Υπέρηχος καρδιάς και κοιλίας


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλημέρα παιδιά. Ζήτησε ο γιατρός για τον Τζιμάκο εξετάσεις. Υπερήχους καρδιάς και κοιλίας. Έκλεισα με τον Κουτίνα υπέρηχο καρδιάς αλλά είναι τέλη Μαΐου και θα ήθελα να έχουμε νωρίτερα μια εικόνα. Μου έδωσε ο κτηνίατρος τα ονόματα Κοντός, Αρβανίτης Βενιζέλος και Alfa vet. Θα μου προτείνατε μεταξύ αυτών ή και κάποιου άλλου κάποιον που να εμπιστεύεστε;
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Mαντζιάρα θα έλεγα πρώτη επιλογή, μιας και πρόκειται και για καρδιά. Είναι λίγο ψυχοπαθής έχω ακούσει αλλά καλός στην ειδικότητά του, οπότε δεν μας ενδιαφέρουν τα άλλα κουσούρια του.
Εγώ πήγαινα στο Βενιζέλο και στον Αρβανίτη, ευχαριστημένη μεν αλλά ως επόμενο θα δοκιμάσω το Μαντζιάρα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Mαντζιάρα θα έλεγα πρώτη επιλογή, μιας και πρόκειται και για καρδιά. Είναι λίγο ψυχοπαθής έχω ακούσει αλλά καλός στην ειδικότητά του, οπότε δεν μας ενδιαφέρουν τα άλλα κουσούρια του.
Εγώ πήγαινα στο Βενιζέλο και στον Αρβανίτη, ευχαριστημένη μεν αλλά ως επόμενο θα δοκιμάσω το Μαντζιάρα.
Ειναι φίλος του Αλέξανδρου :giggle: :LOL:
Πέρα απο την πλάκα, είναι πολύ καλός.
 
  • Like
  • Haha
Reactions: vrmode and l.Kyveli


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
καταχραζομαι το θεμα λιγο , και εμενα Βενιζελο μου προτειναν, (πρεπει να παει η Λουση αμεσα) αλλα επι ευκαιριας αν εχετε να προτεινετε κατι σε Κεντρο/ Ν.Π. καλοδεχουμενο.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ με τον ένα από την λίστα δεν είμαι ευχαριστημένη καθόλου, είχε κάνει υπέρηχο κοιλίας στη Λούση, είχε βρει τον όγκο και είχε πει ότι είναι κακοήθης. Ο σκύλος με πολύ κακή κλινική εικόνα τότε. Κάποιος θα μπορούσε να την κοιμίσει με αυτά τα δεδομένα. Προχωρήσαμε σε επέμβαση ο όγκος αφαιρέθηκε η βιοψία αρνητική και ο σκύλος περδίκι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εγώ με τον ένα από την λίστα δεν είμαι ευχαριστημένη καθόλου, είχε κάνει υπέρηχο κοιλίας στη Λούση, είχε βρει τον όγκο και είχε πει ότι είναι κακοήθης. Ο σκύλος με πολύ κακή κλινική εικόνα τότε. Κάποιος θα μπορούσε να την κοιμίσει με αυτά τα δεδομένα. Προχωρήσαμε σε επέμβαση ο όγκος αφαιρέθηκε η βιοψία αρνητική και ο σκύλος περδίκι.
Εγώ πήγαινα χρόνια στο Βενιζέλο.
Τι με "χάλασε" όμως την τελευταία φορά που πήγα:
Εντοπίζει με τον υπέρηχο στην Πέππερ έναν όγκο στη σπλήνα και μου λέει μάλλον αιμαγγειοσάρκωμα. Μου λέει ότι πρέπει να δούμε τι όγκος είναι με παρακέντηση. Ρωτάω για πιθανότητες ορθότητας διάγνωσης με παρκέντηση και μου λέει γύρω στα 50-60% αν θυμάμαι καλά. Ρωτάω για ρίσκα μου λέει τίποτα και επιμένει στην παρακέντηση. Μέσα στον πανικό και ενώ πρέπει να πάρω απόφαση επιτόπου καλώ τον δικό μου κτηνίατρο και μου λέει ότι:
Εάν είναι καρκίνος με την παρακέντηση μπορεί να κάνει spread αλλά κυρίως μπορεί να προκαλέσει εσωτερική αιμορραγία ή ρήξη στη σπλήνα και και αν συμβεί αυτό το σκυλί θέλει χειρουργείο. Που ο Βενιζέλος δεν διαθέτει χειρουργείο. Δηλαδή θα έπαιρνα το σκύλο αγκαλιά και θα έτρεχα...
Με χάλασε η επιμονή του στην επιτόπου παρακέντηση εκείνη την ώρα - που ορθολογιστικά και αν έβλεπε κανείς τη συνολική εικόνα δεν θα πρόσφερε κάτι παραπάνω στο περιστατικό αυτό.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
καταχραζομαι το θεμα λιγο , και εμενα Βενιζελο μου προτειναν, (πρεπει να παει η Λουση αμεσα) αλλα επι ευκαιριας αν εχετε να προτεινετε κατι σε Κεντρο/ Ν.Π. καλοδεχουμενο.
Για τι πρόβλημα?
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
ο χριστοφορος βενιερης στο vetultrasound ειναι επισης καλος.

" Ο Χριστόφορος Βενιέρης είναι κτηνίατρος, απόφοιτος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και κάτοχος Μεταπτυχιακού τίτλου στην Επεμβατική Ακτινολογία. Από το 2011 ασχολείται αποκλειστικά με την διαγνωστική υπερηχοτομογραφία ζώων συντροφιάς. Έχει παρακολουθήσει σεμινάρια με θέμα την διαγνωστική απεικόνιση, την επεμβατική ακτινολογία και είναι πιστοποιημένος Fear Free Veterinary Professional. "
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
ο χριστοφορος βενιερης στο vetultrasound ειναι επισης καλος.

" Ο Χριστόφορος Βενιέρης είναι κτηνίατρος, απόφοιτος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και κάτοχος Μεταπτυχιακού τίτλου στην Επεμβατική Ακτινολογία. Από το 2011 ασχολείται αποκλειστικά με την διαγνωστική υπερηχοτομογραφία ζώων συντροφιάς. Έχει παρακολουθήσει σεμινάρια με θέμα την διαγνωστική απεικόνιση, την επεμβατική ακτινολογία και είναι πιστοποιημένος Fear Free Veterinary Professional. "
Αυτον μου συστησαν απο νοτια, ειδα καλες κριτικες. Εχουν ανοιξει και παλαιο φαληρο που βολευει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU