Υπερβολικά δαγκώματα από κουτάβι


Nikolkara

Member
15 Δεκεμβρίου 2013
5
1
Καλησπέρα. Έχω ένα κουτάβι, δεν είναι καθαρόαιμο, είναι Dogo Argentino με pitbull. To πρόβλημα είναι ότι το κουτάβι ενώ είναι 2 μηνών είναι υπερβολικά άγριο και δαγκώνει πολύ! Χθες δάγκωσε τον αντίχειρά μου και μου έδειξε μια άσχημη επιθετικότητα παραβλέποντας το γεγονός ότι εγώ είμαι το αφεντικό της. Παλαιότερα ήταν ένα παιχνίδι για αυτήν και το έδειχνε, τώρα άλλαξαν πολύ τα πράγματα. Η αλήθεια είναι ότι τις περισσότερες φορές (αν όχι όλες) την φοβάμαι και εγώ σε σημείο να μην μπορώ να την χαϊδέψω καν με την συμπεριφορά της, και δεν ξέρω πως μπορώ να αντιμετωπίσω την κατάσταση αυτή. Χρειάζομαι βοήθεια επειγόντως.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Αν δεν ήταν dogo με pitbull και ήταν labrador με golden retriever θα εξέφραζες τόσο μεγάλο φόβο και ταραχή; Φοβάρσαι ένα κουταβάκι 2 μηνών, έχεις δοκιμάσει ποτέ να του βάλεις όρια χωρίς ξύλο και φωνές; Δεν χειρίζεσαι σωστά το κουτάβι σου, επιπλέον το πήρες πάρα πολύ νωρίς από την μαμά του και τα αδέλφια του. Τα κουτάβια μέχρι δύο μηνών μαθαίνουν τα όρια τους από τα ίδια τους τα αδέλφια και από την μάνα και για αυτό δεν τα παίρνουμε ποτέ πριν από αυτή την ηλικία. Κάτσε διάβασε, ενημερώσου, ζήτα και την βοήθεια ενός εκπαιδευτή, δεν είναι νωρίς, για να μεγαλώσεις σωστά το κουτάβι και για να μην πληρώσει αργότερα αυτό με εγκατάλειψη τα λάθη σου.
 


Nikolkara

Member
15 Δεκεμβρίου 2013
5
1
Συμφωνώ στο ότι το πήρα αρκετά νωρίς. Επίσης οι προσπάθειές μου γίνονται χωρίς ξύλο, αλλά με επιβλητική φωνή,όμως δεν υπάρχει αποτέλεσμα. Έχω ενημερωθεί αρκετά αν δεν το έκανα εξάλλου δεν θα το έπαιρνα καν.Της βάζω όρια αλλά είναι πολύ ατίθαση. Και βοήθεια ζήτησα, όχι ειρωνεία!
 
  • Like
Reactions: Μπλου


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Συμφωνώ στο ότι το πήρα αρκετά νωρίς. Επίσης οι προσπάθειές μου γίνονται χωρίς ξύλο, αλλά με επιβλητική φωνή,όμως δεν υπάρχει αποτέλεσμα. Έχω ενημερωθεί αρκετά αν δεν το έκανα εξάλλου δεν θα το έπαιρνα καν.Της βάζω όρια αλλά είναι πολύ ατίθαση. Και βοήθεια ζήτησα, όχι ειρωνεία!
Δεν σε ειρωνεύτηκα! Σου λέω ότι το χειρίζεσαι λάθος! Το φοβάσαι και το νοιώθει. Και τώρα είναι απλά ένα κουτάβι αλλά αυτό εδραιώνει μέσα του την σιγουριά ότι με τον τσαμπουκά θα κάνει ότι θέλει εφόσον το φοβάσαι. Η μάνα του τι θα έκανε αν της τα έπρηζε με δαγκώματα? Θα το βουτούσε από το σβέρκο και θα το έβαζε παρά πέρα. Αν συνέχιζε θα του ρίχνε και καμιά δαγκωνίτσα. Σίγουρα δεν θα το φοβόταν.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν σε ειρωνεύτηκα! Σου λέω ότι το χειρίζεσαι λάθος! Το φοβάσαι και το νοιώθει. Και τώρα είναι απλά ένα κουτάβι αλλά αυτό εδραιώνει μέσα του την σιγουριά ότι με τον τσαμπουκά θα κάνει ότι θέλει εφόσον το φοβάσαι. Η μάνα του τι θα έκανε αν της τα έπρηζε με δαγκώματα? Θα το βουτούσε από το σβέρκο και θα το έβαζε παρά πέρα. Αν συνέχιζε θα του ρίχνε και καμιά δαγκωνίτσα. Σίγουρα δεν θα το φοβόταν.
Μην αρχίστε να δαγκωνεστε ε???

Ξεχνα το φόβο και δουλεψε να του βάλεις εγκαίρως όρια. Καλώς ή κακώς δεν ξερεις πώς θα εξελιχθεί ο χαρακτηρας του, οποτε κάλλιο γαιδουρόδενε, παρά γαιδουρογύρευε. Αν δεις ότι συνεχιζεις να τα βρίσκεις σκουρα, μιλα με εκπαιδευτη. Εχεις ενα κουτάβι 2 μηνων που ειναι κενό χαρτι. Εσυ γράφεις ό,τι θες.... οποτε προσεξε να γράψεις σωστά!
 


Nikolkara

Member
15 Δεκεμβρίου 2013
5
1
Μην αρχίστε να δαγκωνεστε ε???

Ξεχνα το φόβο και δουλεψε να του βάλεις εγκαίρως όρια. Καλώς ή κακώς δεν ξερεις πώς θα εξελιχθεί ο χαρακτηρας του, οποτε κάλλιο γαιδουρόδενε, παρά γαιδουρογύρευε. Αν δεις ότι συνεχιζεις να τα βρίσκεις σκουρα, μιλα με εκπαιδευτη. Εχεις ενα κουτάβι 2 μηνων που ειναι κενό χαρτι. Εσυ γράφεις ό,τι θες.... οποτε προσεξε να γράψεις σωστά!
Το θέμα είναι ότι μίλησα με εκπαιδευτή, μου είπε να τη γυρίζω ανάσκελα να της έχω ίσιο το κεφάλι και να της πιέζω τα πόδια. Το έκανα αρκετές φορές αλλά δεν άλλαξε κάτι. Έχω πάρει μπαλάκια και όλα τα σχετικά για να δαγκώνει αυτά να θεωρεί παιχνίδι αυτά και όχι την επιθετικότητα στο αφεντικό μαζί με το δάγκωμα, αλλά τα έχει παρατήσει τελείως, ενώ και εγώ της έδειξα με πολλούς τρόπους ότι αυτό πρέπει να είναι το παιχνίδι της!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το θέμα είναι ότι μίλησα με εκπαιδευτή, μου είπε να τη γυρίζω ανάσκελα να της έχω ίσιο το κεφάλι και να της πιέζω τα πόδια. Το έκανα αρκετές φορές αλλά δεν άλλαξε κάτι. Έχω πάρει μπαλάκια και όλα τα σχετικά για να δαγκώνει αυτά να θεωρεί παιχνίδι αυτά και όχι την επιθετικότητα στο αφεντικό μαζί με το δάγκωμα, αλλά τα έχει παρατήσει τελείως, ενώ και εγώ της έδειξα με πολλούς τρόπους ότι αυτό πρέπει να είναι το παιχνίδι της!

Σταμάτα να βλέπεις τα δαγκώματα της ώς επιθετικότητα γιατι ηδη εισαι προκατειλημμένη/ος. Δεν ειναι επιθετική, περιεργη ειναι και μόνο με το στόμα (Mouthing) μπορεί να εξερευνησει τον κόσμο γύρω της. Το ότι πονάς λογω της δύναμης της, δεν ειναι αγρια ενστικτα της μικρής, αλλά απόρροια της δύναμης που εχουν τα σαγονάκια της.
 


Nikolkara

Member
15 Δεκεμβρίου 2013
5
1
Σταμάτα να βλέπεις τα δαγκώματα της ώς επιθετικότητα γιατι ηδη εισαι προκατειλημμένη/ος. Δεν ειναι επιθετική, περιεργη ειναι και μόνο με το στόμα (Mouthing) μπορεί να εξερευνησει τον κόσμο γύρω της. Το ότι πονάς λογω της δύναμης της, δεν ειναι αγρια ενστικτα της μικρής, αλλά απόρροια της δύναμης που εχουν τα σαγονάκια της.
Δεν είναι μόνο το δάγκωμα όπως είχα αναφέρει. Μερικές φορές πάω να την χαϊδέψω και η συμπεριφορά της σαν ενός πεινασμένου σκύλου που τρώει κόκκαλο και όταν το πλησιάσεις αγριεύει.
 


Eva Kira

Member
29 Δεκεμβρίου 2013
15
0
43
Athens
Είναι φυσιολογικό να δσγκώνει, έτσι μαθαίνει τον κόσμο, αλλά δεν είναι φυσιολογικό να ασχολείστε τόσο λίγο μαζί του!
Όλη την υπόλοιπη μέρα μένει μόνο του το κουτάβι;

Γενικά πρέπει να έχει αρκετά μασουλητήρια να δαγκώνει και να μην αφήνεται ποτέ να δαγκώνει εσάς!
Οι τεχνικές για να το κόψετε αυτό είναι οι εξείς:
Όταν σας δαγκώνει βγάζετε μια κραυγή όπως κάνουν τα κουτάβια όταν πονάνε και λογικά σας αφήνει.
Όταν σας δαγκώνει σηκώνεστε επιτόπου και φεύγετε και δεν του δίνεται για λίγ σημασία...σταδιακά θα καταλάβει ότι όταν δαγκώνει χάνει την παρέα του
Συνδιασμός και των 2 ανωτέρων τεχνικών!

Φυσικά χρειάζεται μεγάλη ενασχόληση μαζι του, αποφυγή κινήσεων και καταστάσεων που το προκαλούν να δαγκώσει και πολλά πολλά παιχνίδια που δεν το προκαλούν!

Αυτά μπορώ να σκεφτώ!

Πες τα βρε Φοίβο και με κοροϊδεύανε οι φίλοι μου που "γαύγιζα" όποτε με δάγκωνε!!!!

Πάντως με αυτή τη μέθοδο και την απομάκρυνση φυσικά, χωρίς να της πω τίποτα, μέσα σε 20 μέρες είδα τεράστια αλλαγή. Βέβαια μου ξεφεύγει και κανα ΜΗ καμιά φορά, αλλά δεν την μαλώνω! :)
 


ntaizh

Active Member
30 Δεκεμβρίου 2013
26
0
Έχω ενα θηλυκο rottweiler είναι μίξη απο μαμά rotweiler και Lamprador μπαμπά. Αγριεύει συχνά και με γαυγίζει. Ειναι τριών μηνών κουτάβι. Οταν την περιορίζω σε ενα χώρο ειδικό για τιμωρία συμπεριφέρεται σωστά αλλα για λίγο μετά ξαναγριεύει. Το πρόβλημα ειναι ότι νοιώθω οτι δεν βελτιώνεται παρόλο που δοκιμάζω διάφορα. Μπορεί να φταίει η διαφορετική προσέγγιση απο το σύζυγο που συνήθως αν δει καμια ζημιά την αγριεύει και νομίζω πως την χτυπάει καπου καπου παρολο που δεν το παραδέχεται κατι τετοιο αντιλαμβάνομαι. Τι μπορώ να κανω?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Έχω ενα θηλυκο rottweiler είναι μίξη απο μαμά rotweiler και Lamprador μπαμπά. Αγριεύει συχνά και με γαυγίζει. Ειναι τριών μηνών κουτάβι. Οταν την περιορίζω σε ενα χώρο ειδικό για τιμωρία συμπεριφέρεται σωστά αλλα για λίγο μετά ξαναγριεύει. Το πρόβλημα ειναι ότι νοιώθω οτι δεν βελτιώνεται παρόλο που δοκιμάζω διάφορα. Μπορεί να φταίει η διαφορετική προσέγγιση απο το σύζυγο που συνήθως αν δει καμια ζημιά την αγριεύει και νομίζω πως την χτυπάει καπου καπου παρολο που δεν το παραδέχεται κατι τετοιο αντιλαμβάνομαι. Τι μπορώ να κανω?
Δυο τινα... διαζύγιο και κρατάς το κουτάβι με τρελη υπομονη εκ μέρους σου να το διδάξεις...
ή

δινεις το κουτάβι σε κάποιον που μπορεί να αντιληφθει οτι ειναι μόλις 3 μηνων, θα κάνει ζημιές, θα δαγκώνει κλπ και θα εχει εκεινος την υπομονη να το μεγαλώσει σωστά!
Το να χτυπάει καποιος το κουτάβι, ή να αγανακτείς που ακόμα δεν βελτιώνεται 3 μηνων.... ειναι εντελώς ακυρο.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Φιλε μου καταρχας εχει ενα κουταβι που δεν ειναι ουτε Rottweiler ουτε labrador οσο κ να μοιαζει σενα απτα δυο οποτε δε ξερεις τι ιδιοσυγκρασια θα εχει τι πρβληματα θα παρουσιασει κλπ κλπ
Εχεις ενα ΚΟΥΤΑΒΙ που πρεπει να αντιληφθεις οτι το ιδιο δεν αντιλαμβανεται απο τιμωριες κλπ ανθρωπινες υστεριες που προσπαθει να προσαρμοστει στο καινουριο του περιβαλλον που προσπαθει να ενταχθει σε μια ομαδα,την δικια σας,που καθημερινα 24ωρες το 24ωρο η περιεργεια του δουλευει υπερωριες κ θελει να τα ανακαλυψει ολα,που σαν κουταβι θελει κ αυτο να παιξει κ να επικοινωνησει κ ο μονος τροπος ειναι με το στομα του χωρια οτι παιζει να το πονανε κ τα ουλα του,οχι παιζει,σιγουρα...κ μας μιλας για ενα κουταβι που "αγριευει"?το μονο που καταλαβα εγω οτι αγριευει εκει μεσα ειναι η γυναικα σου...οταν το πηρατε?το συζητησατε?το θελατε κ οι 2?απο που το πηρατε.πως το πηρατε,ποσο μηνων το πηρατε?ολοι κανουμε λαθοι αλλα κοιταμε να τα διορθωσουμε...εσυ τιμωρεις ενα κουταβι που σαυτη την ηλικια οχι τιμωρια ουτε καν διορθωση δεν γινεται να κανεις,σα δλδ να τιμωρεις το μηνων μωρο σου,καταλαβαινει?ξερει τι κακο εκανε?ξερεις,ψυλιαζεσαι οτι τις τρωει απτην γυναικα σου αλλα επειδη δε το παραδεχεται δε κανεις κ συ τιποτα απολυτως γιαυτο...
υγ εαν το σκυλι εχει κρατησει χαρακτηριστικα απο rott θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι δεν ξεχναει τις αδικιες κ τις προσβολες που του χουν γινει (γιατι ναι θιγονται κ τα ζωα) κ δε λεω οτι θα επιτεθει στην γυναικα σου αλλα μη περιμενεις κ ενα ευτυχισμενο κ γαληνιο οικογενιακο κλιμα εκει μεσα αμα συνεχιστει αυτη η κατασταση...εκτος κ αν οταν μεγαλωσει εχεις σκοπο να το πας να φυλαει καμια μαντρα η κανα μπαλκονι οποτε εκει ολα ok
 
  • Like
Reactions: Brave


rex crete

Member
12 Απριλίου 2016
14
5
48
Ισως το θέμα να έχει ξανασυζητηθεί, επειδή όμως είμαι λίγο αγχωμένος με το γεγονός θα ήθελα τη βοήθειά σας. Ζω από μικρός με διάφορους σκύλους, όμως μέχρι τώρα όλοι ήταν θυλικοί και μαζεμένοι απ'το δρόμο σε μικρή ηλικία 2-3 μηνών. Ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποια περίεργη συμπεριφορά. Πρόσφατα και ύστερα από το χαμό της Ντόρας (μικρής ημίαιμης σκυλίτσας) απέκτησα για πρώτη φορά σκύλο ράτσας, ένα αρσενικό γερμανικό ποιμενικό σε ηλικία 2 μηνών και το έχω για περίπου ένα μήνα. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι τα υπερβολικά δαγκώματα είτε σε μένα αλλά περισσότερο στα παιδιά μου που είναι 7 και 11 χρονών κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί κανείς να περάσει δίπλα του χωρίς να του αρπάξει το μπατζάκι απ'το παντελόνι. Οταν τον χαιδεύουμε μας δαγκώνει συνέχεια τα χέρια και παρόλο που του φωνάζω δυνατά αυτός μετά από λίγο συνεχίζει τα ίδια. Εχει κάποιου είδους εμμονή με το να δαγκώνει. Το κουτάβι ζει σε ένα κήπο περίπου 800τ.μ. χωρίς να είναι δεμένο, ασχολούμε περίπου 1 ώρα την ημέρα μαζί του αλλά αυτή η συμπεριφορά του με ανησυχεί. Είναι φυσιολογικό; Μπορείτε να βοηθήσετε;
ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ Κ ΕΜΑΣ Κ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΣΙΜΑΔΙΑ
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ Κ ΕΜΑΣ Κ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΣΙΜΑΔΙΑ
δοκίμασες τις τεχνικές που περιγράφονται από κάτω από το αρχικό post? Κι αν ναι για ποσο διάστημα? αν όχι ξεκινα

(μην γραφεις κεφαλαια)
 
  • Like
Reactions: mareco


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Τι λέτε βρε παιδια? Δεν ντρεπόσαστε λιγάκι?πότε προλάβατε και απογοητευτήκατε απο ένα κουτάβι? Είναι μωρό,με ότι αυτό συνεπάγεται. Προφανώς δεν φροντίσατε καν να ενημερωθείτε στο τι εστί κουτάβι. Γιατί δεν παίρνατε έναν ενήλικο και εκπαιδευμένο σκύλο να τον έχετε σούζα και να το παίζετε και υπερήφανοι ιδιοκτήτες? Όσο για τη γυναίκα σου φίλε μου,δεν ξέρω αν έχετε παιδιά και έχει χάσει την υπομονή της και γι'αυτό δεν αντέχει να έχει ένα ακόμα "μωρό στο σπίτι,αν όμως δεν έχετε μην κανετε σύντομα γιατί θα πάθει υστερία όταν θα έχει κολικούς και όταν θα βγάζει και αυτό δόντια.
 




Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
@Brave αυτά τα post είναι του 13 πάει χάθηκε αυτός...
Ωχ συγνώμη δεν το πρόσεξα αυτό. Όμως σήμερα στις 9:53απάντησε κάποιος οτι τραβάει τα ίδια και εχει απογοητευτεί απο το τριων μηνων κουταβι του. Γι'αυτο απαντησα. Αν το παρατηρήσεις καλύτερα θα το δεις λιγο πιο πανω.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ωχ συγνώμη δεν το πρόσεξα αυτό. Όμως σήμερα στις 9:53απάντησε κάποιος οτι τραβάει τα ίδια και εχει απογοητευτεί απο το τριων μηνων κουταβι του. Γι'αυτο απαντησα. Αν το παρατηρήσεις καλύτερα θα το δεις λιγο πιο πανω.
Το είδα το είδα αλλα τους έπιασες όλους στο post ας βοηθήσουμε τον απογοητευμένο φίλο... όλοι έχουμε απογοητευτεί στις αρχές!!! ;)
 


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Το είδα το είδα αλλα τους έπιασες όλους στο post ας βοηθήσουμε τον απογοητευμένο φίλο... όλοι έχουμε απογοητευτεί στις αρχές!!! ;)
Σαφώς και να προσφέρει ο καθένας απο εμάς όποια "βοήθεια"μπορεί. Όμως πόσο ανενημέρωτος μπορεί να είναι ένας άνθρωπος,ο οποίος πρόλαβε να απογοητευτεί απο ένα κουτάβι τριών μηνών?Πόσο καιρό άραγε το έχει στο σπίτι του και έπαθε τέτοια απογοήτευση? Πώς να τον βοηθήσει κανείς? Όταν ο ίδιος δεν είχε εκ των προτέρων φροντίσει να πάρει έστω και τις βασικές πληροφορίες ή αν το θές να μάθει τον ορισμό της λέξης κουτάβι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95