Υπογραφές για τα PET SHOP


nayaz

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2011
69
0
καλησπέρα, το σκεφτόμουν καιρό αυτό που θέλω να σας πώ απο τότε που ξεκίνησα να ψάχνω για το σκύλο μας έτσι.....μαθαίνοντας, βλέποντας και γνωρίζοντας πολύ και διάφορο κόσμο,που έχει δουλέψει σε pet shop, στον εκτροφέα της πίσω αυλής, αλλα και τα "εκτροφεία" (ο θεός ας τα κάνει) στην Ουγγαρία.... σκεφτόμουν λοιπόν γιατί το ανεχόμαστε όλο αυτό σαν Ελληνες..και οχι μόνο αυτό βέβαια αλλά δεν είναι του παρόντος. ( έχω μια φίλη που έχει μεγαλώσει έξω και μου χε πεί "οτι στην Ελλάδα γκρινίζουμε πολύ χωρις να κάνουμε τίποτα τελικά, μάζεψε υπογραφες, κουνήσου και τότε μόνο θα αλλάξουν τα πράγματα".) Έτσι λοιπόν έχω αρχίσει να υιοθετώ και να εφαρμόζω αυτή την άποψη ,λέω λοιπόν να πούμε γνώμες για το τι μπορούμε να κάνουμε τουλάχιστον να ξεκινήσουν κάποιες διαδικασίες για να σταματήσει η πώληση ζώων απο πετ σοπ. (αν υπάρχουν νομικοί στο forum να μας βοηθήσουν). Στην γερμανία απαγορεέυεται,:eek: οι ανθρωποι που πριν 60 χρόνια κάναν σαπούνια....και η ελλάδα κοιμάται των υπνο της ηλιθιότητας. :mad: ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα αλλα ήθελα να το μοιραστώ με το forum.
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μπορούμε να μην αγοράζουμε σκυλιά απο πέτσοπ
και μπορούμε να πάρουμε τον νόμο περι πέτσοπ ανα χείρας και να κάνουμε καταγγελίες σε όσα πετσοπ δεν έχουν τις προβλεπόμενες εγκαταστάσεις τις οποίες αν είχαν θα πούλαγαν τα σκυλιά πιο ακριβά κι απο τους εκτροφείς
δηλαδή κανένα απολύτως
 


nayaz

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2011
69
0
συμφωνώ, αλλά και εγώ πριν αρ΄χισω την αναζήτηση δεν ήξερα τι πάιζεται, οπρώτος σκύλος μου μας διάλεξε, ήταν γκριφονάκι που χώθηκε στην αυλή μας και τώρα που ήθελα συγκεκριμένη φυλή κατάλαβα και έψαξα τι πάιζει. πριν νόμιζα οτι περνάνε απο αυστηρούς ελέγχους τα εκτροφεία και για αυτό είχαν υψηλές τιμές (πριν την "κρίση" γνωστή αλυσίδα πετσοπ έδινε τα κουτάβια 800 ευρώ και αν ήθελες πέντιγκρι αλλα 100 ευρώ. οπότε πως θα μπορούσε να γίνει γνωστό γνωστό να βάλουμε αφίσες στα πετ σοπ θα φύγουν κατευθείαν μην σου πω κι εμείς με κανα μαυρισμένο μάτι.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...να βάλουμε αφίσες στα πετ σοπ θα φύγουν κατευθείαν μην σου πω κι εμείς με κανα μαυρισμένο μάτι.
Αυτό είναι το πλέον σίγουρο, απ΄όλα όσα έχουν ειπωθεί...:cool:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
να πας σε πέτσοπ και να βάλεις αφίσα κατά του πέτσοπ??????

πιο ευκολο να γίνει αυτό αλλά ......για την Βουλή των Ελλήνων........


σου λέω
διάβασε τις απαιτήσεις του νόμου για τα πέτ σοπ-κι αν βρείς ένα που να διαθέτει τα μισά απο αυτά πές το μας.....
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ο μονος τροπος ειναι να σταματησει η ζητηση.
Ακομα και αν υπαρξει απαγορευση η υποχρεωθουν να βελτιωσουν τις συνθηκες,δεν κανουμε τιποτε.
Θα εχουν καπου αλλου τα κουταβακια και θα φροντιζουν και για την παραδοση τους στον πελατη χωρις να τους βλεπει κανεις.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ο μονος τροπος ειναι να σταματησει η ζητηση...
...Θα εχουν καπου αλλου τα κουταβακια και θα φροντιζουν και για την παραδοση τους στον πελατη χωρις να τους βλεπει κανεις.
Οταν μιλάει η εμπειρία...:(

Υ.Γ.1. Αυτό γίνεται και σήμερα, μέσω εκπαιδευτών και άλλων ανθρώπων του "χώρου"... Από φίλο "εκτροφέα"...

Υ.Γ.2. Η λέξη "φίλος" είναι η κομβική λέξη στο μυαλό του Ελληνα... Αλλη μία λέξη της γλώσσας μας, που με "σκοτώνει"...
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
βασικά ενημέρωση του κόσμου

γιατί ακόμα κι αν σταματήσουν τα πέτσοπ μετά θα λέει ο ένας στον άλλο -έχω έναν γνωστό μου που εκτρέφει σκύλους κλπ
και τσάκ θα πασάρουν το εμπόρευμα του πάπιμιλ
κι αυτό εκτροφείο είναι για κάποιον που δεν ξέρει ;)
 


nayaz

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2011
69
0
δεν έχω ψάξει το τι υπαγορεύει ο νόμος αλλά είμαι σίγουρη οτι τίποτα δεν θα ισχύει. το ελεγκτικό όργανο στην προκειμένη περίπτωση πιο είναι γνωρίζουμε;
 


nayaz

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2011
69
0
συμφωνώ και παλί μαζί σου kokoni . θα μπορούσαμε να έρθουμε σε επαφή με ζωοφιλικές οργανώσεις και να γίνει κάποιο σποτ (λέω εγώ τώρα) και σε περιοδικά, εχει γίνει κατι ανάλογο;
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
ειλικρινα δεν ξερω ποιος δινει σημασια σε τετοια μαζεματα υπογραφων.....εγω που ειμαι ενημερωμενη πχ να υπογραψω αλλα ο αλλος που ζει στο ροζ συννεφακι που θα μαθει για το μαζεμα υπογραφων και γιατι να τον νοιαξει αν δεν ειναι ενημερωμενος???
δυστυχως στην Ελλαδα του σημερα, κατι γινεται γνωστο μόνο απο την τηλεοραση...κι εκει μονο αληθειες δεν λενε :(
Κατα τη γνωμη μου μια καλη λυση θα ηταν να φτιαχτει μια διαφημιση με βιντεακια απο τα 'εκτροφεια' της ουγγαριας και πως καταληγουν τα κουταβια στη βιτρινα, υπαρχουν πολλα βιντεακια στο Youtube αλλα... ενα τετοιο σποτ ποιος θα δεχτει να το παιξει?????
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και πάλι
θα λένε στα πέτσοπ "εμείς τα παίρνουμε απο εκτροφεία όχι πάπιμιλ...." και θα κοτσάρουν και δέκα σικέ φωτό με σκυλάκια σε πέρσικα χαλιά με πιτσιρίκια να τα χαιδευουν "αυτοί είναι οι γονείς" θα λέει ο πωλητής
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ισως! Αλλα ίσως περισσότεροι ανθρωποι να αποφασίσουν να το ψάξουν λίγο περισσότερο. Νομίζω πως οι περισσότεροι απλά δεν γνωρίζουν και δεν τους έχει δωθεί το ερέθισμα να το ψάξουν! Πώς καταλήξαμε όλοι μας εδώ? Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) θα έχουμε κάνει λάθη στο παρελθόν απο άγνοια. Κάπως όμως έτυχε, κάτι ακούσαμε, κάποιος μας μίλησε και επειδή μας ενδιέφερε το ψάξαμε παραπάνω. Τώρα με το ιντερνετ είναι και πολύ πιο ευκολο να πάρεις πληροφορίες (και παρα-πληροφορίες δυστυχώς, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα). Αλλά δυστυχώς η τηλεόραση παραμένει ακόμα η κύρια πηγή ενημέρωσης του μέσου Έλληνα. Οπότε απο εκεί πιστεύω πρέπει να ξεκινήσουν όλα. Και να βγουν και εκτροφείς να πουν ότι για κανένα λόγο δε θα έδιναν κουτάβι τους σε πετ-σοπ να το πουλήσει. Πραγματικά αν το σκεφτείς, γιατί να το δωσει σε πετ-σοπ???? Κουλός είναι να το πουλήσει μόνος του,να ξέρει και σε ποιον το δίνει???εδώ έχουν λίστες αναμονής!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
κ αν καποιο πετ σοπ εγγυαται για καλα σκυλια η συνεργαζεται με εκτροφεα?τι λετε ρε παιδια.θα μαζεψουμε υπογραφες κ τι?οταν ζηταμε κατι να ξερουμε τι ζηταμε κ ποια ειναι η ριζα του κακου.τα πετ σοπ μας φταινε?
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
γιατι να δωσει?γιατι να μην δωσει?μηπως επειδη καθενας κοιταει την παρτη του?μηπως θα χασει το κυρος του ο εκτροφεας?αυτο φοβαται?για ολα θα υπηρχαν λυσεις αρκει να σκεφτομασταν καλυτερα.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Υπαρχει πετ-σοπ που να συνεργαζεται με εκτροφεα? ή μαλλον υπάρχει σωστος εκτροφές που να συνεργάζεται με πετ-σοπ? δεν ρωταω επιθετικα :) αληθεια δεν γνωριζω! ειχα την εντυπωση πως οχι.
Η αληθεια ειναι πως δεν ειναι τα πετ-σοπ η ριζα του κακου, αλλά νόμιζα οτι μιλαγαμε για μια κίνηση να σταματησει η κερδοσκοπια εις βαρος των σκυλιων, και τα πετ-σοπ παιζουν ενα σημαντικό ρολο σε αυτο.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
μεγαλη αληθεια ιακωβε!!!!!τελος!!!!!!!!!λαρα κουκλαρα,δεν εχει πεσει στα αυτια μου τετοια συνεργασια,αλλα δεν το λεω για αυτο.απλα θελω να πω οτι η αρχη του κακου δεν ειναι απο τα πετ.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Σιγουρα δεν ειναι η ριζα του κακου, το πιστευω κι εγω αυτο! Το τελος του κακου όμως ποιο ειναι? ή δεν μπορεί να υπάρξει κατά τη γνώμη σου τέλος? στον κόσμο που ζούμε φυσικα, όχι σε μια ιδανική κοινωνια :(