Τσακωμός χωρίς προφανή λόγο


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Πάντως, επειδή ποτέ δεν προτείνω κάτι, αν δεν το ξέρω προσωπικά...το ανθρώπινο χρησιμοποίησε κάποτε και σε δική μας περίπτωση, πασίγνωστη εκπαιδεύτρια/συμπεριφεριολόγος. Το λέω με μεγάλη σιγουριά. Δεν ανέφερε καν, ότι υπάρχει έκδοση pet. Πρώτη φορά το ακούω. Οχι μόνο το rescue remedy αλλά και άλλα ανθοιάματα. Ακλαφτα πήγαν. Κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Ως μη γενόμενα...:rolleyes::p
 


bill_soka

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2011
50
1
τα rescue remedy που προοριζονται για ανθρωπους περιεχουν αλκοολ, το pet remedy ομως δεν περιεχει καθολου.
το rescue remedy πηρα!! κ τονησα στον φαρμακοποιο οτι προκειτε για σκυλο!!!!
αφου το πληρωσα που το πληρωσα γιατι να πιω brandy με μια σταγονα χαμομηλι????!!!!:D;)
 








bill_soka

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2011
50
1
δεν βαριεσαι... τα πρωτα πεταμενα λεφτα ειναι???!!! η μηπως τα τελευταια?!
χαλαλι τους....
 




bill_soka

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2011
50
1
μολις γυρισαμε απο τον εκπαιδευτη!μπορω να πω οτι με καθησυχασε παρα πολυ!!! σχεδον με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα στην σχεση μας!!! οτι το σκυλι ειναι κολλημενο πανω μου σε καθε φαση!!! σε ελαχιστες στιγμες καταφερε να της αποσπασει την προσοχη απο πανω μου!μου συνεστησε να την βαζω να τρωει κ να εχω το μπολ αναμεσα απο τα ποδια μου κ σχεδον να με ακουμπαει για να παρει την τροφη κ παραλληλα να την αγνοω! να μην της δινω καμια σημασια! κ μολις τελειωσει ενα μπραβο κ δρομο!!!
μετα απο δυο τρεις μερες με αυτην την τακτικη, προχωραμε ενα βημα κ την ωρα που τρωει, παντα απο τα ποδια μου κοντα, να την διακοπτω φωναζοντας την κ να της δινω ενα ζαμπονακι!! αυτο για καμια εβδομαδα...
μετα το ζαμπονακι αρχιζει κ εκλειπει σιγα σιγα κ αλλαζει κ γινετε ενα απλο χαδι κ ενας καλος λογος... (παρελειψα να πω οτι μου ειπε να ελατωσω σε μεγαλο βαθμο τα χαδια!!) μια χαδι, μια ζαμπονακι κ παει λεγοντας... μεχρι να αντικαταστησουμε το ζαμπονακι με τα χαδια...
ολο αυτο ειναι επειδη ριχνει αδεια για να πιασει γεματα... θελει να δει μεχρι που την παιρνει!!! με ειδε να τις λεω ΜΗ να τις λεω ΜΠΡΑΒΟ κ γενικα τι κανουμε στην βολτα κ με καθησυχασε οτι ειναι πολυ ευκολα τα πραγματα, δεδομενου του οτι ειδε πως δουλευουμε κ με την soka (κ μου εδωσε παρα πολλα συγχαρητηρια για την ανατροφη της)(μπραβο ρε soka... ασπροπροσωπους μας εβγαλες...) Δεν θα επρεπε να σε αγχωνει τοσο μου λεει η genie θα στρωσει παρα πολυ ευκολα γιατι εχει παρα πολυ καλο κ ευπλαστο χαρακτηρα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Μπράβο σου. Πολύ ενθαρρυντικά νέα και σ'ευχαριστούμε που μοιράστηκες τις συμβουλές του, μαζί μας.
Δεν ξέρεις ποτέ, σε ποιόν άλλον θα φανούν χρήσιμες.
Υπομονή λοιπόν και θα έρθουν τα τέλεια αποτελέσματα :)
 


bill_soka

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2011
50
1
Μπράβο σου. Πολύ ενθαρρυντικά νέα και σ'ευχαριστούμε που μοιράστηκες τις συμβουλές του, μαζί μας.
Δεν ξέρεις ποτέ, σε ποιόν άλλον θα φανούν χρήσιμες.
Υπομονή λοιπόν και θα έρθουν τα τέλεια αποτελέσματα :)
:eek:αυτος δεν ειναι κ ο σκοπος του forum????!!!:confused: ανταλλαγη εμπειριων, γνωσεων, ιδεων κλπ κλπ κλπ...
αντιθετα εγω σας ευχαριστω για την υπομονη κ τις συμβουλες σας...;):):)
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
σημερα το πρωι ομως ειχαμε ενα αλλο ακομα μεγαλυτερο προβλημα!!!! η ξινη μου γρυλλισε αρκετες φορες... κ μου γρυλλισε την ωρα του φαγητου της!! κατι το οποιο δεν ειχε ξανακανει ποτε κ για κανενα λογο!!
απο την πρωτη κιολας μερα ημουν παρα πολυ κοντα της την ωρα του φαγητου κ ενοιοτε ετρωγε με την συνοδεια των χαδιων μου κ δεν εδειχνε να ενοχλειτε ουτε λιγο... ισα ισα που το απολαμβανε θα ελεγα... της ειχα παρει κ αρκετες φορες το πιατο απο μπροστα της χωρις καμια "δυσαρεστη" αντιδραση!!! εκτος του οτι με κοιτουσε με ενα βλεμα που σχεδον εκλαιγα κ μονολογουσα λεγοντας τι κανεις ρε... ασε το σκυλι να φαει!!! ηθελα απλα να τσεκαρω την αντιδραση της κ οχι να την βασανισω γιατι μιλαμε για μια πολυ κυριαρχικη σκυλα κ ξινη πανω απ'ολα.... χαχαχα
σημερα το πρωι λοιπον τις βαζω το φαγητο της, οπως κ καθε πρωι, κ αρχιζω το συμμαζεμα- καθαρισμα στον χωρο της. ρουτινα δηλαδη. περναω διπλα τις μετα απο ενα λεπτο κ την χαιδευω στην ραχη στο υψος της κοιλιας... ακουω ενα γκρρρρ... λεω τι ειναι ρε??? εγω ειμαι.... με χαδιαρικη φωνη γιατι ερχομουν απο πισω της κ σκεφτηκα οτι δεν με ειδε κ νομιζε οτι ηταν καποιος αλλος!!! ποιος αλλος δηλαδη αλλα τελοσπαντων... κ ξαναδοκιμαζω κ την χαιδευω παλι με την σιγουρια οτι τωρα που καταλαβε οτι ημουν εγω δεν θα αντιδρουσε οπως κ μεχρι εχθες... φτανω στα πλευρα της κ ξανα γκρρρρ.... μενω καγκελο!!! την "αρπαζω" (οχι τοσο βαρβαρα οσο ακουγετε) απο το περισιο δερμα του σβερκου της κ την απομακρινω απο το πιατο της!! κ πλανατε στον αερο ενα μακροσυρτο γκρρρρρρρρρρρρρρρ...... κ εγω να λεω με ηρεμο παντα τονο, ΤΙ? ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΓΡΥΛΛΙΖΕΙΣ???? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ???? ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ???? εν το μεταξυ την εχω ξαπλωσει κατω, στο πλαι, κ δεν την αφηνω να κανει ρουπι!!! ακουγονται κατι ψιλα γκρρρ κ τελος... ηρεμει... δειχνει οτι αποδεχεται την θεση της κ σταματαει να αντιδρα παρα πολυ γρηγορα κ μενει ακουνητη!!!! ωραια λεω εγω... αυτο ηταν ... εληξε το επεισοδιο.... αμ δε.... αφου την αφησα εκει για κανα λεπτο περιπου κ κανοντας οτι τρωω το φαγητο της, της εδωσα την αδεια να συνεχισει...
τωρα ενα διαολακι με βαζει να ξαναδοκιμασω κ να το παω παλι απο την αρχη μηπως κ ξυπνησε στραβα... αλλα παλι τα ιδια αλλα αυτη τη φορα κ λιγο χειροτερα... γυρισε να με δαγκωσει η ξινη!!!!!την σβερκωνω( αρκετα αποτομα αυτη την φορα) κ εγω με την σειρα μου κ την περνω μακρια παρα τις απεγνωσμενες τις προσπαθειες (με νυχια κ με δοντια) την καθιζω κατω κ καθομαι απο πανω της κ τις βαζω τις φωνες!!! δεν μπορω να πω οτι ηρεμησε αρκετα κ επειδη ειχα αρχισει να εκνευριζομαι κ εγω της πηρα το πιατο κ εφυγα!!!! με σκοπο να ηρεμησω κ να δω τι θα κανω μετα απο μια συσκεψη με τον εαυτο μου αλλα κ εσας φυσικα...
πως να το χειριστω τωρα αυτο??? δεν μπορω να πω οτι με φοβιζει ιδιαιτερα οτι θα με πληγωσει γιατι γενικα μπορω να κουμανταρω κ να αποφυγω ενα σκυλι το οποιο μου επιτιθεται!!! ποσο μαλλον την ξινη... στενοχωρηθηκα παρα πολυ με ολο αυτο... μα παρα πολυ ομως....
συγνωμη αν σας κουρασα...
Εμάς τι να μας κουράσεις!Τον σκύλο κούρασες!Και απορώ πως ακόμα έχεις χέρια και πόδια και δεν σάλταρε να σε αρπάξει!

Να προσέξεις γιατί φέρεσαι πολύ ανταγωνιστικά απέναντι της χωρίς να υπάρχει κανένας απολύτως λόγος!

Πλάκα κάνουμε?Τεστάρουμε τον σκύλο την ώρα που τρώει για να του δείξουμε ότι εμείς είμαστε ο αρχηγός?Δηλαδή εσκεμμένα την τσιγκλάς για να αποδείξεις ότι είσαι αρχηγός?Σβερκώνεις χωρίς να υπάρχει λόγος την σκύλα επειδή σου έκανε γκρρρ όταν έτρωγε επειδή εσένα σου κάπνισε να την δοκιμάσεις χαϊδεύοντας την?

Δηλαδή ρε παιδιά ώρες ώρες σκέφτομαι τόσο μα τόσο δύσκολο είναι να πετάξουμε την ξηρά μέσα στο μπολ να το αφήσουμε κάτω το ρημάδι και να φύγουμε?Τόσο δύσκολο μας είναι!

Δεν σε κράζω αλλά έλεος!Άσε την σκύλα να φάει και οι ιεραρχίες δεν μπαίνουν με αυτό τον τρόπο!ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ!Επίσης το μόνο σίγουρο είναι ότι χαλάς την σχέση σου με τον σκύλο σου και αναπτύσσεις ανταγωνισμό!

Φιλικά όλα αυτά από έναν ιδιοκτήτη που ποτέ μα ποτέ δεν ενόχλησε τον σκύλο του την ώρα που τρώει...
Επίσης φιλικά βρες έναν κώδικα επικοινωνίας με τον σκύλο σου και άρχισε πολύ παιχνίδι μαζί του γιατί από εκεί μέσα μπαίνουν οι βάσεις!Από το νταραβέρι και το πάρε-δώσε αναπτύσσεις ιεραρχία και σεβασμό!
 




bill_soka

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2011
50
1
Εμάς τι να μας κουράσεις!Τον σκύλο κούρασες!Και απορώ πως ακόμα έχεις χέρια και πόδια και δεν σάλταρε να σε αρπάξει!

Να προσέξεις γιατί φέρεσαι πολύ ανταγωνιστικά απέναντι της χωρίς να υπάρχει κανένας απολύτως λόγος!

Πλάκα κάνουμε?Τεστάρουμε τον σκύλο την ώρα που τρώει για να του δείξουμε ότι εμείς είμαστε ο αρχηγός?Δηλαδή εσκεμμένα την τσιγκλάς για να αποδείξεις ότι είσαι αρχηγός?Σβερκώνεις χωρίς να υπάρχει λόγος την σκύλα επειδή σου έκανε γκρρρ όταν έτρωγε επειδή εσένα σου κάπνισε να την δοκιμάσεις χαϊδεύοντας την?

Δηλαδή ρε παιδιά ώρες ώρες σκέφτομαι τόσο μα τόσο δύσκολο είναι να πετάξουμε την ξηρά μέσα στο μπολ να το αφήσουμε κάτω το ρημάδι και να φύγουμε?Τόσο δύσκολο μας είναι!

Δεν σε κράζω αλλά έλεος!Άσε την σκύλα να φάει και οι ιεραρχίες δεν μπαίνουν με αυτό τον τρόπο!ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ!Επίσης το μόνο σίγουρο είναι ότι χαλάς την σχέση σου με τον σκύλο σου και αναπτύσσεις ανταγωνισμό!

Φιλικά όλα αυτά από έναν ιδιοκτήτη που ποτέ μα ποτέ δεν ενόχλησε τον σκύλο του την ώρα που τρώει...
Επίσης φιλικά βρες έναν κώδικα επικοινωνίας με τον σκύλο σου και άρχισε πολύ παιχνίδι μαζί του γιατί από εκεί μέσα μπαίνουν οι βάσεις!Από το νταραβέρι και το πάρε-δώσε αναπτύσσεις ιεραρχία και σεβασμό!
κατα πασα πιθανοτητα δεν εχεις υπ'οψην σου ολη την ιστορια της ξινης! εαν δεν το εχεις κανει ηδη θα σε παρακαλουσα να διαβασεις εστω κ την πρωτη σελιδα απο τα link που εχω παραθεσει στην αρχη του θεματος.:)
δεν την σβερκωσα χωρις να υπαρχει λογος, την σβερκωσα γιατι το γκρρρ μετατραπηκε σε επιθεση. κ η επιθεση ειναι κατι το οποιο δεν επιτρεπω σε κανενα ζωντανο που θα βρεθει στην ζωη μου. κ δεν θα εξαιρεθει κανενα ποτε! κ ναι μου ειναι πολυ δυσκολο να του πεταξω την τροφη κ να φυγω, γιατι καλως η κακως ετσι πιστευω μετα απο 15 χρονια κ 3 σκυλια!! εαν για τον οποιοδηποτε λογο το εκαστοτε ζωντανο δεν συμορφωθει με αυτο τοτε απαλλασετε εκεινο απο εμενα κ εγω απο αυτο.(δεν εχει γινει ακομα αλλα εαν χρειαστει θα γινει) δεν θα ρισκαρω την σωματικη ακεραιοτητα κανενος κ για κανενα λογο. τα σκυλια μου παντοτε τα μεγαλωνα σε περιβαλλον με παρα πολλους ανθρωπους κ γνωριμους προς αυτα αλλα κ καινουριους! κ επειδη οπου παω τα εχω μαζι μου, δεν θα ρισκαρα ποτε, ενα τυχαιο περασμα καποιου γνωστου-αγνωστου να μετατραπει σε αιματηρη επιθεση. γιατι εαν το δικο μου χαδι το λαμβανει ως απειλη την ωρα που τρωει, φαντασου τι θα κανει σε εναν αλλο η ακομα χειροτερα ενα παιδακι που θα τυχει να περασει διπλα της εκεινη την στιγμη κ εγω δεν εχω παρει χαμπαρι οτι καποιος την πλησιαζει γιατι εχω πιει τα τσιπουρακια μου τον 15αυγουστο στο χωριο, που γινετε κεντρο διερχομενων το σπιτι απο γνωστους προς τα σκυλια αλλα κ απο αγνωστους!!!:eek:
ισως να ειμαι υπερβολικα απολυτος για εσενα-εσας αλλα ο τροπος ζωης των σκυλιων μου απαιτει να ειμαι παρα πολυ προσεκτικος με θεματα συμπεριφορας προς τους ανθρωπους! ακομα κ σε αγνωστους!:)
με αυτην μου την συμπεριφορα προς τα σκυλια το μονο που θελω να αποδειξω-δειξω (στα σκυλια μου παντα) ειναι το οτι με τα δοντια δεν κανουμε τιποτα!!!! αντιθετα υπαρχουν κ αλλοι τροποι να διεκδικησουνε η να δειξουν την δυσαρεσκεια τους για κατι!!!;) εαν γνωριζες την soka, θα αναθεωρουσες πιστευω για πολλα!!;)(ευπροσδεκτος να το κανεις οποτε θες) (κ τα τσιπουρακια δικα μου) :D
με το να διεκδικει ετσι το φαγητο της φαντασου τι θα κανει εαν καποιος της πατησει την ουρα περνωντας... την χαιδεψει την ωρα που δεν θελει... κανει οτιδηποτε κ την ενοχλησει κ εγω ειμαι τρια βηματα μακρια κ δεν προλαβω να αποτρεψω την επιθεση!!!:( εγω να ειμαι ειλικρινης δεν θελω να το φανταστω γιατι παρ'ολα της τα προβληματα η δυναμη στα σαγονια της ειναι ασυλυπτη!!! :eek:
μπορει να ειμαι λαθος για πολλους η ακομα να μην εκφραζομαι με τα σωστα παραδειγματα για να σου δωσω να καταλαβεις τον λογο τον οποιο το απαιτω αυτο απο τα σκυλια μου!:p
εξ'αλλου εαν συμφωνουσαμε ολοι με ολους δεν θα ειχε κ νοημα εεε???!!!;)
 
Last edited:


bill_soka

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2011
50
1
πριν καμια ωρα ειχα ξαπλωσει στην ταρατσα γιατι η genie ηθελε χαδια κ δεν ηθελα να της χαλασω το χατηρι...:D μαζι μου ξαπλωσε κ η soka...:eek: κατι που δεν περιμενα με τιποτα!!! κ βρισκομαι ξαφνικα αναμεσα σε δυο pit τα οποια εχουν αποφασησει να με γλυψουν μεχρι πνιγμου...
το φοβερο ομως της υποθεσης ειναι οτι επεσαν κ μεταξυ τους πολλα φιλακια κ τα αυτια κ των δυο ειχαν πεσει στο πατωμα....:D
το καλο που τους θελω ειναι να μην ηταν σταχτη στα ματια... :mad::p
κοιμηθηκαν κ αγκαλια στην επιστοφη μας απο την συναντηση....:D
θελω να πιστευω οτι τους-μας εκανε παρα πολυ καλο ενα δυημερο που πηγα στο χωριο για δουλειες κ αποφασησα να τις παρω μαζι... κ σιγουρα εαν δεν ηταν η kasi δεν θα το ειχα κανει... εκεινη με επεισε να τις παρω κ τις 2!!! λεγοντας οτι κ οι 2 εχουν την αναγκη απο ποιοτικο χρονο μαζι μου!!! κ αυτο εκανα...:) εκει παιξαμε κ ολοι μαζι... αλλα κ με την καθε μια χωριστα για αρκετα διαστηματα... πολλες στασεις σε καινουρια για την genie μερη... (ισως κ αυτο να επεξε μεγαλο ρολο!!! το οπου κ αν πηγαμε οπου κ αν σταματησαμε η genie ξαναεμπενε στο αυτοκινητο, δεν εμεινε εκει... οπως ειχε παθει καποτε...:(:mad::()
ισως να με πειτε υπερβολικο αλλα νομιζω οτι εχει ηρεμησει το βλεμμα της!!! προσγειωστε με λιγο γιατι...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
εξ'αλλου εαν συμφωνουσαμε ολοι με ολους δεν θα ειχε κ νοημα εεε???!!!;)
Όχι δεν θα 'χε νόημα!

Εν πάσει περίπτωση εύχομαι να μην αισθανθείς ποτέ την ασύλληπτη δύναμη των σαγονιών της!Εσύ ξέρεις την σκύλα σου!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
ισως να με πειτε υπερβολικο αλλα νομιζω οτι εχει ηρεμησει το βλεμμα της!!! προσγειωστε με λιγο γιατι...
Δεν χρειάζεσαι προσγείωση. Αυτό είναι το αποτέλεσμα της προσφοράς απεριόριστης αγάπης και φροντίδας. Στα ζώα...:cool:
Είσαι τυχερός που έχεις φίλη την kasi γιατί κουβαλάτε την ίδια καλή τρέλλα. Και απ'ότι έχω καταλάβει, το 'χεις...;):)
Πιστεύω ακράδαντα πως μόνο προς το καλύτερο θα πηγαίνουν τα πράγματα. Την Τζινούλα, την έχεις αναστήσει και μπράβο σου.
Νομίζεις, ότι δεν το νοιώθει;

* Στέλιο μου, γιατί να νοιώσει την δύναμη των σαγονιών της; Ενα πλάσμα που την κυκλοφορεί παντού αγκαλιά γιατί δεν μπορεί να σταθεί στα ποδαράκια της; Μόνο λατρεία μπορεί να αισθανθεί αυτό το ζωντανό γι' αυτόν τον άνθρωπο. Θα το 'βλεπες, αν τους έβλεπες μαζί...
 


bill_soka

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2011
50
1
δεν ξερω γιατι, αλλα μετα απο αρκετες ωρες πλοηγησης στο forum αυτο, εχω αρχησει να πιστευω οτι εσυ εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να νοιωσεις τα σαγονια του κουκλου σου!!! γιατι πραγματικα ειναι πολυ ωραιος σκυλος!!! να τον χαιρεσαι... εχω την εντυπωση οτι δεν του εχεις 100% εμπιστοσυνη οσο αν αφορα την σωματικη σου ακεραιοτητα!!! μακαρι να κανω λαθος!!! η ακομα καλυτερα να το κανεις εσκεμμενα!!! γιατι θελεις να βγαλεις ενα σκυλο φυλακα με αυτοπεποιθηση που να δαγκωνει οτι βρει μπροστα του!!!! κ βεβαια εσυ εισαι αυτος που θα τον κανει να βγαλει ολα αυτα τα ενστικτα, για εσενα θα το κανει... κ μπραβο σας... αλλα σε μια ασχετη στιγμη που θα ειναι ανεμελος κ εσυ περνοντας του πατησεις την ουρα η ακομα χειροτερα τον χαιδευεις κ τον ζουλας (εγω το κανω συνεχεια στα σκυλια μου χαχαχα) τον πονας παρα πολυ γιατι αθελα σου το κανεις στο σημειο που ειχε χτυπησει στην βολτα 1 ωρα πριν, ισως κ να μην διστασει να σου δειξει οτι δεν θελει να τον αγγιζεις στο συγκεκριμενο σημειο με τα δοντια του... ενω υπαρχουν κ αλλοι τροποι να το κανει αυτο!!! εαν κατι τετοιο απαιτει καποια προχωρημενη εκπαιδευση παω πασο... κ τι εννοω με αυτο, εαν πχ ο σκυλος φυλακας πρεπει, για να ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ, να "βγαλει" τετοια συμπεριφορα στον ανθρωπο τον οποιο παραλληλα προστατευει τοτε ναι! μπορει κ να το δεχομουν! αλλα σε καμια περιπτωση σε δικο μου σκυλι!!! χαχαχα...
των φρονημων τα παιδια, πριν πεινασουν μαγειρευουν, ελεγε η γιαγια μου... κ για αυτο εγω τσεκαρω τα σκυλια μου σχεδον με καθε τροπο κ στο καθε τι!!!! για να μην με πιασουν απροετημαστο σε μια τετοια αντιδραση!!! ετσι μαθαινω που κ τι με παιρνει να κανω!!! κ σιγα σιγα αρχιζω κ το δουλευω μεχρι να ερθει το σωστο για εμενα παντα αποτελεσμα!!! τσεκαροντας τα λοιπον εαν εχουν σκοπο να δειξουν τα δοντια τους δεν θα με βρουν προ εκπληξεως... θα το περιμενω κ αυτο σαν αντιδραση οποτε δεν θα προλαβει να με δαγκωσει, εαν φτασουμε σε αυτο το σημειο παντα...
πολυ πολυ φιλικα, βασιλης
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU