Φαγητό και εμετός


Irene_xg

Member
2 Ιουλίου 2021
19
8
30
Καλησπέρα σας! Αντιμετωπίζω ένα θέμα με την σκυλίτσα μου που με έχει αγχώσει αρκετά μπορώ να πω. Είναι 14 μηνών και 21 κιλά, ημίαιμο γερμανικός ποιμενικός. Αρχικά, εδώ και δύο μήνες έχει σταματήσει να τρώει ξηρά τροφή. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δεν την τρώει με τίποτα. Δεν με πειράζει ιδιαίτερα αυτό, αφού της φτιάχνω κιμά με λαχανικά, κοτόπουλο με λαχανικά και τρώει. Πριν 15 μέρες όμως κάναμε στείρωση και από τότε κάνει συνέχεια εμετούς. Η κτηνίατρος είπε ότι την πείραξε η αντιβίωση, αφού έχει ευαίσθητο στομάχι έτσι και αλλιώς. Όμως παίρνουμε εδώ και 5 μέρες χάπια για το στομάχι και οι εμετοι συνεχίζουν. Της κάνω πολλά μικρά γεύματα, κάνει εμετό. Μένει νηστική πολλές ώρες, πάλι κάνει εμετό. Σήμερα έκανε το μεσημέρι έναν εμετό με ότι είχε φάει από το πρωί και το μεσημέρι. Δεν είχε χωνέψει τίποτα. Δεν ξέρω τι να κάνω πια. Καμία συμβουλή;
 
  • Like
Reactions: Mporidou


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Προσωπικά θα απαιτούσα μια εξήγηση από την κτηνίατρο. Χωρίς να ξέρω πολλά δε μου φαίνεται φυσιολογικό να είναι το σκυλάκι τόσες μέρες με εμετούς παρόλη τη φαρμακευτική αγωγή. Θα έψαχνα μήπως συμβαίνει κάτι άλλο...Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!
 
  • Like
Reactions: Irene_xg and Orjo


Mporidou

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2021
48
36
26
Καλησπέρα σας! Αντιμετωπίζω ένα θέμα με την σκυλίτσα μου που με έχει αγχώσει αρκετά μπορώ να πω. Είναι 14 μηνών και 21 κιλά, ημίαιμο γερμανικός ποιμενικός. Αρχικά, εδώ και δύο μήνες έχει σταματήσει να τρώει ξηρά τροφή. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δεν την τρώει με τίποτα. Δεν με πειράζει ιδιαίτερα αυτό, αφού της φτιάχνω κιμά με λαχανικά, κοτόπουλο με λαχανικά και τρώει. Πριν 15 μέρες όμως κάναμε στείρωση και από τότε κάνει συνέχεια εμετούς. Η κτηνίατρος είπε ότι την πείραξε η αντιβίωση, αφού έχει ευαίσθητο στομάχι έτσι και αλλιώς. Όμως παίρνουμε εδώ και 5 μέρες χάπια για το στομάχι και οι εμετοι συνεχίζουν. Της κάνω πολλά μικρά γεύματα, κάνει εμετό. Μένει νηστική πολλές ώρες, πάλι κάνει εμετό. Σήμερα έκανε το μεσημέρι έναν εμετό με ότι είχε φάει από το πρωί και το μεσημέρι. Δεν είχε χωνέψει τίποτα. Δεν ξέρω τι να κάνω πια. Καμία συμβουλή;
Έζησα ακριβώς το ίδιο που ζήσεις και εσύ τώρα πριν από 7 μήνες το κορίτσι μου <αγγλικό μπουλντόγκ> έκανε στείρωση η οποία ο γιατρός μας είχε πει να μην φάει την ημέρα της στείρωσης.την επόμενη λοιπόν μέρα ξεκίνησε τους Εμετούς (πράσινους και με σάλια ή το φαγητό που έτρωγε) το σκυλί ήταν έτσι 4 μέρες δεν είχε φάει μπουκιά. Τα ίδια μου έλεγε ο γιατρός μας ...και τελικά το σκυλί είχε κάνει φλεγμονή εσωτερική επειδή δεν είχε καθαριστεί σωστά από τον γιατρό στην εγχείρηση και από τους τόσους εμετούς είχε πάθει συστροφή εντέρου ....είχαμε κάνει ότι εξετάσεις μπορείς να φανταστείς...ψαξτω λίγο με βιοχημικές εξετάσεις αίματος συνήθως βγαίνουν πολύ υψηλά επίπεδα των λευκών αιμοσφαιρίων έτσι ήταν και στην δικιά μου ..ελπίζω να έχει εύκολη ανάρρωση μετά από αυτό γιατί εμενα η μάγια μου ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ ....
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981