Τραχειοβρογχίτις (βήχας σκύλων)


lolita

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2009
89
0
ΧΑΛΚΙΔΑ
θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας!εχει κανενός αντιμετωπίσει τραχειοβρογχίτιδα το σκυλί του;γιατί έχει η μικρή μου και κοντεύω να σκάσω!αν και έχω μπερδευτεί λίγο γιατί δεν μου ξεκαθάρισε η κτηνίατρος αν πρόκειται για τραχειοβροχίτιδα ή ρινίτιδα.Αντιβίωση μου έδωσε και αντιβηχικό.Θεραπεύεται εντελώς ή αφήνει καποια ευαισθησία;
 


mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
θεραπευετε αλλα αργει. Αργει να φυγει ο βηχας πανω απο μηνα απλως θα μειωνεται σταδιακα. Σου ειπε που μπορει να το κολησε?
 


lolita

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2009
89
0
ΧΑΛΚΙΔΑ
Εδώ είναι το θέμα και οι τύψεις.Εχουμε ένα αδέσποτο στη γειτονιά το οποίο στείλαμε για στείρωση στο Δήμο και γύρισε με αυτό το βήχα.Συναντήθηκε με τη δικιά μου για λίγο αλλά μάλλον από αυτό κολλησε.Ξεκίνησα αντιβίωση και σε αυτό!Μάλλον πήρα επιπόλαια τις επαφές με τα αδέσποτα....:(
 


Agis

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
136
12
Αθήνα
Ο Molder έπαθε τραχειοβρογχίτιδα και πέρυσι και φέτος.
Πήρε την αντιβίωση που είπε ο γιατρός και όλα μια χαρά.
Μάλιστα, τα συμπτώματα είχαν εξαλειφθεί τελείως πριν ολοκληρωθεί η λήψη της αντιβίωσης.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Εδώ είναι το θέμα και οι τύψεις.Εχουμε ένα αδέσποτο στη γειτονιά το οποίο στείλαμε για στείρωση στο Δήμο και γύρισε με αυτό το βήχα.Συναντήθηκε με τη δικιά μου για λίγο αλλά μάλλον από αυτό κολλησε.Ξεκίνησα αντιβίωση και σε αυτό!Μάλλον πήρα επιπόλαια τις επαφές με τα αδέσποτα....:(
Το σκυλί σου έχει τις ίδιες πιθανότητες να κολλήσει από άλλο σκυλί είτε αυτό είναι δεσποζόμενο είτε αδέσποτο.
 


lolita

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2009
89
0
ΧΑΛΚΙΔΑ
Το σκυλί σου έχει τις ίδιες πιθανότητες να κολλήσει από άλλο σκυλί είτε αυτό είναι δεσποζόμενο είτε αδέσποτο.
Συμφωνώ Ιrma, απλά από τη στιγμή που κατάλαβα οτι κάτι δεν πάει καλά με το σκυλί που στειρώσαμε έπρεπε να μην τη φέρω σε επαφή.

Mariakapa και Αgi ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!:)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εχει να κανει με την εποχη μηπως?
Τον τελευταιο μηνα εχω ακουσει για 3 σκυλια που το περασαν .
Οι γιατροι χορηγησαν κορτιζονη και αντιβιωση.
 


Agis

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
136
12
Αθήνα
Πολύ πιθανό είναι να έχει να κάνει με την εποχή.
Ο Molder το έπαθε τον ίδιο μήνα. Φεβρουάριος 2009 & 2010.
 


CoffeeBlack

Member
6 Απριλίου 2010
21
0
Θεσσαλονίκη
Η τραχειοβρογχίτιδα, στην ήπια, μη επιπλεγμένη μορφή της, αυτοιάται σε 7-14 μέρες, και αφού η σκυλίτσα σου παίρνει και αντιβίωση δεν θα έχει πρόβλημα. Πάντως αν έχει παραγωγικό βήχα, το αντιβηχικό δεν συνιστάται...
 




lolita

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2009
89
0
ΧΑΛΚΙΔΑ
Εχει να κανει με την εποχη μηπως?
Τον τελευταιο μηνα εχω ακουσει για 3 σκυλια που το περασαν .
Οι γιατροι χορηγησαν κορτιζονη και αντιβιωση.
Αυτό μου είπε και η κτηνίατρος, πολλα κρούσματα τον τελευταίο μήνα!!!