Φίμωτρο στη βόλτα....


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Σπάνια βλέπω σκυλάκια με φίμωτρο , όμως πιστεύω πως θα ήταν χρήσιμο κάποιες φορές αν θες να προφυλάξεις το μικρό σου φίλο από τον να μασήσει κάτι ''επικινδύνο'' από τον δρόμο*!Έστω και για συγκεκριμένα σημεία ή δρόμους...

Γενικά δεν μου αρέσει η είκονα ''Σκύλος με φίμωτρο'', αλλά το ''μου αρέσει'' και το ''σωστό'' πολλές φορές απέχουν πολύ!

Ποια η γνώμη σας; Χρησιμοποιείτε φίμωτρο στα σκυλιά σας;

*τον δρόμο που μένω θα τον χαρακτήριζα επικίνδυνο , μιας και έχουν εξαφανίστει όλα τα αδέσποτα ( και όχι μόνο).Δεν ξέρω αν οφείλεται σε φόλα ή όχι, αλλά το ότι βλέπω σε κάθε γωνία πεταμένο φαί, με κάνει να γίνομαι περισσότερο επιφυλακτικός.
 


tasoulap

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
189
1
Ano Liosia, Athens, Attikis
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ (και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ) φίμωτρο στα σκυλιά μου. Παρότι ο Ερμής μου αυτή τη στιγμή όλο και κάτι θα βάλει στο στόμα του από το δρόμο (πέτρες, φύλλα, κομμάτια από πεταμένα κόκκαλα κτλ), δεν μου πάει καθόλου να το επιχειρήσω. Προτιμώ να σκανάρω το δρόμο κοιτώντας πιο μπροστά πριν φτάσει ο Ερμής παρά να του βάλω φίμωτρο. Βέβαια η γειτονιά μου γενικά είναι φιλόζωη και όλα τα σπίτια έχουν σκύλο οπότε δεν μπορώ να πω οτι φοβάμαι για πεταμένες φόλες....όμως ποτέ δεν ξέρεις. Σίγουρα εάν είχα κάποια ένδειξη ή υποψία για φόλες στην περιοχή, θα το είχα δοκιμάσει παρά τις αμφιβολίες μου....Για την προστασία του μικρού.
 




tasoulap

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
189
1
Ano Liosia, Athens, Attikis
Ουτε εγω του βαζω φιμωτρο,απλα ελεγχω τι πλησιαζει και τι μυριζει.
Αυτό εννοείται....σε κάθε τι που μυρίζει είμαι σκυμμένη από πάνω και παρατηρώ (αν δεν το έχω δει από πριν). Επίσης, εάν βάλει κάτι στο στόμα του από το δρόμο βάζω μέσα το χέρι μου, το βγάζω και το πετάω. Αν είναι κανένα φυλλαράκι μπορεί να μην πειράζει, αν είναι όμως κόκκαλο πειράζει και παρα-πειράζει. Προσέχουμε για να έχουμε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
To έχω σκεφτεί για τον μικρό γιατί η κατάσταση είναι τραγική, κλέβει τα πάντα από τον δρόμο και τρέμω, όσο και να σκανάρω το έδαφος μπορεί κάποια στιγμή να προλάβει και να αρπάξει κάτι επικίνδυνο..Δεν μου πάει να του το βάλω όμως..
Η μεγάλη κλέβει μόνο χαρτοπετσέτες οπότε για αυτήν δεν υπάρχει θέμα..
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Φίμωτρο έχω αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει...Έχει περάσει πάρα πολλές φορές από το μυαλό μου να του το φορέσω στην βόλτα αλλά πάντα διστάζω...

Οι λόγοι που θέλω να του το φορέσω είναι πρώτα για τις φόλες ή και γενικά για να μην φάει κάτι που δεν πρέπει, η αλήθεια είναι ότι όσο και να "σκανάρουμε" τον χώρο πριν πάει το σκυλί δεν μπορούμε ποτέ να είμαστε 100% σίγουροι για το τι υπάρχει κάτω από τα χόρτα ή τέλος πάντων όπου χώσουν την μουσούδα τους... Ένας άλλος λόγος είναι για να μην τύχει και δαγκώσει κανέναν...Εντάξει, δεν έχω το σκυλί δολοφόνο, αλλά αν έρθει τρέχοντας κανα παιδάκι προς τα πάνω του, ακόμα και με τις καλύτερες προθέσεις, δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει το σκυλί.

Από την άλλη, δεν θέλω να του βάλω φίμωτρο γιατί αν τύχει και μας επιτεθεί κάποιο αδέσποτο ή κάποιο δεσποζόμενο χωρίς λουρί, θέλω να έχει ο σκύλος μου την δυνατότητα να δαγκώσει για να το απομακρύνει αν δεν μπορέσω να το κάνω εγώ. Επίσης δεν μου αρέσει καθόλου σαν εικόνα να βλέπω ένα σκυλάκι 10κιλών με φίμωτρο...Δεν παίζει να μας πλησιάζουν ούτε στα 10 μέτρα οι περαστικοί...

Πιστεύω πάντως πως το σωστό είναι να βγαίνει ο σκύλος βόλτα με φίμωτρο, ασχέτως που δεν το κάνω....
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Υπαρχει κατι που εχουμε χρησιμοποιησει στον Λεννυ που το λενε χαλτι και δεν ειναι φιμωτρο.Εμεις το χρησιμοποιουσαμε για την Β.Υ.Ειναι κατι σαν
φιμωτρο αλλα απο υφασμα,Δεν ειναι τοσο περιοριστικο οσο το φιμωτρο αλλα δεν μπορει να ανοιξει τοσο πολυ το στομα του ωστε να δαγκωσει ή να φαει κατι
Οσο για τις φολες ειναι απελπιστικη η κατασταση.Προσφατα μιλαγα με φιλη απο Κορωπι και μου ελεγε οτι ριχνουν φολες καποιοι αγροτες σε ενα δασακι που υπαρχει εκει για να μην πανε αλεπουδες στα ζωα τους.
 
Last edited:


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Οχι δεν χρησιμοποιω φιμωτρο εφοσον τα σκυλια μου
1ον) δεν ειναι επικινδυνα να δαγκωσουν καποιον
2ον) τα προσεχω που μυριζουν - γλυψουν - φανε
3ον) αν μας την πεσουν αδεσποτα δεν θα μπορουν να αμυνθουν.
 
Last edited:


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Οσο μπορουμε να προσεχουμε τι πανε να μυρισουνε.
Τα υπερβολικα προληπτικα μετρα ποτε δεν ηταν της φιλοσοφιας μου.

Προσοχη και θετικη σκέψη.
 


giotis

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2011
153
0
Athens
Nα ρωτησω! Σε παρκο που μπορω να αφησω το σκυλο μ ελευθερο να αθληθει αλλα ταυτοχρονα δεν θελω αμα βρει κατι κατω να το φαει, μπορω να χρησιμοποιησω φιμωτρο ή θα το εμποδιζει να λαχανιασει εφ οσων τρεχει και μπορει να παθει τιποτα????
 


Efh

Well-Known Member
και μενα μου εχει περασει η σκεψη του φιμωτρου στην βολτα
επειδη ο δικος μου ειναι μεγαλουτσικος και με παει βολτα δεν τον παω εγω(δεν με τραβαει)
ειναι ακομα 6 μηνων και εχω δει να τρωει τα παντα και αργοτερα τα ξερναει
το πιο αηδιαστικο που ειδα το καλοκαιρι ηταν οτι καταβροχθησε ενα ψοφιο πουλι που βρηκε στο δρομο
του ειπα "αστο" αυτη την εντολη την δινω για να αφηνει γενικως πραγματα
και αντι να το αφισει εδωσε μια και το καταπιε
εχωσα μεσα στο στομα του το χερι μου για να το βγαλω
και ειχε απαισια μυρωδια......το σκεφτομαι πολυ σοβαρα
οσο για το λαχανιασμα θα επαιρνα ενα τικ πιο μεγαλητερο φιμωτρο καιθα το εδενα πιο χαλαρα
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ολα τα φιμωτρα επιτρεπουν την αναπνοη και το λαχανιασμα του σκυλου,υπαρχουν διαφοροι τυποι που μπορεις να επιλεξεις (δερματινα,συρματινα πανινα).
Αλλα βρε παιδι μου δεν μπορεις να το αποφυγεις ?πως θα σε γλυφει και πως θα βλεπεις την αφεντομουτσουναρα του με το φιμωτρο?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ολα τα φιμωτρα επιτρεπουν την αναπνοη και το λαχανιασμα του σκυλου,υπαρχουν διαφοροι τυποι που μπορεις να επιλεξεις (δερματινα,συρματινα πανινα).
Αν πάνινα εννοείς αυτού του τύπου



Τότε δεν είναι το ίδιο με συρμάτινα και τα πλαστικά! Ο σκύλος δεν μπορεί να ανοίξει το στόμα του αρκετά ώστε να λαχανιάσει ή να πιει νερό.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Nα ρωτησω! Σε παρκο που μπορω να αφησω το σκυλο μ ελευθερο να αθληθει αλλα ταυτοχρονα δεν θελω αμα βρει κατι κατω να το φαει, μπορω να χρησιμοποιησω φιμωτρο ή θα το εμποδιζει να λαχανιασει εφ οσων τρεχει και μπορει να παθει τιποτα????
Υπάρχουν δύο ειδών φίμωτρα, τα υφασμάτινα που κλείνουν εντελώς το στόμα του σκύλου, και τα άλλα που είναι κάπως σαν πλέγμα. Το πρώτο δεν θα το συνιστούσα για βόλτες με τίποτα! Δεν θα μπορεί να ανοίξει καθόλου το στόμα του, ένας εμετός να του'ρθει δεν θα μπορέσει να τα βγάλει κλπ...
 


Efh

Well-Known Member
καλα ναι ελεος το συρματινα ειναι πολυ βαρβαρα για το κακομοιρο το ζωο
εγω ειχα δει καπου πλαστικα με πλεγμα μαλακά και ωραια
αλλα αμα παω να του παρω θα τον εχω μαζι
για να δω ποιο του κανει
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Γιατί είναι βάρβαρα? Το ίδιο ακριβώς πράγμα είναι, με μόνη διαφορά το υλικό. Μάλιστα αν ο λόγος που το χρειαζόμουν ήταν η προστασία από φόλες θα προτιμούσα μάλλον το συρμάτινο γιατί το πλαστικό έχει ελαστικότητα και ένας πολύ λαίμαργος σκύλος ίσως κατάφερνε να τσιμπήσει κάτι ακόμα και με αυτό.
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
είναι η είκονα του σίδερου που σε παραμπέμπει στο ότι ο σκύλος είναι σαν φυλακισμένος ή ακόμα ότι μπορεί γρατσουνιστεί από το ίδιο το φίμωτρο.
μιλάω για την εικόνα, και όχι την πραγματικότητα έτσι;
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
ξοτικουλι αυτο λεω, υπαρχουν διαφοροι τυποι να επιλεξει.Ολα αυτα επιτρεπουν την αναπνοη.Το νερο οχι ολα οπως σωστα συμπληρωσες.
 




Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Εγώ επιχείρησα να του το χρησιμοποιώ στη βόλτα (επειδή τρώει ΤΑ ΠΑΝΤΑ από κάτω και εδώ είμαστε γεμάτοι φόλες), αλλά ο μικρός δεν περπατούσε καν... Του έκανα όλα τα κόλπα του κόσμου, στην αρχή άρχισε να περπατάει, μετά από λίγο σταμάτησε.
Οπότε πλέον δεν του το χρησιμοποιώ. Μόνο προσέχω πού πηγαίνει και όταν βλέπω ότι μυρίζει το γκαζόν έντονα τον τραβάω και σκαλίζω να δω τι έχει εκεί. (συνήθως έχει τσίσα άλλου σκύλου, το κέρατό μου μέσα! ) :p