Φαγουρα


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Μολις υιοθετησαμε προ ημερων ενα σκυλακι 3 μηνων περιπου.
Εχει κανει την πρωτη επισκεψη σε κτηνιατρο, εχει εμβολιαστει, αποπαρασιτωθει, και του εγινε και αμπουλα.
Το σκυλακι περναει αρκετες ωρες στον κηπο, λατρευει το γκαζον (δεν τον αφηνω να κοιμηθει εκει λογω εντομων, αν και πολυ θα το ηθελε), και κοιμαται "καπου αναμεσα" (ισογειο δωματιο, με ανοιχτη την πορτα για να μπαινοβγαινει - τραβαει το στρωματακι του και το φερνει ουσιαστικα πανω στο ανοιγμα της πορτας). Για το φοβο των σκνιπων και λοιπων εντομων, του φορεσα κολαρο αντιπαρασιτικο και τον ψεκαζω και με σπρει για σκυλακια μολις σουρουπωσει.
Το σκυλακι εχει μια ταση να ξυνεται, οχι συνεχως αλλα αρκετα. Οταν τον παιρνω αγκαλια, τσιμπουρια, ψυλλους και λοιπα ζωυφια δεν βλεπω οσο και να τον κοιταζω. Δειχνει εντελως καθαρος, με εξαιρεση μια μικρο-πληγουλα (μαλλον μαδημα της γουνας, σαν να τριφτηκε καπου) σε ενα σημειο, που ομως δεν δειχνει να ειναι κατι που τον ενοχλει.
Μπορει να ξυνεται επειδη μεγαλωνει το τριχωμα του; Θα γινει μαλλον "φουντωτος" και ειναι σαφες οτι μερα με τη μερα η γουνα αναπτυσσεται.
Αν συνεχισει, θα παω σε κτηνιατρο, αλλα δεν θελω να πηγαινω και καθε μερα για βλακειες.
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Να το χαίρεστε το πιτσιρίκι σας, μπράβο για την υιοθεσία!

Επειδή αναφέρεις κι ένα σημείο "τριχόπτωσης", καλύτερα μίλησε με τον κτηνίατρό σου έστω τηλεφωνικά, μπορεί να είναι κάποια πληγή από αγκάθι παράδειγμα, μπορεί να είναι και κάποιο δερματικό θέμα που ίσως χρειάζεται αντιμετώπιση. Επίσης έχε το νου σου γενικώς για αγκάθια/ξερά χόρτα απ' τον κήπο, ιδίως σε πατούσες, αυτιά, μασχάλες κλπ. Για το ξύσιμο δε νομίζω να παίζει ρόλο το μήκος ή το μεγάλωμα της τρίχας.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Μολις υιοθετησαμε προ ημερων ενα σκυλακι 3 μηνων περιπου.
Εχει κανει την πρωτη επισκεψη σε κτηνιατρο, εχει εμβολιαστει, αποπαρασιτωθει, και του εγινε και αμπουλα.
Το σκυλακι περναει αρκετες ωρες στον κηπο, λατρευει το γκαζον (δεν τον αφηνω να κοιμηθει εκει λογω εντομων, αν και πολυ θα το ηθελε), και κοιμαται "καπου αναμεσα" (ισογειο δωματιο, με ανοιχτη την πορτα για να μπαινοβγαινει - τραβαει το στρωματακι του και το φερνει ουσιαστικα πανω στο ανοιγμα της πορτας). Για το φοβο των σκνιπων και λοιπων εντομων, του φορεσα κολαρο αντιπαρασιτικο και τον ψεκαζω και με σπρει για σκυλακια μολις σουρουπωσει.
Το σκυλακι εχει μια ταση να ξυνεται, οχι συνεχως αλλα αρκετα. Οταν τον παιρνω αγκαλια, τσιμπουρια, ψυλλους και λοιπα ζωυφια δεν βλεπω οσο και να τον κοιταζω. Δειχνει εντελως καθαρος, με εξαιρεση μια μικρο-πληγουλα (μαλλον μαδημα της γουνας, σαν να τριφτηκε καπου) σε ενα σημειο, που ομως δεν δειχνει να ειναι κατι που τον ενοχλει.
Μπορει να ξυνεται επειδη μεγαλωνει το τριχωμα του; Θα γινει μαλλον "φουντωτος" και ειναι σαφες οτι μερα με τη μερα η γουνα αναπτυσσεται.
Αν συνεχισει, θα παω σε κτηνιατρο, αλλα δεν θελω να πηγαινω και καθε μερα για βλακειες.
Καλός ήρθες και να χαιρεσαι το κουταβάκι σου.σιγουρα κτηνίατρο.ισως να φταίει ομως και το κολάρο ειναι πολυ μικρό.
 


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Καλός ήρθες και να χαιρεσαι το κουταβάκι σου.σιγουρα κτηνίατρο.ισως να φταίει ομως και το κολάρο ειναι πολυ μικρό.
To σκεφτηκα και εγω οτι μπορει να ειναι μικρο για το κολλαρο και να του κανει αντιδραση, αλλα επεμενε πολυ μια φιλη με μεγαλη εμπειρια σε σκυλια οτι δεν ειναι μικρο. Εχοντας χασει σκυλο απο καλα-αζαρ, εχω και παντα μια φοβια μολις καλοκαιριαζει...
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
To σκεφτηκα και εγω οτι μπορει να ειναι μικρο για το κολλαρο και να του κανει αντιδραση, αλλα επεμενε πολυ μια φιλη με μεγαλη εμπειρια σε σκυλια οτι δεν ειναι μικρο. Εχοντας χασει σκυλο απο καλα-αζαρ, εχω και παντα μια φοβια μολις καλοκαιριαζει...
Μπορεις να το ψεκαζεις με σπρέι σιτρονελας αλλα κολάρο δεν κανει.διαβασε στο φόρουμ για περισσότερες λεπτομέρειες.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εγω της φοράω κολάρο σκαλιμπορ,αμπουλα αντβαντιξ,και σπρέι σιτρονελας και πάλι ανησυχώ οπως και όλοι όσοι εχουν σκύλο.ομως κατα την γνωμη μου ειναι μικρό.ο Κτηνιατρος σου τι προτείνει;;;;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Κακά τα ψέματα. Ο μόνος σίγουρος τρόπος προφύλαξης του σκύλου μας από το καλα-αζάρ είναι να τα έχουμε τυλιγμένα με κουνουπιέρα (μήπως να κάνουμε καμιά πατέντα;;;). Και εγώ έχω πάθει ψύχωση μιας και η δική μου προηγούμενη σκυλίτσα είχε κολλήσει (ευτυχώς το ξεπέρασε) αλλά και εγώ νομίζω ότι είναι ακόμα μικρό για σκάλιμπορ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@