Τρέμουλο και λαχάνιασμα


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Χαιρετώ και πάλι το forum...
Μετά από αρκετό καιρό, λόγω έλλειψης χρόνου.

Από τον τίτλο μου, θα καταλάβατε πως επέστρεψα λίγο αγχωμένη και θα ήθελα να ακούσω γνώμες/συμβουλές.
Η Λίζα (κοκονίτσα, σχεδόν 4 ετών), πριν δύο μέρες άρχισε να τρέμει για περίπου 5-10 λεπτά. Της έδωσα λιχουδιά και τη χάιδεψα για να δω διάθεση και ηρέμησε αμέσως, οπότε και υπέθεσα πως ίσως έπαιξε έντονα με τον αρσενικό μου και κουράστηκε, ή άκουσε κάτι και φοβήθηκε.

Σήμερα το πρωί, ξυπνήσαμε γιατί τη νιώσαμε να τρέμει πολύ και ήταν και πάλι λαχανιασμένη, με την ουρά κάτω από τα σκέλια. Της μίλησα και έδειχνε κακόκεφη, οπότε πήγαμε κατευθείαν στον κτηνίατρο. (Να σημειώσω εδώ, πως έχει μεγάλη φοβία με τον κτηνίατρο μετά τη στείρωση της, οπότε θεωρούμε δεδομένο το έντονο στρες την ώρα της εξέτασης). Είχε λίγο ανεβασμένη θερμοκρασία, 39,5 για την ακρίβεια, οι λεμφαδένες της είναι κανονικοί, κανονικοί χτύποι καρδιάς και στην εξέταση των ματιών, εσωτερικά κάτω το χρώμα είναι σκούρο το οποίο πιθανώς να οφείλεται και σε αυξημένη μελανίνη, αλλά προχωρήσαμε με τις υπόλοιπες εξετάσεις, κυρίως γιατί είχαμε μια υπόνοια για θέμα στα νεφρά.

Αρχικά φοβόμουν μήπως έχει διαβήτη και τρέμει λόγω υπογλυκαιμίας αλλά η GLU της είναι 101, οπότε δεν είναι αυτό. Γενικά οι εξετάσεις της σε σχέση με το προηγούμενο τσεκ απ, ήταν καλύτερες, φυσιολογική ουρία, φυσιολογικές τιμές σε συκώτι και νεφρά, οι μόνες ανεβασμένες τιμές ήταν τα ουδετερόφιλα (74.6%) και ελάχιστα ανεβασμένη η αιμοσφαιρίνη, η οποία πάντα κυμαίνεται σε τέτοιες τιμές, το έχουμε διερευνήσει στο παρελθόν και δεν οφείλεται σε κάτι ανησυχητικό. Τώρα για τα ουδετερόφιλα, ο γιατρός είπε πως πιθανώς να υποβόσκει κάποια μικρή λοίμωξη, η οποία ίσως και να μην εκδηλωθεί, αλλά το παρακολουθούμε.

Πριν λίγο γυρίσαμε σπίτι, η σκύλα έχει κανονικά όρεξη και κέφι, ο γιατρός δεν συνέστησε κάποια αγωγή ακόμα και μας είπε πως δεν έχει κάτι ανησυχητικό, αλλά φυσικά να την παρακολουθούμε στις επόμενες μέρες για το αν προκύψει το οτιδήποτε. Παρ' όλα αυτά, δεν μπορώ να μην ανησυχώ και επειδή είμαι και ψείρα, αποφάσισα να απευθυνθώ στο forum για κάποιες επιπλέον γνώμες, ή ίσως για κάποια επιπλέον εξέταση που θα πρέπει να της κάνω.

Συγχωρέστε τη σκυλομάνα για το σεντόνι, αν παρέλειψα κάτι, ρωτήστε με.


*Έχω και μια υπόνοια ότι όλο αυτό οφείλεται σε στρες, αλλά δεν υπάρχει κάποιος στρεσογόνος παράγοντας στο σπίτι.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλώς ξαναηρθες :)

Έχετε μήπως αλλάξει κάτι στην διατροφη της τώρα τελευταία;
Φοράει αμπούλα και ναι ποια, και πότε την βάλατε;
Καρδιά εξέτασε ο γιατρός;

Αρχικά το μυαλό μου πήγε σε επιληπτικη κρίση, αλλά 5 με 10 λεπτά διάρκεια είναι πάρα πολύ.
Κάνατε κάτι για να την συνεφερετε ή επανέρχεται μόνη της;
Οταν πήγατε στον γιατρό είχε τα συμπτώματα ή την πήγατε σε μεταγενεστερο χρόνο (μετά από 1, 2 ώρες πχ);
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλησπέρα Yorkaddict, ευχαριστώ για την απάντηση!

Έχετε μήπως αλλάξει κάτι στην διατροφη της τώρα τελευταία;
Όχι, η σκύλα τρώει την ίδια ξηρά περίπου δύο χρόνια τώρα.

Φοράει αμπούλα και ναι ποια, και πότε την βάλατε;
Ναι, πάντα βάζουμε την Vectra 3D, εκτός από τους πολύ κρύους μήνες. Στο τελευταίο της τεστ ήταν αρνητική σε ερλιχίωση, λεϊσμανίαση κλπ

Καρδιά εξέτασε ο γιατρός;
Ναι, με στηθοσκόπιο μόνο. Οι χτύποι του σκύλου είναι σταθεροί, όμως παρατήρησε ότι το τακ (ο δεύτερος χτύπος δηλαδή, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα) είναι ελάχιστα πιο κοφτός. Σύμφωνα με τον γιατρό, πιθανώς να χρειαστεί να ελέγξουμε την βαλβίδα, αλλά δεν θεωρεί πως αυτός είναι ο λόγος που τρέμει.

Αρχικά το μυαλό μου πήγε σε επιληπτικη κρίση, αλλά 5 με 10 λεπτά διάρκεια είναι πάρα πολύ.
Κάνατε κάτι για να την συνεφερετε ή επανέρχεται μόνη της;
Δεν είναι τόσο έντονο το τρέμουλο, για αυτό δεν μου πήγε το μυαλό σε επιληψία. Τρέμει, όσο τρέμουν πολλές φορές τα σκυλιά από ενθουσιασμό για βόλτες/λιχουδιές/παιχνίδια, αλλά η γλώσσα του σώματος του σκύλου δείχνει φόβο, όχι χαρά. Την πρώτη φορά συνήλθε αμέσως με το που της είπα για μεζεδάκι, αλλά σήμερα της είπα και για φαγητό και για βόλτα και με κοιτούσε νωχελικά. Της έδωσα έναν μεζέ και δεν τον έφαγε οπότε εκεί άρχισα να ανησυχώ..

Οταν πήγατε στον γιατρό είχε τα συμπτώματα ή την πήγατε σε μεταγενεστερο χρόνο (μετά από 1, 2 ώρες πχ);
Πήγαμε σχεδόν άμεσα στον γιατρό, το λαχάνιασμα είχε σταματήσει αλλά το σκυλί ήταν ακόμα ανήσυχο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
βάζουμε την Vectra 3D,
Πότε την έβαλε τελευταία φορά; Πρόσφατα ή έχει καιρό;

Δε ρωτάει ο @Yorkaddict γιατι υποπτεύεται πιθανότητα ερλιχίωσης, λεϊσμάνιας. Την αμπούλα την ίδια και τις παρενέργειές της υποπτεύεται.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Πότε την έβαλε τελευταία φορά; Πρόσφατα ή έχει καιρό;

Δε ρωτάει ο @Yorkaddict γιατι υποπτεύεται πιθανότητα ερλιχίωσης, λεϊσμάνιας. Την αμπούλα την ίδια και τις παρενέργειές της υποπτεύεται.
Πάνω από 20 ημέρες. Σε λίγες μέρες ξαναβάζω. Οπότε δεν νομίζω να έχει σχέση με αυτό, γενικά τις τελευταίες μέρες δεν έκανε κάτι διαφορετικό το ζώο, καμία αλλαγή σε τίποτα. Το μόνο που έχει αλλάξει τον τελευταίο καιρό είναι ότι ο αρσενικός με την ενηλικίωση γίνεται όλο και πιο κυριαρχικός, αλλά δεν έχουν αρπαχτεί ποτέ ή κάτι τέτοιο, είναι πολύ υποτακτική η σκύλα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Πάνω από 20 ημέρες. Σε λίγες μέρες ξαναβάζω. Οπότε δεν νομίζω να έχει σχέση με αυτό, γενικά τις τελευταίες μέρες δεν έκανε κάτι διαφορετικό το ζώο, καμία αλλαγή σε τίποτα. Το μόνο που έχει αλλάξει τον τελευταίο καιρό είναι ότι ο αρσενικός με την ενηλικίωση γίνεται όλο και πιο κυριαρχικός, αλλά δεν έχουν αρπαχτεί ποτέ ή κάτι τέτοιο, είναι πολύ υποτακτική η σκύλα.
Πάντως έχουν αναφερθεί συχνά τέτοιες παρενέργειες με τη Vectra, ειδικά σε μικρά σκυλιά. Έχει θέματα και μέσα στο φόρουμ. Δες εδώ που ο @Yorkaddict τα λέει αναλυτικά.

Δεν είναι ανάγκη να γίνει η αντίδραση κατευθείαν. Έχε το στο νου σου.
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για την vectra συγκεκριμένα εχουν γραφτεί και ακουστεί αρκετές παρενέργειες και μάλιστα νευρολογικής φύσης, πολύ πριν έρθει στην Ελλάδα.
Από την άλλη βέβαια αν την βάζεις καιρό και δεν της προκάλεσε κάτι, γιατί να την πείραξε τώρα;
Δεν ξέρω, δεν έχω απάντηση.
Ιδέες πετάω, έχε το απλά στο πίσω μέρος του μυαλό σου.

Δεν είναι τόσο έντονο το τρέμουλο, για αυτό δεν μου πήγε το μυαλό σε επιληψία
Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει έντονο τρέμουλο. Υπάρχουν πολλές μορφές τέτοιων κρίσεων τρόμου, άλλες αρκετά ήπιες, άλλες πιο έντονες.
Εαν τυχόν την ξαναπιάσει θα σε συμβούλευα να την βιντεοσκοπησεις και να την παρατηρήσεις. Μπορεί πχ να διακρινεις κάτι που αρχικά δεν είδες ή ο γιατρός να δει κάτι. Κάποια κίνηση πχ ή κάποια δυσλειτουργια σε κάποιο μέρος του σώματος.
Δες και αυτό εδώ

Το μόνο που έχει αλλάξει τον τελευταίο καιρό είναι ότι ο αρσενικός με την ενηλικίωση γίνεται όλο και πιο κυριαρχικός, αλλά δεν έχουν αρπαχτεί ποτέ ή κάτι τέτοιο, είναι πολύ υποτακτική η σκύλα.
Τις φορές που το έκανε ο αρσενικός ήταν κοντά; Είχε προηγηθεί κάτι μεταξύ τους;
Μηπως υπήρχε κάτι εκεί κοντά που και οι δύο να διεκδικούσαν;
 
Last edited:


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δεν είχα ποτέ θέμα με την Vectra, την επιλέγω γιατί ζω πολύ κοντά στο ποτάμι και γίνεται χαμός από παράσιτα. Θα το έχω στον νου μου όμως, ευχαριστώ.

Δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για την επιληψία, αλλά κατά την διάρκεια του επεισοδίου το σκυλί είχε κανονικά επαφή με το περιβάλλον, περπατούσε, άκουγε στο όνομα της με κοιτούσε κανονικά όταν της μιλούσα, βγήκε στην βεράντα, απλά ήταν άκεφη και έδειχνε ότι κάτι δεν πάει καλά. Ελπίζω να μην ξανά συμβεί αλλά αν γίνει θα την βιντεοσκοπήσω σίγουρα. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη εξέταση για να δούμε αν όντως έχει επιληψία; Για να μας φύγει και το άγχος.
Τις φορές που το έκανε ο αρσενικός ήταν κοντά; Είχε προηγηθεί κάτι μεταξύ τους;
Μηπως υπήρχε κάτι εκεί κοντά που και οι δύο να διεκδικούσαν;
Την πρώτη φορά ναι, ήταν στο σαλόνι και οι δύο και ο μικρός είχε το παιχνίδι του εκεί, οπότε υπέθεσα ότι ίσως την τραμπούκισε. Σήμερα όχι, ο Rolf ήταν στα πόδια μου και κοιμότανε και αυτή ήταν δίπλα μου στο κρεβάτι, οπότε αν είχε γίνει κάτι θα το ήξερα. Γενικά η σκύλα δεν διεκδικεί τίποτα, μόνο χάδια θέλει.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν είχα ποτέ θέμα με την Vectra, την επιλέγω γιατί ζω πολύ κοντά στο ποτάμι και γίνεται χαμός από παράσιτα.
Καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά η περμεθρινη όσο αποτελεσματική είναι άλλες τόσες παρενέργειες έχει. Μεταξύ αυτών και το τρέμουλο.

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη εξέταση για να δούμε αν όντως έχει επιληψία; Για να μας φύγει και το άγχος.
Από όσο ξέρω δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο. Συνήθως πας ψάχνοντας.
Πάντως η διάρκεια που ανέφερες είναι πολύ μεγάλη για να είναι κάτι τέτοιο.

Την πρώτη φορά ναι, ήταν στο σαλόνι και οι δύο και ο μικρός είχε το παιχνίδι του εκεί, οπότε υπέθεσα ότι ίσως την τραμπούκισε. Σήμερα όχι, ο Rolf ήταν στα πόδια μου και κοιμότανε και αυτή ήταν δίπλα μου στο κρεβάτι,
Εδώ είναι το ζουμί. :)
Ίσως να οφείλεται σε αυτό.
Ή καλύτερα... είναι πολύ πιθανό να οφείλεται σε αυτό.

Η πλειονότητα των μηνύματων που στέλνουν οι σκύλοι μεταξύ τους δεν γίνονται αντιληπτά από εμάς. Είναι "σιωπηλά". Ένα βλέμμα, ένα νεύμα, η ουρά σε συγκεκριμένη θέση, το ένα αυτί λίγο πιο πίσω από το άλλο και δεκάδες άλλα που δεν ξέρουμε ή δεν μπορούμε να διακρίνουμε.

Εμένα πχ και συγκεκριμένα για τις θέσεις του κρεβατιού, έχει υπάρξει μια άτυπη συμφωνία μεταξύ τους, χωρίς ποτέ να ανταλλάξουν "κουβέντα". Δεν έχουν τσακωθεί ποτέ, δεν έχει υπάρξει ποτέ το παραμικρό μεταξύ τους. Τα έχουν βρει λες και ένα βράδυ που εμείς κοιμόμασταν έκατσαν και τα είπαν μεταξύ τους. :):LOL:

Το πως το αποδέχεται κάθε σκύλος και το πως θα αντιδράσει σε τέτοιες φάσεις, είναι θέμα χαρακτήρα και πόσο σημαντικό θεωρεί τον πόρο που διεκδικεί .
Άλλοι αντιδρούν "φωναχτά" και με εφέ, άλλοι εξισου σιωπηλά - όπως προκλήθηκαν.

Ίσως αυτό το τρέμουλο, το λαχανιασμα και η ουρά κάτω από τα σκέλια να είναι μια σιωπηλή αντίδραση της Λίζας απέναντι στον Ρολφ που διεκδίκησε "σιωπηλά" την καλυτερη θέση στο κρεββάτι, δίπλα σου.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Χαχα και τα δικά μου κάπως έτσι, για αυτό και υπέθεσα ότι δεν έγινε κάποιος τσακωμός μεταξύ τους. Γενικά τα πάνε πολύ καλά μεταξύ τους, η Λίζα αν και υποτακτική τον διορθώνει με παιχνιδιάρικο στυλ, κυρίως όταν ο Ρολφ κλαψουρίζει γιατί νομίζει ότι αυτό που κρατάμε είναι ντε και καλά κάποιο παιχνίδι και θέλει να παίξει, ενώ εμείς μπορεί να κρατάμε ένα μπρόκολο ας πούμε :ROFLMAO::D

Μέχρι σήμερα πάντως δεν έχει ξανακάνει κάτι αντίστοιχο η Λίζα, είναι ορεξάτη και κολλημένη πάνω μου όπως πάντα. Ελπίζω να ήταν κάτι περαστικό και να μην ξανασυμβεί.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Όλον αυτόν τον καιρό τρώγομαι για το τι μπορεί να είχε η σκύλα και μου μπήκε η ιδέα πως μπορεί να έχει διροφιλαρίωση, οπότε την ξαναπήγα για τεστ σήμερα, το οποίο βγήκε ευτυχώς αρνητικό. Επειδή ήθελα να αποκλείσω όλα τα ενδεχόμενα, ζήτησα και τεστ για λεϊσμανίαση και ερλιχίωση, παρόλο που είχαμε κάνει πριν λίγους μήνες πάλι και οι εξετάσεις αίματος που κάναμε πριν 15 μέρες ήταν πολύ καλές.

Τελικά το σκυλί έχει ερλιχίωση την οποία και βρήκαμε πάρα πολύ νωρίς ευτυχώς, κάναμε την πρώτη ένεση, από αύριο ξεκινάμε και την αντιβίωση. Τσιμπούρι δεν έχω βρει ποτέ στο σκυλί και πάντα έχει αμπούλα αλλά δυστυχώς αυτά συμβαίνουν. Ο γιατρός μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας και πως όλα θα πάνε καλά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU