Τσιμπούρι σε κουτάβι 5 μηνών....


imichal

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2009
70
12
Χανια
Σήμερα μετα απο την καθιερωμενη μου βόλτα με το κουτάβι μου (ενα γερμανικο ποιμενικο 5 μηνων) βρηκα στο πόδι του απο πίσω ενα τσιμπουρι καρφωμενο . Προσπάθησα να το βγάλω χωρις να κοπεί αλλά δεν τα κατάφερα.... (μου κοπηκε....φαινεται απο την ταραχή μου έβαλα περισσότερη δυναμη στο τσιμπιδακι).
Αμπούλα advantix του είχα βάλει τελευταια φορά στις 26/4, δηλαδή μια βδομαδα πριν στην κτηνιατρο μου. Κατα διαβολικη σύμπτωση ειχα αλλο ενα προβλημα την Τριτη, και γι' αυτο βρεθηκα και στην κτηνιατρο. Ενω του φορούσα το scalibor, απο την 1/4, την Τριτη διαπιστωσα, ισως και καθυστερημενα, οτι ο λαιμος του έιχε ερεθιστει με πυον. Εβγαλα λοιπον το scalibor και μάλιστα προληπτικα του βάζω στο λαιμο μια κορτιζονουχα αλοιφη + αντιβιοση. Ομως παρολα αυτά ο σκύλος θα επρεπε να ειναι προστατευμενος λογω του advantix σωστα ?
Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης :
α) Οταν γινει καλα να ξαναδοκιμασω το scalibor (η κτηνιατρος μου ειπε οτι δεν θα εχω προβλημα). Μπορω να δοκιμασω κατι αλλο στη θεση του ?
β) Με το τσιμπουρι (που ομολογω τα εκανα σ@@$# τι κανω τώρα ? Εξετάσεις μου ειπε η κτηνιατρος αφου χρονισει......
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν νομιζω να προλαβε να γινει ζημια απο το τσιμπουρι. Και να εμενε πανω, εφοσον εχεις αμπουλα μετα απο λιγο διαστημα θα ξεραινονταν...
Οσο καιρο δεν εχεις το παριλαιμιο, βαλε καποιο σπρεϋ.
Ξαναβαλε σκαλιμπορ σε λιγες μερες, μηπως το ειχες πολυ σφιχτο;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το σκάλιμπορ με το ελληνικό τσιμπούρι έχει ένα θέμα

το αντβάντιξ μην το φοβάσαι είναι στούκας εγγύηση
το βάζω σε αδεσποτάκια-δεν μένει τίποτα όρθιο πάνω τους\

το τσιμπούρι που αφαίρεσες να το τσεκάρεις το σημείο-ποτέ δεν ξέρεις,αλλά το πιο πιθανό είναι να μην "παίξει"τίποτα

εξετάσεις έτσι κι αλλιώς στην ώρα τους πάντα

μην περιμένεις να μην δείς τσιμπούρι πάνω στον σκύλο οτι και να χρησιμοποιείς-απλά δεν θα προλάβουν να ζήσουν αρκετά αφού τσιμπήσουν

ίσως μιά χρήση Eukacid να τα απωθούσε-αλλά δεν το έχω τσεκάρει ακόμα
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αμπούλα advantix του είχα βάλει τελευταια φορά στις 26/4, δηλαδή μια βδομαδα πριν στην κτηνιατρο μου. Κατα διαβολικη σύμπτωση ειχα αλλο ενα προβλημα την Τριτη, και γι' αυτο βρεθηκα και στην κτηνιατρο. Ενω του φορούσα το scalibor, απο την 1/4, την Τριτη διαπιστωσα, ισως και καθυστερημενα, οτι ο λαιμος του έιχε ερεθιστει με πυον. Εβγαλα λοιπον το scalibor και μάλιστα προληπτικα του βάζω στο λαιμο μια κορτιζονουχα αλοιφη + αντιβιοση. Ομως παρολα αυτά ο σκύλος θα επρεπε να ειναι προστατευμενος λογω του advantix σωστα ?
Πόσο καιρό αφίσες έξω το scalibor ?

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης :
α) Οταν γινει καλα να ξαναδοκιμασω το scalibor (η κτηνιατρος μου ειπε οτι δεν θα εχω προβλημα). Μπορω να δοκιμασω κατι αλλο στη θεση του ?
Υπάρχουν και άλλα, αλλά το πιο δυνατό θεωρητικά είναι το scalibor και για αυτόν τον λόγο κατηγορείται για αυτούς τους ερεθισμούς πλέον που κάνει..
Μπορείς να το ξανά βάλεις, εφόσον το βάζεις να ξεθυμάνει αρκετό καιρό (καμιά εβδομάδα έξω) γιατί πιστοποιημένα ο σκύλος σου έχει αλλεργία με αυτής της "έντασης" τα χημικά..

β) Με το τσιμπουρι (που ομολογω τα εκανα σ@@$# τι κανω τώρα ? Εξετάσεις μου ειπε η κτηνιατρος αφου χρονισει..
Ότι έγινε έγινε.., θα κάνεις όταν έρθει ο καιρός εξετάσεις..
 


imichal

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2009
70
12
Χανια
Πόσο καιρό αφίσες έξω το scalibor ?
χμμ.... αυτο δεν το ηξερα. Το εβαλα κατευθειαν........Δεν μου ειχε πει τιποτα η κτηνιατρος.....
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
να ρωτήσω κάτι; Πού "μένουν" τα τσιμπούρια;
στο γκαζόν;
σε ξερά χορτάρια;
γιατί ο γιατρός μου είπε να μην του βάζω τίποτα του δικού μου επειδή είναι μικρός, αλλά ο φίλος έχει κι αυτός 5 μηνών μωρό :(
 


imichal

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2009
70
12
Χανια
Εμενα μου ειπε απο τον 4ο και μετα να του βαλω...... Οπως και εκανα.....
Εσενα δηλαδη απο ποιο μηνα και μετα σου ειπε ? Και σε τι σκυλο ?
 


thp

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
101
3
Εμενα πάλι είναι 2,5 μηνών και ακόμα δεν επιτρέπεται να του βάλω τίποτα και αγχώνομαι.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εμενα πάλι είναι 2,5 μηνών και ακόμα δεν επιτρέπεται να του βάλω τίποτα και αγχώνομαι.
Ρωτα για σπρεϋ, μην το αφηνεις ετσι...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU