Υπερεπείγον!!!


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Παιδια εχω τρομοκρατηθει. Το κουταβι μου απο χτες εχει αλλαξει ξηρα τροφη, και τα κοπρανα του εχουν μαλακωσει. ο χρωματισμος παραμενει σκουρος. Η μυρωδια εχει ελλατωθει, ομως εχει κανει εναν εμετο κατα τις 4 το πρωι, και εναν κατα τις 4 το μεσημερι. Πριν 5 λεπτα που πηγα να μαζεψω τα κοπρανα, ειδα κατι περιεργο και συγνωμη για την αναλυση που θα κανω αλλα θελω να ειαμι σαφης. Τα κοπρανα οπως ειπα ελαφρως σχηματισμενα,και στη μια ακρη υπηρχε διαφανο υγρο-φανταζομαι γαστρικο υγρο. Οταν πλησιασα ειδα να κοκκινιζει ελαφρως το διαφανο υγρο.. Σαν αιμα. Πειτε μου τι κανω, γιατι διαβαζα κατι περιεργα για τυφο κτλ και εχω αναστατωθει.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Είναι φυσιολογικό διότι του άλλαξες τροφή απότομα, δηλαδή χωρίς να κάνεις πρώτα σταδιακή μείξη παλιάς-καινούριας. Μόλις θα συνηθίσει θα σταματήσει η ιστορία. Αν δεν σταματήσει, ίσως δεν του πάει η καινούρια τροφή. Εννοείται ότι θα πρέπει να ρωτήσεις και τον κτηνίατρο για περισσότερα.:)
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
δν κανει να αλλαζουμε τροφη??
εγω του την αλλαζα συνεχεια γιατι λεω τωρα το κακομοιρο ολο με την ιδια θα τον πιασει το στομαχι του!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν κάνει να αλλάζουμε συνέχεια και σίγουρα όχι απότομα διότι τα περισσότερα σκυλιά παθαίνουν ιστορίες με το στομάχι τους και τα εντερικά τους.
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Πηρα το γιατρο τηλεφωνο χτες και μου ειπε κοτοπουλο με λιγο ρυζι για 2-3 μερες να ηρεμησει το στομαχι του. Αυτο που παρατηρω ειναι πως καθε φορα εχει περισσοτερο αιμα απο την προηγουμενη.Τωρα εχει μια ξεκαθαρη κοιλιδα 2 εκατοστων ενω το σχημα των κοπρανων εχει γινει εντελως ακανονιστο, και το χρωμα εχει ανοιξει. Ισως ανησυχω υπερβολικα αλλα δε μου φαινεται καθολου φυσιολογικο, μιας και τα συμπτωματα δεν μενουν σταθερα, αλλα χειροτερευουν διαρκως..
 




Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Αλεξια και εγω αυτο σκεφτηκα βλεποντας τα σημερινα κοπρανα. Εκατσαν και οι μερες δυσκολες με τα κτηνιατρια δυστυχως..
 


rozeum

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
601
3
δν κανει να αλλαζουμε τροφη??
εγω του την αλλαζα συνεχεια γιατι λεω τωρα το κακομοιρο ολο με την ιδια θα τον πιασει το στομαχι του!
αυτο το εχεις πει στον κτηνιατρο σου? παντα πρεπει να ρωταμε οταν δεν ξερουμε
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αλεξια και εγω αυτο σκεφτηκα βλεποντας τα σημερινα κοπρανα. Εκατσαν και οι μερες δυσκολες με τα κτηνιατρια δυστυχως..
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όταν πρωτοήρθε ο Elvis σπίτι, στην αρχή τα κόπρανα του μαλακά, μετά εντελώς ασχημάτιστα και με αίμα. Τελικά πήγα στον γιατρό κοπρανά του τα οποία έστειλε στο εργαστήριο και δεν υπήρχε κανένα ενδοπαράσιτο ή μικρόβιο, όπως φαίνεται ήταν μια απλή κολίτιδα. Όμως χωρίς εξέταση δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα, εδώ εγώ έμπλεξα με λάθος διάγνωση αρχικά και έδωσα flagyl για 7 ημέρες στο ζώο παρόλο που δεν χρειαζόταν. Πάρε το γιατρό και πήγαινε και σήμερα εκτάκτως, μην αφήσεις τις ημέρες ειδικά αν έχεις υποψία ότι μπορεί να κατάπιε κάτι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
δν κανει να αλλαζουμε τροφη??
εγω του την αλλαζα συνεχεια γιατι λεω τωρα το κακομοιρο ολο με την ιδια θα τον πιασει το στομαχι του!
βρε Μαρουσώ κοριτσάκι μου βρες μια τροφή που θα ταιριάζει στον σκύλο σου και μείνει εκει. Όχι δεν τον πιάνει το στομάχι του αν η τροφή είναι καλής ποιότητας και την αφομοιώνει σωστά. Αυτό θα το καταλάβεις από τα κοπρανά του και από την γενική του κατάσταση, τρίχωμα κλπ.
Μην αλλάζεις συνέχεια τροφή και κακό του κάνεις αλλά και δεν προλαβαίνεις να δεις τα αποτελέσματα της εκάστοτε τροφής αφού χρειάζεται πρώτα ένα διάστημα 2 μηνών σίγουρα για να δεις αν ταιριάζει στον σκύλο σου.
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Μιλησα και παλι με το γιατρο, του περιεγραψα τα συμπτωματα με λεπτομερεια και μου ειπε οτι κατα 99% εχει μια απλη κολιτιδα. Και μολις ειδα οτι και εσυ Κυβελη εχεις παρομοια εμπειρια, και ειμαι πολυ χαρουμενος που που ειναι μονο αυτο. Δε σας κρυβω οτι φοβηθηκα πολυ.. Αυριο πρωι πρωι θα τον παω στον κτηνιατρο να δουμε πως θα το αντιμετωπισομε. Εσυ Κυβελη τι εκανες
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Την άλλη μέρα το πρωί από όταν τον πήρα είδα το αίμα και παίρνω τλφ τον γιατρό που τον έχω χρόνια, τον πάω εκεί και παίρνοντας δείγμα από πίσω του κάνει ένα τεστ που σε 10 λεπτά είχαμε το αποτέλεσμα. giardia μου λεει και θεραπεία flagyl για 10 ημέρες. Επειδή όμως το flagyl έχει επικίνδυνες παρενέργειες και επειδή η giardia είναι ένα παράσιτο εξαιρετικά κολλητικό και κανένα άλλο από τα αδερφάκια του δεν το είχε ( έγινε εξέταση από τον εκτροφέα ) αποφάσισα να κάνω κανονική εξέταση σε άλλο γιατρό με δείγμα από κόπρανα που στάλθηκαν στο εργαστήριο και βγήκε αρνητικό και σε giardia και σε μικρόβια οπότε και σταματήσαμε το flagyl και μου είπε ο γιατρός ότι με w/d θα φτιάξουν και τα κακά του (μετά από 7 ημέρες δεν είχαν φτιάξει εντελώς) . Πραγματικά το κοτόπουλο με το ρύζι δεν βοήθησε , αλλά πήρα w/d κροκέτα και την ανακάτευα με την δική του και έτσι έφτιαξαν ..Αυτά, οπότε αύριο να επιμείνεις για κανονική εξέταση και όχι τα γρήγορα τεστάκια που έχουν αρκετές πιθανότητες λάθους.
Καλή επιτυχία!
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
kyveli σε ευχαριστω τωρα εχω πολυ καιρο να του αλλαξω τροφη αλλα μου ελυσες εσει την απορια
απο τωτε που του αλλαξα την τροφη νωμιζω το τριχωμα του δν ειναι καθολου ωραιο το θυμαμε πιο μαλακο τωρα ειναι ξερο και ατονο
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κόπρανα με βλέννα και κηλίδες αίματος είχα κι εγώ στην Pepper όταν ήταν κουτάβι - ήταν κολίτιδα. Και σε εμάς ξεκίνησε με την αλλαγή τροφής, από RC starter σε RC Junior. Δεν είμαι σίγουρη ότι έφταιγε η αλλαγή ή η ίδια η τροφή γενικά.

Για να συνέρθει πάντως από την κολίτιδα, τάιζα - κατ' εντολή γιατρού - Hill W/D την κονσέρβα, έως ότου σταθεροποιηθεί. Σταδιακά άρχισα να ανακατεύω την W/D (μειώνοντας συνεχώς την ποσότητα) με την κανονική τροφή, σε ένα διάστημα 2 εβδομάδων.
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Καλημερα, θα συνεχισω να ποσταρω την εξελιξη της καταστασης για διευκολυνση οσων δε γνωριζουν και τους τυχαινει.. Απο χτες το βραδυ λοιπον, τα κοπρανα ηταν μια χαρα.. Πηγαμε και στο γιατρο και μας εδωσε Hill's i/d.. Γυρισαμε σπιτι του εβαλα να φαει και μετα απο 20 λεπτα ειχαμε και παλι αιμα. Λογω της αιμορραγιας αυτης καθυστερουμε τα εμβολια, και γινεται καπως κουραστικο μιας και δε μπορω να τον βγαλω εξω.. Να σημειωσω πως η διαθεση του σκυλου ειναι απιστευτα καλη..
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Το αιμα εχει σταματησει,και ολα πανε καλα. Για την ωρα ακομα αναμειγνυω την i/d με την Acana, για να μην εχουμε παλι τα ιδια! Νομιζω πως τελειωσε η περιπετεια αυτη..
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
τι σκυλί εχεις! Μήπως η ακανα είναι βαριά; εγώ την σταμάτησα κ τρώνε τα αδέσποτα του κολωνού. Πάντα θελει σταδιακή μετάβαση η αλλαγή ξηράς..
 




Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Χαχαχαχα, Omarock, ειχα πεσει απο πανω με γυαλια σε σταση pushup και μελετουσα.. Το σκυλακι πλεον μετα απο τοσες μερες με σταδιακη μεταβαση απο την id στην Acana ειναι μια χαρα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981