Τσιπάρισμα Σκύλου και Φορολογία


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Δεν είναι το ίδιο, στην πλειοψηφία τους οι φόροι που πληρώνει ο Έλληνας αποφέρουν κάποιες παροχές (άσχετα αν δεν είναι όπως θα έπρεπε). Στο θέμα όμως της ιδιοκτησίας ζώων και ιδικά σκύλου πες μου τι μας παρέχουν; Μέσα μαζικής μεταφοράς; Αν έχεις μεγαλόσωμο σκύλο και δεν έχεις αυτοκίνητο δεν μπορείς να μετακινηθεις στην Ελλάδα. Χώρο για να παίξει ο σκύλος ή απλά να κάνουμε βόλτα με το σκύλο; Σε πολλά πάρκα στην Ελλάδα μας απαγορεύουν την είσοδο (παράνομο ναι αλλά το κάνουν) και βέβαια η ύπαρξη σκυλοπάρκων είναι ανύπαρκτη (εκτός του Χολλαργού) κλπ.
Δεν το βλέπω σαν προσωπική επίθεση :), ανταλλαγή απόψεων κάνουμε
Ναι αλλά εγώ πχ σπουδάζω στο εξωτερικό αλλά δεν υπάρχει φορολογική ελάφρυνση στους δικούς μου....δεν ζω στην ελλάδα για τρία χρόνια αλλά φορολογούμαι για υπηρεσίες που δεν λαμβάνω...
Οσο για τα πάρκα....εγώ το σκυλοπάρκο του Χολαργου το έχω δίπλα μου....το σκυλί μου το βάζω να παίξει όμως στο ωραιότατο γκαζόν του δημαρχείου που με δημοτικούς φόρους συντηρείται... γιατι πολύ απλά αυτο που αποκαλουν σκυλοπάρκο είναι απλά απαράδεκτο.

Δεν είμαι υπερ της φορολόγισης αλλά υπέρ τις καταγραφής τον σκύλων σε βάση δεδομένων σίγουρα, τώρα εαν θα έπρεπε να πληρώσω για αυτο θα το έκανα...
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Εννοείται οτι δεν είμαι κατά στην καταγραφή των σκύλων σε βάση δεδομένων αλλά δεν συμφωνω να το χρησιμοποιήσουν για να μας φορολογήσουν. Πραγματικά αισθάνομαι σαν πολίτης δευτερης κατηγορίας όταν είμαι με τα σκυλιά μου. Αν αλλάξει αυτό δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω φόρο, μέχρι τότε και μέχρι η Ελλάδα να αποκτήσει ένα πιο φιλικό χαρακτήρα προς όσους έχουν κατοικίδιο δεν το βλέπω σωστό για να μην πω δίκαιο.
 




Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Με αυτή την λογική το 80 τις εκατό των φόρων δεν θα έπρεπε να καταβάλλονται....ο έλληνας περιμένει τα πάντα απο το κράτος επειδή πληρώνει φόρους.....
Μην το δεις σαν προσωπική επίθεση.
M'αυτη τη λογικη το 80% των φορων δεν θα επρεπε να καταβαλονται (κυριολεκτικα ομως).. το κρατος περιμενει απο τον Ελληνα τα παντα βαζοντας κ νεους φορους...
Μην το δεις σαν προσωπικη επιθεση.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν είμαι υπερ της φορολόγισης αλλά υπέρ τις καταγραφής τον σκύλων σε βάση δεδομένων σίγουρα, τώρα εαν θα έπρεπε να πληρώσω για αυτο θα το έκανα...
Μα αυτο ηδη συμβαινει με το τσιπαρισμα. Οταν τσιπαρεις και δινεις στοιχεια σε βαση δεδομενων πανε οι πληροφοριες. Και να θυμισω οτι πληρωνεις και για το τσιπ, και για την δηλωση στοιχειων ιδιοκτητη. Εσυ τι αλλο θεωρεις οτι θα επρεπε να πληρωσεις εκτος απο αυτα;



Sent from my Galaxy S3 using Tapatalk 2
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αν η χώρα μας ήταν φιλική προς τους ιδιοκτήτες σκύλων ας τα φορολογούσαν. Σε αυτές τις συνθήκες, που βγάζουμε τον σκύλο μας βόλτα κι αντιμετωπίζουμε και τονρατσισμό των συμπολιτών μας και της πολιτείας το να μας φορολογήσουν κι από πάνω είναι εξωφρενικό.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Μα αυτο ηδη συμβαινει με το τσιπαρισμα. Οταν τσιπαρεις και δινεις στοιχεια σε βαση δεδομενων πανε οι πληροφοριες. Και να θυμισω οτι πληρωνεις και για το τσιπ, και για την δηλωση στοιχειων ιδιοκτητη. Εσυ τι αλλο θεωρεις οτι θα επρεπε να πληρωσεις εκτος απο αυτα;



Sent from my Galaxy S3 using Tapatalk 2
δεν σου εχει τύχει τσιπαρισμένος σκύλος χωρίς στοιχεία?


Γιατί το παιδί, το αμάξι το σπίτι να είναι τεκμήριο και όχι το κατοικίδιο? οι αγρότες φορολογούνται για τα ζώα τους??? ενας που χρησιμοποιεί τον σκύλο του σε επιδείξεις και κερδίζει χρήματα φορολογείται?
Οι εκτροφείς? εναν κάποιον φόρο στον δήμο για παροχές όπως πάρκα κτλ?
Στο βέλγιο και την Ολλανδία που υπάρχει φόρος πως δικαιολογείτε?
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
M'αυτη τη λογικη το 80% των φορων δεν θα επρεπε να καταβαλονται (κυριολεκτικα ομως).. το κρατος περιμενει απο τον Ελληνα τα παντα βαζοντας κ νεους φορους...
Μην το δεις σαν προσωπικη επιθεση.
:)
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Ααααααα ρε κυρ-Μεντιο φουκαρα!
Καποιος επιμενει ντε κ καλα να φορολογηθεις..
Καημενε μου σε βλεπω να σε παρατανε σε κανενα χωραφι. Αδεσποτακι κ συ θα γινεις βρε :)
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Ααααααα ρε κυρ-Μεντιο φουκαρα!
Καποιος επιμενει ντε κ καλα να φορολογηθεις..
Καημενε μου σε βλεπω να σε παρατανε σε κανενα χωραφι. Αδεσποτακι κ συ θα γινεις βρε :)
χαχαχαχαχαχα
Τώρα σοβαρά εδώ αφήνουν τον σκύλο τους στους δρόμους για να πάνε διακοπές, δεν θα τον παρατήσουν αμα φορολογηθεί?!
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Όπως έγραψα και παραπάνω στις άλλες χώρες έχουν και άλλες παροχές, δεν ξέρω για το Βέλγιο ή την Ιταλία που είσαι, αλλά στην Γερμανία ή την Φιλανδία ή την Εσθονία οπου βρέθηκα και μάλιστα με σκύλο η αντιμετώπιση είναι τελείως διαφορετική. Μπαίνουν παντού, ιδικά στην Γερμανία, κάθε γειτονιά έχει και το σκυλοπάρκο της, δεν υπάρχουν αδέσποτα (που σημαίνει παιδεία σωστή στα θέματα τα φιλοζωικά αλλά και σωστή νομοθεσία που εφαρμόζεται κιόλας). Έτσι δικαιολογώ την φορολογία στα κατοικίδια και έτσι θα δεχόμουν μέχρι και ασφάλιση νατους κάνω.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν είμαι υπερ της φορολόγισης αλλά υπέρ τις καταγραφής τον σκύλων σε βάση δεδομένων σίγουρα, τώρα εαν θα έπρεπε να πληρώσω για αυτο θα το έκανα...
δεν σου εχει τύχει τσιπαρισμένος σκύλος χωρίς στοιχεία?


Γιατί το παιδί, το αμάξι το σπίτι να είναι τεκμήριο και όχι το κατοικίδιο? οι αγρότες φορολογούνται για τα ζώα τους??? ενας που χρησιμοποιεί τον σκύλο του σε επιδείξεις και κερδίζει χρήματα φορολογείται?
Οι εκτροφείς? εναν κάποιον φόρο στον δήμο για παροχές όπως πάρκα κτλ?
Στο βέλγιο και την Ολλανδία που υπάρχει φόρος πως δικαιολογείτε?
Πιο πανω εγραψες αυτο που παραθετω και αυτο που σου λεω ειναι οτι οταν δηλωνεις στοιχεια σε βαση δεδομενων πανε και επισης πληρωνεις για αυτο. Εσυ τι λες οτι θα ηθελες να καταγραφονται σε βαση δεδομενων και δεν θα ειχες προβλημα αν συμβαινει αυτο να πληρωνεις; Αυτο συμβαινει!

Τωρα για τα υπολοιπα που γραφεις περι φορολογησης δεν θα σχολιασω κατι, θεωρω οτι ειναι στην κριση του καθενος. Οι κοινωνιες ακμαζουν και παρακμαζουν οπως και οι αξιες τους με φωτεινη εξαιρεση το κυνηγι του χρηματος που ειναι διαχρονικο και εφευρισκονται τροποι και λογοι αναλογα με την εποχη.

Οι αγροτες φορολογουνται για τα ζωα τους, και οσοι πηγαινουν σε επιδειξεις σκυλων δεν κερδιζουν χρηματα απο αυτες. Αν κανουν εκτροφη-πωλησεις κλπ, ισως.


Sent from my Galaxy S3 using Tapatalk 2
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
ICE απλά εξέφρασα μερικές απορίες μου....
Όσο για την βάση δεδομένων όχι δεν είναι ούτε ενημερωμένη ούτε καν πανευρωπαϊκή το τσιπ του σκύλου μου στην Ιταλία δεν υπάρχει απλά, δεν πλήρωσα για το τσιπάρισμα και δεν ξέρω ούτε την διαδικασία ούτε το κόστος.
Δεν είναι εφαρμόσιμη η φορολόγιση του σκύλου θεωρώ. Με πιά κριτήρια? ενας που έχει τσιουάουα με εναν με εναν αγιου βερνάρδου και εναν που εχει ημίαιμο θα πλήρωναν το ίδιο?
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
ICE απλά εξέφρασα μερικές απορίες μου....
Όσο για την βάση δεδομένων όχι δεν είναι ούτε ενημερωμένη ούτε καν πανευρωπαϊκή το τσιπ του σκύλου μου στην Ιταλία δεν υπάρχει απλά, δεν πλήρωσα για το τσιπάρισμα και δεν ξέρω ούτε την διαδικασία ούτε το κόστος.
Δεν είναι εφαρμόσιμη η φορολόγιση του σκύλου θεωρώ. Με πιά κριτήρια? ενας που έχει τσιουάουα με εναν με εναν αγιου βερνάρδου και εναν που εχει ημίαιμο θα πλήρωναν το ίδιο?
Ίσως...:-k ... όπως φορολογούν τα αυτοκίνητα με τα κυβικά, ίσως λέω, φορολογήσουν τα σκυλιά με το... βάρος. :confused:
Πληροφορίες λένε ότι ο ICE γι' αυτό αδυνάτισε τον σκύλο του και λέει δήθεν τον θέλει "στεγνό"
:cuniaoo:
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ίσως...:-k ... όπως φορολογούν τα αυτοκίνητα με τα κυβικά, ίσως λέω, φορολογήσουν τα σκυλιά με το... βάρος. :confused:
Πληροφορίες λένε ότι ο ICE γι' αυτό αδυνάτισε τον σκύλο του και λέει δήθεν τον θέλει "στεγνό"
:cuniaoo:
Και αμα ο σκυλος ειναι χοντρος για το υψος του θα αλλαζει βαθμιδα και θα πληρωνεις παραπανω!!!! :D
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Χαχα, επισης θα πρεπει να φορολογουνται και με βαση τις βολτες που κανουν και τον χρονο της καθε βολτας! Να πληρωνουν και τελη κυκλοφοριας και ισως και μια καρτα καυσαεριων ανα 6 μηνες; :p



Sent from my Galaxy S3 using Tapatalk 2
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Και όμως Ice ως "εχεις σκυλο, αρα εχεις λεφτα". Όταν πήγα αποδείξεις κτηνιάτρου στον φοροτεχνικό μου έιπε οτι δεν "περνάνε" θεωρείται είδος πολυτελείας...
εγώ τις βάζω κι αν το δούνε ας τις βγάλουνε...

Στο Βέλγιο και στην Ολλανδία φορολογούνται.
ξέρεις τα κριτήρια??? δηλαδή παίζει ρολο ο αριθμός τα χρονια η φυλή και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο???


μου ήρθε μια εικόνα στο μυαλό μόλις ιδ ατών τίτλο... σε περίπτωση επιβολή τέτοιου φόρου όλους εμάς να κατεβαίνουμε βουλή με τα σκυλιά μας σε μια τεραστια πορεία...κι επειδή μας έχουν όλους εμάς χεσμένους να τους χέζανε και τα σκυλιά μας!!!! :p
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Τετοια εποχη αμα φορολογηθουν οι σκυλοι , θα γεμισουμε αδεσποτα .

Καλο το Βελγιο και η Ολλανδια και η Φινλανδια αλλα εδω ζουμε στο ρουφιανισταν και οι φοροι υπαρχουν για να γεμισει καμια τσεπη , απο παντα , για αυτο και δεν υπαρχουν υποδομες γενικοτερα και οι φοροι δεν θα επενδυονται πουθενα για πολυ καιρο ακομα .
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και στην γερμανια φορολογουνται!

Και το υψος ειναι αναλογο με την πολη και κυμαινεται απο 30- 300 ευρω ετησιως για τον πρωτο σκυλο και ανεβαινει αναλογος για τον καθε επομενο.
Δηλαδη στην πολη Dortmund, απο οπου καταγομαι εγω, στοιχιζει ο πρωτος σκυλος 144 ευρω, ο δευτερος 192 και ο τριτος ( και ο καθε επομενος) 216. Εγω με τρια θα πληρωνα 552 ευρω φορους για τα κοριτσια μου!
Η φιλη μου, που μενει λιγο πιο "εξω" σε μια μικρη πολη, δινει 66 για τον πρωτο σκυλο, 78 για τον δευτερο και 90 για τον καθε επομενο. Και η κοπελλα εχει 8!!