Φαγούρα φαγούρα φαγούρα


Vasoula123

Member
17 Νοεμβρίου 2015
14
11
31
Βόλος
Καλησπέρα σε όλους σας, Η Φιόνα μου (miniature pincher 3 μηνών) εδώ και έναν μήνα ταλαιπωρείται από μια ακατάπαυστη φαγούρα. Παρατήρησα ότι είχε επίσης πάνω στο τρίχωμα ασπρακια μικρά σαν πιτυρίδα. Την πήγα στην κτηνίατρο της πήρε δείγματα από τα ασπρακια αυτά λοιπόν να τα εξετάσει στο μικροσκόπιο, δεν βρήκε παράσιτο μου είπε ότι μάλλον είναι σμυγματόρρια. Παίρνουμε λοιπόν φαρμακευτικο σαμπουάν και ένα σπρέι που μας έφτιαξε γ ψεκασμό 3 φορές τν βδομάδα το κάναμε για μισό μήνα και τίποτα!. Η φαγούρα φαγούρα, επίσης σε κάποια σημεία είχε 3 άσπρες τριχούλες, οι οποίες τώρα ήταν πολύ περισσότερες και μέσα σε αυτές τς άσπρες τρίχες είχε φόλα μέσα στο δέρμα σαν αλωπεκία. Την ξαναπάω λοιπόν στην κτηνίατρο, αυτή την φορά της παίρνει ξυσματα με το νυστέρι και δείγματα τρίχας κ περιμένουμε τις απαντήσεις τώρα. Η θεραπεία π κάνουμε τώρα είναι μια αμπούλα κάθε 15 μέρες και αναμένουμε. Επίσης δεν της φοράω καθόλου ρούχα παρά μόνο αν είναι βαμβακερά όπως μου είπε, και θα αλλάξουμε και την τροφή μην τυχόν την πειράζει και αυτή αν και θα την αλλάζαμε ούτως ή άλλως. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε εσάς ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95