Τρώνε σκυλιά!!!


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
ε αν το δουμε με τελειως ψυχρη λογικη και χωρις "υποκρισια" εμεις ειμαστε παμφαγα τα σκυλια ειναι κ αυτα ζωα οπως τα κατσικια αγελαδες γουρουνια αρα δν θα επρεπε να γινεται καν αναφορα..δηλαδη αυτο το θεμα δεν θα ειχε λογω υπαρξης.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αγαπητή μου δεν μου τελείωσαν τα επιχειρήματα, απλός έπρεπε να πάω για ρετσίνα με κάτι Αλβανούς, Αρμένους και λοιπούς αλλοδαπούς που θέλανε να φάνε σκυλιά και τους τραβούσα με το ζόρι να φάμε κανα γουρούνι.

Γι' αυτο έφυγα απο την παρέα σας.
Τους κατάφερα όμως δεν φάγανε πολύ σκυλί.:D
Καλοχώνευτο! :paja1:
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Η επιβεβαίωση του θέματος του adespoto.gr για αλλοδαπούς που τρώνε σκυλιά .

Όταν το adespoto.gr μιλούσε για καταγγελίες πολιτών μας κατηγόρησαν για ρατσισμό.


Αλλοδαποί δεν έχουν να φάνε και τρώνε σκυλιά !!! . .

Το θέμα το παρουσίασε και η εφημερίδα Espresso . Εμείς να πούμε ενα μεγάλο μπάβο στην κοπέλα που έσωσε το σκυλάκι απο την .....κατσαρόλα αλλα και ενα μεγάλο μπράβο σε όλους εκείνους που βοήθησαν να σωθεί .

Aπό
http://adespoto.gr/index.php?option...3:2009-03-09-20-25-19&catid=35:news&Itemid=67
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Επιβεβαίωση θεωρείτε ότι το έγραψε η Espresso?

Γιατί πολλοί ίσως πουν πως αυτό είναι αλλός ένας λόγος να μη το πιστέψεις. :rolleyes:

Ή επιβεβαίωση είναι το κειμενάκι που υπαγόρευσε ο Γεράσιμος στην κυρία για να το μεταφέρει (γιατί μπορώ να πιστέψω ότι ο Γεράσιμος μπορεί και μιλάει , αλλά να ξέρει και να γράφει το αποκλείω!)? :eek:

Κυρίες και κύριοι οι άνθρωποι αυτοί που υποστηρίζετε πως "κυνηγούν" για να φάνε είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από πολλούς άλλους που έχουν μείνει στις χώρες προέλευσης τους και σας βεβαιώ πως ακόμα και εκεί σκυλιά δεν τρώνε.

Δεν ξέρω κατά πόσο έχετε ταξιδέψει και ζήσει σε χώρες όπως η Αλβανία , η Βουλγαρία , η Πολωνία , η Σερβία , η Ρουμανία , η Μολδαβία , η Ουκρανία , κλπ. , χώρες από στις οποίες ανήκει οι πλειοψηφία των μεταναστών μας , αλλά οι άνθρωποι δεν τρώνε τα σκυλιά παρόλο που και φτωχοί υπάρχουν και ακόμα περισσότεροι υπήρχαν.

Τώρα αν "φοβάστε" τους λίγο πιο "εξωτικούς" μετανάστες μας από Νιγηρία , Πακιστάν , Ινδία , Φιλιππίνες να σας ενημερώσω πως ούτε και αυτοί έχουν στο Κυριακάτικο τραπέζι τους Κοκόνια κρασάτα με καραμελωμένα κρεμύδια!

Πόσο κάνει το πιο φθηνό κρέας στα Carrefour γνωρίζετε?

Πιστεύετε ότι δεν μπορεί να το αγοράσει , έστω και αργά και που , κάποιος που καθαρίζει τζάμια στα φανάρια?
Θα προτιμήσει να βγεί για "κυνήγι" με κίνδυνο να τον λιντζάρουν , ακόμα και αν υποθέσουμε πως είναι ο άξεστος , απολίτιστος , βάρβαρος μετανάστης που ήρθε να μας φάει?!

Βλέπεις είναι καλός για ανασφάλιστη εργασία , για να του νοικιάζουμε υπόγεια και αποθήκες για να μένει , για να του δίνουμε πενταροδεκάρες και για να κάνει τις βρωμοδουλειές , αλλά ίσα μ'εκεί!Μην τον δω να κάνει κάτι που μπορεί να μου φανεί ύποπτο...θα τον τσακίσω!Από το να τρώει σκυλιά , γατιά , παπιά και περιστέρια από το Σύνταγμα μέχρι να βιάζει παιδάκια (αν κάνει πως τους χαμογελά) ή να κλέβει πορτοφόλια (αν τύχει να κάθετε πίσω μας στο λεωφορείο).

Αν με έβλεπες εμένα στο δρόμο να έχω δέσει με σκοινί ένα σκύλο και να τον τραβάω με το ζόρι (και σε πληροφορώ πως το έχω κάνει...Αδέσποτο που με ακολουθούσε παντού και για να μη το πατήσουν τα αυτοκίνητα , λόγω του ότι θα διέσχιζα λεωφόρο , το έδεσα με σκοινί που βρήκα κάτω και το πέρασα σέρνωντας.Βλέπεις δεν είχε μάθει να περπατάει στο heel με λουράκι!
Το πήγα σπίτι μου , αλλά δε το έφαγα!!...Του έκανα μπάνιο , το τάισα και προσπάθησα να του βρώ σπίτι.) θα με σταμάταγες με όλη σου τη δύναμη Θεοδώρα?! :rolleyes:
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18

Το πήγα σπίτι μου , αλλά δε το έφαγα!!...Του έκανα μπάνιο , το τάισα και προσπάθησα να του βρώ σπίτι.) θα με σταμάταγες με όλη σου τη δύναμη Θεοδώρα?! :rolleyes:
Kαι που ξέρουμε ότι δεν το έφαγες;;;:p:D
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Δεν είδατε σήμερα στην τηλεόραση για τους κινέζους που τρώνε γάτες και τις σερβίρουν στα κινέζικα εστιατόρια; Το θέμα βέβαια δεν είναι καινούριο, ψάχνοντας να βρω το ρεπορτάζ στο internet, βρήκα παλιότερα ένα δημοσίευμα σχετικά με αυτό και απλώς σας παραθέτω μία πολύ εντυπωσιακή περιγραφή:

Previously a British TV programme had shown the preparation of cat at restaurants in part of China. The diner selected a cat and observed its preparation. The conscious cat was thrown into boiling water then dumped in a pail of cold water. This made skinning easier. Some "boiled" cats were alive and moving feebly when dumped in cold water. Some were still moving during skinning and would ultimately have bled to death, perhaps during evisceration.

Άσχετο αλλά μια και που η ενότητα είναι στα φιλοζωικά και μίλαμε για φάγωμα κατοικιδίων ζώων, δεν θα μου έκανε εντύπωση, αν και αυτό ακόμα γινότανε ακόμα και εδώ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Όλα καλα Dj αλλά το λογύδριο για τους οικονομικούς μετανάστες είναι κατευθείαν για την προεκλογική εκστρατεία του Τσίπρα. Χαραμίζετε εδώ μέσα!
:p
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Όλα καλα Dj αλλά το λογύδριο για τους οικονομικούς μετανάστες είναι κατευθείαν για την προεκλογική εκστρατεία του Τσίπρα. Χαραμίζετε εδώ μέσα!
:p
Ο Τσίπρας είμαι! :D

Για τους υπόλοιπους που τους δημιούργησα...λιγούρα , η συνταγή με π.μ. :D
 




fop

Member
22 Μαρτίου 2009
19
0
athens
και μου το ελεγε η μητερα μου και μου φανηκε υπερβολικο!!οκ καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολες οι συνθηκες,οι ανθρωποι εχουν φτασει σε απογνωση για να κανουν κατι τετοιο,αυτη ειναι η καλυτερη εναλλακτικη που εχουν(φαντασου την χειροτερη!) αλλα πως μπορουν??????????:shock::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ συμφωνώ με Chloe, πως το μενού του κάθε λαού είναι καθαρά θέμα συνήθειας, ΑΛΛΑ εδώ δεν είναι η Κίνα. Έχουμε νόμους (σχετικούς με την ΔΙΚΗ μας κουλτούρα) και οφείλει ο ΚΑΘΕ άνθρωπος που είναι στην Ελλάδα να τους σέβεται.

Όπως ακριβώς σε πολλά μέρη επιτρέπεται να παντρεύεσαι όσες γυναίκες θέλεις, νόμιμα και εδώ απαγορεύεται (γιατί αλήθεια; μην μου πείτε πως έχει λογική αυτό) έτσι απαγορεύεται να τρως σκυλάκια στην Ελλάδα. Ακόμη και στα ζώα προς κατανάλωση υπάρχουν νόμοι για το πως πρέπει να θανατώνονται. Το ότι δεν ακολουθούνται πάντα, και είναι πιο κοινωνικά αποδεκτό αυτό από το να φας σκύλο, δεν σημαίνει πως είναι και σωστό.

Το πρόβλημα στην χώρα μας δεν είναι οι νόμιμοι μετανάστες, αλλά οι παράνομοι μετανάστες και οι έλληνες που δεν ενδιαφέρονται για τους νόμους. Αυτό φυσικά πηγάζει από το ότι κανείς δεν εφαρμόζει τους νόμους. Και από την έλλειψη παιδείας φυσικά.

Χιλιάδες αδέσποτοι σκύλοι πεθαίνουν κάθε μέρα στην χώρα μας. Από φόλες, αυτοκίνητα, ασθένειες κλπ. και τώρα και για φαγητό. Δεν είναι το ένα χειρότερο από το άλλο όμως.

Εμένα μου προκαλεί περισσότερη "ρίγη" το πως τόσοι ΕΛΛΗΝΕΣ "κυνηγοί" μεγαλώνουν ένα κουτάβι από μωρό, μόνο και μόνο, για να το κρεμάσουν λίγους μήνες αργότερα γιατί δεν ήξεραν πως να το εκπαιδεύσουν να κυνηγάει. Ακόμη μεγαλύτερη "ρίγη" μου προκαλεί το ότι στην Ελλάδα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ αποδεκτό να αφήνεις την σκύλα σου να ζευγαρώνει σε ΚΑΘΕ οίστρο, μόνο και μόνο για να ΠΝΗΞΕΙΣ τα κουτάβια της (ή η μαμά σου γιατί εσύ είσαι "ευαίσθητος"). Αυτοί που το κάνουν (συνήθως γυναίκες), όχι μόνο δεν ντρέπονται και δεν αισθάνονται την παραμικρή ενοχή, αλλά το λένε ανοιχτά σε όλον τον κόσμο πως το κάνουν. Είναι ΤΟΣΟ αποδεκτό κοινωνικά.

Τέλος, συμφωνώ και με Ρόττι: Σε μιά χώρα που υπάρχει τόση ατιμώρητη κτηνωδία απένταντι στα ζώα, δεν υπάρχει προστασία ούτε για τα δικά μας κατοικίδια. Κινδυνεύουν άμεσα. Μόνο που στατιστικά κινδυνεύουν πολύ περισσότερο από τους Έλληνες παρά από τους αλλοδαπούς.

Έχετε παρατηρήσει πως πάντα μαθαίνουμε ΜΟΝΟ την αρχή από τέτοιες ιστορίες;
Ποτέ δεν μαθαίνουμε ότι κάποιος τιμωρήθικε.

Κι ΑΥΤΟ είναι που με τρομάζει εμένα περισσότερο απ' όλα...
 
Last edited:


harley

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2008
126
0
Τέλος, συμφωνώ και με Ρόττι: Σε μιά χώρα που υπάρχει τόση ατιμώρητη κτηνωδία απένταντι στα ζώα, δεν υπάρχει προστασία ούτε για τα δικά μας κατοικίδια. Κινδυνεύουν άμεσα. Μόνο που στατιστικά κινδυνεύουν πολύ περισσότερο από τους Έλληνες παρά από τους αλλοδαπούς.

Έχετε παρατηρήσει πως πάντα μαθαίνουμε ΜΟΝΟ την αρχή από τέτοιες ιστορίες;
Ποτέ δεν μαθαίνουμε ότι κάποιος τιμωρήθικε.

Κι ΑΥΤΟ είναι που με τρομάζει εμένα περισσότερο απ' όλα...
=D> ειμαι συμφωνος κι εγω και σας θυμιζω οτι καποτε πιαστηκε ενας
χασαπης που ειχε εξωλοθρευσει ολα τα αδεσποτα της περιοχης του
και οχι μονο.και βεβαια πιαστηκε τυχαια, οταν νομιζω πηγε να κανει
ελενχο η αγορονομια. και μολις μπηκε στους καταψυκτες:eek::shock: ειδε
3 τουλαχιστον σκυλια,σφαγμενα, οπου τα αναγνωρισε στιν αρχη απο τα ποδια οπου δεν ειχε προλαβει να γδαρει.και για να μη μακρυγορω το μονο
που τελικα επαθε ειταν να του κλεισουν το χασαπικο αντε και να του μια
ποινη εξαγορασιμη. και για οσους δεν καταλαβαν αυτος ηταν ελληνας.

αυτο το ακουσα πριν χρονια στις ειδησεις
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Η ξαδέρφη μου (14ων ετών) έτρωγε αμέρημνη το πρωινή της στον κήπο, ενώ χάζευε τα δύο της κουταβάκια (4ων και 5 μηνών).

Ξαφνικά, έρχετε ο βοσκός της περιοχής και πυροβολεί τα κουτάβια μέσα από τα κάγκελα.

Όταν η ξαδερφούλα μου τον ρώτησε, ουρλιάζοντας υστερικά :
"ΜΑ ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;" (το άμηρο, που βρήκε την δύναμη, ήθελα να 'ξερα)!

Εκείνος της απάντησε πως το έκανε για να μην του φάνε αργότερα κανένα πρόβατο.

Η θεία μου (μάνα του παιδιού) είναι σκληρό καρύδι. Ρώτησε 3 δικηγόρους και όλοι της είπαν το ίδιο πράγμα:

Πως τα κουτάβια αυτά δεν είχαν ιδιαίτερη οικονομική αξία, και ούτε και για ψυχική ωδύνη θα μπορούσαν να ζητήσουν πολλά χρήματα, καθώς το παιδί τα είχε μόνο δύο μήνες.

Δεν άξιζε τον κόπο να πάνε στα δικαστήρια καν. Απέσυραν την μήνυση (αν και μένει στα χαρτιά ως αρχείο) και στράφηκαν σε πιο "παραδοσιακούς" τρόπους επίλυσης του θέματος.

Ο πατέρας του παιδιού είπε ΠΑΝΤΟΥ, πως αν ποτέ τον ξαναδεί τον βοσκό έστω 500μ από τον σπίτι του, θα τον σκοτώσει, με την δικαιολογία πως φοβάται για τα παιδιά του (μιας και καταγράφηκε πως ο βοσκός έρηξε επανελλημένα τουφεκιές κοντά στο παιδί) και έβαλε φίλους στην αστυνομία να τον ενημερώσουν τον ίδιο τον βοσκό, και να τον πείσουν πως θα αθωονόταν κι όλας ο πατέρας, αν ποτέ τον δολοφωνούσε....

Αυτό εννοώ όταν λέω πως δεν μας προστατεύει τίποτα. Πως ανησυχώ. Πως φοβάμαι τους ΕΛΛΗΝΕΣ.

Επικρατεί μια παράξενη νοοτροποία εδώ. Είναι τελείως λογικό να σε ρωτήσει κάποιος αν μπορεί να πάει την τσάντα σου πιο 'κει, και σε καμιά περίπτωση δεν θα βάραγε κανείς χαστούκι (ή ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ!) στο αμάξι σου με άνεση... αλλά πολλοί Ελληνες θεωρούν τα ζώα όλα "κοινόχρηστα αντικείμενα". Ούτε ΚΑΝ αντικείμενα δηλαδή, γιατί όπως εξήγησα, τα ξένα αντικείμενα τα σέβονται πιο πολύ.

Στο χωριό μου, ήρθε μια γνωστή επίσκεψη κάποτε, και μόλις πλησίασε και της μύρισε απαλά το κουτάβι μου το γόνατο, τον χαστούκισε με ΟΛΗ της την δύναμη στα μούτρα! Μιλάμε για "χωριάτηκη σφαλιάρα" όχι αστεία!!! Παρα τρίχα να την σκοτώσω, περιττό να σας πω... οι γονείς μου, που ήταν μπροστά τρόμαξαν (δεν με είχαν δει ποτέ τόσο έξαλλη!)

Δεν είπα να αγαπάνε όλοι τα ζώα αλλά με πιο δικαίωμα δεν σέβεσαι "κάτι" που ανήκει σε άλλον; "Κάτι" που στο κάτω, κάτω είναι στο σπίτι ΤΟΥ, και όχι ΣΟΥ. Και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις, όλα τα ζώα ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ήταν.

Ακόμη από πολλούς θεωρείται ΝΤΡΟΠΗ (και ΑΜΑΡΤΙΑ) να σπαταλάς λεφτά για σκύλο.
Μόλις χθές, ένας γείτονας μου είπε γιατί δεν βγάζω βόλτα τον σκύλο με αλυσίδα, που είναι πολύ φθηνή, παρά χάλασα λεφτά να "του πάρω" δερμάτινο οδηγό (τα 9 ευρώ που έχει του φάνηκαν πολλά). ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν με ρώτησε γιατί "πέταξα" 60 ευρώ να βάλω πλαστικά τάσια στο παλιάμαξό μου!!!! 'Η τον διπλανό του γιατί χάλασε 120 ευρώ για ένα μπουκάλι ουίσκι....

Στην Ελλάδα, είναι ΜΑΓΚΙΑ να χαλάς λεφτά για βλακείες, και γελοίο να χαλάς λεφτά για ένα ζώο που σ' αγαπάει με όλο του το είναι.

ΟΣΟ και να προσπαθούσα να του εξηγήσω πως ΔΕΝ είναι ο οδηγός του σκύλου, αλλά ΔΙΚΟΣ μου, και τον θέλω απαλό γιατί το σίδερο με πονάει (και μου ΣΠΑΕΙ και τα δάκτυλα εύκολα), δεν καταλάβαινε. Μάλλον θα σκεφτόταν πόσο έξυπνος ήταν που έδεσε πριν 6 χρόνια τον δικό του τον σκύλο στο δέντρο και ησύχασε (γλυτώνοντας ΚΑΙ τα λεφτά του δερμάτινου οδηγού ΚΑΙ από τα σπασμένα δάκτυλα).

Για να μπορούμε να κατηγορούμε άλλους λαούς για την έλλειψη "ανθρωπιάς" τους, πρώτα θα πρέπει πολλοί έλληνες να βγάλουμε το κεφάλι από τον πρωκτό μας.

Το λυπηρό είναι πως στην αρχαιότητα δεν ήμασταν έτσι. Δεν είναι στην "φύση" του έλληνα να είναι έτσι. Υπήρχει και κτηνιατρική επιστήμη στην αρχαιότητα ΚΑΙ αγάπη για τα πιστά μας κατοικίδια, ΚΑΙ εκτροφή, και κυνοφιλία. Κάπου στην ιστορία χάσαμε την "ιστορία" μας.

Αν θέλουμε να λεγόμαστε Έλληνες, πρέπει να δώσουμε ΜΑΧΗ για να την ξαναποκτήσουμε, να την αναζητήσουμε ΟΧΙ προσπαθόντας να βάλουμε μυαλό στους αλλοδαπούς, αλλά ΠΡΩΤΑ και κύρια στους "έλληνες".
 
Last edited:






Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Κ εγώ που ήθελα να προγραμματίσω διακοπές στους Παξους :eek::mad:

Ειλικρινά, απ τη στιγμή που έγινα μέλος μ έχετε τρομοκρατήσει κ έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν είναι καλή ιδέα να έρχομαι διακοπές στην Ελλάδα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Dr Zhιvago, κάτι δεν μου πάει καλά...δεν μπορεί κάποιος να πυροβολεί κοντά σε κατοικία, προς την πλευρά που βρίσκεται άνθρωπος και να μην μπορεί να γίνει τίποτα...
Κι αν ήταν άστοχος και πετύχαινε το παιδί;έβαλε σε κίνδυνο ανθρώπινη ζωή!Άλλοι κι άλλοι πυροβολισμοί κρίνονται επικίκδυνοι και μπαίνουν φυλακή όχι να πυροβολήσει μέσα σε ξένη αυλή, χωρίς να είναι σε αυτοάμυνα,ούτεαυτήη δικαιολογία πιάνει...
Αποκλείεται!Δεν το πιστεύω ότι μόνο αυτό μπορούσαν να κάνουν...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Dr.Zhivago,
απλα respect...:-|

edit:
Όταν η ξαδερφούλα μου τον ρώτησε, ουρλιάζοντας υστερικά :
"ΜΑ ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;" (το άμηρο, που βρήκε την δύναμη, ήθελα να 'ξερα)!

Εκείνος της απάντησε πως το έκανε για να μην του φάνε αργότερα κανένα πρόβατο.
Του πετας την ιδια στιγμη τη πατσα εξω ,ναι ή οχι??? Νευριασα τοσο πολυ οταν το διαβασα! Οχι ''μου εφαγαν προβατο και τα σκοτωσα'' ,αλλα προοληπτικα για να μην...
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95