Τύποι Labrador




8 Ιουλίου 2013
22
0
Εχω ενα λαμπραντορ (κιτρινο) ειναι 6 μηνων και σε σχεση με ενα αλλο λαμπραντορ (μαυρο) που ειναι στη γειτονια μου και ειναι ιδιας ηλικιας αυτο ειναι πιο ψηλο απο το δικο μου υπαρχει περιπτωση να ειναι αλλος τυπος λαμπραντορ;
 






8 Ιουλίου 2013
22
0
Το ξερω οτι το σωστο ειναι να παιρνεις απο εκτροφειο αλλα εγω ρωταω τωρα για να δω εαν ειναι σε καποιο τυπο λαμπραντορ που εχει στην πρωτη σελιδα ή εαν εχει καποιο θεμα ο σκυλος μου
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Το ξερω οτι το σωστο ειναι να παιρνεις απο εκτροφειο αλλα εγω ρωταω τωρα για να δω εαν ειναι σε καποιο τυπο λαμπραντορ που εχει στην πρωτη σελιδα ή εαν εχει καποιο θεμα ο σκυλος μου
Αν έχει κάποιο θέμα ο σκύλος σου και είναι ημίαιμος πειράζει;
 


8 Ιουλίου 2013
22
0
Τα χαρακτηριστικα της μανας και του πατερα δεν δειχνουν να ειναι ημιαιμο βλεπω ομως στις φωτογραφειες στην πρωτη σελιδα οτι ειναι σαν αυτο του δευτερου τυπου
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν είναι από ιδιώτη μάλλον είναι απλά εκτός προτύπου γιατί οι ιδιώτες δεν ζευγαρώνουν σκυλιά για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό, ούτε βγαίνουν σε εκθέσεις μορφολογίας ούτε πάνε σε field trials. Οπότε θεωρείται απλά "poorly bred", και όχι κάποιος συγκεκριμένος τύπος.
 


8 Ιουλίου 2013
22
0
Αν είναι από ιδιώτη μάλλον είναι απλά εκτός προτύπου γιατί οι ιδιώτες δεν ζευγαρώνουν σκυλιά για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό, ούτε βγαίνουν σε εκθέσεις μορφολογίας ούτε πάνε σε field trials. Οπότε θεωρείται απλά "poorly bred", και όχι κάποιος συγκεκριμένος τύπος.
Δεν το πηρα ετσι και αλλιως για να πηγαινω σε διαγωνισμους :p απλα βλεπω οτι με τον δευτερο τυπο μοιαζει πολυ και ειναι πιο φουσκωμενο το στηθος απο εκεινο το μαυρο που ειναι πιο ψηλο κ το στηθος πιο μαζεμενο
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν έχει σημασία αν το πήρες για να πηγαίνεις σε διαγωνισμούς ή όχι (ούτως ή άλλως αν δεν έχει χαρτιά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί θεωρείται ημίαιμο), απλά όταν αγοράζεις κάτι έχεις κάποιες συγκεκριμένες απαιτήσεις από τον εκτροφέα, να ξέρεις δηλαδή πως παίρνεις καθαρόαιμο σκύλο (πεντιγκρί) και πως αυτός ο σκύλος θα είναι υγειής. Οταν αγοράζεις από ιδιώτη δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.
 


8 Ιουλίου 2013
22
0
Δεν έχει σημασία αν το πήρες για να πηγαίνεις σε διαγωνισμούς ή όχι (ούτως ή άλλως αν δεν έχει χαρτιά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί θεωρείται ημίαιμο), απλά όταν αγοράζεις κάτι έχεις κάποιες συγκεκριμένες απαιτήσεις από τον εκτροφέα, να ξέρεις δηλαδή πως παίρνεις καθαρόαιμο σκύλο (πεντιγκρί) και πως αυτός ο σκύλος θα είναι υγειής. Οταν αγοράζεις από ιδιώτη δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.
Σε αυτο εχεις δικιο και δεν εχω καποια απαιτηση για αυτο και εκανα αυτη την επιλογη απλα ηθελα να δω σε ποιο τυπο ειναι
 












Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
τα λαμπραντόρ που εκτρέφονται στην ελλάδα μπορούν θαυμάσια να κάνουν εργασία :)
Ευχαριστώ vaggelo,αυτό στο περίπου ήθελα να μάθω.Αν έχουν μέσα τους κάτι απο το εργασιακό τους dna ή αν το έσβησε η προσήλωση στην μορφολογία.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δηλαδή υπάρχουν στην Ελλάδα field-trials ή παρόμοιες εξετάσεις εργασίας (CACIT); Μπορείτε να αναφέρετε ποια ακριβώς σκυλιά/εκτροφείς το έχουν κάνει;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το Λαμπραντόρ είναι ένα και μοναδικό.
Φουλ ενέργεια, δεν χορταίνει ποτέ, φιλικό, παιχνιδιαρικο, πανέξυπνο και πανέμορφο. :cool:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δυστυχώς βλέπω όλο και περισσότερα τεμπέλικα εκτροφικά λαμπ. Το στάνταρ της φυλής είναι ένα (ή μάλλον δύο - FCI και AKC) αλλά άλλο το χαρτί και άλλο η πραγματικότητα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight