Φίμωτρο κατά της λαιμαργίας?


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Ναι και εμενα ο γειτονας μου αφηνει το λαμπ του να βγει μονο του βολτα στο βουνο και μετα γυρναει. Ε μια φορα δεν γυρισε μετα απο την απογευματινη βολτα. Βγηκαμε την επομενη μερα και το ψαχναμε στο βουνο. Τελικα το βρηκαμε. Αλλα αν το εβρισκε καποιος και το κρατουσε; Αν ετρωγε φολα; Αν το πατουσε αυτοκινητο(δυσκολο γιατι ειναι βουνο). Αν του την επεφτε καποια αγελη; Αν αν αν....εγω δεν θα το ρισκαρα...

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
 






nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
Στην δικιά μου, την πρώην αδέσποτη που την έχω τώρα 1 μήνα ακριβώς, της έβαλα χθες φίμωτρο στη βόλτα. Έτσι θα πορευτούμε και στο εξής. Είναι σκύλος - σκούπα. Από χαρτοπετσέτα, μέχρι ζελατίνα, μέχρι ό,τι βρει θα το βάλει στο στόμα της.

Φίμωτρο και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ένα τέτοιο της πήρα ΦΙΜΩΤΡΟ CULPRET ΝΑΥΛΟΝ ΜΑΥΡΟ (SIZE 0) - ΣΚΥΛΟΣ-ΑΣΦΑΛΕΙΑ | Plus4u
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Μμμ ετσι αμα λαχανιασει στη βολτα θα μπορει να ανοιξει το στομα? Μαλλον οχι. Εγω θα διαλεγα κατι σε στυλ "καλαθακι" ωστε ο σκυλος να μπορει να ανοιξει το στομα του αλλα να μην μπορει να φαει τπτ απο κατω. Αυτο μου φαινεται λιγο βαρβαρο. Βεβαια εσυ ξες καλυτερα πως δουλευει γιατι εγω δεν το εχω δει πως λειτουργει πανω στο σκυλο

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
Όντως δε μπορεί να ανοίξει το στόμα δυστυχώς. Έχει τη δυνατότητα να βγάλει έξω μόνο τη γλώσσα και τις το ρυθμίζω με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί να ανοίξει λίγο το στόμα χωρίς όμως να μπορεί να φάει κάτι από κάτω.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Το θεμα ειναι να μαθεις να μη τρωει απο κατω, οχι να κουκουλωσεις το προβλημα. Οταν αρχισουν οι ζεστες θα ναι οδυνηρο να μη μπορει να παρει σωστα αερα
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Ο σκύλος μου έχει μέσα κυνηγόσκυλο και συνήθως πορεύεται με το κεφάλι κάτω, μυρίζοντας τα πάντα...δεν συνηθίζει ούτε συνήθιζε ποτέ να τρώει από κάτω, αλλά υπάρχει πάντα ο κίνδυνος.

Δεν το περηφανεύομαι αλλα ο σκυλάκος μου το έμαθε να μην τρώει από κάτω μέσα σε ένα δευτερόλεπτο, μια κι έξω...τα είχα ακόμη και τα δύο τα αδερφάκια τότε και άκουγα πολλά για φόλες εκείνη τη περίοδο, και σε ένα παρκάκι που έχει άμμο είχε ξεθάψει κάτι και πήγε αμέσως να το φάει...ενστικτωδώς έφαγε μια μπούφλα στη μουσούδα του που δεν την είδε νά'ρχεται και το έκοψε με τη μία...κι έκτοτε αν φωνάξω "άστο!" ό,τι κι αν έχει στο στόμα, είτε είμαστε σπίτι είτε για βόλτα το φτύνει αμέσως και με κοιτάζει με ένα ύφος σαν να λέει "κάποιος αλλος μου'τό βαλε στο στόμα, ορκίζομαι"...

Προφανώς δεν συμβουλεύω κανέναν να δείρει το σκύλο του για να μάθει να μην τρώει από κάτω, αλλά στη "διαλεκτική της επικοινωνίας" μεταξύ σκύλου και ιδιοκτήτη πολλά διαφορετικά πράγματα μπορεί να λειτουργήσουν διδακτικά, χωρίς να υπάρχει ένας μοναδικός ή καθολι΄κα λειτουργικός τρόπος να γίνει αυτό.

.
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
Το θεμα ειναι να μαθεις να μη τρωει απο κατω, οχι να κουκουλωσεις το προβλημα. Οταν αρχισουν οι ζεστες θα ναι οδυνηρο να μη μπορει να παρει σωστα αερα
τότε θα του πάρω ένα άλλο φίμωτρο, εκείνο που μπαίνει η μουσούδα μέσα και μπορεί να ανοίξει το στόμα.
νομίζω ότι θα είναι καλύτερο. είναι εύκολο να μάθει ένας σκύλος να μην τρώει τίποτα από κάτω; νομίζω όχι.
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Εδω μαθαινουν τα λαμπραντορ χαχα. Θελει προσπαθεια ειναι η αληθεια. Η δικια σου που ηταν αδεσποτακι ετσι εμαθε. Το φαγητο της το εβρισκε στο δρομο. Με υπομονη ομως ολα γινονται.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
 


afthartos

Member
6 Δεκεμβρίου 2013
12
0
Ως νέος στο άθλημα της συμβίωσης με σκύλο στο σπίτι και όχι ελεύθερο σε οικόπεδο για φύλακα, αντιμετωπίζω κι εγώ το εξής. Μυρίζει ως γνωστόν τα πάντα στη βόλτα αλλά πριν από 10 λεπτά άρπαξε ένα από εκείνα τα σκ@τογλυκά(δεν ξερω πως λέγονται) απο τα ζαχαροπλαστεία που είναι σε μέγεθος πακέτου τσιγάρων περίπου με αλουμινόχαρτο εξωτερικά και το καταβρόχθισε. Τι να κάνω σε αυτη την περίπτωση? 100% δεν ηταν φόλα μιας και κρούσμα ως τωρα δεν είχα στην περιοχή μου. Ούτε "μη" άκουγε ούτε τπτ. Ήταν τόσο ακαριαίο που ο μ****ας ο σκύλος το ντερλίκωσε αμάσητο. Ποια διαδικασια να ακολουθώ για να αποφεύγω τέτοιου είδους κινδύνους? Μη φολιαστεί το τζαναμπέτικο..