ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΡΟΔΟΥ


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ θεωρώ πως αυτή η επιλογή προσέγγισης είναι από την αρχή λάθος..
Δεν πιστεύω ότι απευθύνεται στον συνειδητοποιημένο μελλοντικό ιδιοκτητη..
Με αυτήν την λογική σου απαντώ πως η υοθεσία θα είναι επιτυχης με τον παράγοντα τύχη που πάντα παίζει..
και φυσικά δεν μπορώ να προβλέψω..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μπορούν να προφυλάξουν όσο μπορούνε..
Κάτι που κάποιες το κάνουν με την δυσκολία που προβάλουν σε ανεύθυνους κατά τα κριτήρια τους ιδιοκτητες..
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Μπορούν να προφυλάξουν όσο μπορούνε..
Κάτι που κάποιες το κάνουν με την δυσκολία που προβάλουν σε ανεύθυνους κατά τα κριτήρια τους ιδιοκτητες..
Και αποφευγεται ετσι η ατυχης καταληξη των ζωων?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Και αποφευγεται ετσι η ατυχης καταληξη των ζωων?
Eσύ τι πιστεύεις?
Οτι τα σκυλιά πρέπει να δίνονται έτσι ελευθερα παντού?
Τι προτείνεις?
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Τα ποσοστα επιτυχιας και ευτυχους καταληξης του ζωου δεν μπορω να τα γνωριζω οπως ειπες και εσυ διοτι δεν εχω δεδομενα. Οι φιλοζωικες σιγουρα θα εχουν περισσοτερα δηλαδη τοσους προσελκυσα με αυτον το τροπο τοσους τσεκαρα με το ταδε τροπο, τοσους τσεκαρα με τον δεινα, τοσα σκυλια επιστραφηκαν, τοσα ειχαν ευτυχη καταληξη. Οι δικες μου εικασιες ειναι επισφαλεις. Μια φιλοζωικη ισως μας εδινε καποια στοιχειωδη δεδομενα ή ακομα καλυτερα καποια συμπερασματα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τα ποσοστα επιτυχιας και ευτυχους καταληξης του ζωου δεν μπορω να τα γνωριζω οπως ειπες και εσυ διοτι δεν εχω δεδομενα.
Με μια διαφορα..
Eγώ σε ρώτησα τι προτείνεις και όχι να πιθανολογήσεις σε αντίθεση με εσένα πριν, μιας που βλέπω πως διαφωνείς με τον τρόπο που έχουν πολλά τέτοια σωματεία..

Προσωπικά εγώ θεωρώ πως αυτός ο τρόπος είναι η μοναδική δικλίδα ασφαλειας στο να μπορούμε να ελέγχουμε όσο μπορούμε τα σκυλιά που υοθετουνται..
Αν εσύ διαφωνείς με αυτό μπορείς να προτείνεις έναν άλλον τρόπο..
Διάλογο κάνουμε..και καλο είναι να παραθέτουμε προτάσεις με επιχειρήματα..;):)
 
Last edited:


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Δεν διαφωνησα. Οταν ρωτησα αν αποφευγεται η ατυχης καταληξη των ζωων ηθελα να εκμαιευσω οτι τα ποσοστα επιτυχιας μπορουμε να τα εικασουμε μονο εφοσον δεν εχουμε δεδομενα και "πως αυτός ο τρόπος είναι η μοναδική δικλίδα ασφαλειας στο να μπορούμε να ελέγχουμε όσο μπορούμε τα σκυλιά που υοθετουνται.." :)
Ωστε να κανω την επομενη ερωτηση που ειναι εφοσον μονο να εικασουμε εμεις μπορουμε για τα ποσοτα επιτυχιας της υιοθεσιας και εφοσον μονο οι φιλοζωικες μπορουν με τα δεδομενα επιτυχιας που εχουν να ξερουν καλυτερα τα ποσοστα και εφοσον εχουν δικλειδες ασφαλειας γιατι να μην τις αφηνουμε να συνεχιζουν να χρησιμοποιουν τον συγκεκριμενο τροπο προσελκυσης αναδοχων που ισως τελικα εχει μεγαλα ποσοστα επιτυχιας αλλα το ξερουν μονο αυτες?
.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
βρε jenny όλο αυτόν τον κύκλο ήθελες να το κανεις για να καταλήξουμε πάλι στο ίδιο?

Για αυτήν την παρουσίαση δεν ευθύνεται η φιλοζωική..αλλα ένα μέλος μας όπου μας έκανε αυτήν την ανάρτηση..

Οι περισσότερες φιλοζωικές λειτουργούν με αυτό το σκεπτικό και όχι με το σκεπτικό αυτής της παρουσίασης.;)
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
καμμια φορα χρησιμοποιω την μαιευτικη του Σωκρατη:D:D
Οταν λεω φιλοζωικη εννοω την Κλειαννα φυσικα γιατι για το δικο της γραπτο ειναι το τοπικ. Ουτως ή αλλως συνηθως αυτο το υφος κυριαρχει στις αγγελιες και περι ου και ο ολος διαλογος.
Δεν απαντησες στην ερωτηση μου ομως..........
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
καμμια φορα χρησιμοποιω την μαιευτικη του Σωκρατη:D:D
Οταν λεω φιλοζωικη εννοω την Κλειαννα φυσικα γιατι για το δικο της γραπτο ειναι το τοπικ. Ουτως ή αλλως συνηθως αυτο το υφος κυριαρχει στις αγγελιες και περι ου και ο ολος διαλογος.
Δεν απαντησες στην ερωτηση μου ομως..........
Ποια ερώτηση σου :confused:
Γιατί αν χρησιμοποιείς την μαιευτικη του Σωκράτη δεν μπορώ να μυρίζω τα νύχια μου..
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
να κανω την επομενη ερωτηση που ειναι εφοσον μονο να εικασουμε εμεις μπορουμε για τα ποσοτα επιτυχιας της υιοθεσιας και εφοσον μονο οι φιλοζωικες μπορουν με τα δεδομενα επιτυχιας που εχουν να ξερουν καλυτερα τα ποσοστα και εφοσον εχουν δικλειδες ασφαλειας γιατι να μην τις αφηνουμε να συνεχιζουν να χρησιμοποιουν τον συγκεκριμενο τροπο προσελκυσης αναδοχων που ισως τελικα εχει μεγαλα ποσοστα επιτυχιας αλλα το ξερουν μονο αυτες?
Αυτη:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Οτι τα σκυλιά πρέπει να δίνονται έτσι ελευθερα παντού?
Κανεις δεν είπε να δίνονται τα σκυλιά ελεύθερα.... αλίμονο. Αλλά να γίνεται το ξεσκαρτάρισμα απο τη φιλοζωική.

Εγώ προτείνω να ανοίξει ο κύκλος αυτων που έρχονται σε επαφή με καταφύγια, εστω και για λαθος λογους. Είναι ο μόνος τρόπος να γίνουν μελλοντικά οι συνηδειτοποιημένοι ανάδοχοι που όλοι ψαχνουμε. Με λίγη καλή διάθεση και ενημέρωση, γίνεται. Δε θέλει φιλοσοφία. Δείτε πόσο έχουμε βελτιωθεί όλοι εδω μέσα απο λίγη ενημέρωση. Δουλειά της φιλοζωικής είναι και αυτο (βλέπε SAPT). Οχι μόνο να ξεσκαρτάρει, αλλά και να κατευθύνει προς υπευθυνη κυνοφιλία. Φυσικά είναι τοσο υπερφορτωμένες οι φιλοζωικές, που αυτό περνάει σε δεύτερη μοίρα.... αλλά δεν είναι λύση να κλείνει ο κύκλος μονο στους πολύ συνειδητοποιημένους (γιατι ποσοι είναι αυτοι??).
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αρχικό μήνυμα απο jennie Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω την επομενη ερωτηση που ειναι εφοσον μονο να εικασουμε εμεις μπορουμε για τα ποσοτα επιτυχιας της υιοθεσιας και εφοσον μονο οι φιλοζωικες μπορουν με τα δεδομενα επιτυχιας που εχουν να ξερουν καλυτερα τα ποσοστα και εφοσον εχουν δικλειδες ασφαλειας γιατι να μην τις αφηνουμε να συνεχιζουν να χρησιμοποιουν τον συγκεκριμενο τροπο προσελκυσης αναδοχων που ισως τελικα εχει μεγαλα ποσοστα επιτυχιας αλλα το ξερουν μονο αυτες?

H κουβέντα μας έγινε για να με ρωτήσεις στο τέλος γιατί να συζητάμε και να παραθέτουμε τις απόψεις μας για κάτι που διαφωνούμε..:confused:
και θεωρεις πως δεν σου έχω απαντήσει ξεκάθαρα ως τώρα?

σε έναν δημόσιο διάλογο που κρινόμαστε και κρίνουμε..έχουμε δικαίωμα να λέμε την άποψη μας..
Ετσι δεν είναι?

Εγώ θεωρώ πως αυτή η επιλογή προσέγγισης είναι από την αρχή λάθος..
Δεν πιστεύω ότι απευθύνεται στον συνειδητοποιημένο μελλοντικό ιδιοκτητη..
Αν εσύ διαφωνείς με αυτό μπορείς να προτείνεις έναν άλλον τρόπο..
Διάλογο κάνουμε..και καλο είναι να παραθέτουμε προτάσεις με επιχειρήματα..
Tα οποια επιχειρήματα γίνονται για να είναι γόνιμος ο διάλογος.
Oταν απλά διαφωνουμε χωρίς να επιχειρηματολογούμε χάνεται και το νόημα της συζήτησης.
Αν η ερώτηση σου ήταν αυτή.. τότε σου ξανά απαντώ πως θεωρώ πως η προσέγγιση είναι λάθος.., για τους λόγους που έχω παράθεσει τοσες φορες..
Αν έχεις κάποια άλλη άποψη με επιχειρήματα, πέρα από αγωστες στατιστικές και μελέτες, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.
Προς το παρόν αδυνατώ να συμμετέχω σε αυτόν τον φαύλο κύκλο "συζήτηση".:)
 
Last edited:


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Και εγώ έχω μία ένσταση με αυτό τις ουλι και ουλινομου. Υπάρχει άλλωστε και ένα target group που λαμμάβει ανάποδα όλες τις καταλήξεις σε -ινι. Αυτό γιατί το αγνοούμε;
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Ειπες οτι οταν γραφει ετσι η Κλειαννα τοτε αυτος που θα απαντησει στην αγγελια της θα παρει το ζωο ως
Εποχιακά ζώα..
Ζώα των χριστουγέννων και των γενεθλίων..
Ζώα της βιτρίνας που αντικατέστησαν τα λούτρινα και όταν κατάλαβαν πως γαυγίζουν και κάνουν την ανάγκη τους πετάχτηκαν στα σκουπίδια..

Παρορμητισμός της στιγμής..
Και εγω βλεποντας οτι το λες με σιγουρια οτι ολοι οσοι απαντησουν θα πεταξουν τα ζωα σα σκουπιδια σκεφτηκα
Να ρωτησω κατι? Εσυ ποσες πιθανοτητες δινεις ενας που θα απαντησει σε αυτες τις αγγλιες μονο απο συγκινησιακη φορτηση και οχι απο συνειδητοποιημενη επιλογη να αλλαξει με την παροδο του χρονου, να συνειδητοποιηθει και να συνεχισει την υιοθεσια του ζωου?
Τοτε ομως συνειδητοποιησα οτι δεν ειχες καμμια σιγουρια για το οτι θα πεταχτουν στα σκουπιδια
και φυσικά δεν μπορώ να προβλέψω..
Οχι μονο δεν ησουν τελικα σιγουρη οτι θα πεταχτουν αλλα επισης προσθεσες οτι φιλοζωικες (οπως και η Κλειαννα)

Μπορούν να προφυλάξουν όσο μπορούνε..
Κάτι που κάποιες το κάνουν με την δυσκολία που προβάλουν σε ανεύθυνους κατά τα κριτήρια τους ιδιοκτητες..
μετα την προσελκυση τους με αυτου του υφους τις ανακοινωσεις
Δικαιως και εγω συμπερανα οτι μαλλον ξανασκεφτηκες τη σιγουρια του πρωτου ποστ οτι δεν ισχυει και ρωτησα

εφοσον μονο να εικασουμε εμεις μπορουμε για τα ποσοτα επιτυχιας της υιοθεσιας και εφοσον μονο οι φιλοζωικες μπορουν με τα δεδομενα επιτυχιας που εχουν να ξερουν καλυτερα τα ποσοστα και εφοσον εχουν δικλειδες ασφαλειας γιατι να μην τις αφηνουμε να συνεχιζουν να χρησιμοποιουν τον συγκεκριμενο τροπο προσελκυσης αναδοχων που ισως τελικα εχει μεγαλα ποσοστα επιτυχιας αλλα το ξερουν μονο αυτες?
.
Δεν βλεπω κανενα φαυλο κυκλο. Εφοσον δεν ησουν σιγουρη για το ποσοι θα πεταξουν τα σκυλια αυτα στο δρομο παλι, εφοσον η Κλειαννα μαλλον θα ξερει ποσοστα επιτυχιας του συγκεκριμενου υφους και για να το συνεχιζει υποθετω θα ειναι υψηλα γιατι να μην συνεχισουν να βαζουν τετοιου τυπου αγγελιες?

Εξακολουθω να μη βλεπω φαυλο κυκλο αλλα ερωταπαντησεις με ειρμο και σαφηνεια. Σαφως αν δεν θελεις δεν συμμετεχεις.
 
Last edited:


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
να κανω μια ερωτηση λιγο ακυρη ισως αλλα δεν θελω να ανοιξω αλλη ενοτητα,αν θελεις να βοηθησεις τη φιλοζωικη,οχι να παρεις σκυλο ,σε εμβολια,να φροντιζεις τα σκυλακια να τους βαζεις φαγητο νερο,να τα καθαριζεις μπορεις να το κανεις?η πρεπει να εισαι ειδικος?
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Οχι δεν χρειαζεται να εισαι ειδικος. :)
Ζητουν εναγωνιως εθελοντες εστω και για να παιξουν με τα σκυλακια. Μπορεις να προσφερεις οτι εισαι διατεθημενη τα παντα ειναι καλοδεχουμενα:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ειπες οτι οταν γραφει ετσι η Κλειαννα τοτε αυτος που θα απαντησει στην αγγελια της θα παρει το ζωο ως

kango1Εποχιακά ζώα..
Ζώα των χριστουγέννων και των γενεθλίων..
Ζώα της βιτρίνας που αντικατέστησαν τα λούτρινα και όταν κατάλαβαν πως γαυγίζουν και κάνουν την ανάγκη τους πετάχτηκαν στα σκουπίδια..

Παρορμητισμός της στιγμής..
Bασίζομαι στον παρορμητισμό της στιγμής..
Είναι ο λόγος που όλοι αυτοί που διαφωνούμε με τέτοιες παρουσιάσεις που στηρίζονται σε ψυχαναγκαστικές αγγελίες, απευθυνόμενοι σε άτομα που κινούνται από παρορμητισμό..

Με ρωτησες:
Να ρωτησω κατι? Εσυ ποσες πιθανοτητες δινεις ενας που θα απαντησει σε αυτες τις αγγλιες μονο απο συγκινησιακη φορτηση και οχι απο συνειδητοποιημενη επιλογη να αλλαξει με την παροδο του χρονου, να συνειδητοποιηθει και να συνεχισει την υιοθεσια του ζωου?
και σου απαντησα:
kango1
Εγώ θεωρώ πως αυτή η επιλογή προσέγγισης είναι από την αρχή λάθος..
Δεν πιστεύω ότι απευθύνεται στον συνειδητοποιημένο μελλοντικό ιδιοκτητη..
Με αυτήν την λογική σου απαντώ πως η υοθεσία θα είναι επιτυχης με τον παράγοντα τύχη που πάντα παίζει..
και φυσικά δεν μπορώ να προβλέψω..
Πως μπορώ να σου δώσω μια απόλυτη απάντηση για το αν θα βρεθεί ένας η δυο να το το υοθετισουν κανονικά..?
Αν σου έλεγα ναι.. πιστεύω 20 στους 100 θα ήσουν ικανοποιημένη?

Νομίζω λογικοί ανθρωποι είμαστε δεν μπορούμε να είμαστε βέβαιοι..γιατί και ο ένας κάνει την εξαίρεση.
Ηθελες ακριβής αναλογια?

Αν μου έθετες αλλιώς την ερώτηση..
Ποσες πιθανότητες δίνεις να υοθετηθουν σωστά αυτά τα σκυλιά με μια σοβαρή δημοσίευση με απλά λιτά και ενημερωτικά λόγια, ή μια με γλυκουλινιες..
θα σου έλεγα σαφέστατα πως η πρώτη είναι ξεκάθαρη για ξεκάθαρα μυαλά και πράξεις..

Παιρνεις αντιστοιχες απαντησεις για τις αναλογες ερωτησεις..;)
Οχι μονο δεν ησουν τελικα σιγουρη οτι θα πεταχτουν αλλα επισης προσθεσες οτι φιλοζωικες (οπως και η Κλειαννα)
μετα την προσελκυση τους με αυτου του υφους τις ανακοινωσεις
Δικαιως και εγω συμπερανα οτι μαλλον ξανασκεφτηκες τη σιγουρια του πρωτου ποστ οτι δεν ισχυει και ρωτησα
Εδω σε χανω για αλλη μια φορα..:confused:

Δεν βλεπω κανενα φαυλο κυκλο. Εφοσον δεν ησουν σιγουρη για το ποσοι θα πεταξουν τα σκυλια αυτα στο δρομο παλι, εφοσον η Κλειαννα μαλλον θα ξερει ποσοστα επιτυχιας του συγκεκριμενου υφους και για να το συνεχιζει υποθετω θα ειναι υψηλα γιατι να μην συνεχισουν να βαζουν τετοιου τυπου αγγελιες?
Nα σου πω κάτι ξέρεις εσύ ποσα σκυλιά θα φάνε φόλα σε στο επόμενο δευτερόλεπτο?
Πως περιμένεις να ξέρω εγώ κάτι τέτοιο?

Από αυτήν μου την δημοσίευση :

kango1Γιατί όχι?
Αλήθεια πιο είναι το πραγματικά ζητούμενο?
Να βρούνε σπίτι η απλά να δοθούν
?
Γιατί δεν καταλαβαίνουμε πως ζητάμε υπευθυνότητα..και όχι λύσεις της ανάγκης..
Γιατί δεν καταλαβαίνουμε πως έτσι κουκουλώνουμε και ανακυκλώνουμε το πρόβλημα?
Εποχιακά ζώα..
Ζώα των χριστουγέννων και των γενεθλίων..
Ζώα της βιτρίνας που αντικατέστησαν τα λούτρινα και όταν κατάλαβαν πως γαυγίζουν και κάνουν την ανάγκη τους πετάχτηκαν στα σκουπίδια..

Παρορμητισμός της στιγμής..

Εσύ έiδες αυτο..το αν εγω συμπερανα πως το 100 τα 100 των σκυλιω πεταγονται στα σκουπιδια και μετα ξανα συμπερανες πως τελικα δεν ειμαι συγουρη..
Να χαμε να λεγαμε δηλαδη..

Αν εσυ απο το ποσο σοβαρος ειναι ο παρορμητισμος στην υοθεσια ενος ζωου..καταλαβες η μαλλον αποκομισες ..αν ειμαι σιγουρη η οχι, ποσα σκυλια πεταγονται στα σκουπιδια, τοτε σιγουρα η κουβεντα μας γιατι κουβεντα ειναι και οχι διαλογος, δεν εχει κανενα νοημα..
 
Last edited:


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Δηλαδη τι κακο θα γινει αν καποιος παρει καποιο ζωο απο ασοβαρο παρορμητισμο της στιγμης αν μετα φερθει σωστα στο ζωο?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf