένα από τα παραπάνω, θα απορήσω πραγματικά, αν ΔΕΝ πιστεύεις και στον Αγιο Βασίλη!
 
Last edited:


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Το σκυλί το πήρα απο τα Χανιά από Pet Shop καί γεννήθηκε στην Τσεχία είναι άριστης μορφολογίας θα ανεβάσω φωτο να τον δείτε , έχει όλα τα βιβλία και οικογενοιακό δέντρο.
Απο που στα Χανια;
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Οι Pet-Shopάδες των Χανίων είναι οι καλύτεροι...

Οι καλύτεροι εκτροφείς, μόνο σε αυτούς τους εμπόρους πουλάνε σκυλάκια...

Γιατί ξέρουν πως αγαπούν τα ζώα και πως δεν πουλούν κουτάβια σε όποιον κι όποιον, μόνο για το χρήμα...

Μάλιστα τους πουλούν τα κουτάβια τους και κόστος, έτσι ώστε να μπορεί να ζήσει ο πετσοπάς από αυτό....

Δεν τους νοιάζει που έχουν λίστα αναμονής με υπέροχους ανθρώπους από όλη την Ευρώπη, αν πάρει Πετ-σοπάς τηλέφωνο για κουτάβι, του στέλνουν ένα ΑΜΕΣΩΣ, και μάλιστα το καλύτερο....

Γιατί είναι διάσημοι οι Έλληνες για τα φιλοζωικά τους αισθήματα (κυρίως στην Κρήτη) και αυτό έχει σημασία. Ας μην πάει ποτέ ο σκύλος σε έκθεση, δεν πειράζει καθόλου, αφού θα ζει Ελλάδα...

Και ας μην μάθει ΠΟΤΕ ο εκτροφέας τι απέγινε το κουτάβι του και ΠΟΥ ακριβώς ζει και πως, δεν τον ενοχλεί καθόλου γιατί έχει τυφλή εμπιστοσύνη στον πετ-σοπά, πέρα από κάθε αμφιβολία...

Τα κουτάβια που πουλάει ο πετ-σοπάς ξέρει να τα διαλέγει (έχει τεράστια εμπειρία με ΟΛΕΣ τις φυλές) και αν σου πει πως ο σκύλος σου είναι καλός, είναι απολύτος βέβαιο...

Σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγε ψέμματα μόνο για το κέρδος, και σε καμία περίπτωση δεν θα σου έδινε πλαστά χαρτιά (ή χαρτιά άλλου σκύλου, που ο ιδιοκτήτης δεν τα ζήτησε)...

Κι αν πιστεύεις έστω ένα από τα παραπάνω, θα απορήσω πραγματικά, αν ΔΕΝ πιστεύεις και στον Αγιο Βασίλη!
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:paja1:
 


Rahem

Active Member
6 Μαϊου 2010
30
0
Εγώ ενδιαφέρομαι πολύ για τα σαμογιέντ και έχω διαβάσει αρκετά sites. Γενικά υπάρχουν πολλές αντιφάσεις σε αυτά που γράφουν.
Δες αυτά
http://www.british-samoyed-club.co.uk/
http://www.samoyedclubvictoria.com/index.htm
Είναι όμιλοι ειδικά για σαμογιέντ και όσο να 'ναι εμπιστέυομαι αυτά που λένε παραπάνω από την κάθε σελίδα που μιλάει για σκυλιά από όλες τις ράτσες...
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
το cheapet δεν είναι η καλύτερη πηγή πληροφόρησης για τις φυλές σκύλων πάντως. :p
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
καλησπερα φιλε μου,
εχω μια εντελώς διαφορετική ράτσα , η όποια όμως συμφωνα με τα βιβλία δεν ειναι και ο καλυτερος σκύλος φύλακας.....!!!
θα σου πω το εξής.Ο σκύλος μου δείχνει σημαδια φύλαξης και ειναι ενεργοποιημένος, αλλά αυτο που τον ώθησε σε αυτη την κατευθυνση πιστεύω αποκλειστικά ήταν η συμβίωση με ενα γερμανικο ποιμενικο που εχω στο εξοχικο για κανενα 2 μηνο...
μαζι με αυτο έμαθε να ειναι καχύποπτος και να ψάχνει τους ήχους....
αρα ειναι σωστο αυτο που σου πρότειναν τα παιδια...χρείαζεται δάσκαλος...4ποδος όμως...

καλη επιτυχία!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οχι χρειαζεται σωστη φυλη!

Φυλη η οποια δεν ειναι καταλληλη για φυλαξη η δεν μπορει να αναπτυξει το ενστικτο αυτο μπορει να παει στο αλλο ακρο και να γινει επικινδυνη!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Συγνώμη, έχεις Στάφυ; Ποιός σου είπε πως δεν έχουν ένστικτο φύλαξης;

Έχουν, και μάλιστα ΠΟΛΥ περισσότερο από τον Γ. Ποιμενικό!
Δεν εκπαιδεύονται σε καθήκοντα προστασίας για άλλους λόγους (υπερβολικό πείσμα και δυσκολία στην υπακοή όταν είναι ανεβασμένη η αδρεναλίνη τους). Τα περισσότερα Τέρριερ έχουν τρομερό ένστικτο φύλαξης. Ακόμη και τα Γιόρκσαιρ έχουν πιο πολύ από τον Γερμανικό Ποιμενικό (άλλο αν δεν έχουν το μέγεθος να το υποστηρίξουν)!