Τσιμπουρι στον σκυλο μου


Nikoleta810

Member
15 Μαϊου 2023
10
10
33
Καλησπέρα παιδιά πριν 2 μήνες περίπου πηρα στο σκυλάκι μου κολάρο seresto για τα τσιμπουρια μετά από μια βδομάδα που το φορούσε και νόμιζα ότι είναι όλα καλά ξαφνικά ειδα ένα τσιμπουρι πάνω της. Πήγαμε στον κτηνίατρο το βγάλαμε έκανε και εξετάσεις αίματος όλα καλά. Καταλήξαμε ότι το κολάρο δν την καλύπτει και πρέπει να πάρει χαπι, έτσι και κάναμε. Της έδωσε ένα χάπι για τσιμπουρια του οποίου η δραση ειναι για 3 μήνες. Δεν έχει περάσει μήνας από τότε που της το χορηγησαμε και πάλι βρήκα ένα τσιμπουρι πάνω της. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον αυτό? Να μου πει τι είναι καλύτερο για να ξέρω κ εγω...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
  • Wow
Reactions: mareco


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Καλησπέρα παιδιά πριν 2 μήνες περίπου πηρα στο σκυλάκι μου κολάρο seresto για τα τσιμπουρια μετά από μια βδομάδα που το φορούσε και νόμιζα ότι είναι όλα καλά ξαφνικά ειδα ένα τσιμπουρι πάνω της. Πήγαμε στον κτηνίατρο το βγάλαμε έκανε και εξετάσεις αίματος όλα καλά. Καταλήξαμε ότι το κολάρο δν την καλύπτει και πρέπει να πάρει χαπι, έτσι και κάναμε. Της έδωσε ένα χάπι για τσιμπουρια του οποίου η δραση ειναι για 3 μήνες. Δεν έχει περάσει μήνας από τότε που της το χορηγησαμε και πάλι βρήκα ένα τσιμπουρι πάνω της. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον αυτό? Να μου πει τι είναι καλύτερο για να ξέρω κ εγω...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα. Bravecto σου έδωσε λογικά,μπορεί να ανέβει το παράσιτο στο ζωο,μόλις πάει να τραφεί θα πεθάνει,πριν μεταδώσει ασθένεια. Ετσι λειτουργεί, δεν τα απωθεί από πριν.
Το κολάρο δεν καλύπτει τπτ σχεδόν από αυτά,αντε κάνα ιπτάμενο,πχ κουνούπι. Θέλει πάντα συνδυασμό προϊόντων. Προσοχή όμως,πότε Bravecto με αμπουλα!! Η το 1 η το άλλο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Καλώς ήρθες Νικολέτα!

Θα μπορούσατε να έχετε καταλήξει, ότι δεν την καλύπτει ΙΣΩΣ, το συγκεκριμένο κολάρο.
Το bravecto είναι πολύ δυνατό χάπι. Δεν το δίνεις τόσο εύκολα.
Επίσης, εξετάσεις για ερλίχεια που προκαλείται από τα τσιμπούρια, δεν κάνεις αμέσως. Κάνεις κανά 2μηνο μετά, για να δεις, αν υπάρχει πρόβλημα.

Λιγάκι δηλαδή, ο γιατρός σου, με καταμπέρδεψε ομολογώ!
 


Nikoleta810

Member
15 Μαϊου 2023
10
10
33
Καλώς ήρθες Νικολέτα!

Θα μπορούσατε να έχετε καταλήξει, ότι δεν την καλύπτει ΙΣΩΣ, το συγκεκριμένο κολάρο.
Το bravecto είναι πολύ δυνατό χάπι. Δεν το δίνεις τόσο εύκολα.
Επίσης, εξετάσεις για ερλίχεια που προκαλείται από τα τσιμπούρια, δεν κάνεις αμέσως. Κάνεις κανά 2μηνο μετά, για να δεις, αν υπάρχει πρόβλημα.

Λιγάκι δηλαδή, ο γιατρός σου, με καταμπέρδεψε ομολογώ!
Τις εξετάσεις τις καναμε μετά από 4 εβδομάδες, έτσι μου είπε δηλαδή ο κτηνίατρος μου και ήταν καθαρές. Θα την πάω σε κάνα 3ωρο να τη δει και να το βγαλει και θα τον ρωτήσω.
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Θα το αφησεις τοση ωρα πανω της? Το βρηκες αμεσως μολις το κολλησε?
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Αφου εχετε θεμα να αλλαξετε κολαρο και να βαλετε και αμπουλα. Δεν υπαρχει μονο το σερεστο. Ουτως η αλλως θα χρειαστεις κολαρο αμπουλα η και τα 2 αφου τωρα αρχιζουν σκνιπες κουνουπια
 
