Φρούτα και Λαχανικά


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
γεια σας.θα ηθελα να μυ πει καποιος αν ξερει τι φρουτα και τι λαχανικα να δινω στον σκυλο?
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Μην του δώσεις με τίποτε σταφύλι - οι τελευταίες έρευνες έδειξαν ότι είναι τοξικά για τους σκύλους. Επίσης έχω διαβάσει ότι το κρεμμύδι μπορεί να τους προκαλέσει αναιμία. Ή κτηνίατρος μας είχε πεί ότι είναι καλό το καρότο και το κολοκύθι. Εμείς του δίνουμε και ντομάτα. Από φρούτα τρώει σχεδόν τα πάντα, αλλά σε μικρή ποσότητα. Από τα πολύ γλυκά φρούτα μόνο μεζεδάκι, και σύκα καθόλου. Τρελαίνεται για μήλο και μανταρίνι ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Διάβασε ποίες τροφές απαγορεύονται να δώσεις εδώ

Γενικά φρούτα σε ελεγχόμενες ποσόστητες εκτός από (κουκούτσια γενικά) σταφύλια, σταφίδες και αβοκάντο.

Λαχανικά: καλό είναι το μπρόκολο, κουνουπίδι, κολοκυθάκι, σέλινο, καροτάκι.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα πάντα όλα
εκτός απο τα απαγορευμένα
προσοχή στα κουκούτσια

τα καλύτερα είναι καρότο μήλο
 


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
μπανανα κανει?οταν λετε μικρες ποσοτητες ποσο εννοειται και τι θα παθει αμα φαει "αρκετη ποσοτητα?" δηλαδη εγω του εδωσα ολοκληρη μπαναν σε κομματακια κ εφαγε.πειραζει?ποσο πρεπει να ειναι οι ποσοτητες που πρεπει να δινω?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aυτό που θα μπορούσε να δημιουργούσε σε μεγάλες ποσότητες είναι η ευκοιλιότητα.
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Εχω ανοιξει ίδιο θέμα .
Πήγεινε στο προφίλ μου και κοίταξε στα θέματα που έχω ανοίξει.Ελπίζω να σε βοηθήσει
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ντομάτα δεν κάνει, γιατι προκαλεί αρρυθμία.
Εμεις τρώμε πολυ τα μήλα, αλλά και τα μανταρινια και τα πορτοκάλια. Α, και τις φράουλες με γιαούρτι! :D
 




AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
μόλις διάβασα ότι οι φράουλες κάνουν καλο στα δόντια του σκύλου λέτε να ισχύει?

Can Dogs Eat Strawberries?
Δεν ξέρω, η αλήθεια είναι..
απλά οι φράουλες έχουν αρκετή ζάχαρη, οπότε και λίγο τις φοβάμαι..
εγώ έδωσα στην Άλμπα & φάνηκε να της αρέσουν, πάντως..Απλά της έδωσα τρομερά μικρή ποσότητα, λόγω ζάχαρης..
 




AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Δεν ξέρω, η αλήθεια είναι..
απλά οι φράουλες έχουν αρκετή ζάχαρη, οπότε και λίγο τις φοβάμαι..
εγώ έδωσα στην Άλμπα & φάνηκε να της αρέσουν, πάντως..Απλά της έδωσα τρομερά μικρή ποσότητα, λόγω ζάχαρης..
Μόλις το διάβασα το άρθρο, αναφέρει το θέμα της ζάχαρης.. κ ουσιαστικά λέει το γνωστό "μέτρον άριστον"..

Μήλα, καρότα, μαρούλι, πορτοκάλια...χμμ τι άλλο;
Εγώ δίνω κ αχλάδι, μπανάνα , ροδάκινο&νεκταρίνι (σε μικρότερες ποσότητες) , έδωσα λίγο φράουλα..
Βασικά, όλα κάνει..εκτός από σταφύλια!!Δίνεις τα φρούτα, χωρίς κουκούτσια..
Από λαχανικά, δίνω κ μπρόκολο, κολοκύρι, αρακά , φασολάκια κ.λ.π. .. τα κάνω πολτό, αφού τα βράσω..
 




koyrsaros_gr

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
59
3
Last edited:




koyrsaros_gr

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
59
3
Ριξτε μια ματια και σ'αυτο το αρθρο.Μιλαει για barf αλλα αναφερει και τα λαχανικα/φρουτα που πρεπει/δεν πρεπει να δινουμε.
καλο αρθρο...
αλλα
γιατι εχει το αγγουρακι στα απαγορευμενα?
περιεχει κυριως νερο και αρκετα αρθρα το εχουν στο τι επιτρεπεται να φαει ο σκυλος
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95