Τράβηγμα στη βόλτα!!!


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Το "διπλά" το αποφεύγουμε για ευνόητους λόγους στην καθημερινή μας βόλτα.
εννοείς την εντολή διπλα? που έρχεται και κάθεται διπλα και αριστερά???
γιατί την αποφεύγεις δεν κατάλαβα....??? :-k
 
Last edited by a moderator:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Την αποφεύγω γιατί χάνεις την απόδοση της όταν την χρησιμοποιείς χωρίς κίνητρο και για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Θα σου δώσω δύο παραδείγματα.
Στο πρώτο σκυλί του κάνεις κάθε μέρα επανάληψη του "δίπλα" το πολύ 1-2φορές και για 10μ.
Το δεύτερο σκυλί του λες συνέχεια "δίπλα" στην βόλτα, κάθε μέρα.
Πιο απο τα δύο σκυλιά θα κάνει καλύτερο "δίπλα"?
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
εγώ δεν του δίνω κάποια εντολή. Απλά είναι δίπλα μου. δεν του έχω μάθει εντολές για μαζί και δίπλα. (δεν το κατάφερα ) :p απλά κάθεται δίπλα μου γιατί είδε ότι δεν περνάει το δικό του.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Την αποφεύγω γιατί χάνεις την απόδοση της όταν την χρησιμοποιείς χωρίς κίνητρο και για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Θα σου δώσω δύο παραδείγματα.
Στο πρώτο σκυλί του κάνεις κάθε μέρα επανάληψη του "δίπλα" το πολύ 1-2φορές και για 10μ.
Το δεύτερο σκυλί του λες συνέχεια "δίπλα" στην βόλτα, κάθε μέρα.
Πιο απο τα δύο σκυλιά θα κάνει καλύτερο "δίπλα"?
ναι έχεις δίκιο.

κι εγώ διπλα δεν έχω επιχειρήσει ακόμα χωρίς ανταμοιβή.
στην βόλτα τα βασικά με διαλείμματα εκπαίδευσης κάνω
(όταν δεν σκάει ο τζίτζικας..με αυτές τις ζεστες έχουμε μείνει πίσω!
άντε να δροσίσει να τον ξαναβάλω στην ρουτίνα)
 


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
Καλό είναι στον σκύλο να μπορεί να ταξινομηθεί μια ακολουθία από τον ιδιοκτήτη για να καταλάβει και να πράξει ανάλογα.
Ας το χωρίσουμε σε κομμάτια.
Στο πρώτο κομμάτι, πριν ξεκινήσουν από το σπίτι καλό ειναι να παραμένει ήρεμος και δεκτικός.
Στο δεύτερο είναι στο δρόμο, να είναι δίπλα χωρίς να τραβάει και το τρίτο είναι "απελευθέρωση" από το λουρί ή με ιμάντα σε κάποιο πάρκο και πολύ παιχνίδι, όχι μόνος του αλλά με τον ιδιοκτήτη.

Ετσι ο σκύλος συνεργάζεται καλύτερα και δεν περιορίζεται μονο με μια εντολή "δίπλα" όταν θέλει να εκτονωθεί από την στιγμή που άνοιξε η πόρτα.
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Οταν λες τραβάει εννοείς μπροστά? Γιατί δεν του μπλοκάρεις το δρόμο με το πόδι μην πάει μπροστά? Και σε μένα τραβούσε μια να κατουρίσει μια να μυρίσει αριστερά και δεξιά.... το αφηνα για να απολαμβάνει βόλτα όμως ειναι λάθος...
Για αρχη να έχεις λίγο λουρί ώστε να είναι διπλα σου μην φτάνει να παει απο δω και απο κει.. μόλις κανει κίνηση να φυγει απο δίπλα σου διορθωσε τον με ξαφνικό τράβηγμα..
Για να μην παει μπροστά απο σένα ...μόλις παει να βγει μπροστα του λες αυστηρά ''πίσω'' και ταυτόχρονα τον μπλοκάρεις με το πόδι σου...
μια δυο τρεις...εικοσιτρεις αν τα κανεις σωστά με υπομονή θα μάθει...!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το λουράκι είναι εργαλείο. Αντι να τραβάει ο σκύλος 30λεπτά κατα την διάρκεια της βόλτα και να τον πνίγεις, τον διορθώνεις μια-δύο φορές και απολαμβάνει καλύτερα την βόλτα.

Μπορείς να του μάθεις να έρχεται δίπλα σου αλλά έτσι τον εκπαιδεύεις να κάνει κάτι όταν του το ζητάς. Άλλο αυτό και άλλο να είναι "ηρεμο" κατα την διάρκεια της βόλτας. Το "διπλά" το αποφεύγουμε για ευνόητους λόγους στην καθημερινή μας βόλτα.
ΜεγάλεΒασίλη είσαι μεγάλος!

