Υπαρξιακά


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κοινώς: έχω βρει επιτέλους τον Ευμένη?

Όχι τον αρχαίο φυσικά, αυτός δυστυχώς μας άφησε χρόνους πριν από 2167 χρόνια.:(:p:D

Αλλά πρόσφατα που πήρα το Μουφ από τη φάρμα που τον είχα αφήσει λόγω ταξιδιού, μου είπανε ότι είναι ιδιαιτέρως κοινωνικός και θέλει πάντοτε να έχει ένα φιλαράκι. Όταν το πρωτοπήρα είχε ένα ημίαιμο φιλαράκι στο καταφύγιο και πολύ τον πείραξε που την έχασε την Τέσσα, αλλά δεν μπορούσα να πάρω δεύτερο σκυλί και φυσικά ήμουνα χάλια για κανά-δυο βδομάδες και χτυπιόμουνα διότι αισθανόμουνα τουλάχιστον σα δουλέμπορος.

Τελοσπάντων, έπιασε πάλι φιλίες στη φάρμα με ένα ημίαιμο εκεί, αλλά και πάλι δεν είμαι για δεύτερο σκύλο αυτή τη στιγμή διότι πρώτον ετοιμάζομαι να φύγω για μεγάλο ταξίδι, τουλάχιστον 7 βδομάδες για δουλειά, οπότε το Μουφ θα ξαναπάει στη φάρμα που του αρέσει πολύ και επιπλέον δε θα ανησυχώ μην του ρίξει κάνας Ελληνάρας φόλα. Επίσης έχω εγκατασταθεί εδώ πρόσφατα και δεν έχω αγοράσει ακόμα δικό μου σπίτι. Και ναι μεν ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που νοικιάζω (σε εξοχή και με κήπο) μου επιτρέπει, λέει, έως τρεις σκύλους, αλλά το σκέφτομαι πολύ αν μπορώ να αντεπεξέλθω στις ανάγκες δεύτερου σκύλου. Και ναι, φυσικά ξέρω τι θέλει, δηλαδή τον κτηνίατρό του, τις βόλτες του κλπ., αυτά τα έχει όλα και το Μουφ, συν το συνεχές λιβάνισμα. Τα ταξίδια με τους σκύλους εντός Αμερικής δεν είναι δύσκολα πλέον διότι υπάρχουν πολλά ξενοδοχεία που τους δέχονται χωρίς προβλήματα ή έξτρα χρέωση και έχω και station wagon αυτοκίνητο που έχει ήδη μετατραπεί από το εργοστάσιο σε έτοιμο για σκύλο. Το Μουφ δε απολαμβάνει πάντα τις διαδρομές (εκτός αν είναι άρρωστο όπως χτες και ξερνάει τ' άντερά του), ποτέ δεν παθαίνει ναυτία και γενικώς δόστου αυτοκίνητο και πάρτου την ψυχή. Οπότε άντε να πάω στην Ευρώπη για δυο βδομάδες τη φορά, τέσσερεις συνολικά το χρόνο, οπότε μπορώ να αφήσω δυο Μούφια, φαντάζομαι, στη φάρμα μαζί αφού το Μουφ θέλει παρέα.

Τώρα με πιάσανε τα υπαρξιακά μου διότι λυπάμαι το Μουφ που είναι τόσο κοινωνικό και το έχω σα κακομαθημένο μοναχοπαίδι αφού δεν είναι παιδί και είναι σκυλί. Βρήκα επίσης αυτή την αγγελία που είναι καταφυγίου σχετικά κοντά μου:

http://www.petfinder.com/petnote/displaypet.cgi?petid=13822472

Ναι, δεν κάνω πλάκα, κάποιοι παρατήσανε στο δρόμο να ψοφήσει το συγκεκριμένο Αυστραλεζάκι και όχι, δεν πρέπει να επικοινωνούν με τον εγκέφαλό τους!

Τώρα βέβαια αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα και το συγκεκριμένο Αυστραλεζάκι είναι πολύ όμορφο και καλόβολο, οπότε σίγουρα θα το έχουνε υιοθετήσει μέχρι το Σεπτέμβριο που θα είμαι πίσω.:( Αν όμως υφίσταται ακόμα και μπορώ να τους πείσω ότι θα καλοπεράσει με το Μουφ, εφόσον βέβαια συμφωνεί και το Μουφ που θα πρέπει να το συναντήσει πρώτα.....

Τι λέτε κι εσείς? Βρήκα επιτέλους τον Ευμένη?
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Παρομοια υπαρξιακα εχω κι εγω. Μερικες φορες αναρρωτιεμαι «είναι αραγε ευτυχισμενα τα σκυλια μου?»
Παντα υπαρχει κατι περισσοτερο που μπορουμε να κανουμε γι αυτά.
Αλλά εδώ δεν προλαβαινουμε συχνα να δωσουμε οσα πρεπει ουτε κάν στα παιδια μας.

Να εξομολογηθω εδώ ότι ξυνομαι να παρω ακομα ένα σκυλι, ποιμενικο παντα.
Η δικαιολογια είναι να εχει η Ηρα παρεα στο παιχνιδι γιατι με την πινσερινα οσο να ναι υπαρχει μια τεραστια διαφορα στις διαστασεις.
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Παρομοια υπαρξιακα εχω κι εγω. Μερικες φορες αναρρωτιεμαι «είναι αραγε ευτυχισμενα τα σκυλια μου?»
Παντα υπαρχει κατι περισσοτερο που μπορουμε να κανουμε γι αυτά.
Αλλά εδώ δεν προλαβαινουμε συχνα να δωσουμε οσα πρεπει ουτε κάν στα παιδια μας.

Να εξομολογηθω εδώ ότι ξυνομαι να παρω ακομα ένα σκυλι, ποιμενικο παντα.
Η δικαιολογια είναι να εχει η Ηρα παρεα στο παιχνιδι γιατι με την πινσερινα οσο να ναι υπαρχει μια τεραστια διαφορα στις διαστασεις.
΄Ολοι τα έχουμε λίγο πολύ αυτά τα υπαρξιακά. Και για τα παιδιά και για τα σκυλιά μας!!!
Ωστόσο για να μην τρωγόμαστε με τα ρούχα μας, κρίνουμε εκ του αποτελέσματος. Δηλαδή...
Αν ένα σκυλί είναι φιλικό, δεν τρέμει, τα παει καλά με όλο τον κόσμο και με τα περισσότερα άλλα σκυλιά...
είναι χαρούμενο, παίζει, τρώει, πίνει, κοιμάται, είναι ζωηρό.
έχεις πάντα την αίσθηση πως επικοινωνείτε, σε καταλαβαίνει και το καταλαβαίνεις...
ε, μάλλον μια χαρά ευτυχισμένο είναι!
Το τέλειο δεν υπάρχει πουθενά, την ευτυχία τελικά μόνο εκ της απουσίας της την αναγνωρίζουμε.
...Πάντως, για την ιστορία, κι εγώ 'ξύνομαι" για δεύτερο σκυλί τώρα που είδα πως τα βολεύω με το πρώτο. Κάτι σε γαλλάκι μάλλον. Κινδυνεύω βέβαια να με χωρίσει ο άντρας μου αλλά...δεν το δέχεται το δικαστήριο για λόγο διαζυγίου το γαλλάκι, έτσι δεν είναι? Και μπορεί να πέσω και σε φιλόζωο δικαστή!!!
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Νταξ, είναι κούκλος.
Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι ο Ευμένης δε θα είναι Ελληνικός Ποιμενικός. :D
Το αρνητικό είναι ότι είναι κι αυτός αρσενικός ( δε βρίσκεις κανένα όμορφο αρχαίο ελληνικό κοριτσίστικο όνομα; ) Θα ζήσετε πολύ πιο ανέτα με δύο διαφορετικού φύλου σκυλομουτσούνες.
Δύο σκύλοι; Επιτέλους ο Μουφ θα είναι λιγότερο κακομαθημένος χάνοντας την αποκλειστικότητα. Θα είσαι πιο ήσυχη όταν λείπεις, ξέροντας ότι ο σκύλος σου είναι με μέρος της αγέλης του και όχι μόνος να σε περιμένει. Θα παίζουν μεταξύ τους όταν δε θα έχεις χρόνο/διάθεση/κουράγιο. Τρεις σκύλοι; Μπα. Three is pack. :paja1:
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το αρνητικό είναι ότι είναι κι αυτός αρσενικός ( δε βρίσκεις κανένα όμορφο αρχαίο ελληνικό κοριτσίστικο όνομα; )
Έχει καταπληκτικά αρχαία ελληνικά κοριτσίστικα ονόματα. Ο Ευμένης (Βου Φιλάδελφος) είναι ο βιογραφούμενός μου και η μεγάλη αδυναμία μου. Και ήταν ιδιαιτέρως δεμένος με τον αδερφό του Άτταλο (Βου Φιλάδελφο) που έκτισε τη στοά στην αρχαία αγορά.:) Και θέλω να έχω και Άτταλο και Ευμένη.:D:D

Τώρα για το αν το Μουφ θα τα πάει καλά με αρσενικό σκύλο, απ' ό,τι έχουμε δει τα πάει καλά και με τα αρσενικά. Εννοείται βέβαια ότι πρέπει να ταιριάζουν, γι' αυτό και πρέπει να ζητήσω και τη γνώμη του. Π.χ. τελευταία είχε μεγάλες φιλίες και συγκατοίκηση μετά από απαίτησή του με αρσενικό, λέει η ιδιοκτήτρια της φάρμας που τον στέλνω. Τον έχω δει επίσης να τα πηγαίνει καλά με αρσενικά σκυλιά η ίδια.

Αφήστε και λέει η καινούρια αγγελία ότι ο Αυστραλέζος που κοιτάζω έχει κάτι το "βασιλικό" επάνω του (regal). Είναι σα να μου φωνάζει ότι το όνομά του είναι Ευμένης!!!!! Δυστυχώς όμως προβλέπω να μου τον έχει φάει καμιά Αμερικάνα μέχρι να γυρίσω από το ταξίδι μου. Και είναι αδύνατο να αναβάλω το ταξίδι διότι έχω να κάνω επείγοντα πράγματα, συν το ότι θα με σκοτώσουν τελικά οι δυο μου εκδότες ΚΑΙ οι συνεργάτες μου!:eek::eek::eek::p:p:p:D:D:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981