Τυχόν αρνητικά μιας στείρωσης σε θυληκο




ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
και εμενα η πρωτη μου σκυλιτσα δεν εκανε ποτε οιστρο, αλλα εκτος απο καποιες σπανιες περιπτωσεις, την εκ πεποιθησεως γεροντοκορη και την χρηζουσα οιστρογονων ουσιων, εχουμε καποια στατιστικη ή αλλη ερευνα που να λεει οτι μόνο καποιοι σκυλοι ζευγαρωνουν στη φυση? σε ποια φυση βασικα? τις αγελες αδεσποτων εννοειτε? γιατι εγω νομιζω οτι μονο καποιοι σκυλοι ΔΕΝ ζευγαρωνουν, η εκ πεποιθησεως γεροντοκορη και η χρηζουσα οιστρογονων ουσιων.;)
 






fredo

New Member
19 Φεβρουαρίου 2014
3
0
Κ
Καλησπέρα παιδιά,

Ε΄μαι στην φάση να πάω την Sandy να την στειρώσω και θα ήθελα να μου πειτε ειλικρινά απο της γνώσεις σας τα μειονεκτήματα / παρενεργειες μιας στειρωσης.
Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι υπερ της στείρωσης και δεν αμφιβάλλω καθόλου για τα πολλά υπερ του.
Αλλα θέλω να μάθω και τα κατά μιας τέτοιας επέμβασης.
Είτε αυτο επηρεάζει συμπεριφορά είτε επηρεάζει υγεία.
Ευχαριστώ παιδιά εκ τον προτέρων.


Καλησπέρα είμαι νέο μέλος στο forum Εγώ
 


fredo

New Member
19 Φεβρουαρίου 2014
3
0
Να την στειρώσεις και μη φοβάσαι όλα θα πάνε μια χαρά αρκεί να έχεις καλό γιατρό γιατί αν μείνει κολόβωμα θα έχεις πρόβλημα με ουρολοιμώξεις κατά τα άλλα μια χαρά είναι τα στειρωμένα ζώα και δεν βασανίζονται από τις ορμές τους
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Τελικα απο οτι καταλαβα το θεμα στειρωσης ειναι 50-50,απο εκει που κ εγω ημουν αποφασισμενη να την στειρωσω την δικια μου,τωρα δεν ξερω προβληματιστηκα..
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εγώ πάντως ξέρω ένα δεσποζόμενο θηλυκό που δεν ήθελε να ζευγαρώσει με τίποτα ;)
Αυτό συμβαίνει. Και εμείς είχαμε μια θηλυκιά κόκερ σπάνιελ που δεν ήθελε με τίποτα. Γεροντοκόρη εντελώς.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Προσωπικη μου αποψη , θηλυκια που δεν ειναι καταλληλη αναπαραγωγης και δεν προοριζετε για αυτοπρεπει να στειρωνετε
Τα οφελη ειναι σαφως περισσοτερα
Ειναι μια επεμβαση ρουτινας αλλα χρειαζετε εμπειρο χειρουργο
Το θεμα της ακρατειας δεν το εχουμε αν στειρωθει μετα το 3ο οιστρο
Να μην ξεχναμε τα νεοπλασματα μαστων που συνηθως δημιουργουνται μετα απο ψευδοκυησεις
 
Last edited:


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Προσωπικη μου αποψη , θηλυκια που δεν ειναι καταλληλη αναπαραγωγης και δεν προοριζετε για αυτοπρεπει να στειρωνετε
Τα οφελη ειναι σαφως περισσοτερα
Ειναι μια επεμβαση ρουτινας αλλα χρειαζετε εμπειρο χειρουργο
Το θεμα της ακρατειας δεν το εχουμε αν στειρωθει μετα το 3ο οιστρο
Δυστυχώς εμείς πριν 13 χρόνια στειρώσαμε εκτάκτως τη μεγάλη μας στον πρώτο της οίστρο γιατί έπαθε πυομήτρα. Έχει κάποια δείγματα ακράτειας. Κατά καιρούς, όχι μόνιμα, της φεύγουν κάποιες σταγώνες αλλά έχω επίσης παρατηρήσει ότι η τροφή παίζει μεγάλο ρόλο στο θέμα της ακράτειας.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
13 χρονών θεωρείται γριούλα! Πιθανώς η ακράτεια να έχει περισσότερο να κάνει με το γηρας πάρα με τη στειρωση..

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Διάβασε καλύτερα, λέει ότι πριν 13 χρόνια στείρωσε μια σκύλα του στον πρώτο της οίστρο, όχι ότι ήταν η σκύλα 13 ετών :)

Μπερδεύτηκα κι εγώ όταν το πρωτοδιάβασα.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Μάλλον μπερδεύτηκες όταν διάβασες κ το δικό μου γιατί δεν είπα αυτό που λες :eek:

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
αχαχαχαχαχαχα
Δεν μπερδεύτηκα, απλά θεώρησα ότι την ακράτεια δεν την εμφάνισε τώρα, αλλά από τότε!

Anywayz (sic)

:)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Από τότε την εμφάνισε την ακράτεια. όχι τώρα. Που και που λίγες σταγόνες, όχι σε καθημερινή βάση. Και όπως είπα έχω παρατηρήσει ότι παίζει μεγάλο ρόλο η τροφή. Με κάποιες τροφές έχω δει πως το πρόβλημα είναι πιο έντονο ενώ με άλλες ελαχιστοποιείται για να μην πω μηδενίζεται.
 


piterakos

Well-Known Member
1 Ιανουαρίου 2013
82
0
Κερατσίνι
καλημερα παιδιά. τελικά προχθες έλαβε τόπο το χειρουργίο και έγινε με απόλυτη επιτυχία.
έχω κάποιες ερωτησούλες όμως που θέλω να ρωτήσω τους ποιο ειδικούς.
Είναι φυσιολογικό που όταν πάει να ενεργηθεί (κακα) και πέρνει την στάση αυτή δεν μπορεί και το κόβει. ειναι η τριτη μέρα και δεν έχει κάνει κακά της. και επιπλέον βλέπω ότι πλέον μου κάνει πιπί της μια φορά την ημέρα, πολύ βέβαια αλλά μια.. ενώ πριν έκανε 4-5. αυτά:D
ρώτησα το γιατρο και μου είπε ότι ίσως πονάει και γιαυτό ακόμα δεν μπορεί να ενεργηθεί σωστά (κακα) .
Εσείς το αντιμετοπίσατε αυτό σε θυληκά;;