Τροφή για δυσπλασία !


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Καλησπέρα, εχω γαλλικό μπουλντόγκ που εχει δυσπλασία κ του δίνω την j/d Hill's reduce αλλά λόγο ότι έχει κάποιες αλλεργίες μάλλον θα ήθελα να αλλάξω τροφή, εχει δοκιμάσει κανεις την Royal canin mobility να μου πει τη γνώμη του?
Οποιαδήποτε βοήθεια άποψη δεκτη για συζήτηση !
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σε ολες αυτες τις τροφες- τα ποσοστα χοντροιτινις/γλυκοσαμινης ειναι τοσο μηδαμηνα, που σε καμια περιπτοση δεν δικαιλογουνται οι τιμες αυτων των τροφων.
Δωσε μια οποιαδηποτε ξερα- και συμπληρωμα χοντροιτινη/γλυκοσαμινη- κατα προτιμηση ανθρωπινο, που ειναι πιο οικονομικα και κανουν την ιδια δουλεια!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Μάλιστα, να σου πω με το που του βάζω να φάει μετά βάζει τη μούρη του στο χαλί ξύνει τα μάγουλα του κ γενικός ξύνετε στο κεφάλι πιο πολύ κ έχει κάνει μικρες πληγές πιστεύεις οτι οφείλετε στην τροφή ? Τον πηγα στο γιατρο κ μου ειπε οτι δεν ειναι ανησυχητικό ακομα μου εδωσε μια αληφη που εχει λιγο κορτιζόνη μεσα που χρησιμοποιούμε κ εμεις η άνθρωποι, ακόμα μου ειπε να του παρω αντιαλλεργικο σαμπουάν και να μην το συνδυάζω με το μηλοξιδο. Του είπα να του πάρει αιμα για εξετάσεις κ μου είπε οτι είναι μικρός κ οτι θα του κάνει μονο για καλαζάρ κ ερλιχιωση (50€).
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Λόγου του ότι μιλάμε για μικρή φυλή που πάσχει απο δυσπλασία το καλύτερο και το πρώτο που θα πρέπει να κάνεις είναι να παρακολουθείς το βάρος του.
 




Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Το βάρος το παρακολουθώ billy είναι καλό 12.8 :). Frenchie θα ήθελες να μου εξηγήσεις που στηρίζεις την αλλαγή, μόνο στο οτι μου είπε να μην μπερδεύω το μυλοξηδο η ειναι κ ακριβός στις εξετάσεις μαζι του οτι μου ειπε οτι δεν είναι ανάγκη για παραπάνω εξετάσεις σε αυτήν την ηλικία ?
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Εχουμε κ λεμε σημερα πηγα κ αγορασα την Acana Adult με Γλουκοζαμινη 700mg/kg και Χονδροιτινη 500mg/kg πιστευετε οτι πρεπει να δωσω κ συμπληρωματα κ αν ναι ποσο ????
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ναι, να δωσεις.
Ειναι μηδαμηνες αυτες οι ποσοτητες.
Εδω δινουμε 500-1000mg Glucosamine την ημερα- ανα σκυλο. Kai 300- 500 Chondroitine,
Για να λαβει αυτην την δοσολογια θα πρεπει να φαει πανω απο ενα κιλο τροφη την ημερα!
Για κανε λογαριασμο, ποσο θα παρει, οταν τρωει 200γρ! Μηδαμηνη δοση!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Απο πισω γραφει οτι πρεπει απο 11-20kg να περνει 115-225 αμα του δινω 150 πιστευεις ειναι καλα ? Ειναι 13κ ο Σκυλαρος μου :D