Τύφος από Koko dogs- Μη ανάληψη ευθύνης από εκτροφείο


Maria Arbatsi

New Member
22 Απριλίου 2024
2
1
44
Καλησπέρα σε όλους τους σκυλογονείς. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία που είχε η ανιψιά μου και την βίωσα και εγώ μαζί της. Πριν 2 εβδομάδες παρέλαβε ένα κουταβάκι από έναν εκτροφέα ο οποίος εδρεύει στην Βουλγαρία. Μάλιστα είχαμε μια έντονη συζήτηση με τον αδελφό μου πριν την απόφαση του να χαρίσει ένα κουταβάκι στην μικρή του κόρη μέσω εκτροφείου καθώς γενικά υποστηρίζω την υιοθεσία (και ο γερούλης ο Άδωνις -καμιά σχέση με τον γνωστό.... αδέσποτο ήταν...). Λοιπόν το κουτάβι μετά από λίγες ημέρες ξεκίνησε να κάνει εμετό και διάρροια. Αμέσως τον πήγαν σε κτηνιατρική κλινική και εγώ μαζί μιας και με ήθελε η ανιψούλα μαζί. Εκεί μας είπαν οτι έχει τύφο. Έμεινε στην κλινική 4 ημέρες και μετά πέθανε η ψυχούλα. Ο αδελφός μου τηλεφώνησε στο εκτροφείο να τους το αναφέρει εκεί είπαν το μόνο που μπορούν να κάνουν ήταν να στείλουν ένα άλλο κουτάβι με μια μικρή έκπτωση και αρνήθηκαν τα πάντα. Έυτυχώς είχε τηλέφωνα και από άλλους καθώς αποφάσισαν να αλλάξουν έως ότου έρθει το φορτηγό που είχαν παραγγείλει κουτάβια και επικοινώνησε μαζί τους. Λοιπόν σε 3 ακόμα άτομα τα κουτάβια τους πέθαναν από τύφο. Μάλιστα μια κυρία της είπε οτι είχε δεχθεί να της στείλουν δεύτερο και πέθανε και αυτό από τύφο. Στην συνέχεια την μπλόκαραν και δεν σήκωναν το τηλέφωνο. Τώρα έχουν βρει δικηγόρο αλλά όλα έχουν γίνει με την συνήθη τακτική του kokodogs χωρίς απόδειξη - αλλά ευτυχώς υπάρχουν εμβάσματα και φωτογραφίες από φορτηγάκι. Μεγάλη προσοχή λοιπόν στους εκτροφείς σε όσους επιλέγουν αυτό γιατί κυκλοφορούν πάρα πολλοί που εμπορεύονται ψυχές και δεν τους ενδιαφέρει το πένθος που μπορει να περάσουν οικογένειες. Καλή συνέχεια σε όλους τους σκυλογονείς και προσοχή και πάλι!
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Αυτο δεν ειναι εκτροφειο αυτα ειναι παρανομες εισαγωγες. Προσοχη στις αγγελειες! Κριμα για το σκυλακι. Εντονη συζητηση καλο ειναι να εχουμε εφοσον ο αλλος δεν θελει να υιοθετησει και θελει να αγορασει σχετικα με τον τροπο αποκτησης και οχι τοσο να παρει απο καταφυγιο κτλ. Οχι οτι θα ακουσουν απαραιτητα αλλα αν γνωριζεις τι γινεται γενικα καλο ειναι να ενημερωνεις οσους θελουν να μαθουν.
 


Maria Arbatsi

New Member
22 Απριλίου 2024
2
1
44
έχετε δίκιο. Κρίμα για τις ψυχούλες μακάρι και να βγάλουν άκρη με τον δικηγόρο καθώς χάνονται ψυχούλες. Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή καθώς στο όνομα του κέρδους δεν υπολογίζουν τίποτα
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Επισης οταν εχουμε σκυλι με τυφο δεν πρεπει να μπει αλλο ανεμβολιαστο κουταβι για κανα χρονο στο σπιτι. Μην παρετε και αλλο και εχετε τα ιδια. Μονο ενηλικο εμβολιασμενο.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
δυστυχως απο την στιγμη που εγινε το λαθος και αγοραστηκε κουταβι απο κουταβεμπορες, δεν εχει καν νοημα να μιλαμε για αναληψη ευθυνης. δυστυχως η ευθυνη ειναι μονο δικια μας, στο να κανουμε την σωστη επιλογη απο που αγοραζουμε (ειδικα εν ετη 2024 με τοσες πληροφοριες μονο ενα κλικ μακρια μας). το να αγορασει καποιος σκυλι ΔΕΝ ειναι κακο, ουτε εγκλημα. το adopt don't shop κατα τη γνωμη μου ειναι ακρος τοξικο. το σωστο θα επρεπε να ειναι adopt and shop RESPONSIBLY.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Επισης οταν εχουμε σκυλι με τυφο δεν πρεπει να μπει αλλο ανεμβολιαστο κουταβι για κανα χρονο στο σπιτι. Μην παρετε και αλλο και εχετε τα ιδια. Μονο ενηλικο εμβολιασμενο.
καλυτερα ουτε και ενηλικο γιατι ποτε δεν ξερεις... για παραδειγμα θα μπορουσε για τον χψ λογο να εχει αδυναμο ανοσοποιητικο, εκει και εμβολιασμενο να ειναι θα υπηρχε πιθανοτητα να κολλησει και να παει αδιαβαστο.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
καλυτερα ουτε και ενηλικο γιατι ποτε δεν ξερεις... για παραδειγμα θα μπορουσε για τον χψ λογο να εχει αδυναμο ανοσοποιητικο, εκει και εμβολιασμενο να ειναι θα υπηρχε πιθανοτητα να κολλησει και να παει αδιαβαστο.
Εγω δεν θα εβαζα κανενα. Για αυτους το λεω γιατι ειδικα οταν υπαρχει παιδι που λεει θελω σκυλο και τους προσφερει αυτος ο αχαρακτηριστος και αλλο μπορει να το κανουν χωρις να σκεφτουν. Απο το κουταβι καλυτερα πληρως εμβολιασμενο. Και καλυτερα και κανενα να πω εγω αν προκειται για δωρο σε παιδι αλλα μεχρι ενα σημειο μπορεις να συμβουλευσεις.
 




bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
έχετε δίκιο. Κρίμα για τις ψυχούλες μακάρι και να βγάλουν άκρη με τον δικηγόρο καθώς χάνονται ψυχούλες. Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή καθώς στο όνομα του κέρδους δεν υπολογίζουν τίποτα
ο δικηγορος δεν προκειται να κανει τπτ. να μην ψωνιζει κανεις απο αυτους θα σωσει τις ψυχουλες. τα σκυλια δεν ειναι λαπτοπ, το παρηγγειλα και μου το στελνουν. κι αν ο αδερφος σου, παρα την ζητηση, επεμενε να ψωνισει απο κει, αυτο λεει πολλα για το ποιον του κι ελπιζω να μην ξαναπαρουν κανενα σκυλο, γιατι μονο ασχημα θα περασει το ζωο.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Μεγάλη προσοχή λοιπόν στους εκτροφείς σε όσους επιλέγουν αυτό γιατί κυκλοφορούν πάρα πολλοί που εμπορεύονται ψυχές και δεν τους ενδιαφέρει το πένθος που μπορει να περάσουν οικογένειες.
και κατι ακομη, γιατι τρελαινομαι. "Μεγάλη προσοχή λοιπόν στους εκτροφείς σε όσους επιλέγουν αυτό γιατί κυκλοφορούν πάρα πολλοί που εμπορεύονται ψυχές και δεν τους ενδιαφέρει το πένθος που μπορει να περάσουν οικογένειες." το πενθος που μπορει να περασουν οικογενειες????? αληθεια τωρα????? εχετε δει φωτογραφιες απο puppy mill???? εχετε ιδεα τι τραβανε τα ζωα εκει περα???? το μονο που σας νοιαζει ειναι να μην εχετε ΕΣΕΙΣ πενθος????? σκεφτηκατε καθολου τα αμοιρα ζωακια και το αισχος που χρηματοδοτειτε οταν αγοραζετε απο εκει?????
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eγώ διαφωνώ με τη λογική ότι επειδή κάποιοι είτε από αφέλεια είτε από άγνοια επέλεξαν λάθος πηγή καλά τους έκαναν και τους εξαπάτησαν. Επιπλέον, δεν είναι όλοι οι εκτροφείς από Βουλγαρία κλπ puppy mills και ούτε απαραίτητο να το γνωρίζει κάποιος που πάει να αγοράσει κουτάβι. Μην βλέπετε που εμείς μέσω φόρουμ έχουμε κάνει τις ίδιες συζητήσεις χιλιάδες φορές και γνωρίζουμε. Πολλοί άνθρωποι δεν γνωρίζουν και την πατάνε. Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να γίνεται καλύτερος έλεγχος και ότι οι πληροφορίες πλέον είναι διαθέσιμες σε όλους αλλά μην τα ρίξουμε αποκλειστικά όλα στους πελάτες. Ναι μπορεί να μην γνώριζαν με το που έμπλεκαν.
Ο κανόνας είναι ότι αν πας για καθαρόαιμο μην ψάξεις την φθηνότερη πηγή. Κοίτα να έχεις πρόσβαση στις εγκαταστάσεις και να μπορείς να γνωρίσεις τους γονείς. Αν τα χρήματα σου φαίνονται πολλά μην κάνεις σκόντο με την υγεία του μελλοντικού σου κουταβιού ή τις συνθήκες που ζουν οι γονείς του. Μάζεψε τα χρήματα σιγά σιγά. Άλλωστε ο σοβαρός εκτροφέας σπάνια έχει διαθέσιμα κουτάβια όταν εσένα σου γεννηθεί η ανάγκη. Συνήθως πρέπει να περιμένεις.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
οταν μιλας για ενα ζωντανο πλασμα, δεν το παραγγελνεις οπως παρραγελνεις το πιτογυρο το σκ. και απο τη στιγμη που δεν μπηκαν στον κοπο ψαξουν αυτο το κομματι, τι ερευνα θα κανανε για την σωστη ανατροφη του και την εκπαιδευση του? θα βασιζονταν στο "χτυπαω με την εφημεριδα" και "τριβω την μουσουδα στα τσισα" επειδη δεν γνωριζουν; αν δεν γνωριζεις, μαθε, δεν ειναι αψυχο αντικειμενο τα σκυλια. ας επωμιστουν τις ευθυνες τους γι αυτο που εγινε.
 
  • Angry
Reactions: Maria Arbatsi