Υπερβολή των φιλοζωικών οργανώσεων


Ioannisfok

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2016
49
5
37
Καλησπέρα σας. Θέλω να θίξω ένα θέμα σχετικά με τις υπερβολές ορισμένων φιλοζωικών οργανώσεων. Ευελπιστώ σε έναν πολιτισμένο διάλογο αλλιώς θα αναγκαστώ να σβήσω την ανάρτησή μου. Δεν είναι υπερβολή να απαιτούν οι φιλοζωικές εταιρείες να είναι το σκυλάκι που θα υιοθετήσεις αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και να το παρουσιάζουν σαν απαραίτητη προϋπόθεση της υιοθεσίας; Εννοείται ότι σε έναν μεγάλο κήπο τηρείς όλους τους απαραίτητους από την νομοθεσία κανόνες ευζωίας (κατάλληλη στέγη, καθαριότητα, εμβόλια, chip κλπ). Για εμένα είναια ανασταλτικός παράγοντας ενώ έχω όλη την καλή διάθεση να υιοθετήσω ότι σε κοιτάνε σαν εν δυνάμει "εγκληματία" τα μέλη μιας φιλοζωικής αν δεν τον έχεις συνέχεια το σκύλο κάθε μεγέθους μέσα στο σπίτι. Προτιμώ να δώσω ένα μεγάλο ποσό σε πιστοποιημένο εκτροφείο δηλαδή. Μήπως καταφεύγουμε σε υπερβολές όπως σε πολλά κινήματα στις μέρες μας; Ευχαριστώ.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
830
955
28
Εννοείται ότι σε έναν μεγάλο κήπο τηρείς όλους τους απαραίτητους από την νομοθεσία κανόνες ευζωίας (κατάλληλη στέγη, καθαριότητα, εμβόλια, chip κλπ).
Δυστυχως δεν εννοειται καθολου αυτο, και ουτε μπορουν να το ξερουν αυτο. Σιγουρα σε πολλα θεματα υπαρχουν υπερβολες, οπως για παραδειγμα στο οτι σε βαζουνε να υπογραψεις πως θα στειρωσεις ντε και καλα, ομως πρεπει και εμεις με τη σειρα μας, να καταλαβουμε οτι υπαρχει λογος που οι φιλοζωικες κρατανε τοσο μικρο καλαθι, και δυστυχως τους τον εχουν δωσει πολλα ατομα που εχουν παρει απο εκει σκυλο.
Η ελλαδα γενικα ειναι μια χωρα που στο κομματι φιλοζωια (αναμεσα σε αλλα) εχει μεινει πισω. Η νοοτροπια πολλων ειναι, παιρνω ενα σκυλι, το αφηνω στην αυλη ή στο μπαλκονι, δεν το βγαζω ποτε βολτα, το τρωνε οι σκνιπες, τα τσιμπουρια, οι ψυλλοι και ξερω γω τι αλλο, δεν περναω ποτε χρονο μαζι του, και εγινε. Επισης υπαρχουν και εκεινοι που κανουν ανευθυνες γεννες. Αντε μετα εσυ, και ο καθε αλλος, να αποδειξεις οτι δεν εισαι ενας απο αυτους τους πολλους.
Απο εκει και περα, εαν δεν σε ικανοποιει το να παρεις σκυλο απο καταφυγιο, κανε απλα αυτο
Προτιμώ να δώσω ένα μεγάλο ποσό σε πιστοποιημένο εκτροφείο δηλαδή.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
392
259
dog-place.blogspot.com
ο λογος που θετουν ως προυποθεση να ειναι μεσα στο σπιτι, ειναι επειδη πολλοι περνουν σκυλο και τον εχουν ολη μερα στον κηπο για φυλακα/παιχνιδι για τα παιδια, και τιποτα αλλο, και δεν ασχολουνται καθολου μαζι του, αντε ισως καμια βολτα.

αυτο εχει ως αποτελεσμα ο σκυλος να αναπτυσσει προβληματα συμπεριφορας και να τον επιστρεφουν πισω. βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι σκυλος μεσα στο σπιτι δεν θα χει προβληματικη συμπεριφορα η οτι ο σκυλος που ειναι συνεχεια εξω δεν θα ειναι υποδειγμα.

απλα το βλεπουν ως γενικοτερη νοοτροπια προς τη φροντιδα του σκυλου. επιπλεον, ποσο θα ασχοληθει κανεις με το σκυλο οταν ειναι ολη την ωρα εξω; ενω μεσα μαζι σου, θες δε θες, θα πρεπει να τον διορθωσεις οταν κανει βλακειες, αλλιως θα γκρεμισει το σπιτι. εξω θα δεις τη ζημια κατοπιν εορτης.

επιπλεον, σε καποιες περιπτωσεις/περιοχες, παιζει και ο φοβος οτι καποιος περνωντας μπορει να του ριξει φολα, καθως και ο κινδυνος αρρωστιας απο τη συχνη εκθεση σε ψυλλους, τσιμπουρια, σκνιπες οταν ο σκυλος ειναι συνεχεια εξω.

προσωπικα τον σκυλο τον θελω μεσα μαζι μου, ακριβως επειδη θελω να περναω μπολικο χρονο μαζι του. ο σκυλος που εχω τωρα ειμαι σιγουρη οτι θα ηταν προβληματικος, αν ηταν εξω χωρις επιβλεψη και χωρις το συνεχες "παρε-δωσε" μαζι μας.

δεν αναφερεις τι προθεσεις/ικανοτητες εχετε απο πλευρας χρονου ενασχολησης με το σκυλο, απλα τα παραπανω ειναι κατι να λαβεις υπ οψιν.

βεβαια παιζει ρολο και η ρατσα. τσοπανοσκυλο δυσκολο μεσα, αλλα οχι αδυνατο.

α, και το τελευταιο. να δωσεις μεγαλο ποσο σε πιστοποιημενο εκτροφειο δεν σου εγγυαται σκυλο. ο σωστος εκτροφεας, που πραγματικα ενδιαφερεται για τον σκυλο του, δεν θα τον δωσει σε καποιον να ειναι ολη μερα μονος του σε αυλη.
 


Ioannisfok

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2016
49
5
37
Δυστυχως δεν εννοειται καθολου αυτο, και ουτε μπορουν να το ξερουν αυτο. Σιγουρα σε πολλα θεματα υπαρχουν υπερβολες, οπως για παραδειγμα στο οτι σε βαζουνε να υπογραψεις πως θα στειρωσεις ντε και καλα, ομως πρεπει και εμεις με τη σειρα μας, να καταλαβουμε οτι υπαρχει λογος που οι φιλοζωικες κρατανε τοσο μικρο καλαθι, και δυστυχως τους τον εχουν δωσει πολλα ατομα που εχουν παρει απο εκει σκυλο.
Η ελλαδα γενικα ειναι μια χωρα που στο κομματι φιλοζωια (αναμεσα σε αλλα) εχει μεινει πισω. Η νοοτροπια πολλων ειναι, παιρνω ενα σκυλι, το αφηνω στην αυλη ή στο μπαλκονι, δεν το βγαζω ποτε βολτα, το τρωνε οι σκνιπες, τα τσιμπουρια, οι ψυλλοι και ξερω γω τι αλλο, δεν περναω ποτε χρονο μαζι του, και εγινε. Επισης υπαρχουν και εκεινοι που κανουν ανευθυνες γεννες. Αντε μετα εσυ, και ο καθε αλλος, να αποδειξεις οτι δεν εισαι ενας απο αυτους τους πολλους.
Απο εκει και περα, εαν δεν σε ικανοποιει το να παρεις σκυλο απο καταφυγιο, κανε απλα αυτο
Ευχαριστώ πολύ. Με κάλυψες. Πάντως και η νοοτροπία της ελληνικής φιλοζωίας μου φαίνεται στρεβλή όπως τα περισσότερα στην Ελλάδα. Είμαστε των άκρων
 


Ioannisfok

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2016
49
5
37
ο λογος που θετουν ως προυποθεση να ειναι μεσα στο σπιτι, ειναι επειδη πολλοι περνουν σκυλο και τον εχουν ολη μερα στον κηπο για φυλακα/παιχνιδι για τα παιδια, και τιποτα αλλο, και δεν ασχολουνται καθολου μαζι του, αντε ισως καμια βολτα.

αυτο εχει ως αποτελεσμα ο σκυλος να αναπτυσσει προβληματα συμπεριφορας και να τον επιστρεφουν πισω. βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι σκυλος μεσα στο σπιτι δεν θα χει προβληματικη συμπεριφορα η οτι ο σκυλος που ειναι συνεχεια εξω δεν θα ειναι υποδειγμα.

απλα το βλεπουν ως γενικοτερη νοοτροπια προς τη φροντιδα του σκυλου. επιπλεον, ποσο θα ασχοληθει κανεις με το σκυλο οταν ειναι ολη την ωρα εξω; ενω μεσα μαζι σου, θες δε θες, θα πρεπει να τον διορθωσεις οταν κανει βλακειες, αλλιως θα γκρεμισει το σπιτι. εξω θα δεις τη ζημια κατοπιν εορτης.

επιπλεον, σε καποιες περιπτωσεις/περιοχες, παιζει και ο φοβος οτι καποιος περνωντας μπορει να του ριξει φολα, καθως και ο κινδυνος αρρωστιας απο τη συχνη εκθεση σε ψυλλους, τσιμπουρια, σκνιπες οταν ο σκυλος ειναι συνεχεια εξω.

προσωπικα τον σκυλο τον θελω μεσα μαζι μου, ακριβως επειδη θελω να περναω μπολικο χρονο μαζι του. ο σκυλος που εχω τωρα ειμαι σιγουρη οτι θα ηταν προβληματικος, αν ηταν εξω χωρις επιβλεψη και χωρις το συνεχες "παρε-δωσε" μαζι μας.

δεν αναφερεις τι προθεσεις/ικανοτητες εχετε απο πλευρας χρονου ενασχολησης με το σκυλο, απλα τα παραπανω ειναι κατι να λαβεις υπ οψιν.

βεβαια παιζει ρολο και η ρατσα. τσοπανοσκυλο δυσκολο μεσα, αλλα οχι αδυνατο.

α, και το τελευταιο. να δωσεις μεγαλο ποσο σε πιστοποιημενο εκτροφειο δεν σου εγγυαται σκυλο. ο σωστος εκτροφεας, που πραγματικα ενδιαφερεται για τον σκυλο του, δεν θα τον δωσει σε καποιον να ειναι ολη μερα μονος του σε αυλη.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Εννοείται ότι δεν μου εγγυάται σκύλο το πιστοποιημένο εκτροφείο. Συνήθως πάντως εγγυάται μια λιγότερη επιθετική συμπεριφορά που δυστυχώς είναι πιθανή στις φιλοζωικές όπως έχουν διαμορφωθεί με το να θεωρείται κάποιος εν δυνάμει άτομο που θα εγκαταλείψει το σκύλο του. Υπάρχουν επίσης καλώς ή κακώς μεγαλύτεροι άνθρωποι στο σπίτι οι οποίοι έχουν την απόλυτη άποψη ότι δεν τον θέλουν μέσα τον σκύλο. Οπότε σαν διαπραγμάτευση ,γιατί για εμένα ο σκύλος είναι ευλογία στον άνθρωπο και στην ψυχή του, φρόντισα να τηρώ τους κανόνες ευζωίας στο έπακρο και να ασχολούμαι μαζί του αλλά εκτός σπιτιού.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
392
259
dog-place.blogspot.com
Υπάρχουν επίσης καλώς ή κακώς μεγαλύτεροι άνθρωποι στο σπίτι οι οποίοι έχουν την απόλυτη άποψη ότι δεν τον θέλουν μέσα τον σκύλο.
αυτο ειναι ενα θεμα. επειδη ειχαμε σκυλο εξω οταν ημουνα μικρη, το μεσα μαζι σου δε συγκρινεται απο καθε αποψη και χανεις πολλα απο το δεσιμο μαζι του. κριμα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.241
7.798
Υπαρχουν πάντως αμέτρητα σκυλια ενηλικα που δίνονται και για εξω γιατι ηδη μένουν σε κλουβια ή καταφύγια ή δεν εχουν μάθει σε σπίτι ή ερχονται απο φιλοζωικές επαρχίας που ζούσαν ήδη εξω και ειναι στα αζητητα για μήνες. Αρκει να υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες, ασφαλης στεγαστρο, παρουσια ανθρωπινη, βολτες, και να μην ειναι δεμένα. Μπορεις να επιλεξεις ενα απο αυτα.
 
Last edited: