Τenshi...To Ακιτα μου.


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Nαι μωρε ας κανει αλλα τα μιας μερας γυαλια!!??!!?? Επίτηδες το κανε..Μπαινω μεσα και οσο να κουνηθω και εγω καθοταν ακουνητος και δεν κουναγε βλεφαρο! ΜΕτα απο 15 δευτερολεπτα γαλματακια ακουνητα με μονο eye contact,ανοιγω το στομα μου και λεω ''ΚΑΚΟ ΠΑΙΔΙ'' αρχιζει γυρω γυρω τρεξιμο φωτια και κατω απο το κρεβατι μιλαμε για πολλα γελια.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γυαλιά μιας ημέρας, αξία: x Ευρώ (ελπίζω να μην ηταν ορασεως, αλλά απλά ηλίου)
Αξιομνημόνευτη στιμγη με τον κούταβο, αξία: ανεκτίμητη

Κοίτα, κι εμένα μου πήρε καιρό να χωνέψω ότι μου κατέστρεψε το πρώτο (και μέχρι πρόσφατα το μοναδικό) smartphone που έπεσε ποτέ στα χέρια μου. Αφού γέλασες κιόλας, χαλάλι! Μόνο μην το κάνει συνήθειο,ε!
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Mεγαλωνουμε και εμεις σιγα σιγα φτανουμε τους 5 μηνες!Απο χαρακτηρα δεν εχω λογια.Με τους ανθρωπους ειναι παρα παρα πολυ φιλικος,αν και το εχω παλεψει αρκετα αυτο μιας και απο 3 μηνων των περνω παντου μαζι μου καφε,μπαλα και σε οτι δουλεια προκυψει.Σημερα τον ειχα για καφε και τον πασπατευαν κατι παιδακια 2 ωρες στην κυριολεξια και αυτος κυριος!Με τα αλλα σκυλια η σχεση μας ειναι η ιδια και δυσκολα θα αλλαξει απο οτι καταλαβαινω.Θελουμε να επιβληθουμε.Εμενα με ακουει αρκετα θα ελεγα μεσα στο σπιτι 100% και τωρα τελευταια αρχιζει να ακουει εντολες και εξω,ειδικα αν εχω φαγητο στα χερια.Α! σημερα καναμε την πρωτη μας ζημια,σε ασχημα χρονικη περιοδο. Μου εσπασε καινουργια γυαλια ενω τα προηγουμενα μου τα ειχαν κλεψει.Αλλα φταιω και εγω τα ειχα αφησει πανω στον καναπε και τον αφησα μονο του 5 λεπτα που να φανταστω.Ανοιγω την πορτα και ηταν αναμεσα στα χαλασματα.Δεν μπορειτε να φανταστειτε την φατσα του οταν με ειδε.καθοταν ακούνητος και περιμενε να δει τι θα κανω.
Δεν γαυγιζουμε σχεδον ποτε, μονο σε καμια γατα..
Ενα θεμα εχουμε με το φαγητο μιας και εχουμε επιλεκτικο στομαχακι.

Να και μερικες φωτογραφιεςView attachment 46116View attachment 46117View attachment 46118
πολύ όμορφος να τον χαίρεσαι!!!!τα νυχάκια του είναι άσπρα και μαύρα?
 




Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Είναι πανέμορφος, μια συμβουλή όμως και φρόντισε να με ακούσεις, ποτε να ποτέ το Akita μόνο του με παιδιά,. Μπορει να δείχνει ότι τα ανέχεται η ακόμα και ότι τα αγαπάει αλλα δεν θέλει πολυ ώρα να γινει το κακό!
 


Blacksatin

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
317
57
Neo Irakleio, Athens, Greece
Μεγαλώνετε! Ωραίος! Κι ας κάνει και καμιά ζημιά... Να εχεις να διηγείσαι κι εσυ! Τι? Έτσι, αναίμακτα ήθελες να τη βγάλεις?
Εμένα δεν έκανε καμία ζημιά ποτέ, θα ήθελα να είχε κάνει! Μόνο τις κάλτσες έκλεβε και έτρεχε και τις έκρυβε αλλά το σταμάτησε κι αυτό!
Κούκλος ο Tenshi, να σου ζήσει και να είστε πάντα ευτυχισμένοι και δεμένοι! Μεγάλη ευλογία...
 




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Εμένα δεν έκανε καμία ζημιά ποτέ, θα ήθελα να είχε κάνει! Μόνο τις κάλτσες έκλεβε και έτρεχε και τις έκρυβε αλλά το σταμάτησε κι αυτό!
Κούκλος ο Tenshi, να σου ζήσει και να είστε πάντα ευτυχισμένοι και δεμένοι! Μεγάλη ευλογία...
μακριά απο κάλτσες ...έμενα έχει καταπιεί δύο φορές και τελευταία πρίν κάποιες μέρες δεν το γνωρίζαμε όπου και αυτήν την ξέρασε. ευτυχώς!
 


Blacksatin

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
317
57
Neo Irakleio, Athens, Greece
μακριά απο κάλτσες ...έμενα έχει καταπιεί δύο φορές και τελευταία πρίν κάποιες μέρες δεν το γνωρίζαμε όπου και αυτήν την ξέρασε. ευτυχώς!
Εμένα απλώς τις έκλεβε, ουτε καν ασχολιόταν μαζί τους! Τις έκλεβε και τις εχωνε κατω απο τον καναπε, αυτό ήταν όλο! :p
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Εμενα μου εχει σπασει λαπτοπ προηγουμενος σκυλακος οποτε οτι και να λετε αρχαριοι ειστε στο θεμα ζημιας!!:p
Πανεμορφος ειναι ο Tenshi,προσοχη ομως με τα παιδακια οντως...
 


jo.d

Well-Known Member
8 Μαϊου 2012
147
0
βουλα
Εμενα το Εμμακι εχει μια αδυναμια σε χαρια ρολο υγειας χαρτοπετσετες εχι αρπαξει μερικες καλτουλες μου εχει παρει απο το τραπζακι 200 ευρω......ακλαφτα πηγαν στο στομαχακι της και 2 γυαλια ηλιου.Ο τρουφυ τιποτα μονο μερικες φορες οταν τον μαλωνα κα`τουρουσε στο κρεβατι και η μιλβα 1` ζευγαρι γυιαλια ηλιου και ενα κινητο...οποτε ΚΑΛΑΑΑΑ εισαι.Ειναι πανεμορφος να τον χαιρεσαι
 


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Φτασαμε τους 6 μηνες και αρχιζουμε να μαγκεουμε.Οχι ανησυχητικα πραγματα αλλα καταλαβαίνω διαφορα.Ειδικα τα αλλα σκυλια και δει αρσενικα δεν τα θελουμε και πολυ εκτος αν υποταχθούν με την μια.Επισης δεν θελουμε τα πολυ μικρα σε μεγεθος σκυλια!Στην βολτα προσπαθεί να κανει το δικο του αλλα δεν του περναει και ηρεμει.Γενικα ακομη ακουει αρκετα θα ελεγα.Μεσα στο σπιτι κλασικα πολυ πολυ ησυχος .Με τους ανθρωπους αλλο πραγμα κανει χαρες σε ολους.Ειδικα σε αυτους που πανε τον πασπατευουν πολυ ωρα κανει σαν τρελος απο την χαρα του,ειδικα σε γυναικες .Ειχαμε ενα θεμα με την τροφη μιας και δεν του καθοταν καμια.Τωρα ειμαι σε Pronature Holistic και ενω του ειχε κατσει αρκετα καλα κακα λιγοτερα και σφιχτα εχει καμια εβδομαδα κανει μια τουρτες μια κανονικα και μυριζει πολυ το στομα του.Ειχαμε παθει και κολιτιδα παλιοτερα και πειραμε Flagyl και ηρθε στα ισια του.Θα τον παω αυριο και κτηνιατρο να δω τι θα μου πει αλλα μαλλον παλι το ιδιο θα εχει.Να ρωτησω η κολιτιδα ειναι χρονια?Δεν παιρναει τελιως?ΕΠισης μυριζει το στομα ?
Οριστε και μερικες φωτο.

EDIT : Δεν ξερω τι γινεται αλλα δεν μου εμφανιζει τις αλλες φωτο ενω ανεβαινουν
 

Attachments

Last edited:




underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Φτασαμε τους 6 μηνες και αρχιζουμε να μαγκεουμε.Οχι ανησυχητικα πραγματα αλλα καταλαβαίνω διαφορα.Ειδικα τα αλλα σκυλια και δει αρσενικα δεν τα θελουμε και πολυ εκτος αν υποταχθούν με την μια.Επισης δεν θελουμε τα πολυ μικρα σε μεγεθος σκυλια!Στην βολτα προσπαθεί να κανει το δικο του αλλα δεν του περναει και ηρεμει.Γενικα ακομη ακουει αρκετα θα ελεγα.Μεσα στο σπιτι κλασικα πολυ πολυ ησυχος .Με τους ανθρωπους αλλο πραγμα κανει χαρες σε ολους.Ειδικα σε αυτους που πανε τον πασπατευουν πολυ ωρα κανει σαν τρελος απο την χαρα του,ειδικα σε γυναικες .Ειχαμε ενα θεμα με την τροφη μιας και δεν του καθοταν καμια.Τωρα ειμαι σε Pronature Holistic και ενω του ειχε κατσει αρκετα καλα κακα λιγοτερα και σφιχτα εχει καμια εβδομαδα κανει μια τουρτες μια κανονικα και μυριζει πολυ το στομα του.Ειχαμε παθει και κολιτιδα παλιοτερα και πειραμε Flagyl και ηρθε στα ισια του.Θα τον παω αυριο και κτηνιατρο να δω τι θα μου πει αλλα μαλλον παλι το ιδιο θα εχει.Να ρωτησω η κολιτιδα ειναι χρονια?Δεν παιρναει τελιως?ΕΠισης μυριζει το στομα ?
Οριστε και μερικες φωτο.

EDIT : Δεν ξερω τι γινεται αλλα δεν μου εμφανιζει τις αλλες φωτο ενω ανεβαινουν
δώσε προσοχή στο bold
δεν ειμαι ειδικος και για αυτο "την πατησα" με το δικο μου που εκανε ακριβως το ιδιο σε περιπου την ιδια ηλικια. τοτε ελεγα.... ενταξει μωρε παιζει ειναι λιγο κυριαρχικος κλπκλπ. Λάθος μου γιατι αυτη η συμπεριφορα εδραιωθηκε και δημιουργησε προβληματα.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Ρε παιδια σορυ ασσουμε αλλα αυτη ειναι η φυση των σκυλων και ειδικα των αρσενικων στις λεγομενες κυριαρχικες φυλες. Ακομα και το πιο υποτακτικο κουταβι της γεννας οταν θα βγει εκτος σπιτιου και θα συναντησει αλλους αρσενικους θα κανει το νταη γιατι αυτο προβλεπει η φυση του να κανει.

Εννοειται οτι αυτο δε σημαινει οτι δεν χρειαζεται να δουλεψουμε το σκυλο μας, αλλα μην περιμενουμε το ενηλικο αρσενικο μας να παιζει με αλλα ενηλικα αρσενικα ενω υπαρχουν και θυληκα στην παρεα ελευθερα χωρις λουρι. Ειναι ουτοπικο κατι τετοιο.
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
ναι silent. δεν ειπα να παιζει ελευθερο κλπκλπ....

αλλα να μην γινει και το αναποδο τελειως..... και κυριως να μη δημιουργηθουν ατυχηματα.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Πολύ όμορφος ο Tenshi :)......να σου ζήσει!

Όσο για τα άλλα αρσενικά είναι λίγο δύσκολο το θέμα.....είναι κάποιες φυλές που το έχουν στο αίμα τους να είναι κυριαρχικές, τί να κάνουμε...εννοείται ότι πρέπει να πάρεις συμβουλές από εκπαιδευτή πως να το χειριστείς, αλλά και από την άλλη πρέπει να πορευτούμε εμείς που έχουμε κυριαρχικές ράτσες.

Αν ο σκύλος το έχει μέσα του, ότι και να κάνεις με τον εκπαιδευτή δεν θα δεις θαύματα (δηλ. δεν θα τον δεις να παίζει και να τρέχει με άλλα αρσενικά) απλά θα μπορείς να αντιμετωπίσεις καλύτερα καταστάσεις!
 


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Δεν μπορω να πω οτι βγαζει σημαδια επιθετικοτητας .Απλα παιζει μπουνταλαδικα και διαφορετικα απο τα αλλα σκυλια.Και αυτα φοβονται και του γαυγιζουν.Κουναει ουρα και φενεται οτι θελει να παιξει απλα λιγο ΄διαφορετικα΄.Γενικα τα Ακιτα εχουν το χαρακτηριστικο να κανουν κινηση να ανεβουν πανω στο αλλο 'χοροπηδηγμα με τα 2 τα μπροστινα ποδια' δεν ξερω αν με καταλαβενετε και τα αλλα ψιλο τρομαζουν.Πχ με την αδερφη του στην εκθεση που επαιζαν ακριβως με τον ιδιο τροπο δεν υπηρχε κανενα κανενα προβλημα.Αυτο το κανει και στους ανθρωπους που ξερει ωστε να τους καλωσορισει.Γενικα ειναι πολυ καλοπροαιρετος (στα δικα μου τα ματια?)εκτος αν αρχισει το αλλο σκυλι και παει να του επιβληθεί.
Συμφωνω με τον Silent οτι κυριαρχικες ρατσες και αρσενικα δυσκολα να τα πανε καλα με αλλο αρσενικο κυριαρχικο.Οσο και κοινωνικοποιηση να το εχεις κανει απο μικρο.Απο δειγματα που εχω δει και ανθρωπους που εχω μιλησει.Ισως το ελλατωσεις ωστε να μην προκαλει ο ιδιος καυγαδες αλλα αν προκληθει δυσκολα δεν θα θελει να επιβληθει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Δεν μπορω να πω οτι βγαζει σημαδια επιθετικοτητας .Απλα παιζει μπουνταλαδικα και διαφορετικα απο τα αλλα σκυλια.Και αυτα φοβονται και του γαυγιζουν.Κουναει ουρα και φενεται οτι θελει να παιξει απλα λιγο ΄διαφορετικα΄.Γενικα τα Ακιτα εχουν το χαρακτηριστικο να κανουν κινηση να ανεβουν πανω στο αλλο 'χοροπηδηγμα με τα 2 τα μπροστινα ποδια' δεν ξερω αν με καταλαβενετε και τα αλλα ψιλο τρομαζουν.
Έτσι ακριβώς άρχισε και ο δικός μου. Και να ξέρεις ότι άπαξ και είναι λίγο ενργητικός, δηλ. όχι φοβικός που άμα του τη μπούνε θα απαντήσει, το παιχνίδι αυτό και μόνο επειδή θα προκαλεί αντιδράσεις στα σκυλιά που το φοβούνται θα τον "αγριέψει" γιατί αυτά θα του επιτίθενται για να τα αφήσει ήσυχα, αυτός θα αντιδράει με επίθεση στην επίθεση κοκ. Και ξέρεις αυτά που αντεπιτίθενται είναι πιο συχνά τα κυριαρχικά αρσενικά (κ τα κυριαρχικά θηλυκά, αλλά μ'αυτά εμείς τα πάμε εξαιρετικά :p). Και καταλαβαίνεις πώς πάει η μπάλα. Καλά με το "αγριέψει" εννοώ θα τον κάνει επιφυλακτικό στις μετέπειτα συναντήσεις του με αποτέλεσμα να είναι στην τσίτα μπας κ ξεσπάσει καυγάς με σκυλιά που δεν ξέρει, "αγρίεμα" όπως το εννοούν άλλοι (π.χ. "να αγριέψει να γίνει φύλακας") για μένα δεν υφίσταται.

Και μέσα σ'όλα που μου χουνε πει ότι "είναι" ο δικός μου, 5-6 μου χουνε πει κ ακίτα... Μωρέ λες να χει κι από αυτό μέσα του? Αλίμονό μου... :p (Πλάκα κάνω φυσικά!)
 
Last edited: