Τροφή Delidog;


Gkolfo

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
52
0
Θεσσαλονίκη
Χαιρετώ και για άλλη μια φορά ζητώ τη γνώμη σας..!
Την προηγούμενη εβδομάδα πηγα τον κούταβο στην κτηνίατρο (Λαμπραντόρ, 5 μηνών, 20 κιλά) για το τέταρτο εμβόλιο και τον τυπικό έλεγχο.. Την ρώτησα για τροφή και επειδή δεν είχε την Cibau που του έδινα τον τελευταίο καιρό, μου έδωσε - σαν αντίστοιχης ποιότητας τροφή- την Delidog.. Το θέμα είναι ότι ενώ του δίνω την συνιστώμενη ποσότητα, ο μικρός μου φαίνεται ότι έχει αδυνατίσει... (Πάντα έτρωγε λαίμαργα, αλλά τώρα όταν αδειάζει το πιάτο του, το βάζει στο στόμα και αρχίζει να τρέχει....!:p) Έχει κανείς καμιά ιδέα για την τροφή?? :)
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
1.δωσε acana να βρεις την υγεια σου,τη δεινω τεσσερα χρονια στη σκυλιτσα μου και ειναι μακραν η καλητερη απο οσες κατα καιρους εδωσα
με πολυ καλητερη απορροφηση(λιγα κα.....κια) και πολυ ενεργεια
τη δεινω τωρα και στο 2,5 μηνων κουταβακι και παει καλα
2.λαβε υπ οψιν σου οτι αν το σκυλακι σου τρωει και αδυνατιζει μπορει να μην φταιει η τριοφη αλλα να υπαρχει καποιο προβληματακι
πχ το χαπι για ενδοπαρασιτα το δεινεις? κλπ,κλπ
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Θα συμφωνησω με τον αποπανω. Αν ταιριαξει στο σκυλι σου η Acana προτιμησε αυτη! Η μπορεις να
δοκιμασεις και την arden grange. Την τροφη που λες δεν την ξερω αλλα μαλλον δεν προσφερει στον μικρο
οτι χρειαζεται! Βλεπεις στα κακα του αν υπαρχουν σκουληκια?
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Θα συμφωνησω με τον αποπανω. Αν ταιριαξει στο σκυλι σου η Acana προτιμησε αυτη! Η μπορεις να
δοκιμασεις και την arden grange. Την τροφη που λες δεν την ξερω αλλα μαλλον δεν προσφερει στον μικρο
οτι χρειαζεται! Βλεπεις στα κακα του αν υπαρχουν σκουληκια?
Αυτη μου την ειχαν πει στο πετ οταν την πρωτοβρηκα...αλλα της εδωσα μονο μια φορα και το μικρο το σακι δεν εμεινα ευχαριστημενη,αλλα σκεφτομαι μηπως τελικα ηταν νωρις να κρινω??Λεω να την ξαναδωσω ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενη με την nutram αλλα το τελευταιο σακι που πηρα μυριζει καπως και η δικια μου δε πολυ τρωει ενω πριν δεν αφηνε ψιχουλο!!!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Υπαρχουν πολλοι κωδικοι Acana! Εσυ ποιο ειχες δωσει? Με ενα μικρο σακι δεν καταλαβαινεις και πολλα.
Πρεπει τουλαχιστον να τρωει για κανα δυμηνο για να δεις αν ταιριαζει η οχι.
Ας πουμε την cibau που ταιζει ο φιλος εμενα ουτε που την πλησιαζανε. Οποτε πλεον δεν κανω
πειραματα. Η Acana lamb & apple τους ταιριαζει, τελος αυτη θα δινω!
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Α οκ δεν το καταλαβα! Απο arden grange εχω δοκιμασει το αρνι και τον σολωμο. θεωρω οτι αυτοι οι
δυο κωδικοι ειναι οι καλυτεροι της εταιρειας!
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Α οκ δεν το καταλαβα! Απο arden grange εχω δοκιμασει το αρνι και τον σολωμο. θεωρω οτι αυτοι οι
δυο κωδικοι ειναι οι καλυτεροι της εταιρειας!
Ναι μπηκα και τους ειδα αν και εγω αν παρω θα παω στο puppy-junior που εχει!!!Βασικα ψαχνομαι τον τελευταιο καιρο γιατι χαλαστικα με το σακι που πηρα και μυριζει καπως...λες να ειναι τυχαιο και να συμβαινει σε ολες τις τροφες??Εχω προβληματιστει πολυ!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Στην Acana δεν μου εχει τυχει ποτε να ανοιξω τσουβαλι και να μυρισει ασχημα. Δυστυχως στην Arden Grange
μου εχει τυχει και μαλιστα τα σκυλια δεν το φαγανε. Ισως ομως ειχα συνηθισει και την μυρωδια της Acana.
καλο θα ειναι να βρεις να ταιζεις μια τροφη την οποια θα την βρισκεις ευκολα και δεν θα εχει ελλειψεις στην αγορα
για να μην ξεμεινεις!

Μην προβλιματιζεσαι και εγω κατα καιρους εχω αλλαξει τροφες μεχρι να καταληξω στην συγκεκριμενη!
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Κοιτα την nutram την δινω απο τον Οκτωμβριο και δε ειχα κανενα θεμα...μεχρι τωρα....μονο αυτο ,εδω την βρισκω πιο ευκολα απο την acana επισης και την arden grange!!!Εχει κι αλλες γνωστες φυσικα το πετ που παω αλλα οχι acana και παω εκει γιατι δε εχει ζωακια!!!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Μηπως λογω ζεστης εχει κοψει λιγο το φαγητο? Η μηπως σου κανει ναζια γιατι θελει και κατι extra?
Αστην λιγο ακομα και δες αν θα το συνεχισει και αναλογως πραττεις!
 


Gkolfo

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
52
0
Θεσσαλονίκη
Αρχισε να αδυνατίζει αφότου άρχισε να τρώει την Delidog, που την συνέστησε η κτηνίατρος στην τελευταία επίσκεψη που κάναμε για το εμβόλιο και την αποπαρασίτωση.. Δεν ξέρω.. Σκεφτηκα να αρχίσω να του δίνω περισσότερη απο τη συνιστώμενη ποσότητα... Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει τις τροφές που αναφέρετε, είμαι ακόμα στο ψάξιμο, αλλά επειδή έχω διαβάσει καλά σχόλια εδώ μέσα για τις συγκεκριμένες, μάλλον θα είναι οι επόμενες υπο δοκιμή...! Ωστόσο, έχω ερώτηση: το γεγονός ότι ο κούταβός μου είναι 5 μηνών, σημαίνει ότι πρέπει να του δίνω τροφή με κοτόπουλο κυρίως και όχι τόσο αρνί ή οτιδήποτε άλλο??
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Αν δε κανω λαθος στους κωδικους των τροφων παραπανω σε puppy τροφη δε εχει αρνι αλλα κοτοπουλο!Και αναλογα με την τροφη που δινεις για λαμπ συνηθως την puppy,την συνεχιζεις και μετα τους 12 μηνες!!!
Παραδειγμα εγω αυτη που δινω ειναι μεχρι 18 μηνες!
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Μηπως λογω ζεστης εχει κοψει λιγο το φαγητο? Η μηπως σου κανει ναζια γιατι θελει και κατι extra?
Αστην λιγο ακομα και δες αν θα το συνεχισει και αναλογως πραττεις!
Και εγω το σκεφτομαι αυτο απο χθες,γιατι της επεσε και ο κυνοδοντας(ηταν διπλος)μπορει να ηταν και αυτο!!!Θα περιμενω και θα δω τι θα κανω μετα!!:rolleyes::)
 


Gkolfo

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
52
0
Θεσσαλονίκη
Αν δε κανω λαθος στους κωδικους των τροφων παραπανω σε puppy τροφη δε εχει αρνι αλλα κοτοπουλο!Και αναλογα με την τροφη που δινεις για λαμπ συνηθως την puppy,την συνεχιζεις και μετα τους 12 μηνες!!!
Παραδειγμα εγω αυτη που δινω ειναι μεχρι 18 μηνες!
Α!, οκ .. Θα πάρω και την κτηνίατρο να τη ρωτήσω, αλλά μάλλον ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που του δίνω αυτή την τροφή... Θα δοκιμάσω αυτές που προτείνατε!
 


Gkolfo

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
52
0
Θεσσαλονίκη
Μετά απο μέρες σκέφτηκα κάτι..
Μήπως το γεγονός ότι ο Φοίβος μου φαίνεται πιο αδύνατος δεν είναι λόγω της αλλαγής της τροφής, αλλά επειδή κινείται πρόσω ολοταχως στην εφηβεία? Υπάρχει περίπτωση να μην φαίνεται τόσο μπουλούκος όσο ήταν επειδή αλλάζει το σώμα του? Μήπως απλά συνέβη τυχαία με την αλλαγή της τροφής? Τι να κάνω η καημένη η μάνα? Προβληματίζομαι για το παιδί μου... Εσείς τι λέτε? :)
 


KostasG

New Member
16 Απριλίου 2011
2
0
Φίλη(/ε) Gkolfo...
Αν και δεν είμαι ακόμα πόλυ σχετικός με σκυλιά, αλλα επειδή τυγχάνει να έχω και γω κουτάβι τον τελευταίο καιρό (golden retriever, σχεδόν 3 μηνών) και έχοντας παρόμοιους προβληματισμούς με σένα θα σου πω ένα
Και γω βλέπω το κουτάβι να φαίνεται πιο αδύνατο σε σχέση με της στρουμπουλή μπαλα που ήταν πριν από ενάμιση μήνα που το πήρα.
Και να σκεφτείς ότι 1,5 μηνών ήταν 3,5 kg και τώρα κοντεύει τα 9kg.
Επίσης μετά από πολυ ψάξιμο κατέληξα εδώ:
http://www.artemiscompany.com/products_detail.asp?product=breed_puppy
Την βρήκα μέσω ενός άλλου post εδώ στο forum.Την παρείγγειλα και περιμενω αύριο να μου έρθει. (55 euro τα 13,6kg, η εξηπυρέτηση αυτού που την πουλάει είναι απίστευτη και την αποστέλει δωρεάν σε όλη την Ελλάδα)
Την δοκιμάζεις ή περιμένεις κάποιες μέρες να την δοκιμάσω για να σου πώ νεότερα :)