Τσίμπημα σφήκας


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Τσίμπησε μία σφήκα τη μικρή στο πόδι.
Βρήκαμε και βγάλαμε το κεντρί και βάλαμε αμμωνία.
Υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι?
Πρέπει να κάνουμε κάτι?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Νομίζω πως αν ήταν να γίνει κάτι, θα είχε γίνει ήδη. Πριν πόση ώρα? Πρήστηκε?
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Αν βγαλατε κεντρι ηταν μελισσα. Δεν ειναι απαραιτητο να παθει κατι, θα πρεπει να το παρακολουθησετε. Και να χετε stand by κορτιζονη αν χρειαστει, να δωσετε


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Πριν περίπου μισή ώρα. Όχι δεν έχει πρηστεί. Αλλά το προσέχει το πόδι της και κάνει σαν να τινάζεται το νεύρο. Δεν βλέπω να έχει κάτι.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Πάρε τον κτηνίατρο!!!
Το πρήξιμο μπορεί να συμβεί και 6 ώρες μετά!!
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Λογικά και ο κτηνίατρος να περιμένουμε να δούμε πως θα πάει δεν θα μου πει? Ή παίζει να της κάνω κορτιζόνη προληπτικά?
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Κορτιζονη να της κανεις εαν πρηστει.Εαν πρηστει πηγαινε σε ενα φαρμακειο και αγορασε μι solocortef αναλογη για τα κιλα της.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Θα σου πω τι μου χε πει εμενα ο κτηνιατρος, οταν τον ειχα ρωτησει πριν φυγουμε για διακοπες το Πασχα.
Αν ενα σκυλι εμφανισει ηπια συμπτωματα αλλεργιας να δωσω prezolon χαπι. Την ενεση με solu cortef μου ειπε οτι την κανουμε σε πολυ εντονα συμπτωματα, να κινδυνευει η ζωη του ας πουμε.

Εχε τα φαρμακα σπιτι και παρακολουθησε το. Ισως να μη χρειαστει να κανεις και κατι.
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Εαν πρηστει ειναι αλεργικη αντιδραση του ζωο απεναντι σε αυτο που το τσιμπησε.
Τοτε τα πραγματα ειναι δυσκολα για το ζωο και ισως και για αναπνευστικο.Μονο τοτε πρεπει,να την κανουμε ειδηκα την σολοκορτεφ που ειπα και αυστηρα στα κιλα του.
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Όλα καλά, σαν να μην την τσίμπησε ποτέ! Θα την παρακολουθώ και τη νύχτα βέβαια.
Prezolon έχω, νομίζω πως δεν θα χρειαστεί.
Thanks guys! :D
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Και εμας σημερα μας τσιμπησε σφηγκα στο ποδι,στην αρχη το κουτσενε λιγο μετα ομως περπατουσε κανονικα! Εκανε ενα μικρο πριξιμο του εβαλα fenistil και τελικα υποχωρησε ευτυχως.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
βγαζουμε το κεντρι,,, και βαζουμε στο σημειο φενιστιλ η κορτιζονουχα αλοιφη ... αν δεν εχουμε τιποτα βαζουμε παγο η κρυο νερο για να μην πρηστει και να μην το ενοχλει,,,,,,, αν δουμε κατι σαν μολυνση ριχνουμε αλκοολ οινοπνευμα πρασινο η διαφανες οτι βρουμε,,,, αυτα ειναι υπεραρκετα,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, αλλα ,,, ΑΝ ειναι αλλεργικο το σκυλι θα δουμε πρηξιμο λαχανιασμα δυσπνοια,, τα σημεια κοντα στο λαιμο ειναι τα επικυνδυνα,,, και η σφηγκα ειπαμε δεν αφηνει κεντρι,,,,, και δεν παμε την αλλη μερα το σκυλι στο γιατρο αν εμφανισει δυσπνοια η εντονο πρηξιμο και λαχανιασμα αλλα το συντομοτερο δυνατον,,, ενας αλλεργικος ανθρωπος σε τσιμπημα μελλισας στο χωριο της μανας μου σε δυο ωρες ηταν νεκρος,,, οποτε ενα σκυλι με πολυ λιγοτερο βαρος ισως δεν αντεξει ουτε μια ωρα,,,,,
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Σε ευχαριστω για αυτα π αναγραφεις! Ηταν σφηγκα,οποτε δν αφησε σιγουρα κεντρι! (Τν σκοτωσα καθως ηταν ακομα απανω του) Του εβαλα λιγο παγο αργοτερα...Αλλα το πριξιμο εφυγε σχεδον μεσα σε 30/λεπτα! Δν εχω δει αλλαγη στην συμπεριφορα του παντως, χοροπηδαει οπως πριν κ εχει τν ιδια διαθεση ευτυχως! :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU