Φροντίδα κουταβιών


spanielboy

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2007
79
0
Μακεδονία
suspektir.blogspot.com
ROTTIE: Ο τίτλος του θέματος «Παιδιά βρήκα δύο κουταβάκια», άλλαξε. Το θέμα δημοσιεύεται με τον τίτλο: «Φροντίδα κουταβιών».

Παιδιά γειά σας. Χθες σ'έναν δρόμο όπου υπάρχουν κοντά χωράφια, υπάρχει μια μικρή αλάνα πλαϊνά του δρόμου όπου πετάνε φυτοφάρμακα και πλένουν τα μηχανήματα. Εκεί λοιπόν, σ'ένα τόσο επικίνδυνο σημείο, βρηκα 2 μικρά κουταβάκια (ημερών πρέπει να είναι) καθόλου κακοποιημένα ευτυχώς. Δεν πρέπει να έμειναν σε εκείνο το μέρος πολύ, γιατί εγώ κατά τύχη είχα σταματήσει εκεί την προηγούμενη ή την προ-προηγούμενη(δεν θυμάμαι ακριβώς) μέρα και δεν είδα τίποτα. Το λοιπόν, τα πήρα σπίτι και τους έδωσα λίγο γάλα και ψωμάκι λιωμένο σε μικρά κομμάτια μέσα στο γάλα και τους έβαλα στο σπιτάκι του δικού μου σκύλου για ζεστασιά. Σήμερα είναι πολύ καλά, παίζουν μεταξύ τους, γαυγίζουν και κουνάν την ουρά τους.

Η απορία μου είναι (θα τα πάω στο γιατρό, αλλά τώρα ο χρόνος είναι λίγο περιορισμένος) για πόσο θα πρέπει να τα δίνω γάλα, αν επιτρέπεται να τα ψεκάσω για τσιμπούρια(κολλάνε όταν είναι τόσο μικρά;) και πως θα μάθουν που να κάνουν τις ανάγκες τους;

Απαντήστε όπου μπορείτε.

Ευχαριστώ.

(ΥΓ: Σίγουρα έχω κι άλλες απορίες γιατί πρώτη φορά αναλαμβάνω τόσο μικρά κουτάβια).
 


bobos_SSvar

Member
9 Ιουνίου 2007
18
0
THESSALONIKI
Καλησπέρα σας,

θα πρέπει να είναι η τρέλλα και η μούρλα, αλλά τους λείπει η μαμά τους.
Καλή επιτυχία...

αν και δεν είμαι ειδική σε θέματα διατροφής των σκύλων,
θα παραθέσω κάποια παραδείγματα από την δικιά μου εμπειρία,
δεν ξέρω σε τι γάλα αναφέρεσαι, αλλά με τίποτα δεν θα έδινα πλέον σε ένα σκυλί (είτε μικρό, είτε μεγάλο) αγελαδινό γάλα, συνήθως όταν κάποιος(και εγώ μέσα) βλέπει ένα μικρό πλασματάκι λέει να του δώσω γαλατάκι και πάμε στο ψυγείο μας με το συμβατικό γάλα που τρώμε και εμείς, καλό θα είναι να πας σε ενα "pet shop" και να αγοράσεις ειδικό γαλατάκι (σκόνη) για μικρά σκυλάκια, σίγουρα θα σου δώσουν κάτι από τα τόσα σκευάσματα, μέχρι να πας στον γιατρό και να σου δώσει το κατάλληλο.

Μια επιλογή που κάνω για τον δικό μου σκανδαλιάρη είναι να του δίνω σχετικά σπάνια προβατίσιο ή και κατσικίσιο γάλα.
Γιατί αν και ήταν 2-3 μηνών όταν ήρθε σπίτι και κάναμε το μοιραίο λάθος να του δώσουμε αγελαδινό-συμβατικό γάλα, μετά είχαμε τα "γνωστά διατροφικά προβλήματα με συνέπειες" (τον έπιασε διάρροια).
Απ' όσο έχω διαβάσει τα σκυλιά δεν έχουν τα κατάλληλα ένζυμα για την λακτόζη (αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με), με τις παραπάνω συνέπειες. (η αλήθεια είναι ότι πάντα το κάναμε με διαφορα σκυλάκια μας, αλλά πλέον κατάλαβα ότι δεν ήταν επειδή τους "έπεφτε" "ελαφρύ" ή "βαρύ".)

Επίσης έχω ακούσει ότι μπορείς να δώσεις και γάλα σκόνη (αυτά που είναι για μωράκια) που είναι στα φαρμακεία και στα Super-market.

Μπορείς να κάνεις μια προσπάθεια να βάζεις τροφή δίπλα στο γαλατάκι τους όταν θα αρχίσουν να βγάζουν τα πρώτα δοντάκια τους (νομίζω όταν είναι περίπου 1 μηνός και πάνω).

Για τα παράσιτα, η δικιά μου γνώμη είναι να μην βάλεις κάτι ακόμα πάνω στο δερματάκι τους μια που είναι τόσο μικρά (ημερών), αλλά αν είναι εφικτό να προστατεύσεις τον χώρο που θα τα φιλοξενήσεις, με ειδικά προιόντα για απομάκρυνση των παρασίτων.
Τα παράσιτα ψάχνουν για "σπιτικό" και δεν έχει μεγάλη σημασία η ηλικία του.

Για τις ανάγκες τους θέλει τρόπο και υπομονή, αυτό που κάναμε εμείς είναι με το που ξηπνούσαμε να τον βγάλουμε βόλτα και μετά ανα μια ώρα (πάλι καλά που η μαμά είναι στο σπίτι), μετά από το φαγητό και το βράδυ πριν πάει για ύπνο. Κάτι σχετικά σημαντικό για μένα πλέον είναι να ορίσω το "καθαρό σκυλάκι" με την ανάγκη του, χωρίς παρεξήγηση νιώθουν περίφανα, όταν κάνουν την ανάγκη τους και μετά τα επιβραβεύουμε. Τα ατυχήματα είναι απλώς ατυχήματα, μπορεί να είναι πολλά, αλλά ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός. Ειδικά που είναι τόσο μικρά, φρόντισε να είναι καθαρό το μέρος που τα φυλάσεις, απομακρύνοντας τις σκανδαλίες όσο πιο συχνά γίνεται, για να είναι ζεστά και καθαρά (και για να μπορέσουν να μάθουν αυτό που κάνει η μαμά τους εμμέσα, ποτέ δεν καθόμαστε και δεν κοιμόμαστε εκεί που είναι βρώμικα). Αν ο σκύλος σου δεν λερώνει τον χώρο του, θα δώσει πολύ καλό παράδειγμα στα μικρούλια που σιγά-σιγά θα μάθουν οτι εκεί είναι "ιερός" τόπος.

Καλή συνέχεια με την φροντίδα...και με την πρώτη ευκαιρία στον γιατρό :D

bobos_SSvar
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καταρχήν θα ήθελα να σου πω ένα τεράστιο μπράβο spanielboy!
Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα άνθρωποι ευαισθητοποιημένοι … Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ!

Σχετικά με το γάλα, βρήκα μια αναφορά στο βιβλίο του David Taylor «Το τέλειο βιβλίο του σκύλου». Την μεταφέρω και ελπίζω να βοηθήσω, τουλάχιστον μέχρι να επισκεφτείς τον κτηνίατρο.

Μια εναλλακτική μέθοδος είναι να φτιάχνετε το δικό σας υποκατάστατο γάλα, χρησιμοποιώντας υλικά που τα βρίσκετε εύκολα. Η συνταγή είναι:

800 γρ. πλήρες γάλα
200 γρ. κρέμα γάλακτος
1 κρόκος αυγού
1 ½ κουταλιά τσαγιού αποστειρωμένο αλεύρι από κόκαλα
1 κουταλιά τσαγιού σκόνη κιτρικού οξέος
2-3 σταγόνες βιταμινών για μωρά

Τα αδύνατα κουτάβια μπορεί να χρειάζονται ελαφρότερη τροφή. Στα πρώτα ταΐσματα δώστε τους γάλα αγελάδας, διαλυμένο με 1/3 του όγκου του νερό και με 10 γρ. (2 ½ κουταλιά τσαγιού) γλυκόζη σε κάθε 500 γρ.
Ζεστάνετε το μίγμα στους 38 βαθμούς (θερμοκρασία του αίματος) και ταΐστε τουλάχιστον κάθε δυο ώρες.


Όσον αφορά στα εξωπαρασιτα συμφωνώ με την bobos_SSvar.
Εγώ χρησιμοποιώ ένα σπρέι, το ποιο αναγράφει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε νεαρά ζώα, αλλά τα κουτάβια είναι μόλις λίγων ημερών… Τι να σου πω…Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου.

Σχετικά με το «λέρωμα» ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=481
Θα βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες!

Σου εύχομαι ολόψυχα καλό κουράγιο…
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Τυχερα τα κουταβακια μπραβο σου!!! :D

Επειδη ειναι πολυ μικρα για να τους βαλεις φαρμακα,και μεχρι να πας στο γιατρο να σου δωσει συμβουλες,ειναι καλο να τα περιφραξεις σε ενα σημειο του κηπου,γιατι αν τους αφησεις να εχουν προσβαση παντου,σε λιγους μηνες δεν θα εχεις κηπο και καλο ειναι να τους βαλεις ορια απο τωρα,και για τα τσιμπουρια,καθαρισε πολυ καλα το χωρο (αφου τον περιφραξεις)απο τα χορτα και κανε ελεγχο καθε μερα.
Ψεκασε τα φυτα που εχεις στον κηπο και ειναι μακρια απο τον περιφραγμενο χωρο των κουταβιων για να μην παθουν κατι απο το φαρμακο και ετσι δεν θα εχεις προβλημα με τα τσιμπουρια,δεν χρειαζεται να ψεκασεις τα ιδια τα κουταβακια.

Παντως αν τρωνε το ψωμακι που τους βαζεις στο γαλα,ισως να μην ειναι ημερων,αλλα 1 - 1,5 μηνων,oπωτε μπορεις να τους βρασεις και λιγο κοτοπουλο με ρυζι και να το ψιλοκοψεις για να μπορουν να το φανε,η να το περασεις στο μπλεντερ.
Ο γιατρος οταν ειχα βρει ενα αδεσποτο πολυ μικρο μου ειχε πει να του δινω κρεμα που δινουμε στα μωρα μεχρι να αρχισει να τρωει στερεα τροφη.
ποσο τα υπολογιζεις εσυ?
Φαινεται να τα παρατησαν απο σπιτι?
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Βρήκα αυτή τη συνταγή για τάισμα κουταβιών με μπιμπερό:

Γάλα κατσίκας
1 κρόκος αυγού
1/2 φλυτζάνι γιαούρτι
2 κουταλιές της σούπας σιρόπι καλαμποκιού (όχι μέλι)
Βιταμίνες ABCD παιδικές σε σταγόνες

Ζεσταίνουμε το μίγμα στους 37.7 βαθμούς και ταΐζουμε τα κουτάβια με το μπιμπερό κάθε 2 ώρες όλο το 24ωρο.

Επίσης πρέπει να τα κρατάμε ζεστά χρησιμοποιώντας μια πηγή θερμότητας και μετά από κάθε τάισμα πρέπει να τα παρακινούμε να κάνουν πιπί και κακά σκουπίζοντας απαλά τις αντίστοιχες εξόδους :)D) με ένα πανί βρεγμένο σε χλιαρό νερό.
 


spanielboy

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2007
79
0
Μακεδονία
suspektir.blogspot.com
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πολύ. Τους δίνω γάλα σκόνη και λίγο ψωμάκι. Στερεά τροφή δεν μπορούν να φάνε ακόμα, αν και κάτι μικρά κομμάτια ψωμί τα τρώνε. Ίσως έκανα λάθος, μπορεί να είναι και ενός μηνός, έχουν δοντάκια. Πάντως μου φαίνονται πολύ μικρά. Ίσως επειδή ποτέ δεν είχα τόσο μικρά κουτάβια. Όταν έπαιρνα σκυλιά, ήταν όλα 2 μηνών και πάνω, όπως πρέπει να είναι όταν τα παίρνεις από τη μαμά τους. Θα μιλήσω με το γιατρό και θα σας πω. Πάντως η δικιά μου σκυλίτσα τα συμπεριφέρεται σα μαμά τους!







Savra said:
Τυχερα τα κουταβακια μπραβο σου!!! :D

Επειδη ειναι πολυ μικρα για να τους βαλεις φαρμακα,και μεχρι να πας στο γιατρο να σου δωσει συμβουλες,ειναι καλο να τα περιφραξεις σε ενα σημειο του κηπου,γιατι αν τους αφησεις να εχουν προσβαση παντου,σε λιγους μηνες δεν θα εχεις κηπο και καλο ειναι να τους βαλεις ορια απο τωρα,και για τα τσιμπουρια,καθαρισε πολυ καλα το χωρο (αφου τον περιφραξεις)απο τα χορτα και κανε ελεγχο καθε μερα.
Ψεκασε τα φυτα που εχεις στον κηπο και ειναι μακρια απο τον περιφραγμενο χωρο των κουταβιων για να μην παθουν κατι απο το φαρμακο και ετσι δεν θα εχεις προβλημα με τα τσιμπουρια,δεν χρειαζεται να ψεκασεις τα ιδια τα κουταβακια.

Παντως αν τρωνε το ψωμακι που τους βαζεις στο γαλα,ισως να μην ειναι ημερων,αλλα 1 - 1,5 μηνων,oπωτε μπορεις να τους βρασεις και λιγο κοτοπουλο με ρυζι και να το ψιλοκοψεις για να μπορουν να το φανε,η να το περασεις στο μπλεντερ.
Ο γιατρος οταν ειχα βρει ενα αδεσποτο πολυ μικρο μου ειχε πει να του δινω κρεμα που δινουμε στα μωρα μεχρι να αρχισει να τρωει στερεα τροφη.
ποσο τα υπολογιζεις εσυ?
Φαινεται να τα παρατησαν απο σπιτι?

Δηλαδή είναι καλύτερα να τα περιορίσω σε ένα χώρο; Αν είναι καλύτερα έτσι θα το κάνω. Όσο για την ερώτησή σου αν τα παράτησαν από σπίτι, έχω κάποιες υποψίες για το ποιός μπορεί να τα παράτησε, αλλά αν δεν εξακριβώσω δεν μπορώ να πω τίποτα. Πάντως όταν τα βρήκα δεν ήταν ούτε πεινασμένα, ούτε κακοποιημένα. Απλώς φαινόταν να κρύωναν λίγο.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
spanielboy said:
Δηλαδή είναι καλύτερα να τα περιορίσω σε ένα χώρο; Αν είναι καλύτερα έτσι θα το κάνω. .
Αυτο εξαρταται απο το τι θελεις εσυ,αν εχεις ενα κηπο με λουλουδια η φυτα που θες να τον διατηρισεις ετσι,επιβαλεται να τα περιορισεις τωρα,γιατι θα αναγκαστεις να το κανεις αργοτερα.
Τα κουταβακια μολις μεγαλωσουν λιγο ακομα θα αρχισουν να σκαβουν,να δαγκωνουν τα φυτα,να ανοιγουν τρυπες στο χωμα κλπ. και αν ειναι και μεγαλοσωμα φαντασου τι μπορει να κανουν σε ενα κηπο αν ειναι συνεχεια εκει τα δυο τους.
Ειναι καλυτερα να τους δωσεις ενα κομματι που θα μπορουν να κανουν οτι θελουν,και να ξερεις οτι θα ειναι μονο χωμα εκει αφου θα ειναι ο χωρος τους,και οταν εισαι εσυ μαζι τους να τα ανοιγεις να παιζουν σε ολο τον κηπο. :wink:


Τους δίνω γάλα σκόνη και λίγο ψωμάκι. Στερεά τροφή δεν μπορούν να φάνε ακόμα, αν και κάτι μικρά κομμάτια ψωμί τα τρώνε. Ίσως έκανα λάθος, μπορεί να είναι και ενός μηνός, έχουν δοντάκια
Δωστους κρεμα για μωρα,θα χορτασουν καλυτερα απ'οτι με το γαλα,απο τα λεγομενα σου μαλλον πολυ γρηγορα θα φανε στερεα τροφη αφου τρωνε ηδη μικρα κομματακια ψωμι.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Υπάρχουν και κάτι μωρουδικές τροφές που είναι με κρέας και λαχανικά. Οι κρέμες αν δεν κάνω λάθος είναι απο δημητριακά και δεν έχουν αρκετές πρωτεΐνες.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Skylos said:
Υπάρχουν και κάτι μωρουδικές τροφές που είναι με κρέας και λαχανικά. Οι κρέμες αν δεν κάνω λάθος είναι απο δημητριακά και δεν έχουν αρκετές πρωτεΐνες.
Ο κτηνιατρος μου το ειχε πει οταν ειχαμε βρει ενα αδεσποτο κουταβακι,και ειναι μονο για πολυ λιγες μερες,φανταζομαι για 3-4 το πολυ και μετα θα δινει στερεα αλεσμενη,αλλα και τωρα αν εχει την δυνατοτητα ειναι καλυτερα να περασει στο μπλεντερ ρυζι με κοτοπουλο βραστο να το κανει με το ζουμι ενα αραιο χυλο.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αγαπητέ spanielboy,
για να μπορέσει κάποιος να δει τις φωτογραφίες αυτές, θα πρέπει να γίνει μέλος στο club του pathfinder.
Για να μην βάζουμε τα μέλη μας σε αυτή τη διαδικασία, προτείνω να κάνεις χρήση ενός photo sharing site (free video and images hosting) π.χ imageShack, photobucket κτλ. για να έχεις τη δυνατότητα να ποστάρεις απευθείας τις φωτογραφίες σου.
 


spanielboy

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2007
79
0
Μακεδονία
suspektir.blogspot.com
ROTTIE said:
Αγαπητέ spanielboy,
για να μπορέσει κάποιος να δει τις φωτογραφίες αυτές, θα πρέπει να γίνει μέλος στο club του pathfinder.
Για να μην βάζουμε τα μέλη μας σε αυτή τη διαδικασία, προτείνω να κάνεις χρήση ενός photo sharing site (free video and images hosting) π.χ imageShack, photobucket κτλ. για να έχεις τη δυνατότητα να ποστάρεις απευθείας τις φωτογραφίες σου.

Ωχ! Χίλια συγγνώμη παιδιά. Δεν μου πέρασε καν από το μυαλό ότι θα σας έβαζα στη διαδικασία να γίνετε μέλοι εκεί πρώτα. Πραγματικά δεν το έκανα από πρόθεση. Από το πολύ διάβασμα είναι :shock: Ξέρετε περίοδος εξετάσεων. Θα φροντίσω να ανεβάσω πολύ-πολύ σύντομα τη φωτό σε κάποιο site που μου πρότεινες Rottie.


Να σας πω ακόμα πως συνεχώς τα κουτάβια μου δαγκώνουν κάτι σκληρό, όπως κάνουν τα μωρά σε κάποια ηλικία γιατί μεγαλώνουν τα δόντια τους και πονάνε.
 


spanielboy

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2007
79
0
Μακεδονία
suspektir.blogspot.com
Παιδιά το link για όσους θέλουν να δουν μια φωτό από τα κουτάβια είναι: http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=lwquwktydoqzmwztzoz1.jpg


(Πώς θα βρω τώρα τη φωτό που ανέβασα εκεί μέσα; Εκτός από αυτό το link. Γιατί εκεί δεν έκανα λογαριασμό. Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να τη σβήσω μετά από εκεί, γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος να βρίσκεται εκεί αφού τη δείτε. Ευχαριστώ).
 




Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Δεν μου φαινονται και τοσο μικρα,πιστευω οτι ειναι ενος μηνος η και περισσοτερο,δεν ειμαι σιγουρη,εχουμε ομως εκτροφεις στο φορουμ που πιστευω οτι μπορουν να καταλαβουν την ηλικια τους.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
30 ημερών είναι σίγουρα πάντως οπότε άσε καλύτερα το γάλα και δίνε τροφούλα.
Μαλακή και αλεσμένη καλύτερα να μπορούν να τη φάνε (κρεατάκι,κιμά,συκωτάκι ίσως μαζί με ρυζάκι λαπά).

Μπράβο ρε spanielboy! =D>
 


spanielboy

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2007
79
0
Μακεδονία
suspektir.blogspot.com
Dogo said:
30 ημερών είναι σίγουρα πάντως οπότε άσε καλύτερα το γάλα και δίνε τροφούλα.
Μαλακή και αλεσμένη καλύτερα να μπορούν να τη φάνε (κρεατάκι,κιμά,συκωτάκι ίσως μαζί με ρυζάκι λαπά).quote]


Αυτό κάνω. Τους δίνω βέβαια και λίγο γάλα αλλά και μαλακή τροφή. Κι εγώ κοιταζοντάς τα ξανά και ξανά γύρω στον 1 μήνα τα έκανα. Χτες προσπαθούσαν να φάνε ένα κοκκαλάκι μικρό. Δεν μπόρεσαν φυσικά, μάλλον θέλουν να τρίβουν τα δόντια τους. Επίσης να σας πω πως βιταμίνες δεν τρώνε καθόλου.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Γαλα σκόνη από πετ-σοπ, μουλιάζεις μια χούφτα ξηρα τροφή και τη λιώνεις αν χρειάζεται με πιρούνι.
Κάνε αποπαρασίτωση με Milbemax.
Οχι σπρέι για εξωπαράσιτα ακόμα.
Περιορισμένος χώρος 1-2 τεραγωνικά με χαλίκι ή μπετόν
Τα κουτάβια είναι 1 μήνα +- 5-6 μέρες, θα φάνε στερεά τροφή με λίγη υπομονή.
Καλή επιτυχία!
 


spanielboy

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2007
79
0
Μακεδονία
suspektir.blogspot.com
denis said:
Γαλα σκόνη από πετ-σοπ, μουλιάζεις μια χούφτα ξηρα τροφή και τη λιώνεις αν χρειάζεται με πιρούνι.
Κάνε αποπαρασίτωση με Milbemax.
Οχι σπρέι για εξωπαράσιτα ακόμα.
Περιορισμένος χώρος 1-2 τεραγωνικά με χαλίκι ή μπετόν
Τα κουτάβια είναι 1 μήνα +- 5-6 μέρες, θα φάνε στερεά τροφή με λίγη υπομονή.
Καλή επιτυχία!

Να 'σαι καλά. Κι όλους γενικά σας ευχαριστώ. Τα κουτάβια πάνε μια χαρά, παρα-ζωήρεψαν μπορώ να πω!