  • Like
Reactions: Nikoleta810


Nikoleta810

Member
15 Μαϊου 2023
10
10
33
Καλησπέρα. Bravecto σου έδωσε λογικά,μπορεί να ανέβει το παράσιτο στο ζωο,μόλις πάει να τραφεί θα πεθάνει,πριν μεταδώσει ασθένεια. Ετσι λειτουργεί, δεν τα απωθεί από πριν.
Το κολάρο δεν καλύπτει τπτ σχεδόν από αυτά,αντε κάνα ιπτάμενο,πχ κουνούπι. Θέλει πάντα συνδυασμό προϊόντων. Προσοχή όμως,πότε Bravecto με αμπουλα!! Η το 1 η το άλλο.
Ετσι μου είχε πει και ο κτηνίατρος ότι αμα την τσιμπήσει θα ψοφήσει το τσιμπουρι, αλλά το κεφάλι του είναι μέσα λογικα είναι ζωντανό... Εκτός αν έχει ψοφήσει και δεν έπεσε από μόνο του.
Έχω βρει και άλλες φορές τσιμπουρι πάνω της αλλά να περπατάει, πάντα μετά την βόλτα την ελέγχω και σήμερα όπως την καθάρισα για να τη βάλω στο σπιτι το πρόσεξα...
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Ετσι μου είχε πει και ο κτηνίατρος ότι αμα την τσιμπήσει θα ψοφήσει το τσιμπουρι, αλλά το κεφάλι του είναι μέσα λογικα είναι ζωντανό... Εκτός αν έχει ψοφήσει και δεν έπεσε από μόνο του.
Έχω βρει και άλλες φορές τσιμπουρι πάνω της αλλά να περπατάει, πάντα μετά την βόλτα την ελέγχω και σήμερα όπως την καθάρισα για να τη βάλω στο σπιτι το πρόσεξα...
Μπορει να πεθανει και να μην πεσει
 
  • Like
Reactions: Nikoleta810


Nikoleta810

Member
15 Μαϊου 2023
10
10
33
Θα το αφησεις τοση ωρα πανω της? Το βρηκες αμεσως μολις το κολλησε?
Δεν έχω κ άλλη επιλογή ήταν ώρες που δεν είναι ανοιχτός και έπρεπε να ερθω για δουλεια ‍♀
Δεν ξέρω πόση ώρα μπορεί να είναι πάνω της εγω μετά τη βόλτα μας το πρόσεξα.
 


Nikoleta810

Member
15 Μαϊου 2023
10
10
33
Που πάτε βόλτα και τσιμπάει τσιμπούρια;
Εξοχή μένεις;
Ναι προσπαθώ να τα αποφεύγω τα χόρτα πλέον αλλά είμαστε επαρχία οπότε έχει παντού τριγύρω
 
  • Like
Reactions: mareco


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Ετσι μου είχε πει και ο κτηνίατρος ότι αμα την τσιμπήσει θα ψοφήσει το τσιμπουρι, αλλά το κεφάλι του είναι μέσα λογικα είναι ζωντανό... Εκτός αν έχει ψοφήσει και δεν έπεσε από μόνο του.
Έχω βρει και άλλες φορές τσιμπουρι πάνω της αλλά να περπατάει, πάντα μετά την βόλτα την ελέγχω και σήμερα όπως την καθάρισα για να τη βάλω στο σπιτι το πρόσεξα...
Δεν υπάρχει θέμα παρασίτου από κεφάλι τσιμπουριου με bravecto. Είναι καλυμμένο το ζωο. Εμείς bravecto δίνουμε,μας το εχει πει ο γιατρός βέβαια. Μην αγχώνεσαι, αν είσαι επιμελής με την προστασία του. Αμπουλα κ κολάρο η bravecto κ κολάρο. Κ ψεκαζε κ σιτρονελα τις επίμαχες ώρες!
 
  • Like
Reactions: Nikoleta810


Nikoleta810

Member
15 Μαϊου 2023
10
10
33
Δεν υπάρχει θέμα παρασίτου από κεφάλι τσιμπουριου με bravecto. Είναι καλυμμένο το ζωο. Εμείς bravecto δίνουμε,μας το εχει πει ο γιατρός βέβαια. Μην αγχώνεσαι, αν είσαι επιμελής με την προστασία του. Αμπουλα κ κολάρο η bravecto κ κολάρο. Κ ψεκαζε κ σιτρονελα τις επίμαχες ώρες!
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση επειδή βρίσκομαι στη δουλειά και δεν μπορούσα να την πάω άμεσα εσκασα τόση ωρα.
Θα πάρω και σιτρονελα, δεν το γνώριζα ότι βοηθαει
 
  • Like
Reactions: Sammie


Nikoleta810

Member
15 Μαϊου 2023
10
10
33
Δεν υπάρχει θέμα παρασίτου από κεφάλι τσιμπουριου με bravecto. Είναι καλυμμένο το ζωο. Εμείς bravecto δίνουμε,μας το εχει πει ο γιατρός βέβαια. Μην αγχώνεσαι, αν είσαι επιμελής με την προστασία του. Αμπουλα κ κολάρο η bravecto κ κολάρο. Κ ψεκαζε κ σιτρονελα τις επίμαχες ώρες!
Όλα καλά τελικά. Το τσιμπουρι ήταν ψόφιο απλα είχε μείνει μέσα το κεφάλι του δν πρόλαβε να πέσει. Πήρα και σιτρονελα να δοκιμάσω. Ευχαριστώ πολυ
 
  • Like
Reactions: Sammie


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
@Nikoleta810 εφόσον ζεις σε μη αστική περιοχή, καλό είναι να προμηθευτείς με διάφορα τέτοια προιόντα. Σιτρονέλα βεβαίως, αλλά είναι απωθητική για σκνίπες. Οχι για τσιμπούρια. Οι σκνίπες βέβαια, είναι πιο επικίνδυνες. Ρώτα το pet shop ή τον γιατρό σου, για spray frontline ή effipro και αν τελικά είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα, ίσως πράγματι ένα χάπι bravecto τον χρόνο, να είναι σωστότερη επιλογή. Επίσης ρώτα όμως τον γιατρό σου, μήπως στην περίπτωση αυτή, της συστηματικής του χρήσης, χρειάζεται να κάνετε προληπτικές εξετάσεις αίματος για τυχόν παρενέργειες.

Μια παρουσίαση του σκυλάκου σου επίσης, θα μας άρεσε! :)
 


Nikoleta810

Member
15 Μαϊου 2023
10
10
33
@Nikoleta810 εφόσον ζεις σε μη αστική περιοχή, καλό είναι να προμηθευτείς με διάφορα τέτοια προιόντα. Σιτρονέλα βεβαίως, αλλά είναι απωθητική για σκνίπες. Οχι για τσιμπούρια. Οι σκνίπες βέβαια, είναι πιο επικίνδυνες. Ρώτα το pet shop ή τον γιατρό σου, για spray frontline ή effipro και αν τελικά είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα, ίσως πράγματι ένα χάπι bravecto τον χρόνο, να είναι σωστότερη επιλογή. Επίσης ρώτα όμως τον γιατρό σου, μήπως στην περίπτωση αυτή, της συστηματικής του χρήσης, χρειάζεται να κάνετε προληπτικές εξετάσεις αίματος για τυχόν παρενέργειες.

Μια παρουσίαση του σκυλάκου σου επίσης, θα μας άρεσε! :)
Θα δουμε πως θα πάει ελπίζω να μην μας ξανασυμβεί. Πάντα την ψάχνω πολύ καλά πριν τη βάλω στο σπιτι γιατι φοβαμαι μη κουβαλήσει κάτι μέσα.
Ονομάζεται Μεριλιν είναι κοριτσάκι και είναι 17 μηνών ζιζάνιο μεγάλο αλλά όταν είμαστε σπιτι είναι Παναγίτσα
Τρελενεται για σκυλάκια... γάτες.. άλογα... κότες... πάπιες...ναι βασικά για όλα τα ζωντανα φουλ αγαπησιάρα και μόνιμα με μια γλώσσα εξω
Screenshot_20230515-234243_Gallery.jpg
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Πανεμορφη να την χαιρεσαι! Αλλα μην αργησεις να βαλεις κολαρο η αμπουλα ειναι επικινδυνος καιρος τωρα τα τσιμπουρια δεν ειναι τιποτα μπροστα στις παλιοσκνιπες.
 
  • Like
Reactions: Nikoleta810


Nikoleta810

Member
15 Μαϊου 2023
10
10
33
Πανεμορφη να την χαιρεσαι! Αλλα μην αργησεις να βαλεις κολαρο η αμπουλα ειναι επικινδυνος καιρος τωρα τα τσιμπουρια δεν ειναι τιποτα μπροστα στις παλιοσκνιπες.
Φοράμε ήδη κολάρο και χαπι έχουμε πάρει, γι αυτό και ηταν ψοφιο το τσιμπουρι τελικα και οχι ζωντανο... ευτυχώς
 
  • Like
Reactions: Ans


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU