Τρίχωμα σε Yorkshire...!!




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Xxaxaxaxaaa... από μένα ελεύθερα κορίτσια!
αααα πολυ ωραια ευχαριστουμε! :p
παντα το τριχωμα των μαυρων ειναι πιο πυκνο και στιλπνο! συνεπως οχι τοσο μαλακο....τα λαμπς εχουν και αδιαβροχο τριχωμα κι ετσι δικαιολογειται το ολιγον τραχυ...
το δικο μας ειναι πιο μεταξωτο αλλα ισχυει οτι το μαυρο ειναι καλυτερο ποιοτικα!

Αυτα! :p
 


trellokerkyraia

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
49
0
ΚΕΡΚΥΡΑ
γεια σας,
εχω ενα αρσενικο γιορκσαιρ περιπου 4 ετων. εδω και περιπου ενα χρονο μου αναπτυξε καποιο ειδος αλλεργιας,του αλλαξα τροφη, του εκανα ειδικη αγωγη που μου ειπε ο κτηνιατρος αλλα δεν περναει. ξηνεται συνεχεια και κανει πληγουλες, αλλα αυτο που με εχει αναστατωση παρα πολυ τωρα τελευταια ειναι οτι οταν ξηνεται χανει τουφες μαλλακι και δεν φτανει αυτο εχει χασει πολυ τριχωμα κατω απο την ουρα και τα δυο πισω ποδια.
στον ποπό του και στα μπουτακια του δεν εχει σχεδον καθολου μαλλακι και στα ιποδια στο μεγαλυτερο μερος εχει πολυ κοντο τριχωμα και σε καποια σημεια ειναι μακριο ακριβως οπως το υπολοιπο σωμα. φυσικα ολο το τριχωμα εχει αραιωση....
ξερετε κατι σχετικα με αυτο?ο κτηνιατρος μου ειπε οτι και τεστ αλλεργιας να κανουμε δεν θα δουμε κατι συγκεκριμενο.
τι μπορει να φταιει?εχει κανεις αλλος παρομοια εμπειρια σε γιορκσαιρ?
ευχαριστω!!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς και σε κάποιον άλλον κτηνίατρο, να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.
Για ψώρα το κοίταξε το μικρούλι;
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Πρόσφατη....

Το σκυλάκι μέλους αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα και ακόμα το αντιμετωπίζει. Εμφάνισε έντονο κνυσμό ξαφνικά με αποτέλεσμα τα σημεία στα οποία ξυνόταν να χάσουν τις τρίχες τους.
Πληγές δεν είχε κάνει.
Εφόσον η θεραπεία που του κάνεις δεν αποδίδει όντως μήπως να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη???
Καλλιέργεια από ξέσμα του δέρματος έγινε?? Τι έδειξε?
Η αγωγή ήταν θεραπεία ή κορτιζόνη??
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Η τροφή των σκύλων αυτών είναι grain free;
Κάπου διάβασα για παρόμοιο πρόβλημα σε γάτα και η λύση ήταν η αλλαγή τροφής. Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε, αλλά ρωτήστε τον γιατρό μήπως έχει κάποια σχέση.
 






chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δεν αποκλείσαμε την τροφή...κάθε άλλο...

Τα δύο πιο πιθανά είναι κάποια αλλεργία τροφική (όχι αποκλειστικά σε τροφή) ή αλεργία σε κάποια ρουχαλάκια (μεταποιημένες γκέτες κινέζικης προελεύσεως).

Το θέμα έχει ως εξής το σκυλάκι μπήκε σε διατροφή με υποαλεργική τροφή, δεν έβαλα ξανά ρούχα εκτός από βαμβακερά και έκανε και εξετάσεις παράλληλα αίματος.

Το πρόβλημα είναι ότι μετά από μία στομαχική διαταραχή και συνεχείς εμετούς (σε σημείο να κρέμετε η ζωή της από μία κλωστή) έπρεπε να μπει στον ορό να γίνει αγωγή για το στομάχι και μετά εφόσον συνήλθε να ταιστεί με πλήρη τροφή για να επανέλθει και να ανακτίσει δυνάμεις.

Όλο αυτό πήγε πίσω το ζήτημα του κνισμού. Με το που πάρει τα πάνω του η μικρή αρχίζει το ψάξιμο και πάλι.

Όσο για το σαμπουάν ναι, τώρα κάνει μόνο με ειδικό σαμπουάν μπάνιο.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Κατάλαβα... Αρα ύποπτα είναι και το κρεβατάκι της και ό,τι την ακουμπάει, το απορρυπαντικό που σφουγγαρίζεις (αμμωνία, χλώρίνη κλπ) ή πλένεις τα ρούχα της, κάποιο φυτό, όπως ο κισσός, η τσουκνίδα, ντάλιες και λοιπά.
Μπορεί να γίνει αλλεργικό τεστ πάντως και να δεις τι παίζει.
Περαστικά!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight