Τράβηγμα στη βόλτα!!!


o_pianistas

Active Member
15 Αυγούστου 2012
30
0
Ρε παιδιά, υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση στο εξής θέμα: πρέπει όταν τον πηγαίνεις βόλτα να βρίσκεται δίπλα σου κατόπιν εντολής;; (δηλαδή όταν τραβάει να σταματάς απότομα/ αλλάζεις κατεύθυνση και ταυτόχρονα να του λες πχ μαζί). Ή απλά να το κάνεις αυτό χωρίς την εντολή;;;
Σόρρυ αν βγαίνω εκτός θέματος,αλλά από τους προλαλήσαντες δεν κατάλαβα ποιο είναι το σωστό...
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Οταν τραβαει αριστερα- δεξια να μυρίσει... δεν σταματας! Τραβας και εσυ καπως απότομα για να του τραβηξεις την προσοχη και συνεχίζεις την βόλτα σου μπροστα... δειχνοντας του οτι θα κανει αυτο που θες εσυ και οχι αυτός..
 


o_pianistas

Active Member
15 Αυγούστου 2012
30
0
Είδα χθες κάτι επεισόδια από Dog Whisperer. Αυτό που έκανε αυτός και είχε δραματική επίδραση στα σκυλιά,ήταν να κρατάει το λουρί κολλητά σχεδόν στο γόνατο του και αν περνούσε γάτα,σκύλος κτλ. και τραβούσε πολύ ο σκύλος του, σταματούσε το περπάτημα και τον "ακουμπούσε" (δεν το κλότσαγε, απλά του έκανε ενα τσακ ρε παιδί μου ) με το δεξί του παπούτσι (ενώ κρατούσε το λουρί στο αριστερό). Αυτός υποστηρίζει ότι το περπάτημα με το σκύλο είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα,και πρέπει να καταλάβει ο σκύλος ότι δεν είνα αυτός ο αρχηγός της αγέλης αλλά εσυ, με επιπτώσεις και σε άλλα ζητήματα κυριαρχίας.
Εγώ λέω να δοκιμάσω αυτό που προτείνει ο Cesar Milan, καθώς το ''κόλπο'' μόλις τραβάει ,τράβα κι εσύ απότομα ή άλλαξε κατεύθυνση δεν μου έχει δώσει αποτελέσματα. Ήδη σήμερα που πήγα για περπάτημα με τον Mario, μπορώ να πω ότι είδα διαφορα....
 


15 Ιουλίου 2011
14
4
Παίρνεις ένα κορδονάκι ι πνίχτη και τον πιάνεις από ψηλά στο λαιμό . Μη φοβάσαι αν τραβήξει, αν πόναγε δεν θα τράβαγε. ¨Ετσι μπορείς να τον ελέγχεις , δουλεύει σαν χαλινάρι για το άλογο. Δεν βγαίνεις βόλτα αν δεν είναι ήρεμος. Πρώτα θα ηρεμήσει και μετά θα βάλει το λουρί. Δεν βγαίνει από την πόρτα πρώτος. Θα βγεις και θα είναι δίπλα σου .Διάλεξε μια πλευρά και μείνε σε αυτήν. Αν τραβήξει τον διορθώνεις. Αν είναι ενθουσιασμένος τον καθίζεις δίπλα σου και προχωράς μόνο αν ξανα ηρεμήσει. Δεν τον αφήνεις να μυρίσει τίποτα στο δρόμο. Θα περπατάτε απλά. Αν μυρίσει κάτι το σκυλί ξεχνάει πως υπάρχεις. Μόλις φτάσετε εκεί που θες να τον αφήσεις, τον αφήνεις να κάνει τις ανάγκες του και να τρέξει-παίξει, τον μαζεύεις και κάνεις την ίδια διαδικάσία. Μπαίνεις πάλι πρώτος. Αν τραβάει σε παρουσία σκύλου μπαίνεις ανάμεσα και τον αναγκάζεις με το σώμα σου να συνεχίσει το δρόμο. Πάντα θετικός και χαλαρός.

Επ δεν είδα το τελευταίο ποστ. Ναι αυτός είναι ο τρόπος και είναι αποδοτικός. Επίσης αποκτάς άλλη σχέση με το σκύλο. Όχι του vendor με τις λιχουδιές αλλά του αρχηγού της αγέλης.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Παίρνεις ένα κορδονάκι ι πνίχτη και τον πιάνεις από ψηλά στο λαιμό . Μη φοβάσαι αν τραβήξει, αν πόναγε δεν θα τράβαγε. ¨Ετσι μπορείς να τον ελέγχεις , δουλεύει σαν χαλινάρι για το άλογο. Δεν βγαίνεις βόλτα αν δεν είναι ήρεμος. Πρώτα θα ηρεμήσει και μετά θα βάλει το λουρί. Δεν βγαίνει από την πόρτα πρώτος. Θα βγεις και θα είναι δίπλα σου .Διάλεξε μια πλευρά και μείνε σε αυτήν. Αν τραβήξει τον διορθώνεις. Αν είναι ενθουσιασμένος τον καθίζεις δίπλα σου και προχωράς μόνο αν ξανα ηρεμήσει. Δεν τον αφήνεις να μυρίσει τίποτα στο δρόμο. Θα περπατάτε απλά. Αν μυρίσει κάτι το σκυλί ξεχνάει πως υπάρχεις. Μόλις φτάσετε εκεί που θες να τον αφήσεις, τον αφήνεις να κάνει τις ανάγκες του και να τρέξει-παίξει, τον μαζεύεις και κάνεις την ίδια διαδικάσία. Μπαίνεις πάλι πρώτος. Αν τραβάει σε παρουσία σκύλου μπαίνεις ανάμεσα και τον αναγκάζεις με το σώμα σου να συνεχίσει το δρόμο. Πάντα θετικός και χαλαρός.

Επ δεν είδα το τελευταίο ποστ. Ναι αυτός είναι ο τρόπος και είναι αποδοτικός. Επίσης αποκτάς άλλη σχέση με το σκύλο. Όχι του vendor με τις λιχουδιές αλλά του αρχηγού της αγέλης.
Τι ωραια τα γραφεις..
Τα εχουμε δοκιμασει αυτα κ δυστυχως η δικη μας συνεχιζει να τραβαει με το που θα βγει απο το "κατσε" κ ακουσει το "παμε".
Μπορει να χαζευουμε βιτρινες απλα για να ηρεμησει κ να καθεται μια χαρα απλα μουρμουριζοντας που κ που αλλα μολις ακουσει "παμε" ξανα προς τη δοξα τραβα! Ακομη κ σε πολυ μεγαλη ανηφορα την πηγα κ εκει με τραβουσε λες κ ημουν ελκυθρο σε αγωνες κ επρεπε να φτασουμε στην κορυφη του δρομου πρωτοι.. μονο που δεν ετρεχα δλδ.

Οταν παρουμε τον δρομο της επιστροφης τοτε τραβαει πολυ λιγοτερο αλλα παλι τραβαει. Απλα εγω φροντιζω να περπατω πιο γρηγορα. Διπλα μου βαδιζει μονο μεσα στο σπιτι. Διπλα μου ή πισω μου. Εξω πολυυυυυυ σπανια την βλεπω πλαι μου.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Annouko, το ίδιο κάνει και ένα boxer-mix ενός φίλου μου. Κάνει εκείνο, κάνει το άλλο, προσπαθεί αυτό, δοκιμάζει το άλλο... αλλά δεν καταφέρνει τίποτα το παιδί. Οποτε το σκυλί το πάρω εγώ στα χέρια μου κάθετε μανούλα. Τον άνθρωπο του τον ξέρει και τον εκμεταλλεύεται, εμένα που οσες φορές με βλέπει είμαι "σκληρός" μαζί του κάθετε σούζα. Πολλές φορές κάνουμε πράγματα με το σκύλο αλλά δεν μας πέρνει στα σοβαρά γιατί τον πέρνει να κάνει κάτι άλλο.
 


stefserres

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2012
50
0
σερρες.μαυβολοφος
παιδια 37 σκαγια να φαει το σκυλι δεν ηταν καταλαθος γιατι πρεπει να ειναι το σκυλι σε αποστασι 4-5 μετρα για να μιν προλαβουν τα σκαγια να κανουν διασπορα μεγαλη!!!!μαλον το πυροβολισε γιατι τα επανιελ ειναι σκυλια για πουλια και ειδικοτερα για να ειναι κοντα στον κυνιγο και το πυροβολισε φαινεται να μην φευγη μακρια...αλλα δεν υπολογισε κατι...οτι μπορουσε και να το χασει το σκυλι για παντα οπως και το εχασε...κατι αναλογο ειχε γινει οταν κυνιγουσαμε πριν απο 3 χρονια εγω ο θειος μου και ο μπαμπας μου...ο θειος μου επειδη ο σκυλος εφευγε μακρια...τον αφισε ο θειος μου να παει 80 μετρα και του εριξε με 10ρια πολυ ψιλα σκαγια...δεν τον τριπισαν απλως του προκαλεσαν τρομερο πονο και ετσι δεν ξανα εφυγε μακρια...ισως ο σκυλοσ να μην δεχεται να κυνιγησι γιατι τα σκαγια περασαν το δερμα του και τραβηξε τοσα πολλα το καημενο...:(
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Annouko, το ίδιο κάνει και ένα boxer-mix ενός φίλου μου. Κάνει εκείνο, κάνει το άλλο, προσπαθεί αυτό, δοκιμάζει το άλλο... αλλά δεν καταφέρνει τίποτα το παιδί. Οποτε το σκυλί το πάρω εγώ στα χέρια μου κάθετε μανούλα. Τον άνθρωπο του τον ξέρει και τον εκμεταλλεύεται, εμένα που οσες φορές με βλέπει είμαι "σκληρός" μαζί του κάθετε σούζα. Πολλές φορές κάνουμε πράγματα με το σκύλο αλλά δεν μας πέρνει στα σοβαρά γιατί τον πέρνει να κάνει κάτι άλλο.
Τωρα να πω να σου την δωσω να την "στρωσεις" λιγο μακρια μου πεφτεις..
Μονο που δεν το κανει μονο σε μενα αλλα κ στους γιους μου παρ'ολο που ο μικρος ειναι ζορικος κ σ'ολα τ'αλλα του βαραει προσοχη..
Καλα εγω δεν περιμενω πλεον ν'αλλαξει σε μενα γιατι ειμαι η μαμα της (κ μ'αρεσει) οποτε..
 


15 Ιουλίου 2011
14
4
Τι ωραια τα γραφεις..
Τα εχουμε δοκιμασει αυτα κ δυστυχως η δικη μας συνεχιζει να τραβαει με το που θα βγει απο το "κατσε" κ ακουσει το "παμε".
Μπορει να χαζευουμε βιτρινες απλα για να ηρεμησει κ να καθεται μια χαρα απλα μουρμουριζοντας που κ που αλλα μολις ακουσει "παμε" ξανα προς τη δοξα τραβα! Ακομη κ σε πολυ μεγαλη ανηφορα την πηγα κ εκει με τραβουσε λες κ ημουν ελκυθρο σε αγωνες κ επρεπε να φτασουμε στην κορυφη του δρομου πρωτοι.. μονο που δεν ετρεχα δλδ.

Οταν παρουμε τον δρομο της επιστροφης τοτε τραβαει πολυ λιγοτερο αλλα παλι τραβαει. Απλα εγω φροντιζω να περπατω πιο γρηγορα. Διπλα μου βαδιζει μονο μεσα στο σπιτι. Διπλα μου ή πισω μου. Εξω πολυυυυυυ σπανια την βλεπω πλαι μου.

Αυτού του είδους η συμπεριφορά που περιγράφω πρέπει να ισχύει και στο σπίτι . Δεν ξέρω τις υπόλοιπες συνθήκες. Εγώ αυτά τα αντιμετώπιζα από τον καλομαθημένο ΓΠ των γονιών μου και ακόμα το αντιμετωπίζω σε κάποιο βαθμό γιατί απλά είναι περισσότερο μαζί τους. 6 χρονών και όμως άκουγε μια χαρά όταν άλλαξε και μένα η συμπεριφορά μου σε πιο αυστηρό αρχηγό. Αλλά θέλει και συνέπεια. Προπόνησε μέσα στο σπίτι την βόλτα με το λουρί και το σκυλί στα πλάγια. Δοκίμασε το λουρί πιο ψηλά στο λαιμό για τώρα μέχρι να βρει την θέση της.

Το κυριότερο όμως είναι η ψυχολογία σου στο δρόμο. Πρέπει να είσαι αυστηρότερη και ακούραστη. Δεν προχωράς γρηγορότερα . Πιάστην απτό σβέρκο και κράτα την πίσω . Το λουρί σου ίσα να φτάνει για να προχωράει πλάι σου με ψηλά το κεφάλι. Αλλά αυτή ο αυστηρός τρόπος πρέπει να ισχύει και στο σπίτι. Και τα χάδια έχουν τον χρόνο τους
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki