Τραυματισμός από αδέσποτα!


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
deas δεν νομίζω να γουστάρει η κάθε κυράτσα να μαζεύει αδέσποτα μέσα ή έξω από το σπίτι της.
Δεν μας νοιαζει τι κανει η καθε "κυρατσα" ουσιατικα.Τουλαχιστον αυτη προσφερει ενα πιατο φαι απο το καθολου. Στην κυρατσα ας πουν οτι θελουν. Οχι ομως να τα βαζουν με τα σκυλια κ μαλιστα ενω εχουν σκυλια οι ιδιοι κ τα ....πονανε κατα βαθος.Πολυ βαθος ομως.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν μας νοιαζει τι κανει η καθε "κυρατσα" ουσιατικα.Τουλαχιστον αυτη προσφερει ενα πιατο φαι απο το καθολου. Στην κυρατσα ας πουν οτι θελουν. Οχι ομως να τα βαζουν με τα σκυλια κ μαλιστα ενω εχουν σκυλια οι ιδιοι κ τα ....πονανε κατα βαθος.Πολυ βαθος ομως.
Κοίτα εν μέρει μας νοιάζει γιατί την νύφη δεν θα την πληρώσει αυτή αλλά ο σκύλος. Όταν ταίζεις έναν σκύλο και βλέπεις ότι έχει ξεκινήσει να είναι επιθετικός και να φυλάει τον χώρο του έξω από το σπίτι σου π.χ. είσαι και εσύ υπεύθυνος να βρεις μια λύση πριν έχει άσχημη εξέλιξη το ζώο.
Για τους φιλόζωους που αγαπούν μόνο τα δικά τους σκυλιά και τα βάζουν με τα αδέσποτα δεν έχω να σχολιάσω τίποτα, τους γνώρισα πρόσφατα από κοντά πολύ καλά και μόνο την περιφρονηση μου αξίζουν.
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Irma μεσα στο σπιτι της να τα παρει και ειναι αξιος συγχαρητηριων οποιος το κανει, οπως επισης και οι ανθρωποι που τα φροντιζουν, τα ταιζουν, φιλοζωικες, φιλοζωοι και και και..

Εδω μιλαμε ομως για διαφορετικο πραγμα, εδω ''μετακομισαν'' τα δεσποτα σε μια νεα περιοχη οπου διαταραξαν την εως τωρα ισορροπια.. Μιλαμε για υπερκαληψη των δικαιωματων των κατοικων και γειτονων απο αυτα των αδεσποτων..
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Λαμπρο παραδειγμα εσυ που κατεκλεισες το αρθρο με τις λυσεις και τις προτασεις σου..
Προτεινα. Το αν κανω παραλληλα η οχι δικο μου θεμα.
Δεν ηρθα ομως σε ενα φορουμ να κυνηγησω μαγισσες και δαιμονες(=αδεσποτα που σας χαλανε την βολτουλα).Φιλοζωοι μερικοι ειστε μονο με τα δικα σας ζωα,κανει καραμπαμ αυτο.

Αυτα απο εμενα.
Γεια σας και χαιρετε!
 




irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
1. Στειρώσεις
2. Τάισμα
3. Να μην αντιμετώπιζουμε τους σκύλους σαν τέρατα έτοιμα να κατασπαράξουν το μονάκριβο μας
4. Να μάθουμε και στους άλλους στην γειτονιά ότι είναι απλά σκύλοι και αν μάθουμε να τους σεβομάστε να είσαι σίγουρος ότι θα μας σεβαστούν και οι σκύλοι. Ειδικά τα αδέσποτα δεν είναι τρελά να μας κάνουν ντου από παντού. Αν οι περισσότεροι δεν τα κυνηγούσαν με ξύλα και ότι άλλο κατεβάσει ο ευφάνταστος νους τους δεν θα μπαίναν κάν στον κόπο να γαβγίσουν.

Ποτέ σαυτή τη ζωή δεν έχω αντιμετωπίσει πραγματικό πρόβλημα με αδέσποτα με ή χωρίς σκύλο μαζί.
(έχω γαβγιστεί βεβαίως-βεβαίως). Στο ίδιο πάρκο που έβγαζα τους σκύλους μου πολλοί σκυλάδες χτυπούσαν τα αδέσποτα γιατί τα θεωρούσαν άγρια.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Irma μεσα στο σπιτι της να τα παρει και ειναι αξιος συγχαρητηριων οποιος το κανει, οπως επισης και οι ανθρωποι που τα φροντιζουν, τα ταιζουν, φιλοζωικες, φιλοζωοι και και και..

Εδω μιλαμε ομως για διαφορετικο πραγμα, εδω ''μετακομισαν'' τα δεσποτα σε μια νεα περιοχη οπου διαταραξαν την εως τωρα ισορροπια.. Μιλαμε για υπερκαληψη των δικαιωματων των κατοικων και γειτονων απο αυτα των αδεσποτων..
Δεν είναι δυνατόν όσοι φροντίζουν τα αδέσποτα να τα πάρουν σπίτι τους,
δεν βλέπω που είναι το διαφορετικό πράγμα. Οι σκυλοι αυτοί πιθανόν από κάπου διώχθηκαν βρήκαν φαγάκι κι έμειναν.
Με λίγο σεβασμό για τις ζωές των αδέσποτων δεν νομίζω ότι οι κάτοικοι και οι γείτονες αντιμετωπίζουν τόσο σοβαρό πρόβλημα.
 


kat-indefix

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
92
0
Αγ.Παρασκευή
παιδιά τα αδέσποτα υπάρχουν σε κάθε γειτονιά...και ναι ορισμένα μπορεί να σε γαυγίσουν ή να έρθουν προς τα εσένα με αυτή τη διάθεση που όλοι γνωρίζουμε...όμως ΟΥΔΕΠΟΤΕ δημιουργήθηκε τέτοιο επεισόδιο που να "περιοριστεί η δική μου έξοδος, ή του παιδιού μου ή του σκυλιού μου"!!! ας μην υπερβάλλουμε κιόλας... με ένα ντου φεύγουν αμέσως...απλά μπορεί να γαυγίσουν αλλά ΟΚ σταματούν...σπανιότατα δημιουργείται θέμα όπως αναφέρετε αλλά και αυτό δεν ξέρω και εγώ που παρεκτρέπεται...δεν είστε παρόντες για να ξέρετε πως έχει γίνει κάτι... τα αδέσποτα είναι κομμάτι του κόσμου μας, εμείς βοηθάμε να δημιουργηθούν...ε όχι και να τα "αφανίσουμε"... σκεφτείτε ότι δεν έχουν που να πάνε και περιμένουν με μεγάλη αγωνία αυτό το πιάτο φαί που σε πολλούς περισσεύει!!!
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Μιλαμε για υπερκαληψη των δικαιωματων των κατοικων και γειτονων απο αυτα των αδεσποτων..
Kαι γιατί τα δικαιώματα μερικών κατοίκων είναι ισχυρότερα απο αυτά των άλλων ζώων, έστω και τετράποδων?
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Βρε Ιρμα ειπα εγω οτι ειμαι υπερ του να χτυπησει κανεις τα αδεσποτα, αλλο το τι εχω πει και αλλο τα συμπερασματα που βγαζει ο καθενας.

Στα τρια πρωτα συμφωνω απολυτα, στο τεταρτο εχω μερικες αντιρησεις.

Τα αδεσποτα πολυ δυσκολα εμπλεκοντε σε μαχες γιατι εκ πειρας ξερουν οτι μαχη=πονος+τραυματισμος

Συνηθως εαν ειναι ενα η δυο μπορει να γαυγισουν εαν ομως κινηθεις καταπανω τους χωρις να κοψεις ταχυτητα υποχωρουν..

Οταν ομως μιλαμε για αγελη αδεσποτων 4-5 και ανω εκει αλλαζει το πραγμα, εκει μιλαμε για μια ταση τραμπουκισμου και ενδειξης υπεροχης του στοχου απο τα αδεσποτα ..πολλες φορες και με συγκεκριμενο πλανο επιθεσης..

Στο Αττικο Αλσος που πηγαιναμε βολτα ηταν μια αγελη 5 αδεσποτων τα οποια καθε φορα καναν τις ιδιες κινησεις :
1) Κατα μετωπο γαυγισμα ολα μαζι
2)Τα δυο ανοιγονταν στο πλαι και περναγαν απο πισω μας
3) Το ενα εφευγε μετα απο λιγο και πηγαινε και κρυβοταν 100 μετρα πιο κατω πισω απο κατι καδους σκουπιδιων και μολις πλησιαζες στα 5 μετρα σου εκανε ντου..

Δεν εχει τυχει να μας δαγκωσουν και ουτε με ενοχλουσαν γιατι ηταν επιλογη μου εαν θα παω εκει για βολτα, εαν ομως ειχαν κατασκηνωσει διπλα στο σπιτι μου λογω οτικαποιος γουσταρει να τα ταιζει εξω απο το σπιτι του και οχι στο μερος που ζουσαν μεχρι τωρα και επρεπε να αντιμετωπιζω καθε μερα αυτη την συμπεριφορα σιγουρα δεν θα το εβλεπα ετσι και θα εψαχνα να βρω καποια λυση.
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Kαι γιατί τα δικαιώματα μερικών κατοίκων είναι ισχυρότερα απο αυτά των άλλων ζώων, έστω και τετράποδων?
Τοτε γιατι εχει ο σκυλος δικαιωμα να σου κανει επιθεση και δεν εχεις εσυ να του κανεις ??

Την κολοκυθια θες να παιξουμε ??
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
deas εισαι ο μονος που καταλαβες τι γινετε
και ειχες την πιο σωστη τοποθετηση :-\"

διαλογος να γινετε .......εσας αν σας επιτεθουν καθηστε να σας δαγκωσουν
 


kat-indefix

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
92
0
Αγ.Παρασκευή
Παιδιά όσες φορές κινδύνεψε ο Ιντεφίξ ήταν από δεσποζόμενο και μάλιστα παρουσία του ιδιοκτήτη του!!! από τα αδέσποτα ποτέ!! όλοι είμαστε εξοικειωμένοι με αγέλες σκύλων και ξέρουμε....στο κάτω κάτω άμα τα δούμε αλλάζουμε δρόμο δεν είναι ανάγκη να πάμε από εκεί... σιγά το πρόβλημα!!! όταν δεις αδέσποτο που πάει να δαγκώσει συνήθως, αν όχι όλες τις φορές, έχει κακοποιηθεί...και ως εκ τούτου ανάλογη και η συμπεριφορά τους!!! πάλι εμείς φταίμε δηλαδή.... μην τα βάζουμε με αδέσποτα που στο 95% των περιπτώσεων είναι μια χαρά! τώρα για το 5% το αντιμετωπίζουμε κατά περίπτωση χωρίς να γενικοποιούμε! Ολες οι γειτονιές γεμάτες είναι γιατί κάποιοι ηθέλησαν έτσι....ε ας φροντίζαμε πριν όταν μπορούσαμε! δεν πρέπει κι αυτά να προστατευτούν;
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
.......εσας αν σας επιτεθουν καθηστε να σας δαγκωσουν
εμένα δεν μου κάνουν επίθεση, και εαν με γαυγίσει κάποιο δεν φοβάμαι.....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
εμένα δεν μου κάνουν επίθεση, και εαν με γαυγίσει κάποιο δεν φοβάμαι.....
και πολύ καλά κάνεις γιατί συνήθως απλά τραμπουκίζουν...Αλλά εδώ όλοι είναι γνώστες του σκύλου και μόλις τους γαυγίσει ένα αδέσποτο αρχίζουν τις κλωτσιές και τις φόλες..
 


kat-indefix

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
92
0
Αγ.Παρασκευή
έλεος βρε παιδιά!!! τι είναι αυτά; είναι δυνατόν να λέτε τέτοια πράγματα....; ειλικρινά δεν το πιστεύω.... τα αδέσποτα είναι ακριβώς όπως λέει η I.Kyveli... πολύς χαμός για το τίποτα!!! σιγά μην σας δαγκώσουν...!!! πιο πολύ κινδυνεύουν...να τα δαγκώσετε εσείς!!!
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
.......εσας αν σας επιτεθουν καθηστε να σας δαγκωσουν
Μόνο και μόνο απο θέμα κουβέντας να πω και εγώ το εξής.

Εγώ έχω υποστεί 10δες επιθέσεις απο αδέσποτα και δεσποζώμενα εκτός λουριού είτε μόνος είτε μαζί με τα σκυλιά μου, αλλά πάντα κρατάω την ψυχραιμία μου, χτυπάω το πόδι μου κάτω στο δρόμο και βάζω μια δυνατή φωνή ΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!

Και το σκυλί σταματάει εκεί. Θέτω και εγώ τα όρια μου ώστε να μην πλησιάσουν. Ναι, πολλές φορές κόσμος αν με δεί με περνάνε για τρελό που φωνάζω (χε χε χε) αλλά ποτέ δεν χρειάστηκε ούτε να χτυπήσω σκυλί, ούτε να λιθοβολήσω, ούτε τίποτα.

Το θέμα των αδέσποτων με τις επιθέσεις τους είναι πάλι ένα δημιούργημα των ανθρώπων. Κανένα σκυλί δεν θέλει με το έτσι θέλω να βλάψει άνθρωπο ή σκύλο, αλλά όταν το σκυλί έχει κακοποιηθεί αναγκάζετε να βλέπει μετά όλους τους ανθρώπους (πάνω - κάτω) σαν εχθρούς και να κοιτάζει να προστατεύετε.

Άρα για σκεφτείτε το λίγο, αν και εσάς μέρα παρα μέρα κάποιο "ζώο" σας βάραγε, κλώτσαγε, κλπ (ακόμα και όταν δεν κάνατε τίποτα κακό) δεν θα έπρεπε να βρείτε τρόπο να αμυνθείτε. Άρα γιατί να μην κάνουν το ίδιο και τα αδέσποτα;

Ξέρετε πόσες φορές στην παλιά μου γειτωνιά άκουγα άνθρωποι να μου λένε "πρόσεχε αυτόν τον σκύλο γιατί δαγκώνει" και όταν εγώ τον συνάντησα μου γρύλισε, είδε βέβαια ότι δεν έκανα κάτι "αρνητικό" όπως να πάρω ένα ξήλο, πέτρα, κλπ και απλά τον κοίταζα και περίμενα και έτσι το σκυλί με πλησίασε, με μύρισε και αναζήτησε μετά χάδια.

Μην τα βλέπουμε όλα στραβά και ανάποδα όσον αφορά τα αδέσποτα. Γιατί δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα.
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
ενταξει γιωργο εμεις ειμαστε φοβιτσιαρηδες νομιζεις ????

ειναι γειτονια και περνανε παιδακια - αλλα με ποδηλατα μανες με καροτσια

τι να πω :?:
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Και ένας όμοιος του θα αφήσει λίγες ημέρες αργότερα πάλι κάποια άλλα κουτάβια, κρυμμένος στο σκοτάδι για να μην τον δούνε. Και η κυριούλα θα συνεχίζει να ταίζει και να τα ακούει από τη γειτονιά μόνο αυτή. Γιατί αυτή δεν κρύβεται βλέπεις, οι πράξεις της αντέχουν στο φως......