ΦΥΛΑΚΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΡΩΝΕ ΣΚΥΛΟΥΣ...


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Αντιδράσεις στην Κίνα για νέο νόμο


ΦΥΛΑΚΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΡΩΝΕ ΣΚΥΛΟΥΣ

Απο τον Απρίλιο μπαίνει σε εφαρμογή νέος νόμος στην Κίνα με τον οποίον απαγορεύεται να τρώγονται τα σκυλία. Με το νόμο αυτό προβλέπεται φυλάκιση ...

15 ημερών σε όσους προβούν σε αυτήν την πράξη. Ειναι μια κίνηση για να προστατευτούν τα ζώα αυτά αλλά έχουν δημιουργηθεί πολλές αντιδράσεις στην Κίνα για αυτό...

Y.Γ. Ανατρίχιασα με την υποδειγματική τιμωρία που θα τους επιβληθεί....
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Είναι μία αρχή. Το θέμα είναι να εφαρμοστεί.
Αν σκεφτείς ότι προσπαθούν να σταματήσουν μία συνήθεια αιώνων τότε ναι, είναι μια αρκετά καλή "τιμωρία" (σκέψου ότι δε θα πάνε σε τίποτε φυλακές πολυτελείας, αλλά κινεζικές κρατικές...)

Είναι σα να λέμε ότι ξαφνικά στην Ελλάδα όποιος τρώει μοσχάρι θα πηγαίνει φυλακή 15 μέρες... Πώς θα μας φαινόταν??
 


Dimitri$

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2009
64
0
Μόλις είδα ένα βιντεάκι με τα όσα συμβαίνουν στην κίνα και πραγματικά έχω μείνει....λυπάμαι πραγματικά που υπάρχουν τέτοιοι "άνθρωποι" :(

(Δεν το ποστάρω γιατί είναι αρκετά σοκαριστικό...)
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Μόλις είδα ένα βιντεάκι με τα όσα συμβαίνουν στην κίνα και πραγματικά έχω μείνει....λυπάμαι πραγματικά που υπάρχουν τέτοιοι "άνθρωποι" :(

(Δεν το ποστάρω γιατί είναι αρκετά σοκαριστικό...)
Και εγώ το είδα! και αυτό ακριβώς σκέφτηκα!!! είναι πολύ βαρύ!!!!
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
μα ρε παιδια δεν νομιζετε πως μολις βγουν απο την φυλακη θα ειναι τοσο εξοργησμενοι που θα κανουν ακομα χειροτερα πραγματα στα ερμα τα ζωντανα?οι 15 μερες κατα τη γνωμη μου ειναι οτι πρεπει ισα ισα να προλαβει να φουντωσει ο θυμος μεσα τους που τους εβαλαν φυλακη χωρις ουσιαστικο λογο(κατα τη γνωμη τους)πραγματικα δεν μπορω να φανταστω εναν νομοπου θα μπορουσε να ειναι αποτελεσματικος..τελος παντων ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει..και εξαλλου το θεμα δεν ειναι μονο οτι τα τρωνε ειναι ο τροπος με τον οποιο τα σκοτωνουν για να τα φαμε.αφου θες που θες να το φας μη το βασανιζεις:mad:ανοιγεται μεγαλη κουβεντα τωρα:mad:
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Συμφωνώ, ο τρόπος θανάτωσης είναι τραγικός. Όμως μήπως ξεχνάτε τις συνθήκες μεταφοράς και θανάτωσης εδώ, στο Ελλαντιστάν που είχε γίνει τεράστιο θέμα πριν καμιά 7ετία?? (ίσως και παραπάνω) Όλα τα κανάλια έδειχνα τα ζώα ασφικτηκά μέσα στα φορτηγά, να τους σπάνε τα πόδια όταν αρνούνταν από φόβο να ανέβουν τα ράμπα... Να τα έχουν δίχως νερό και τροφή και επαρκή αέρα για μέρες, να σκάνε και να πεθαίνουν....

Λοιπόν για να δούμε και βιντεάκια από τη όμορφη Ευρώπη μας τα ζώα τι αγωνία και βασανιστήρια περνάνε πριν τα σφάξουν με τον πιο οδυνηρό και άσχημο τρόπο...
Δεν είμαι vegan, πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι παμφάγο ζώο. Όμως έχω μετριάσει τις ποσότητες κρέατος/πουλερικών που καταναλώνω. Υπάρχουν και τόσα άλλα να φάει κανείς.
Απλώς ας μην τα ρίχνουμε όλα στους Κινέζους γιατί και μεις δεν πάμε καθόλου πίσω.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το ότι επιτέλους αποφάσισαν να κάνουν κάτι στη Κίνα, είναι ένα καλό πρωτο βήμα.
Σίγουρα δεν θα δούμε θαύματα αμέσως. Αυτά τα πράγματα θέλουν πολύ χρόνο και αν πρόκειται να γίνει κάτι θα γίνει με τις επόμενες γενιές...
 




kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
asli μάλλον και στο κορεάτικο εστιατόριο στην Αθήνα που θα σερβιρε κορέατικη σπεσιαλιτέ πόδια σκύλων και είχε ήδη κλεισμένες θέσεις από το facebook, πολλοί το ίδιο με σένα αναρωτήθηκαν.
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
καλε τρωνε σκυλιά???
ήξερα για τα άλογα, αλλά τρώνε και σκυλιά?? έλα Χριστε κι Απόστολε..
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
asli μάλλον και στο κορεάτικο εστιατόριο στην Αθήνα που θα σερβιρε κορέατικη σπεσιαλιτέ πόδια σκύλων και είχε ήδη κλεισμένες θέσεις από το facebook, πολλοί το ίδιο με σένα αναρωτήθηκαν.
Πάνε τα αδέσποτα της περιοχής...:(:(
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
η προσκληση στο facebook για γευμα με πιατα απο σκυλους ηταν μια "φαρσα" χορτοφαγων με σκοπο να δειξει οτι ολα τα ζωα ειναι το ιδιο δηλαδη οτι ολοι σοκαρομαστε απο την σφαγη σκυλου για καταναλωση αλλα οχι απο την σφαγη αρνιου, μοσχαριου για τον ιδιο λογο!
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
η αποψη μου ειναι οτι το τρομερο δεν ειναι το οτι τρωνε σκυλια καθως και τα αλλα ζωα που ολοι τρωμε εχουν ψυχη οποτε γιατι τοσος ντορος για το σκυλι..ναι μεν τα αγαπαμε και τα εχουμε κατοικιδια αλλα και τα αλλα ζωα ψυχουλα εχουν και αυτο δεν μας εμποδιζει να τα καταβροχθιζουμε:mad:το τραγικο στην ιστορια ειναι ο τροπος θανατωσης τους και οι συνθηκες διαβιωσης τις οποιες αναγκαζονται να υπομεινουν..ομως και τα γουρουνια και τα προβατα πολλοι ειναι που τα σκοτωνουν με απανθρωπο τροπο..οποτε καταληγω στο οτι ειναι αδικαιολογητος ο θυμος που μας προκαλει το γεγονος..ειναι το ειδος του ζωου δηλαδη που σας θυμωνει?εξηγειστε μου και μενα σας παρακαλω..
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εμένα με θυμώνει η λαιμαργία και το αχόρταγο του υπερσιτισμένου ανθρώπου που είτε τρώει γουρούνι,είτε κοτόπουλο, είτε σκύλο.
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
κοίτα Τεο, εγώ δεν τα πάω καλά με τα θρησκευτικά.....οπότε είτε μου πείς 7 είτε 17 για μένα το ίδιο είναι: η λαιμαργία είναι μια υπερβολή που δημιουργεί μια απίστευτη ανωμαλία στην ανθρώπινη συμπεριφορά.
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
κοίτα Τεο, εγώ δεν τα πάω καλά με τα θρησκευτικά.....οπότε είτε μου πείς 7 είτε 17 για μένα το ίδιο είναι: η λαιμαργία είναι μια υπερβολή που δημιουργεί μια απίστευτη ανωμαλία στην ανθρώπινη συμπεριφορά.
δυστυχως εχεις δικιο..