Φιλοξενία σκυλιού μή κοινωνικοποιημένου με άλλα σκυλιά. Τι κάνω?


Amy

Member
30 Ιουλίου 2010
8
0
Αθήνα
Καλησπέρα,

Έχω ένα πρόβλημα με ένα σκύλι το οποίο θα φιλοξενήσω για 1 μήνα περίπου... Ήδη έχω ενα θηλυκό μίνι πίνσερ και μία γάτα στο σπίτι. Ο Δίας είναι ένα σκυλί μεσαίου μεγέθους, δέν είναι καθαρόαιμο 11 ετών και μέχρι στιγμής δεν είχε φύγει ποτέ από το σπίτι του... ( βέβαια δεν έχει κοινωνικοποιηθέι ποτέ με άλλα σκυλιά). Το πρόβλημα μου είναι το εξής : Παρόλο που έιναι ένα ήρεμο σκυλί, αυτές τις μέρες έχει γίνει πολύ επιφυλακτικός. Κρύβεται σε γωνιές, μόλις βλέπει την σκύλα μου της γρυλίζει, και πλέον έχει αρχίσει να γρυλίζει και σε εμάς. Το βράδυ τον έπιασα να έχει ανέβει στο κρεββάτι μου και να κοιμάται... μόλις κούναγα τα πόδια μου, άρχισε να γρυλίζει, φοβήθηκα και με ήρεμη φωνη του ζήτησα να κατέβει..... έκανε πως δέν με άκουγε, οπότε τον έσπρωξα ελαφρά και κατέβηκε. Πάντα με γρυλίσματα! Ξέρω πως εάν τον μαλώσω μάλλον στο τέλος θα με δαγκώσει οπότε εδώ χρειάζομαι την βοηθειά σας! Πώς θα τον κάνω να αισθανθεί άνετα μέσα στο σπίτι? Πώς αντιμετωπίζω τους φόβους του? Ποιοί είναι οι φόβοι του? Τι συμπεριφορά πρέπει να κρατήσω απεναντί του....?? Είναι κρίμα για 1 μήνα που πρέπει να μείνει εκτός του σπιτιόυ του να καταλήξει στο δρόμο΄... Γι'αυτό και αποφάσισα να τον φιλοξενήσω!

Ευχαριστώ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δηλαδή οι "άνθρωποι" που τον έχουν 11 χρόνια και δεν τον έχουν κοινωνικοποιήσει ποτέ σωστά, αν δεν τους έκανες εσύ την χάρη, θα τον άφηναν στον δρόμο :confused::( Θεωρώ ότι σ' αυτή την περίπτωση, 1 μήνας είναι πολύ λίγος χρόνος για να αισθανθεί το συγκεκριμένο σκυλί άνετα. Μη σου πω ότι ούτε χρόνος δεν θα του έφτανε. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να του φαίρεσαι όσο πιο ήρεμα και γλυκά μπορείς, να κάνεις υπομονή και να εύχεσαι να περάσει γρήγορα ο καιρός, χωρίς ευτράπελα. Α, και να δώσεις συγχαρητήρια στους ιδιοκτήτες του, όταν με το καλό γυρίσουν :mad::(:mad::(
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Συγνώμη,πως βρέθηκε ο σκύλος στα χέρια σου? Πριν που ζούσε? Σε σπίτι η σε κήπο?
Ρωτάω για να καταλάβουμε πως έχει ζήσει οσκύλος για 11 χρόνια...με οικογένεια? Δύσκολο να αισθανθεί άνετα μέσα σε ένα μήνα....
Προσπ[αθησε να μην τον στρεσάρεις γιατί και για αυτόν θα είναι πολύ άσχημο να βρεθεί ξαφνικά σε ξένο περιβάλλον με άλλο σκύλο και άλλους ανθρώπους.
Άστον στην ησυχία του..και φρόντισε η σκυλίτσα σου να μην τονπολυπλησιάζει ,τουλάχιστον τις πρώτες μέρες.....
 


Amy

Member
30 Ιουλίου 2010
8
0
Αθήνα
Ο σκύλος ζούσε μέσα σε σπίτι, με μεγάλη και φασιαριόζικη οικογένεια. Προέκυψε ενα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας σε κάποιον μέσα στην οικογένεια και αναγκαστικά έπρεπε να φύγει.... είτε θα πήγαινε στο χωριό αμολητός σε κάτι κτήματα μόνος και έρημος , η θα τον φιλοξενούσα εγώ! Να φανταστείτε σήμερα μετά απο 3 ημέρες έφαγε! Κατάθλιψη μέχρι εκεί που δέν πάει άλλο... τον έχει λυπηθεί η ψυχή μου! Ευτυχώς το πινσεράκι μου το έχει καταλάβει και δέν τον πλησιάζει, ούτε τον ενοχλεί! Το ίδιο κάνω εγώ! Δέν τον ενοχλώ καθόλου, και όταν έρχεται και μου κουνάει την ουρά του κάνω γλύκες και τον χαιδέυω! Έχω την αίσθηση οτι ψάχνει να βρεί το " νέο του αφεντικο" και τον ενοχλέι αφανταστα που το πινσεράκι μου είναι συνέχεια απο πίσω μου! Σήμερα για το θέμα ύπνου λέω να του βάλω ενα χαλάκι που φαίνεται να έχει αγαπήσει πολύ μέσα στο σαλόνι, για να έχει την ησυχία του, μπάς και αισθανθεί βολικά. Επίσης ενα θέμα το οποίο με απασχολεί είναι το μπάνιο. Θέλω να τον πλύνω αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι και πολύ καλή ιδέα! Θα του βράσω και κοτόπουλο αυριο...... τι στο καλό θα ηρεμήσει λίγο...!!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Φυσικά είναι λυπηρό που προέκυψε πρόβλημα υγείας αλλά σ' αυτή την μεγάλη οικογένεια, δεν υπήρχε κανείς να φροντίσει ακόμη ένα μέλος της για αυτόν τον μήνα που λες; Και μετά τον μήνα τι θα γίνει; Θα τον πάρουν πίσω; Δεν μπορώ να το δικαιολογήσω με τίποτα. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχει πάθε κατάθλιψη. Και πάλι καλά δηλαδή. Δεν μπορούσαν τουλάχιστον να σου δώσουν κάτι από το παλιό του σπίτι, μια μπλούζα, ένα χαλάκι που καθόταν, να έχει τις μυρωδιές τους, μήπως και αισθανθεί λίγο καλύτερα; Το μπάνιο φίλη μου καλύτερα να το ξεχάσεις. Και προσπάθησε να μην του αλλάξεις δραματικά τις διατροφικές του συνήθειες. Πάντως μπράβο σου που τον ανέλαβες. Δείξτου καλωσύνη και υπομονή και εκείνος θα καταλάβει ότι όλα είναι για καλό του. Βάλε μας και καμμιά φωτό. Εσύ; Δεν θυμάμαι, μας έχεις συστηθεί; Μας έχεις μιλήσει για το πινσεράκι σου;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Προσπ[αθησε να μην τον στρεσάρεις γιατί και για αυτόν θα είναι πολύ άσχημο να βρεθεί ξαφνικά σε ξένο περιβάλλον με άλλο σκύλο και άλλους ανθρώπους.
Άστον στην ησυχία του..και φρόντισε η σκυλίτσα σου να μην τονπολυπλησιάζει ,τουλάχιστον τις πρώτες μέρες.....
Εγώ απο ότι κατάλαβα ο σκύλος περνάει μια χαρά. Βρέθηκε σε καινούργειο περιβάλλον, το έκανε δικό του και κάνει ότι θέλει.
Σαν Billy δεν θα τον άφηνα στην ησυχία του, δυστηχώς μεγάλο σκύλο είναι... πρέπει να του φερθείς σαν σκύλο για να καταλάβει
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
ο σκύλος δεν περνάει καθόλου μια χάρα.
γρυλίζει από φόβο και όχι για να κερίσει μια θέση.

11 χρονών είναι δύσκολο να του μάθεις πράγματα σε ένα μήνα.
όλο τον καιρό που θα τον έχεις θα είναι επιφυλακτικός,μην τον ζορίσεις θα δαγκώσει.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγώ απο ότι κατάλαβα ο σκύλος περνάει μια χαρά. Βρέθηκε σε καινούργειο περιβάλλον, το έκανε δικό του και κάνει ότι θέλει.
Σαν Billy δεν θα τον άφηνα στην ησυχία του, δυστηχώς μεγάλο σκύλο είναι... πρέπει να του φερθείς σαν σκύλο για να καταλάβει
Διαφωνώ.. τι εννοείς θα του φερόσουν σαν σκύλος για να καταλάβει? αν σε έπαιρναν εσένα όταν ήσουν παιδί από την οικογένεια σου και σε πήγαιναν σε ένα ξ'ενο σπίτι με ξένους ανθρώπους θα πέρναγες μία χαρά?
Μη τρελλαθούμε...
Και όταν λες δεν θα τον άφηνες στην ησυχία του...δηλαδή τι θα έκανες? Θα τον τιμωρούσες επειδή φοβάται και δεν έχει καταλάβει γιατί ξαφνικά τον άφησε η οικογένεια που είχε μάθει για 11 χρόνια? Η μήπως νομίζεις ότι του εξήγησαν το λόγο και αυτός το κατάλαβε?
 


Amy

Member
30 Ιουλίου 2010
8
0
Αθήνα
Μareco δυστυχώς παρόλο που είναι μεγάλη οικογένεια ζούν σε ένα σπίτι και όπου και άν στράφηκαν για βοήθεια συνάντησαν ενα μεγάλο όχι! Σήμερα θα έρθουν να τον δούνε και τους είπα να φέρουν κάτι δικό τους για να το μυρίζει... δεν το έιχα σκεφτεί ούτε και γώ! Είμαι νέο μέλος, τυχάια έπεσα πάνω στην ιστοσελίδα και ενθουσιάστηκα! Το πινσεράκι μου το πήρα απο ένα πετ σοπ. Πώς έγινε αυτό? Δίπλα στο σπίτι του πρώην μου ήταν ένα παρακμιακό πετ σοπ μέσα στην μπίχλα... ( να προσθέσω οτι είχα πλήρη άγνοια στο θέμα σκύλου, και πάντα μάζευα αδέσποτες γάτες). Μία μέρα είδα οτι είχε φέρει 3 κουτάβια και τα είχε βάλει σε ένα γυάλινο κουτι στη βιτρίνα. Δέν χρειάζεται να πώ τι άθλια κατάσταση επικρατούσε εκεί μέσα....... Μπήκα και του έκανα παρατήρηση, αλλά με έγραψε εκεί που δεν πιάνει μελάνι! 2 μήνες μετά τα άλλα 2 αδερφάκια της Μόκας είχαν πουληθεί και αυτή είχε μέινει μόνη της.... πέρασε το πάσχα, ακόμα εκεί η μικρή σε άθλια και βρωμερή κατάσταση! Του είχε ξεμείνει! Ε δέν άντεξα και μπήκα μέσα και την πήρα..... Βέβαια δεν την πλήρωσα 550 ευρώ, αλλά μόλις 150 γιατί του έκανα καυγά! Και έτσι απέκτησα την Μοκα. Το αστείιο της όλης υπόθεσης, ήταν οταν γύρισα σπίτι και με ρώτησαν τι ράτσα είναι, δεν είχα ιδέα..... Στήν αρχή δυσκολέυτηκα πολύ γιατί δεν ήξερα τι να κάνω, αλλά με το σωστο ψάξιμο έμαθα πολλά και τώρα είναι ένα φοβερά υπάκουο και ήρεμο σκυλι.

BIggBIlly σαφώς και δέν τον αφήνω να κάνει ότι θέλει... Γρυλίζει απο φοβο.... ακόμα και ένα κομμάτι κοτόπουλο που το έδωσα, το πήρε μετά απο εντολή οπως "κάτσε" ή "έλα". Αυτό φάινετε να τον κάνει να αισθάνεται πιο άνετα και να βρίσκει την θέση του μέσα στο σπίτι!

Το θετικό της ημέρας είναι οτι σήμερα είναι αρκετά ευδιάθετος και μου κουνάει την ουρά συνέχεια! Το κοτόπουλο πρέπει να έπιασε!
Πάντως θέλεί φοβερη υπομονή η συγκεκριμένη κατάσταση..... αλλά το αξίζει! Ο Δίας είναι πραγμάτικα ενα ξεχώριστο τετράποδο!

Σάς ευχαριστώ που βρήκατε το χρόνο να μου γράψετε! Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν κατάλαβα κάτι εγώ....μετά τον μήνα θα τον ξαναπάρουν πίσω τον σκύλο;
 




Amy

Member
30 Ιουλίου 2010
8
0
Αθήνα
Δεν κατάλαβα κάτι εγώ....μετά τον μήνα θα τον ξαναπάρουν πίσω τον σκύλο;
Ναί.. Δέν έχουν σκοπό να τον εγκαταλείψουν. Απλά τους πήγαν πολλά πράγματα στραβά και κανείς δεν τους βοηθόυσε με το σκύλο...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Οκ τότε!
Αφού θα επιστρέψει στην οικογένειά του τελικά μικρό το κακό!
Εγώ απλά δεν θα το ζόριζα και θα έκανα κάθε μέρα ένα βήμα, οσο μου επέτρεπε ο σκύλος να τον πλησιάσω!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Συμφωνώ με τον foibo.
Γιατί δεν έψαξαν να βρουν μια πανσιόν να τον κρατήσει γι' αυτές τις μέρες; Βεβαίως θα τους στοίχιζε κάτι παραπάνω, αλλά να άφηναν το σκυλί τους στον δρόμο; Οσες αναποδιές και να σου τύχουν, αφήνεις το παιδί σου στον δρόμο γιατί δεν μπορείς να ασχοληθείς:
 


Amy

Member
30 Ιουλίου 2010
8
0
Αθήνα
Συμφωνώ με τον foibo.
Γιατί δεν έψαξαν να βρουν μια πανσιόν να τον κρατήσει γι' αυτές τις μέρες; Βεβαίως θα τους στοίχιζε κάτι παραπάνω, αλλά να άφηναν το σκυλί τους στον δρόμο; Οσες αναποδιές και να σου τύχουν, αφήνεις το παιδί σου στον δρόμο γιατί δεν μπορείς να ασχοληθείς:
Κοίτα εγώ αυτό θα έκανα, θα τον άφηνα σε μία πανσιόν, αλλά εγώ έχω την δυνατότητα αυτή οικονομικά. Οι άνθρωποι κάνουν οικονομία στο δικό τους το φαί. Οπως καταλαβαίνεις μια τέτοια πιθανότητα είναι όνειρο απατηλό. Και νομίζω οτι η συγκρισή παιδιού και σκυλιού ( με όλο το σεβασμό) είναι ατυχής. Άν το παιδί σου πεθαίνει, δεν ανχώνεσαι που θα κοιμηθεί ο σκύλος σου..... τουλάχιστον για τους περισσοτερους!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Amy μου συγγνώμη αλλά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης παιδιού/σκυλιού. Μην το βλέπεις έτσι. Σίγουρα είναι μια μεγάλη τραγωδία αν συμβαίνει κάτι τέτοιο σ'αυτή την περίπτωση, αλλά τουλάχιστον κάνεις τα αδύνατα δυνατά να βρεις μια καλή οικογένεια να τον δώσεις. Δεν σου περνάει καν από το μυαλό να τον αφήσεις στον δρόμο. Εκτός αν η επιλογή αυτή, ήταν απλώς μια υπερβολική έκφραση δική σου, για να δώσεις έμφαση στο πρόβλημα. Επίσης σε μια τέτοια πολύ άσχημη κατάσταση, δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας μήνας τους κάνει διαφορά. Αν και αφού τελικά βρήκαν λύση στο πρόβλημά τους, δεν μου χρειάζεται και η απάντηση. Ελπίζω να τα πας καλά με τον σκυλάκο και ότι ερώτηση έχεις, εμείς θα είμαστε εδώ.
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
καποια στιγμη πρεπει να εκλειψει η νοοτροπια οτι ο σκυλος ειναι αναλωσιμο προιον που με την πρωτη δυσκολια (δεν αναφερομαι συγκεκριμενα στην περιπτωση) τον αφηνουμε στο δρομο..την ξερω καλα αυτη την αντιληψη καθως ζω σε χωριο..προχθες ημουν με την μαμα μου κ την μικρη και ηρθε μια γειτονισα στην παρεα..και γυρναει και λεει στην μαμα μου "ασ'την τωρα μικρη ειναι να δεις μολις κανει παιδι για ποτε θα το βγαλει εξω το σκυλι".ακουληθησε συναρπαστικος μονολογος απο μεριας μου τον οποιον και σταματησα γιατι ειδα την μανα μου να παθαινει απανωτα εγκεφαλικα..για ποτε πηρε η αλλη την καρεκλα της και εφυγε!!!!!!!!η υπευθυνοτητα δεν εξαντλειται μονο στην καθημερινοτητα μας με τον σκυλο..υπευθυνος εισαι οταν και ακομα δεν μπορεις να φροντισεις τον σκυλο σου κανεις οτι περναει απο το χερι σου για να εχει την καλυτερη καταληξη..
και οσο για το αιωνιο παιδι-σκυλος....ναι ρε παιδια αν παθει κατι το παιδι σου εννοειται οτι θα εχεις το παιδι στο μυαλο σου αλλα αυτο γιατι θα πρεπει ΠΑΝΤΑ να εχει επιπτωση στον σκυλο??
 


Amy

Member
30 Ιουλίου 2010
8
0
Αθήνα
Πραγματικά τουλάχιστον στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες του εξωτερικόυ υπάρχει έντονη νοοτροπία οτι ο σκύλος ή και η γάτα είναι αναλώσιμο προιόν.... το κρατάμε για όσο περνάμε καλά και όταν κάτι καινούργιο μπέι στην ζωή μας το εγκαταλείπουμε. Και αυτή η νοοτροπία δυστυχώς βρίσκει πατήματα και σε άλλους τομείς της ζωής μας. Σίγουρα το σκύλι δεν είναι παιδί! Όπως και το παιδί δεν είναι σκύλι. Το καθένα είναι ξεχωριστό όν και έχει τις δικές του ανάγκες! Κανείς δεν είναι υποκατάστατο κανενός! Mathousalix δυστυχώς αν συμβεί κάτι στο παιδί σου, πάντα θα έχει επίπτωση στο σκύλο σου.... όπως και στο άλλο σου παιδί, όπως και στους φίλους σου κτλ... Αλλά μην ξεχνάμε " πάν μέτρο άριστον". Πάντα υπάρχουν επίλογες που μπορούμε να κάνουμε ώστε να έχουμε το λιγότερο κακό αποτέλεσμα!

Τώρα έχω πολύ καλά νέα με το θέμα του Δία! Τα σκύλια τελικά μπορούν να σε εκπλήξουν! Χτές το βράδυ είχα νυχτοπερπατήματα, και γύρισα πολύ αργα σπίτι! Όταν μπαίνω σπίτι πάντα με υποδέχετε το σκυλάκι μου και χοροπηδάει απο την χαρά της. Χτές λοιπόν ο Δίας με το που μπήκα όρμησε πάνω μου, χοροπήδαγε, κόντεψε να ξεβιδώσει την ουρά του απο το κόυνημα και κατούρησε τον τόπο όλο! Απίστευτο? Έχει δε σταματήσει κατα 90%ν τα γρυλίσματα, έχει αρχίσει να κάθετε στον ίδιο χώρο με την Μόκα μου, και κοιμήθηκε στο δωματιό μου παρέα με μένα και την μικρή. Πραγματικά είχα πιστέψει οτι κάτι τέτοιο θα ήταν απίθανο αλλά να που διαψέυσθηκα! Βέβαια τον έιχα αφήσει στην ησυχία του όλες αυτές τις μέρες. όταν ερχόταν αυτός σε μένα του έκανα χαρούλες, συν ότι ασχολήθηκα μαζί του περίπου 15 λεπτά καθημέρινως κάνοντας του θετική εκπάιδευση. Ίσως αυτό να λειτούργησε θετικά!

Σήμερα είναι μία πολύ κάλη μέρα!

@Mareco : Έιναι λίγο δύσκολο να εξηγήσω ακριβώς το πρόβλημα της οικογένειας.... Πάντως αυτός ο μήνας θα κάνει την διαφορά! Σήμερα μίλησα και μαζί τους και τα πράγματα ήδη πάνε καλύτερα. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές φάνηκαν πολύ χρήσιμες!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μπράβο,αν και κάποιοι θα σου πούνε ότι το να κάνει πιπί από χαρά δεν είναι καλό και θα αρχίσει νέος κύκλος συζητ'ησεων!!!!
Είχαμε πει ότι ο σκύλος ήθελε τον χρόνο του για να προσαρμοστει σε 'ενα καινο'υργιο περιβάλλον
Τον χειμώνα είχα φιλοξενήσει μία σκύλα 4 χρονών για 15 μέρες ,η σκύλα τις πρώτες 3 μέρες την έβγαλε για κάποιο λόγο μέσα στο τζάκι από το φόβο της
Την άφησα στην ησυχία της,της είχα νερό μέσα στο τζάκι για να μην αναγκάζεται να κατεβαίνει,της πήγαινα το φαγητ'ο της εκε'ι και την 'αφησα να αποφασίσει μόνη της
όταν ήρθαν τα αφεντικά της να τη πάρουν η κυρία κοιμόταν στον καναπέ δ'ιπλα μου και έτρεχε στο κήπο όλη μέρα με τα αγ'ορια μου
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θέλεις αλλά 11 χρόνια για να συνηθίσει ο σκύλος!Είναι μεγάλος και έχει αλλάξει όλη του η ζωή!Προσπάθησε τον μήνα αυτό που θα μείνει σε σένα να μην τον πολυπιέζεις σε τίποτα!Μην ζητάς να σε κατανοήσει και ούτε να σταματήσει το γρυλισμα γιατί απλά δεν θα το κάνει!Άλλαξε απότομα περιβάλλον!