(ας σβήσει κάποιος το προηγούμενο spot έκανα λάθος)
Δεν θα βλέπουμε τίποτα!
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
δεν εχω διαβασει ολες τις απαντησεις οποτε αυτο που θα πω μπορει να το εχει αναφερει και καποιος αλλος...καταρχην παρε σαμαρακι γατι θα του βγει ο λαιμος αν τραβαει...δευτερον τραβαει για να παει καπου η μυριζει κατω και ακολουθει αυτο που βρηκε? αν ειναι το δευτερο δυσκολα θα αλλαξει... οταν τραβαει μην μπανεις σε κοντρα μαζι του...δηλαδη δεν θα τραβας και εσυ σταθερα και οποιος κερδισει...απλα θα του λες "μη" και θα τραβας "δυνατα" 3-4 φορες διακεκομμενα...εγω αυτο εκανα και δεν εχω θεμα πλεον...αν εχεις το λουρι στο λαιμο προσεχε οταν τραβηξεις μην του κανεις ζημια...και οποτε τραβαει ποτε δεν θα πηγαινει εκει που θελει...θα αλλαζεις κατευθυνση...
 




tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
καταρχην παρε σαμαρακι γατι θα του βγει ο λαιμος αν τραβαει...δευτερον τραβαει για να παει καπου η μυριζει κατω και ακολουθει αυτο που βρηκε? αν ειναι το δευτερο δυσκολα θα αλλαξει... οταν τραβαει μην μπανεις σε κοντρα μαζι του...δηλαδη δεν θα τραβας και εσυ σταθερα και οποιος κερδισει...απλα θα του λες "μη" και θα τραβας "δυνατα" 3-4 φορες διακεκομμενα...εγω αυτο εκανα και δεν εχω θεμα πλεον...αν εχεις το λουρι στο λαιμο προσεχε οταν τραβηξεις μην του κανεις ζημια...και οποτε τραβαει ποτε δεν θα πηγαινει εκει που θελει...θα αλλαζεις κατευθυνση...
Με τη μόνη λεπτομέρεια πως μιλάμε για έναν σκύλο που ήταν τα τελευταία 7 χρόνια της ζωής του κυνηγόσκυλο + Δεν έχει μάθει ποτέ να περπατάει δίπλα. Με το σαμαράκι απλά θα μάθει να τραβάει ποιο πολύ...Φιλοξενούμε και εμείς ένα epaniel breton από φιλοζωική...Είναι μάλλον ιμίαιαμο και 1,5 έτους περίπου...Ούτε το δικό μας έχει μάθει να περπατάει δίπλα, έχει απίστευτες αντοχές και τραβάει απίστευτα....Το άλλο μας σκυλί που έχει 2πλάσια κιλά το κάνει να μοιάζει με γατάκι στο τράβηγμα....
Συνήθως αυτά τα σκυλιά τραβάνε όταν μυρίσουν κάτι, είτε αυτό είναι γάτα, είτε είναι περιστέρι είτε είναι σκίουρος.....Δεν σκέφτονται και δεν το έχουν σαν επιλογή να μην τραβάνε....
Το μόνο που μπορώ να συμβουλέψω τον φίλο είναι να οπλιστεί με τεράστια υπομονή και σιγά σιγά θα βλέπει βελτίωση. Ο βασικός σου στόχος θα είναι να περπατάει δίπλα σου με χαλαρό λουρί....Αν τραβάει μπροστά, διορθώνεις, τον φέρνεις δίπλα και ξαναπροσπαθείς...Αυτό επί 1.000.000 φορές...
Επίσης πρέπει να βρίσκεις τρόπους να του κατεβάζεις τον ενθουσιασμό...Φυσικά όχι ξύλο....
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Στη θέση σου, θα αποδεχόμουν το τράβηγμα. Είναι κυνηγόσκυλο και στο αίμα τους έχουν το τρέξιμο και άλλα πολλά. Πως τα παει με τις γάτες; Μονο έναν εκπαιδευτή κυνηγόσκυλων γνωρίζω που να λέει ότι τα σκυλιά αυτά πρέπει να περπατάνε ήρεμα μαζι με το αφεντικό τους. Ολοι οι άλλοι είναι αντίθετοι. Είναι υπερβολικά δύσκολο να το καταφέρεις.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Στο πάρκο που πηγαίνω έρχεται κυνηγός με 3 επανιέλ, τα δύο κυνηγάνε, το ένα όχι.
Προχωράνε και τα 3 τέλεια συγχρονισμένα μαζί του.
(Και άλλοι κυνηγοί με 1 επανιέλ ο καθένας βέβαια, επίσης οι σκύλοι τους προχωράνε τέλεια).
Δεν παίζει ρόλο ότι είναι κυνηγόσκυλα και γιαυτό σας τραβάνε.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Στο πάρκο που πηγαίνω έρχεται κυνηγός με 3 επανιέλ, τα δύο κυνηγάνε, το ένα όχι.
Προχωράνε και τα 3 τέλεια συγχρονισμένα μαζί του.
(Και άλλοι κυνηγοί με 1 επανιέλ ο καθένας βέβαια, επίσης οι σκύλοι τους προχωράνε τέλεια).
Δεν παίζει ρόλο ότι είναι κυνηγόσκυλα και γιαυτό σας τραβάνε.
Ναι, από μόνο του δε λέει τίποτα. Το γεγονός πως είναι 7 χρονών και δεν έχουν μάθει ποτέ να περπατάνε δίπλα, το κάνει απλά ποιο δύσκολο....Θέλει παραπάνω χρόνο για να στρώσει...
Αν τα έχει αυτός τα 3 επανιέλ από κουτάβια είναι "ευκολάκι"....
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Ναι, από μόνο του δε λέει τίποτα. Το γεγονός πως είναι 7 χρονών και δεν έχουν μάθει ποτέ να περπατάνε δίπλα, το κάνει απλά ποιο δύσκολο....Θέλει παραπάνω χρόνο για να στρώσει...
Αν τα έχει αυτός τα 3 επανιέλ από κουτάβια είναι "ευκολάκι"....
Την μία τουλάχιστον την πήρε μεγαλούτσικη από άλλο κυνηγό γιατί δεν κυνηγούσε (η σκύλα).
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Την μία τουλάχιστον την πήρε μεγαλούτσικη από άλλο κυνηγό γιατί δεν κυνηγούσε (η σκύλα).

Μου δίνεις ελπίδες....!!! :rolleyes:
Ελπίζω οι κάλλοι στα χέρια να μη πάνε χαμένοι...!! :-D
 


goldeneagle

New Member
3 Ιουλίου 2012
2
0
Να ξεκαθαρίσω ότι ο κύριος που μας τον έδωσε δεν τον "πέταξε" έτσι αλλά εγώ από πάντα ήθελα έναν σκύλο και λόγω και της κρίσης λεφτά δεν υπάρχουν γι' αυτό είπαμε στον κύριο να μας τον δώσει, άμα θέλει. Το πρόβλημα είναι με τις γάτες αλλά και με τα άλλα σκυλιά δεν τα πάει και τόσο καλά. Να φανταστείτε μερικές φορές τραβάει τόσο πολύ που η γλώσσα του γίνεται μωβ. Μέσα στο σπίτι είναι πολύ καλός και υπάκουος και δεν δαγκώνει καθόλου, αλλά η βόλτα είναι άλλο θέμα. Ποια είναι η άποψή σας για το στηθόλουρο? Να το πάρω ή δεν θα τον βολεύει?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Χρυσέ Αετέ, μέσα στο σπίτι τα σκυλιά είναι υπάκουα γιατί δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν. Αντι να κάθονται στον καναπέ λένε ας παίξω με το αφεντικό να περάσει η ώρα. Έξω όμως που υπάρχουν διάφορα να κάνουν είναι άλλο θέμα. Το ιδανικό είναι ο σκύλος να σε έχει σε ύψιστη προτεραιότητα ώστε πάντα να έχεις μεγαλύτερη αξία απο "ξενα" ερεθίσματα. Αυτό είναι το ζουμί, αν και ακούγεται απλό είναι δύσκολο.

Το στηθόλουρο δεν το κρύβω πως δεν μ'αρεσει. Ο μόνος λόγος να το φορέσω είναι να έχει ο σκύλος κάποια αναπηρία ή να είναι κουτάβι (3-4μηνων) ή για κάποια είδος εκπαίδευση. Μια χαρα θα τον βολεύψει το στηθόλουρο. Το θέμα είναι αν θες να του μάθεις να περπατά ή να του ενισχύσεις αυτό τον τρόπο περπατήματος?
 


George_Nafplio

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2012
116
1
Ναύπλιο
Ποια είναι η άποψή σας για το στηθόλουρο? Να το πάρω ή δεν θα τον βολεύει?
Εγώ θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο το έχει πάρει φίλος με παρόμοιο πρόβλημα με σένα και είδε μεγάλη βελτίωση με το τράβηγμα. ;)
 


Φλάφη

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
89
32
Γεια σου χρυσέ αετέ :)σε καταλαβαίνω απόλυτα , η δικιά μου τραβάει απίστευτα σε σημείο που μπορεί και να πνίγεται , έχω πολύ δρόμο μπροστά μου , πότε σταμάτα ξεκίνα , πότε μικραίνω το λουρί ,πότε την πάω από την άλλη κατεύθυνση ... είμαι και νέα στο όλο θέμα αλλά θέλει υπομονή , νομίζω και από το γεγονός ότι έχει συνηθίσει να τρέχει ελεύθερο , μέρα με τη μέρα πιστεύω θ αλλάξει , προσωπικά έχω δει βελτίωση τουλάχιστον στο περίμενε και πάμε ...κατα τ άλλα τρεχάτε ποδαράκια μου
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
με το αντίθετο πρόβλημα τι κάνουμε;δηλαδή βγαίνουμε για βόλτα και κάθετε κάτω.βαριέται το περπάτημα.
ειδικα στην γειτονιά που την εχει εξερευνήσει δεν κάνει βήμα. μόνο σε κάτι συκά πάει για να γλύψει αλλα δεν τον αφήνω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki