Υιοθεσία Labrador


Stavros94

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2016
25
1
29
Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ! Ελπίζω να ανοίγω το topic στην σωστή κατηγορία (συγχωρέστε με αν κάνω λάθος μιας και είμαι νέο μέλος :) )
Σκεφτόμαστε εδώ και αρκετό καιρό να υιοθετήσουμε ενα σκυλο με τους γονείς μου, ωστόσο έχω ορισμένες απορίες, που πιστεύω θα με βοηθήσετε να τις λύσω!
Καταρχήν, ανέκαθεν θέλαμε ενα labrador. Ζούμε σε ένα σπίτι ~85 τ.μ.. Θα νιώθει άνετα το labrador σε ένα σπίτι ή είναι σκυλί που χρειάζεται μεγάλο σπίτι με αυλή;
Επίσης, τι θα πρέπει να γνωρίζω πριν υιοθετήσω ενα σκυλί; Θα με συμβουλεύατε να υιοθετήσω ενα κουτάβι απο κάποια φιλοζωική εταιρία ή απο κάποιον ιδιώτη που χαρίζει κουτάβια; Τα πρώτα εμβόλια πόσο κοστίζουν και ανα πόσο χρονικό διάστημα θα χρειαστεί να γίνουν;
Τέλος, οι γονείς μου τα απογεύματα εργάζονται. Αν 1-2 φορές την εβδομάδα έχω απογευματινά μαθήματα στο πανεπιστήμιο και λείπω για 3 ώρες, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν μένει μόνο του; Προφανώς θα έχουμε φροντίσει να έχουμε κάνει 2 βόλτες ημερησίως με το σκυλί, μεγάλης διάρκειας, και θα προμηθευτώ διάφορα "παιχνίδια" για να ασχολείται με κάτι τις 3 ώρες που θα λείπω.
Kαι κάτι ακόμα! Εχω διαβάσει στο ίντερνετ οτι υπάρχει μια ράτσα που ονομάζεται "Miniature Labrador", αλλά δεν είναι εγκεκριμένη απο το american kennel club. Μπορεί κανείς να μου το εξηγήσει αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Καλησπερα και μπραβο που ενδιαφερεσαι για υιοθεσια! :)

Αρχικα, να ξερεις πως εφοσον αποκτησεις μεσω φιλοζωικης θα ειναι τυπου λαμπραντορ...δηλαδη λαμπραντορ βαση φαινοτυπου, χωρις pedigree και τα σχετικα, αν και δε νομιζω πως σε ενοχλει αυτο.

Ριξε εδω μια ματια περι εμβολιων: http://www.petmania.gr/index.php?dispatch=pages.view&page_id=40

Οσο αφορα τα Λαμπραντορ τωρα...
Ειναι ευγενικη και καλοψυχη φυλη εκ φυσεως. Εχουν υψηλη νοημοσυνη ως σκυλια, ειναι στοργικα και υπομονετικα. Ειναι γνωστα για την προθυμια τους να ικανοποιουν συνεχως τον ιδιοκτητη τους και τα πανε πολυ καλα με ανθρωπους και αλλα σκυλια. Φυσικα εχουν την αναγκη να αποτελουν μελη της οικογενειας (δεν μπορουν να ζουν απομονωμενα, πχ δεμενα μονιμα με αλυσιδα) και εκπαιδευονται ευκολα. Ειναι σημαντικο να κοινωνικοποιηθουν απο την κουταβοηλικια ωστε να μην ειναι καχυποπτα και επιφυλακτικα με κοσμο. Και πρεπει βεβαια να μαθουν να περπατανε ηρεμα on leash απο μικρα γιατι ειναι δυνατα σκυλια και ευκολα σε σερνουν απο πισω αν δεν εχουν εκπαιδευτει σωστα με λουρι. !!Προσοχη!! Να ξερεις ειναι σκυλια που γινονται καταστροφικα αν δεν τους προσφερεται μπολικη ψυχικη και φυσικη ασκηση για εκτονωση. Οποτε κατανοεις πως η αποκτηση ενος Λαμπ συνδεεται αυτοματως με μεγαλες βολτες, τρεξιμο και προκλησεις...εν ολιγοις, active lifestyle.

Και απο εμενα θα ακουσεις το ''ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ''. Αυτο μας ελειπε, να εχει και ενθαρρυνση απο πελατακια ο καθε τυχαρπαστος, παρανομος μ@λακας που ζευγαρωνει το σκυλι του και χαριζει κουταβια δεξια και αριστερα...μακρια απλα! ;)

Επισης, προσωπικα θα σου προτεινα ενηλικο και οχι κουταβι. Φανταζομαι γνωριζεις τα βασανα που θα σου φερει η κουταβοπεριοδος (πχ σφουγγαρισμα απο τσισα στο σπιτι,εκπαιδευση,π νυχτες ξαγρυπνη πολλες φορες κλπ)...αν οχι, μπες στον κοπο να διαβασεις σχετικα θεματα του φορουμ, εχει συζητηθει χιλιαδες επι χιλιαδων φορες το θεμα ....
Και εφοσον θες να προσανατολιστεις προς φιλοζωικη, μπορεις να το ψαξεις. Βρες καποια νομιμη φιλοζωικη και κοιτα για τυπου Λαμπ. Υπαρχουν και δεκαδες που μενουν στα αζητητα λογω αναχωρησης των ιδιοκτητων στο εξωτερικο, συνηθως ενηλικα... Πολλες φιλοζωικες τα δινουν και τσιπαρισμενα, στειρωμενα και εμβολιασμενα. Ρωτα πληροφοριες σχετικα με τον χαρακτηρα καποιου που σε ενδιαφερει και φιλοξενησε δοκιμαστικα...εχεις πολλες εναλλακτικες.

Σκεψου ομως πρωτα απ'ολα. Μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα? Υπαρχει χρονος, διαθεση και χρημα? Το εχετε αποφασισει απο κοινου με την οικογενεια σου?

Αυτα συνοπτικα...κοιτα για παρομοια θρεντ, ερχονται πολλοι wanna-be και εχουν τις ιδιες αποριες, θα βρεις ακριβεις απαντησεις!

(Υ.Γ. Κατ'εμε καλο σκυλι ειναι το κουρασμενο σκυλι. Οπως σου γραφω και παραπανω, η εκτονωση ειναι το παν για τα Λαμπ. Αν το ικανοποιεις σε αυτο τον τομεα, τοτε τα τετραγωνικα του σπιτιου δεν θα παιζουν τοσο σημαντικο ρολο διοτι θα ειναι πτωμα μετα την ασκηση και θα θελει μονο να ξαπλαρει ;) )
 
Last edited:


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλησπέρα, τ σκυλιά μαθαίνουν μέσα στο χώρο που τους παρέχεται, τ λαμπραντορ είναι μια ράτσα δεμένη με την οικογένεια πολύ (από ότι έχω διαβάσει σχετικά με τη ράτσα ). Πριν υιοθετήσεις θ πρέπει ν γνωρίζεις ότι ο σκύλος είναι σαν παιδί σε θέμα υποχρεώσεων θέλει προσοχή κ σωστή διαπαιδαγώγηση. Θ πρότεινα ν τ αποκτούσε από φιλοζωική που συνήθως οι ψυχές που φιλοξενούνται δυσκολεύονται ν υιοθετηθούν. Μόλις τ αποκτήσεις πρώτα πας κτηνίατρο ν τσιπαριστεί μ τ στοιχεία σου κ θ σε κατατοπίσει. Στο ν μείνει μόνο ούτε βρίσκω ν υπάρχει πρόβλημα, με τ παιχνιδάκια του κ στο χώρο που θ του ορίσεις. Με τ καλό κι σύντομα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf