Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο


nikkak77

Member
5 Αυγούστου 2009
7
2
Καταρχήν θα ήθελα να χαιρετήσω όλα τα μέλη της συγκεκριμένης παρέας σαν νέο μέλος. Ονομάζομαι Νίκος και αποφάσισα να γίνω μέλος με σκοπό να μπορέσω να συμβάλλω στην κατανόηση της ράτσας του Τσεχοσλοβάκικου λύκου καθότι είμαι ιδιοκτήτης ενός αρσενικού 2,5 ετών. Με αρκετή λύπη διάβασα κάποια πράγματα, τόσο σε αυτό το thread όσο και σε άλλα τα οποία δυστυχώς προκαλούν σύγχυση και μόνο σε όσους δεν γνωρίζουν και όπως πολύ σωστά λένε: «Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια».

Νομίζω ότι ως ιδιοκτήτης έχω πλέον την εμπειρία να μπορώ να απαντήσω σε κάποια από τα posts, όχι όμως απευθείας και προσωπικά αλλά μέσω της περιγραφής της δική μας συνύπαρξης με ένα τέτοιο ζώο.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε από την αρχή το εξής: ΤΟ ΤΣΕΧΟΣΛΟΒΑΚΙΚΟ ΛΥΚΟΣΚΥΛΟ ΕΙΝΙΑ ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΥΚΟΣ ΟΥΤΕ ΥΒΡΙΔΙΟ!!! Όποιος δεν έχει διαβάσει σχετικά καθώς και τις επίσημες ανακοινώσεις μην γράφει πράγματα που απέχουν από την πραγματικότητα. Αυτό που ονομάζεται από πολλούς ως «ποσοστό λύκου» στο Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο προέρχεται από μία απλή μαθηματική πράξη ανάμεσα στις σειρές των απογόνων. Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι το πρώτο κουτάβι που γεννήθηκε από την μίξη του Γερμανικού ποιμενικού με τον λύκο των Καρπαθίων ήταν (100% σκύλος + 100% λύκος) / 2= 50% Λύκος + 50 % Σκύλος. Αυτό πάει λέγοντας μέχρι σήμερα όπου η παρουσία γονιδίων λύκων στις τελευταίες γενιές εμφανίζεται περίπου στο 25%-28%. Μην λέμε λοιπόν αστειότητες για λύκους και αιμοβόρα ζώα. Το Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο είναι σκύλος. Μια πολύ πρόσφατη ράτσα που προήλθε ως αποτέλεσμα ενός πειράματος με σκοπό την δημιουργία μιας ράτσας με κάποια χαρακτηριστικά λύκου (αντοχή, ιχνηλασία) και σκύλου (εύκολη εκπαίδευση).

ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΤΣΕΧΟΣΛΟΒΑΚΙΚΟΥ ΛΥΚΟΣΚΥΛΟΥ

Ξεκίνησα να ψάχνω το θέμα γύρω στον Γενάρη του 2007. Το πιο έγκυρο σημείο τόσο για να βρει κάποιος κουτάβι, όσο να μάθει για την ράτσα αλλά και να έρθει σε επαφή με τους εκτροφείς είναι το www.wolfdog.org. Αυτό αποτελεί μία παγκόσμια βάση δεδομένων όπου καταγράφονται όλα τα σκυλιά της ράτσας που προέρχονται από επίσημα πιστοποιημένους εκτροφείς από όλο τον κόσμο. Αν ο εκτροφέας δεν βρίσκεται εκεί, σημαίνει ότι δεν έχει άδεια να είναι εκτροφέας της συγκεκριμένης ράτσας. Από όλες τις επαφές που είχα δηλώνοντας την πρόθεση μου να αγοράσω ένα κουτάβι, όλοι μου ζήτησαν να πάω στο εκτροφείο στην εκάστοτε χώρα (Πολωνία, Τσεχία, Ιταλία κλπ) με σκοπό τόσο να με γνωρίσει ο εκτροφέας και να τον πληροφορήσω για τις μελλοντικές συνθήκες διαβίωσης του κουταβιού, όσο και εγώ ο ίδιος να δω από κοντά το κουτάβι. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι γίνεται μια απίστευτη προσπάθεια ώστε η συγκεκριμένη ράτσα να μείνει καθαρή και να μην υπάρχουν διασταυρώσεις με άλλες ράτσες σε παγκόσμιο επίπεδο –όσο αυτό είναι δυνατό φυσικά. Φανταστείτε ότι σου απαγορεύουν αν ζευγαρώσεις το ζώο αν δεν είναι να το κάνεις μόνο με την ράτσα και φυσικά να πάρεις άδεια, ώστε να καταγραφούν οι απόγονοι στην βάση. Όλα αυτά βέβαια εξαρτώνται και από την υπευθυνότητα που δείχνει ο κάθε κάτοχος.

Αφού μου ήταν αδύνατο να ταξιδέψω εκείνη την περίοδο, προσπάθησα να βρω κάποιον εκτροφέα ο οποίος θα μου έστελνε το κουτάβι αεροπορικώς. Με τα από τύχη βρήκα τον μοναδικό Πορτογάλο εκτροφέα (www.lobocheco.com) ο οποίος θα είχε γέννα τον Μάρτη του 2007. (στο www.wolfdog.org) υπάρχουν οι ανακοινώσεις για μελλοντικές γέννες –Planned Litters). Μετά από πολλά παρακάλια και συζητήσεις στο τηλέφωνο μέχρι και αποστολής φωτογραφιών του διαμερίσματος μας τον έπεισα να μου το στείλει. Το συνολικό κόστος ανήλθε σε περίπου 1600 ευρώ (κουτάβι, κλουβί, εισιτήρια). Έτσι παρέλαβα τον Tristan (Zorro Lugar do Poco) τον Ιούνιο του 2007. Νωρίτερα απαγορεύεται να αποχωριστεί από την μητέρα του το κουτάβι!!! Δεν ισχύουν αυτά που λέγονται για 15 μέρες μην τυχόν και αγριέψει!

ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 100 τετρ.

Ναι είναι δύσκολο. ¨όσο δύσκολο είναι να έχει ένα μικρό παιδί. Η ράτσα είναι υπερβολικά κοινωνική σε αντίθεση με τις βλακείες και τους μύθους για «μοναχικούς λύκους». Το κουτάβι αναζητά συνεχώς την ανθρώπινη επαφή γιατί μόνο έτσι νιώθει μέλος της οικογένειας. Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του εκτροφέα για την σωστή ένταξη του στην οικογένεια μπορέσαμε να του μάθουμε ποια είναι ακριβώς η θέση του. Ότι είναι απλό μέλος και όχι αρχηγός μια αγέλης και μάλιστα ότι περπατάει στα δύο πόδια είναι ανώτερο στην ιεραρχία από αυτό. ΟΙ βασικές οδηγίες για να το καταφέρουμε δεν διέφεραν σε τίποτα από αυτά που λένε όλοι να κάνεις ώστε να αποφύγεις να μεγαλώσεις έναν κακομαθημένο σκύλο. Από την άλλη πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η περιέργεια και η εξυπνάδα στην συγκεκριμένη ράτσα είναι υπερβολικά ανεπτυγμένες, με αποτέλεσμα οι αντιδράσεις του ζώου να μοιάζουν με εκείνες ενός μικρού παιδιού. Τι εννοώ…..Το Τσέχικο μαθαίνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕΣΩ ΜΙΜΙΤΙΣΜΟΥ. Βλέπει τι κάνεις και όταν μείνει μόνος του πάει να κάνει το ίδιο. Για παράδειγμα, εμείς τον αφήναμε στο μπαλκόνι του διαμερίσματος από τις 8-5 το απόγευμα. Έξω σε μία πλευρά έχουμε μια μεταλλική ντουλάπα που κλειδώνει με ένα περιστρεφόμενο χερούλι το οποίο έχει πάνω μια κλειδαριά. Όσες φορές κάναμε το λάθος, να κλειδώσουμε αλλά να ξεχάσουμε το κλειδί πάνω, βρήκαμε τα πράγματα σκόρπια στο μπαλκόνι. Όχι όμως ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΑ. Απλά ήθελε να δει τι έχει μέσα η ντουλάπα. Μεγαλώνοντας έμαθε να ανοίγει πόρτες δωματίων, συρόμενες μπαλκονόπορτες, την πόρτα του φούρνου αφού εκεί του μύριζε φαγητό κοκ με αποτέλεσμα να πρέπει όλα να είναι κλειδωμένα. Από την άλλη με την κατάλληλη προσοχή μπορέσαμε να γλιτώσουμε φαγώματα επίπλων, ρούχων και παπουτσιών. Ο λόγος ήταν ότι τον επιτηρούσαμε και με αυστηρή φωνή τον διορθώναμε. Να σημειωθεί ότι όλη την διάρκεια που ήμασταν στο σπίτι ο σκύλος ήταν συνεχώς μαζί μας και ελεύθερος να κινείται παντού. Ποτέ δεν το δέσαμε σε μια γωνία. Προσπαθήσαμε να τον κάνουμε μέλος της οικογένειας στην σωστή του θέση. Τώρα που μεγάλωσε μπορεί να μην μας ακολουθεί παντού όμως είναι απαραίτητο να νιώθει ότι είσαι κοντά του και ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να σε βρει ξέροντας που είσαι. Αν θέλετε ένα δυστυχισμένο Τσέχικο στερήστε του την παρουσία σας.
 
  • Like
Reactions: takis90


nikkak77

Member
5 Αυγούστου 2009
7
2
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ

Το πιο σημαντικό κομμάτι, όχι όμως για τους λόγους που νομίζουν μερικοί. Μην ξεχνάμε πρόκειται για ένα ζώο και ένα από τα χαρακτηριστικά του λύκου που έχει σε αντίθεση με αυτά που νομίζουν κάποιοι είναι πως τα ζώα αυτά είναι ντροπαλά. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΟΙΝΩΝΙΚΑ, ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΑΛΑ. Η κοινωνικοποίηση έχει σκοπό να βοηθήσει το ζώο να ξεπεράσει αυτό ακριβώς νωρίς. Κοινωνικοποίηση τόσο με ανθρώπους όσο και με άλλα ζώα. Τα Τσέχικα αγαπάνε τρομερά τους ανθρώπους και όσο τους δείχνει κάποιος την αγάπη του τόσο παιχνιδιάρικα είναι. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν κάνουν για φύλακες (σε συνδυασμό με το γεγονός ότι σαν ράτσα δεν γαβγίζει και άρα δεν προειδοποιεί). Προσοχή χρειάζεται με τα άλλα ζώα μερικές φορές λόγο της φύσης των μεγαλόσωμων σκυλιών. Και εξηγούμαι, τα Τσέχικα έχουν πολύ ισχυρό χαρακτήρα και αυτοπεποίθηση, συνεπώς θεωρούν εαυτούς πολύ ανώτερους από άλλες ράτσες. Δεν νιώθουν την ανάγκη να το επιβεβαιώνουν οπότε και δεν επιτίθενται αναίτια σε άλλα ζώα. Αν τύχει όμως και κάποιο άλλο ζώο τους επιτεθεί τότε δεν πρόκειται να αφήσουν αναπάντητη την πρόκληση. Όσον αφορά αυτά που ακούγονται περί απρόβλεπτης συμπεριφοράς, βίαιης αντίδρασης και αιμοβόρας διάθεσης, ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας. Είναι ένα κυριαρχικό ζώο με ίδια αντίδραση άλλων μεγαλόσωμων ζώων.

ΕΚΑΠΙΔΕΥΣΗ

Ναι είναι απαραίτητη, από νωρίς όχι όμως για να μην φάει κανέναν άνθρωπο. Ο ισχυρός χαρακτήρας του ζώου πρέπει να μαλακώσει και να καμφθεί με σωστό τρόπο ώστε να μπορέσει να γίνει μέλος μιας οικογένειας. Για φανταστείτε να είστε γονιός με έναν έφηβο ή μία έφηβη στο σπίτι που δεν ακούνε με τίποτα και συνεχώς επαναστατούν! Βάλτε τώρα αυτό με το να μην μιλάτε καν την ίδια γλώσσα!! Δεν θα φτάνατε στο σημείο να τους πείτε αναρχικούς; Ε, λοιπό αυτό είναι το Τσέχικο λυκόσκυλο χωρίς εκπαίδευση. Μαθαίνουν απίστευτα γρήγορα όντας υπερβολικά έξυπνα σε αντίθεση με τις χαζομάρες που λέγονται. Προσέξτε παθαίνουν τόσο γρήγορα που η εκπαίδευση είναι δύσκολη. Πρέπει να έχουν πάντα ενδιαφέρον για αυτό που κάνουν. Αγαπούν πολύ να ευχαριστούν τα αφεντικά τους και αυτός είναι ένας τρόπος εκπαίδευσης. Στην πρώτη
εκπαίδευση του Tristan δοκιμάσαμε, πνίχτες με καρφιά, κολάρο με ρεύμα γιατί έτσι πίστευε η εκπαιδεύτρια ότι θα μάθει. Έμαθε, δεν λέω όμως ποτέ δεν συνδύασε στο μυαλό του σωστά τις εντολές με αποτέλεσμα όταν ήταν ώρα εκπαίδευσης λειτουργούσε σαν ρομπότ κάνοντας τα πάντα. Μόλις έφευγε η εκπαιδεύτρια δεν υπάκουγε. Έτσι στην δεύτερη προσπάθεια με άλλον εκπαιδευτή, χρησιμοποιήσαμε, λουρί (με απότομα τραβήγματα όταν έπρεπε να εκτελέσει), κλίκερ και φαγητό. Ε αυτό ήταν!!!!! Αρχικά όσο μακριά και να ήταν έκανε ότι του έλεγες αρκεί να του έδινες την λιχουδιά του. Αργότερα έμαθε και χωρίς το φαγητό.

ΤΣΕΧΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ.

Δεν υπάρχει πουθενά καμία αναφορά για επιθέσεις σε παιδιά. Τα Τσέχικα υπεραγαπούν τα παιδιά και δέχονται τα πάντα από αυτά. Ένα τσέχικο για να είναι χαρούμενο πρέπει να είναι κουρασμένο. Τι καλύτερο λοιπόν από ένα πιτσιρίκι που θα ασχολείται μαζί του 24/7 με σκοπό να το κάνει να τα φτύσει από την κούραση; Όμως χρειάζεται προσοχή στο εξής. Τα Τσέχικα ωριμάζουν σχετικά αργά και μέχρι την ηλικία τον 2 συνεχίζουν να φέρονται σαν κουτάβια, χωρίς σοβαρότητα. Θέλουν παιχνίδια, χοροπηδάνε μόλις δουν αγαπημένα πρόσωπα, τρέχουν και ζητάνε να ασχοληθείς μαζί τους. Όμως το μέγεθος ενός Τσέχικου σε αυτή την ηλικία μπορεί να είναι επικίνδυνο για ένα μικρό παιδί. Φανταστείτε να εκδηλώσει την χαρά του ένας σκύλος βάρους 40 g και ύψους 1,65 στα δυο πόδια σε ένα μπόμπιρα ύψους ενός μέτρου. Αυτός είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΕΝΟΣ ΤΣΕΧΙΚΟΥ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. Γι’ αυτό είναι απαραίτητη η επίβλεψη και όχι μην τα φάει σαν την κοκκινοσκουφίτσα ο κακός λύκος.

ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ

Είναι μια φανταστική ράτσα με πολύ κοινωνικές εκδηλώσεις, απίστευτη αφοσίωση και ενέργεια. Χρειάζονται αγάπη και φροντίδα από τους ιδιοκτήτες. Ο υποψήφιος αγοραστής πρέπει να γνωρίζει ότι για να είναι υγιές ένα τσέχικο λυκόσκυλο πρέπει να είναι μέλος της οικογένειας. Μόνο ένα άρρωστο Τσέχικο λυκόσκυλο μπορεί να έχει απρόβλεπτη συμπεριφορά. Είμαι χαρούμενος που κατάφερα να γίνω ιδιοκτήτης ενός τέτοιου ζώου και τιμή μου που με θεωρεί αφεντικό του. Όσοι ενδιαφέρονται να ανατρέξουν στις πληροφορίες του www.wolfdog.org και όχι στα λόγια κάποιου απαίδευτου, και πιστέψτε με στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί οι οποίοι μπορεί να είναι εκπαιδευτές, εκτροφείς, γνώστες…..αλλά ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΣΕΧΟΣΛΟΒΑΚΙΚΑ ΛΥΚΟΣΚΥΛΑ.

Τέλος μην αγοράσετε ποτέ ένα ζώο απλά και μόνο γιατί ήρθε η ώρα, ή γιατί είναι όμορφο ή γιατί θέλετε να έχουν παρέα τα παιδιά σας. Απαντήστε μόνο αν είστε διατεθειμένοι να συμβάλετε στην ένταξη του στην οικογένεια, να αναλάβετε την ευθύνη μια ακόμα ζωής, το κόστος συντήρησης ενός ζώου και μετά προσχωρήστε.

Φιλικά,
Νίκος
 
  • Like
Reactions: takis90


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ευχαριστούμε για την όμορφη παρουσίαση.

Να μείνουμε σε αυτό που με ενδιαφέρει προσωπικά, για όλα τα άλλα δεν έχω καμία αμφιβολία.

100% σκύλος είναι ένα Αγίου Βερνάρδου.

Με αυτό
Αυτό πάει λέγοντας μέχρι σήμερα όπου η παρουσία γονιδίων λύκων στις τελευταίες γενιές εμφανίζεται περίπου στο 25%-28%.
το ποσοστό (άποψή μου είναι ότι είναι πολύ μικρότερο) μίξης γονιδίων λύκων δεν διαφέρει αυτό το ζώο από έναν ...100% σκύλο ?

Ερώτηση

Πόσες φορές τον χρόνο έχει περίοδο το θηλυκό ?
 






sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
πραγματικα ομορφη παρουσιαση του σκυλου σου.
ειναι 2 τα σημεια που θελω να σταθω. το πρωτο οτι αναφερεσαι στον σκυλο σου και οχι σε ολα τα τσεχοσλοβακικα, γιατι απλουστατα μονο αυτο εχεις γνωρισει. οχι οτι μπορω να σε κρινω αν εχεις δικιο η αδικο.

το δευτερο ειναι αυτο που εθεσε πολυ σωστα ο ντενις
Με αυτό το ποσοστό (άποψή μου είναι ότι είναι πολύ μικρότερο) μίξης γονιδίων λύκων δεν διαφέρει αυτό το ζώο από έναν ...100% σκύλο ?

αυτο δεν μπορω να καταλαβω και εγω! πως ονομαζεις σκυλο κατι που εχει 3-5-8-15% (μην κολησουμε στα νουμερα) λυκο και αποριπτεις τον ορο υβριδιο.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
και πιστέψτε με στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί οι οποίοι μπορεί να είναι εκπαιδευτές, εκτροφείς, γνώστες…..αλλά ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΣΕΧΟΣΛΟΒΑΚΙΚΑ ΛΥΚΟΣΚΥΛΑ.
γιατι?
εγω απο αυτα που μας περιεγραψες, δεν διεκρινα καποια ιδιαιτεροτητα η παραπανω δυσκολια στη φυλη, απ οση βρισκουμε σε αρκετες αλλες.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
πραγματικα ομορφη παρουσιαση του σκυλου σου.
ειναι 2 τα σημεια που θελω να σταθω. το πρωτο οτι αναφερεσαι στον σκυλο σου και οχι σε ολα τα τσεχοσλοβακικα, γιατι απλουστατα μονο αυτο εχεις γνωρισει. οχι οτι μπορω να σε κρινω αν εχεις δικιο η αδικο.

το δευτερο ειναι αυτο που εθεσε πολυ σωστα ο ντενις



αυτο δεν μπορω να καταλαβω και εγω! πως ονομαζεις σκυλο κατι που εχει 3-5-8-15% (μην κολησουμε στα νουμερα) λυκο και αποριπτεις τον ορο υβριδιο.
Kι εγώ είχα την ίδια απορία.....
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Απο τις ωραιοτερες παρουσιασεις που εχω διαβασει :).

Ελπιζω να βοηθησει αρκετα τους μελλοντικους ιδιοκτητες της φυλης,
 




nikkak77

Member
5 Αυγούστου 2009
7
2
Ευχαριστούμε για την όμορφη παρουσίαση.

Να μείνουμε σε αυτό που με ενδιαφέρει προσωπικά, για όλα τα άλλα δεν έχω καμία αμφιβολία.

100% σκύλος είναι ένα Αγίου Βερνάρδου.

Με αυτό το ποσοστό (άποψή μου είναι ότι είναι πολύ μικρότερο) μίξης γονιδίων λύκων δεν διαφέρει αυτό το ζώο από έναν ...100% σκύλο ?

Ερώτηση

Πόσες φορές τον χρόνο έχει περίοδο το θηλυκό ?

Αν μιλάμε εντελώς επιστημονικά και για να θεωρηθεί μέλςο της συγκεκριμένης ράτσας ένα σκυλί, ναι διαφέρει από έναν 100% σκύλο. ¨Ομως αυτό δεν σημαίνει οτι το ζώο φέρεται σαν λύκος και ειδικά όσον αφορά το κομμάτι της επίθεσης.

Παιδιά καταλάβετε κάτι. Πόσοι από εμάς έχουμε την αίσθηση οτι ο λύκος είναι ΄'ενα αιμοβόρο ζώο απρόσιτο στους ανθρώπους κλαι αντικοινωνικό? ΟΛΟΙ ή οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ. Διαβάστε κάποια άρθρα επιστημονικά για το πως φερεται μια αγέλη λύκων και κάντε την αναγωγή στους ανθρώπους. Θα βρείτε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΟΙΤΗΤΕΣ.

Το Τσεχοσλοβακικο λυκόσκυλο έχει πολλές ομοιότητες όσον αφορά την κοινωνική συμπεριφορά με τους λύκους και καμία μα καμία σχέση με την επιθετικότητα.

Τα θυληκά έχουν οίστρο μία φορά το χρόνο, όπως οι λύκαινες.
 


nikkak77

Member
5 Αυγούστου 2009
7
2
έκανε ζημιές εντός σπιτιού;
Έντος σπιτιού όχι. Ή τουλάχιστον κάτι πολύ σοβαρό που να μου έχει μείνει. Αποφ΄θγαμε καταστροφές σε έπιπλα, ρούχα κλπ. Λόγο της α΄πιστευτης ευκινησίας, φαντα΄σου οτι μπορεί να τρέχει ανάμεσα από έπιπλα χωρίς να τα ακουμπαει καν παρά το μεγάλο του μέγεθος.

Η μόνη φορά που έκανε ζημιές ήταν την ημέρα που χειρουργήθηκε η γυναίκα μου. Φύγαμε το πρωι για το νοσοκομείο και ο σκύλος ήταν ανύσηχος. Τον άφησα μέσα στο διαμέρισμα με ανοιχτές τις μπαλκονόπορτεσ και ότνα γύρισα είχε πετάξει όλα τα μαξιλάρια του καναπέ κατω και έίχε ανοίξει την πόρτα της κρεβατοκάμαρας να πάρει το μαξιλάρι της γυναίακς μου, πανω στο οποίο τον βρήκα να κοιμαται. Από αυτό και μόνο μπορείτε να καταλάβετε το ενστικτο των ζώων οταν δένονται σωστά με τους ναθρώπους. Ήταν η μοναδική φορά που έκανε ζημιά μέσα στο σπίτι, παρότι από 1,5 έτους έμενα μόνιμα μέσα και είχαμε σταματήσει να τον κλείνουμε στο μπαλκόνι.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αν μιλάμε εντελώς επιστημονικά και για να θεωρηθεί μέλςο της συγκεκριμένης ράτσας ένα σκυλί, ναι διαφέρει από έναν 100% σκύλο. ¨Ομως αυτό δεν σημαίνει οτι το ζώο φέρεται σαν λύκος και ειδικά όσον αφορά το κομμάτι της επίθεσης.
Οταν μιλάς για μίξεις γονιδίων και μάλιστα με ποσοστά υποθέτω ότι μιλάς από βιολογικής πλευράς και όχι συμπεριφοριολογικά. Επιστημονικά λοιπόν δεν είναι 100% σκύλος.

Απόδειξη η περίοδος του θηλυκού.

Επίθεση

Γνωρίζεις ο λύκος να διακρίνεται από φυσική επιθετικότητα πρός τον άνθρωπο ? Καμία σχέση. Ρίξε όμως ένα κουνέλι ζωντανό ανάμεσα σε 4 γαλλικά bulldogs (pets) και κάντο και με 4 Τσεχικα λυκόσκυλα (pets και αυτά) ;)

Είσαι σε ένα forum που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θεωρεί τον λύκο αιμοβόρο κτήνος και κάποιοι γνωρίζουν πολύ καλά και τα δύο είδη. Μην αφορίζεις γενικώς και αορίστως λοιπόν μιλώντας για "άσχετους" ... περιμένουμε και άλλες λεπτομέρειες συμβίωσης με ένα τόσο υπέροχο ιδιαίτερο και πανέμορφο ζώο (και φωτογραφίες :) )
 


nikkak77

Member
5 Αυγούστου 2009
7
2
Οταν μιλάς για μίξεις γονιδίων και μάλιστα με ποσοστά υποθέτω ότι μιλάς από βιολογικής πλευράς και όχι συμπεριφοριολογικά. Επιστημονικά λοιπόν δεν είναι 100% σκύλος.

Απόδειξη η περίοδος του θηλυκού.

Επίθεση

Γνωρίζεις ο λύκος να διακρίνεται από φυσική επιθετικότητα πρός τον άνθρωπο ? Καμία σχέση. Ρίξε όμως ένα κουνέλι ζωντανό ανάμεσα σε 4 γαλλικά bulldogs (pets) και κάντο και με 4 Τσεχικα λυκόσκυλα (pets και αυτά) ;)

Είσαι σε ένα forum που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θεωρεί τον λύκο αιμοβόρο κτήνος και κάποιοι γνωρίζουν πολύ καλά και τα δύο είδη. Μην αφορίζεις γενικώς και αορίστως λοιπόν μιλώντας για "άσχετους" ... περιμένουμε και άλλες λεπτομέρειες συμβίωσης με ένα τόσο υπέροχο ιδιαίτερο και πανέμορφο ζώο (και φωτογραφίες :) )
Το έθεσες πολύ καλύτερα απ'οτι εγω. Μιλάμε από βιολογικής πλευράς και μόνο. Όσον αφορά για το παράδειγμα με το κουνέλι, μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο ο τρόπος που μεγαλώνεις το ζώο. Το γεγονός οτι είναι Τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο, δεν συνεπάγεται οτι θα φάνε το κουνέλι. Σε πληροφορώ οτι η μητέρα μου αγόρασε πρόσφατα ένα toy μαλτεζ. Μόλις το είδε ο Tristan τρελάθηκε. Για επίθεση ουτε λόγος. Θα μπορούσα να σου πω να ρίξεις το κουνέλι ανάμεσα σε 4 πιτ μπουλ. Αυτό σημαίνει οτι θα το φάνε;

Σχετικα μέ τους αφορισμούς αν ακούστηκα πολύ επιθετικός ζητάω συγνώμη. Πίστεψε με όμως οτι εδώ γράφτηκαν πράγματα τα οποία δεν έχουν σχέση με την συμπεριφορά της ράτσας γενικότερα και όχι μόνο του δικού μου σκυλιού. Όπως είναι διάχυτη σε κάποιους η πεποίθηση οτι πρόκειται για επικίνδυνο ζώο. Αν κοιτάξεις υπάρχουν χώρες που θεωρούν τη ράτσα ως επικίνδυνη και απαγορεύεται η κατοχή ενός τέτοιου σκύλου (π.χ Αγγλία, Νορβηγία). Επιπλέον όντως υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από την ράτσα γιατί απλά είναι σπάνια και θεωρείται εξωτική. Πιστεύουν οτι πρόκεται για κάτι τελείεως διαφορετικό (πάντα σε σχέση με την συμπεριφορά) από ένα σκυλί με κάποιες ιδιαιτερότητες με αποτέλεσμα να λένε πράγματα μακριά από την πραγματικότητα.

Σχετικά με το υβρίδιο, από την στιγμή που έχει αναγνωριστεί σαν ράτσα σκύλων παύει να είναι υβρίδιο. Οι άλλες ράτσες που αναφέρονται δεν είναι αναγνωρισμένες και άρα επίσημα έχουν τον τίτλο του υβρίδιου.

Παιδια, η ράτσα ίσως να είχε εντονότερα τα χαρακτηριστικά ενός λύκου πριν 20 χρόνια.Όχι όμως τώρα.

Νομίζω οτι το πιο απλό που μπορώ να πω είναι οτι πρόκειται για ένα ζώο που χρειάζεται την ανθρώπινη παρουσία πολύ περισσότερο από οτι άλλες ράτσες. Χρειάζεται υπομονή στην εκπαίδευση του και να ξέρετε οτι έχετε να κάνετε με ένα σκύλο που μοιάζει πολύ περισσότερο με έναν άνθρωπο στις αντιδράσεςι (ας μου συγχωρεθεί η υπερβολή στην έκφραση) απ'οτι οι υπόλοιπες ράτσες.

Αν διαβάσετε το forum στο www.wolfdog.org θα βρείτε αμέτρητα στοιχεία και συζητήσεις πάνω στο θέμα.
 

Attachments







denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι δεν συνεπάγεται ότι θα φάνε το κουνέλι.
Είναι όμως 100% σίγουρο ότι θα έχουν ανεπτυγμένη την τάση να κυνηγήσουν, να παρενοχλήσουν, και τελικά (γι'αυτό μίλησα για 4 άτομα) να το σκοτώσουν.
Το ίδιο θα έχουμε (τάση για μάχη) αν ανάμεσα σε 4 πίτμπουλ (δικό σου παράδειγμα) περάσει ένα άλλο σκυλί.

Δεν είναι κακό. Κλειδί για την αποδοχή και τελικάτην ομαλή συμβίωση ΚΑΘΕ φυλής σκύλων με τον άνθρωπο είναι ο σεβασμός, η κατανόηση της φύσης της και η γνώση της ιστορίας της και των ιδιαιτεροτήτων της. Αλλιώς θα καταλήξουμε να έχουμε - και να θέλουμε - όλοι από ένα labrador διαφορετικών χρωμάτων σχημάτων και μεγεθών. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Σχετικά με το υβρίδιο.

Είναι βιολογικός όρος και από την βιολογία του ζώου θα καταργηθεί ή θα ισχύσει, όχι από κυνολογικούς ομίλους. Σίγουρα τα ποσοστά παρεισφησης λύκων ή υβριδίων λύκων στο γενεαλόγιο τέτοιων σκύλων είναι απείρως μικρότερα από αυτά που παρέθεσες, δεν γνωρίζω γενετικά τί συνέχεια και αντοχή έχει το κάθε γονίδιο αλλά η παρουσία ενός προγόνου λύκου 6,7 ή 10 γεννεές πίσω δεν μας δίνει 28% αλλά 100 φορές μικρότερο. Γεννετικά ξαναλέω μπορεί και μάλλον είναι υβρίδιο.

Κατά τα άλλαη εμφάνιση, καταγωγή και συμπεριφορά ενός τέτοιου ζώου γοητεύει κάθε λάτρη των σκύλων ανεξαρτήτως πεποιθήσεων και άλλων γούστων :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ναι βιολογικός όρος και από την βιολογία του ζώου θα καταργηθεί ή θα ισχύσει, όχι από κυνολογικούς ομίλους. Σίγουρα τα ποσοστά παρεισφησης λύκων ή υβριδίων λύκων στο γενεαλόγιο τέτοιων σκύλων είναι απείρως μικρότερα από αυτά που παρέθεσες, δεν γνωρίζω γενετικά τί συνέχεια και αντοχή έχει το κάθε γονίδιο αλλά η παρουσία ενός προγόνου λύκου 6,7 ή 10 γεννεές πίσω δεν μας δίνει 28% αλλά 100 φορές μικρότερο. Γεννετικά ξαναλέω μπορεί και μάλλον είναι υβρίδιο.
Διαβάζοντας το site που παρέθεσε ο φίλος, αν κατάλαβα καλά, η πρωτες μίξεις ήταν λύκος-σκυλος (οπότε προέκυψαν υβρίδια με 50% γονίδια λύκου). Αν μετά απ'αυτα τα πρώτα ζευγαρώματα η φυλή σταθεροποιήθηκε με ζευγαρώματα των υβριδίων μεταξύ τους, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να αραιωθεούν τα γονίδια του λύκου σε επόμενες γεννιές. Θα συνέβαινε αυτό που λες αν το κάθε επόμενο ζευγάρωμα υβριδιου ήταν με σκύλο.

Είδα ότι έγιναν και κάποια ζευγαρώματα των υβριδίων με σκύλους (στην τρίτη ή τέταρτη γεννιά), γεγονός που δικαιολογεί ίσως την "αραίωση" του λύκου από το αρχικό 50% σε 25-30%. Αλλα απ'οτι κατάλαβα δεν έγιναν 8-9 γεννιές ζευγαρώματα υβριδιων με σκύλους ώστε να μειωθεί σημαντικά το ποσοστό λύκου.

Φυσικά παίζει και ο παράγοντας επιλεκτική εκτροφή συγκεκριμένων χαρακτηριστικών, οπότε αν επιλέγονταν κατα κύριο λόγο χαρακτηριστικά σκύλου, πιθανόν να μειωνόνταν με τις γεννιες τα γονίδια του λύκου, ακόμα και με ζευγαρώματα μεταξύ υβριδίων. Με δεδομένο πάντως οτι αρχικά ήταν επιθυμητό να έχει το υβριδιο χαρακτηριστικά και απο τα δυο είδη, μου φαίνεται απίθανο να συνέβη κάτι τέτοιο.

Αυτά συμπέρανα απο την ιστοσελίδα που παρατέθηκε.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
A, και να διευκρινήσουμε και κάτι ακόμα. Ο λύκος και ο σκυλος δεν είναι διαφορετικά είδη. Ο σκύλος θεωρείται από το 1993 ΥΠΟΕΙΔΟΣ του γκρίζου λύκου.

Μάλιστα το όνομα άλλαξε από "Canis familiaris" σε "Canis lupus familiaris" και άρα ανήκει στο είδος του Γκρίζου λύκου (Canis lupus).


 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
θα ηθελα να κανω μια παιδική ερωτηση, μια και ποτέ δεν ασχοληθηκα με το θεμα.
Εφοσον ο σκυλοςμ καταγεται απο τον λυκο, πώς δημιουργηθηκαν οι φυλες που μονο με λυκο δεν μοιαζουν?
Γιατι εκτος απο τα λεγομενα "λυκοσκυλα", ποιμενικα κλπ, κανενα αλλο δεν μοιαζει ιδιαιτερα με λυκο και πολλά ουτε στο ελαχιστο.