Φταίει η τροφή?


antonis6

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2012
31
0
Thessaloniki
Κατ' αρχάς καλημέρα σας!

Τελευταία η Arya έχει αρχίσει να μη δέχεται την τροφή της, με την έννοια οτι κάνει τη δύσκολη για να φάει κι οταν μεινει νηστική για κανα 2 γεύματα τρώει πολύ λίγο, ενώ αρκετά συχνά κάνει εμετό! Αυτό συμβαίνει την τελευταία εβδομάδα περίπου.

Να έχει κάποιο άλλο πρόβλημα δε φαίνεται, είναι μια χαρά ζωηρή και ορεξάτη, ενώ λιχουδιές κλπ τρώει επίσης με όρεξη και χωρίς να τα βγάζει μετά. Επίσης δεν παίζει να είναι χορτάτη, έχει 3 μέρες που της δίνω μόνο κροκέτα και τίποτα άλλο ενδιάμεσα.

Παίζει να φταίει η κροκέτα λοιπόν? Το θέμα είναι οτι 2 μήνες και κάτι που την έχω έτρωγε πάντα την ίδια μάρκα χωρίς πρόβλημα και τις σωστές μερίδες. Η τροφή που τις δίνω είναι η pro plan puppy original chicken and rice.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Αντώνη με όλο το συμπάθιο αλλά τη μικρή σου θα πρέπει να τη δει ένας γιατρός για να σε συμβουλέψει!
Απώλεια όρεξης και έμετοι δεν είναι κάτι στο οποίο μπορούμε να σε συμβουλέψουμε εμείς και δη όταν λες πως μέχρι τώρα την έτρωγε την τροφή.

Είναι φρέσκα η τροφή?
Δε μπορείς να ξέρεις επίσης αν φαίνεται οκ η όχι,σίγουρα η διάθεση που έχει παίζει ρόλο αλλά νομίζω πρέπει να πας αρχικά σε ένα γιατρό να κάνει μια εκτίμηση κ αν είναι η τροφή την αλλάζει γιατί ούτως η άλλως η pro plan είναι κακή τροφή ποιοτικά!
 


antonis6

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2012
31
0
Thessaloniki
Δεν έχει απώλεια όρεξης, οτιδήποτε άλλο το τρώει μια χαρά... Και εμετό κάνει μόνο την κροκέτα. Anyway έτσι κι αλλιώς θα την πάω στον κτηνίατρο, ηθελα να δω αν είχε κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία με τη συγκεκριμένη τροφή πρώτα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.992
γιατί ούτως η άλλως η pro plan είναι κακή τροφή ποιοτικά!
Κακή?? Μη με σκας! Μέτρια εώς οκ δεν είναι? Εγώ που του δίνω μαγειρευτό εμπλουτισμένο με την ίδια ακριβώς, pro plan puppy chicken & rice, να την αλλάξω?? Επειδή έχω πρόβλημα να βρω τις γνωστές - θεωρητικά καλύτερες - κροκέτες (που να είναι και στο βαλάντιό μου, τύπου όριτζεν, ακάνα) και επειδή δύσκολα του κάθονται οι κροκέτες καλά και η pro plan του κατσε, να κοιτάξω να την αλλάξω γιατί είναι κακή ποιοτικώς? Ή το λες επειδή παίζει πολύ καλαμπόκι κτλ παρά κρέας? Γιατί εγώ του δίνω κρέας με λίγο αμυλάκι (ρύζι-μακαρόνια) και γιαουρτάκι για σνακ (και τώρα βρίσκομαι σε φάση πειραματισμού να δω τι λαχανικά του κάθονται καλά) και την κροκέτα για ότι άλλο δεν καλύπτεται από αυτά (έξτρα ασβέστιο, πρωτεϊνες, Ω3,4,5,6,7 και το λουρί της μάνας κτλ). Να ανησυχήσω γιατρέ μου?????
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.992
Εμπειρία ναι ναι εγώ, όπως προείπα, αλλά δεν του τη δίνω σκέτη. Φορές που του την έδωσα σκέτη όμως τα πήγε μια χαρά με το γαστρεντερικό του, που εμένα το μαλακό περίττωμα το έχει στο τσεπάκι.
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
proplan chicken ταιζω εδω και εναν χρονο και δεν εχω δει κατι αρνητικο στον σκυλο. κακα φυσιολογικα καθολου διαροιες την τρωει με ορεξη και δεν μυριζει απο ενεργεια μια χαρα...
 


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
υπαρχουν καποιες τροφες που κατα γενικη ομολογια μπορει να θεωρουνται καλες και ποιοτικες ομως μπορει να μην ταιριαζουν στο δικο μασ το σκυλι. Αν το σκυλακι σου δεν το καλομαθες με λιχουδιες και τωρα σου κανει την δυσκολη επειδη καλομαθε τοτε δωσε την προσοχη σου στην τροφη. Αφου λες οτι κανει κ εμμετο τοτε προσεξε πολυ και θα σου δωσω ενα απλο παραδειγμα, οταν αλλαξα την τροφη στον δικο μου σκυλο ετσι για αλλαγη, παρουσιασε δυσανεξια με αποτελεσμα να πρηζεται ολο της το προσωπο. 2 μηνες ταλαιπωρουμασταν να δουμε τι την πειραζε.....και τελικα ηταν η τροφη...καποιο συστατικο την πειραζε. Ποσο καιρο της την δινεις. Μην το αφησεις.
 


antonis6

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2012
31
0
Thessaloniki
Της την δινω 2 μήνες και κάτι χωρίς πρόβλημα σε ορεξη, κακά και εμετους... ουτε κακομαθημενη με λιχουδιες ειναι θα ελεγα. Τεσπα να δουμε τι θα πει και ο κτηνιατρος το απογευμα! Μου κάνει εντύπωση ομως που δεν ξερνάει αν φάει κάτι άλλο ή την κροκέτα μαζί με κάτι αλλο! Να το κανει επιτηδες το αποκλειουμε ετσι?
 


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
να κανει επιτηδες εμμετο? δε νομιζω..... μερικες φορες η τροφη μπορει να αρχισει να πειραζει το σκυλι μετα απο λιγο διαστημα που την τρωει. Αν δεν ειναι η τροφη μετα πας σε αλλα.....παρασιτα??εχεις δωσει προσφατα χαπι?οπως κ να χει πηγαινε στον κτηνιατρο και θα σου πω κατι...μην μενεις σε μια γνωμη γιατρου αν δεισ οτι ο γιατρος δε σου λεει συγεκριμενα πραγματα...δεν ειναι ντροπη οταν εγω ειχα προβλημα ειχα παρει 4 γιατρους τηλεφωνο απο 2-3 φορες και διασταυρωνα στοιχεια.... περιμενω νεα και μαλιστα ευχαριστα. δεν θα ναι κατι σημαντικο θα το δεις!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Αφού ξερνάει μόνο στην ξηρά (χωρίς να είμαι κτηνίατρος), το πιο πιθανόν είναι να μη τη δέχεται ο οργανισμός της. Διαφορετικά, αν είχε κάποιο πρόβλημα, θα τα ξερνούσε όλα.

Μπορεί να μην της ταιριάζει αυτή η ξηρά πλέον. Δεν παίζει να την ξερνάει επίτηδες για να σε δοκιμάσει.

Κι εμένα όταν η βουβάλα μου έφαγε μισή πιατέλα μελομακάρονα, πήρα τον κτηνίατρο τηλ. και μου είπε ότι άλλα σκυλιά μπορεί να φάνε 1 και να πάθουν κάτι κι άλλα μπορεί να φάνε 100 και να είναι μια χαρά. Οπότε δε μπορούμε να λέμε ότι επειδή είναι Proplan είναι ντε και καλά καλή.
 


tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Εμένα 2 φορές να έκανε εμετό θα το έπαιρνα να το πάω στον κτηνίατρο.Γιατί παιδεύεται τα ζωάκια δεν τοκαταλαβαίνω αυτό,και μετα κλαίγεστε οτι κάτι έπαθε.Και σε ρωτάω αν η κροκέτα έχει πάρει αέρα μπορεί να έχει κάποια τρύπα στο σακουλάκι και χάλασε η κροκέτα κάτι την πειράζει δεν εξηγείτε
 


antonis6

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2012
31
0
Thessaloniki
Ο γιατρός λοιπόν τη βρήκε μια χαρά και οι εμετοί που του περιέγραψα δεν ηταν κατι το ανησυχητικό!
Σήμερα και στα 3 γεύματα πρόσθεσα μια κουταλιά γιαούρτι, τα έφαγε μια χαρά με όρεξη και ούτε παρουσίασε κάτι.
tzes007 δεν κλάφτηκε κανείς, αυτό που ήθελα ήταν να δω αν έχει και κανείς άλλος που χρησιμοποιεί την ίδια τροφή αντίστοιχο πρόβλημα. Όσων αφορά στην ερώτηση[?] σου τώρα, οχι δεν εξηγείται! Το σακουλάκι και ορθάνοιχτο να το έχεις συνέχεια, εφ' όσων δε ζεις σε κανένα υγρό υπόγειο και δεν έχει περάσει η ημ/νια λήξης, δεν αλλοιώνεται καθόλου η ξηρά τροφή, το πολύ πολύ να χάσει λίγο το άρωμά της. Δεν το σκέφτηκα μόνος μου αυτό, η μισή οικογένεια είναι τεχνολόγοι τροφίμων.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εδω πουρινα τοννους και νερο δινουν οι κυνηγοι στα δικα τους και τρεχουν ολη μερα πανω στα βουνα ακουραστα τα σκυλια τους,,,,, που εχει και 2,70 χυμα το κιλο...
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Το σακουλάκι και ορθάνοιχτο να το έχεις συνέχεια, εφ' όσων δε ζεις σε κανένα υγρό υπόγειο και δεν έχει περάσει η ημ/νια λήξης, δεν αλλοιώνεται καθόλου η ξηρά τροφή, το πολύ πολύ να χάσει λίγο το άρωμά της. Δεν το σκέφτηκα μόνος μου αυτό, η μισή οικογένεια είναι τεχνολόγοι τροφίμων.
Σε σεμιναριο για αυτο το θεμα (λογω προηγουμενης δουλειας) ειχα καταλαβει οτι ετσι δημιουργουνται μηκυτες...εξου και γιατι δεν πρεπει καν να περνουμε χτυπημενες κονσερβες/κουτια......και ηταν ενας απο τους λογους που με κερδισε μια συγκεκριμενη τροφη ,γιατι ο αερας απο την σακουλα ηταν αφαιρεμενος (εννοειται μεχρι να την ανοιξει κανεις...)
απο κει και περα την τροφη την εχω σε ειδικο κουβα (βεβαια το σπιτι μου εχει και αρκετη υγρασια...)
μηπως καταλαβα κατι λαθος???????
 


antonis6

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2012
31
0
Thessaloniki
Αν είναι σε νορμάλ χώρο, δηλαδή οχι πολλή υγρασία και η θερμοκρασία είναι δωματίου και κάτω, δεν αναπτύσσονται εύκολα μύκητες. Εννοείται το σακουλάκι το σφραγίζω για σιγουριά αλλά θέλω να πω οτι δεν παίζει να χάλασε έτσι εύκολα η τροφή επειδή μπορεί να τρύπησε η συσκευασία.
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Αν είναι σε νορμάλ χώρο, δηλαδή οχι πολλή υγρασία και η θερμοκρασία είναι δωματίου και κάτω, δεν αναπτύσσονται εύκολα μύκητες. Εννοείται το σακουλάκι το σφραγίζω για σιγουριά αλλά θέλω να πω οτι δεν παίζει να χάλασε έτσι εύκολα η τροφή επειδή μπορεί να τρύπησε η συσκευασία.
δυστυχως το σπιτι μου και ιδιαιτερα το δωματιο μου εχει αρκετη υγρασια (φετος πηρα αφυγραντηρα και καθε βραδυ μαζευει 2 λιτρα απο τον αερα........) , και ειναι φουρνος το καλοκαιρι και παγος το χειμωνα...

παντως ειναι καλυτερα να ειναι σε οσο το δυνατον 'αεροστεγη' χωρο ετσι? (π.χ. κουβα με καπακι)

ειναι υπερβολη που η τροφη που ειπα εχει αφαιρεμενο τον αερα απο τα σακια της?
 


antonis6

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2012
31
0
Thessaloniki
Προφανώς όσο πιο αεροστεγώς είναι κλεισμένη τόσο καλύτερα θα προστατεύεται. Και τα σακιά που κλείνουν οπως λες βολεύουν πολύ. Κάθε προστασία που μπορούμε να προσφέρουμε καλό κάνει στη διατήρηση της τροφής, αυτό που είπα είναι οτι δεν χαλάνε και τόοοοσο εύκολα πια οι κροκέτες. :)
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Προφανώς όσο πιο αεροστεγώς είναι κλεισμένη τόσο καλύτερα θα προστατεύεται. Και τα σακιά που κλείνουν οπως λες βολεύουν πολύ. Κάθε προστασία που μπορούμε να προσφέρουμε καλό κάνει στη διατήρηση της τροφής, αυτό που είπα είναι οτι δεν χαλάνε και τόοοοσο εύκολα πια οι κροκέτες. :)
το καταλαβα , αλλα ποτε δεν χανω ευκαριες να μαθω και κατι περαιτερω απο ειδικους!! :)
ευχαριστω!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Οι τροφές συνήθως έχουν ζιπάκι για να κλείνουν αεροστεγώς. Εγώ την έχω ανοιχτή μονίμως γιατί ο χώρος είναι κανονικός. Υγρασία δε με το φούρνο από κάτω να καίει ολημερίς κι οληνυχτίς, δεν υπάρχει για δείγμα..
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ανοιγουμε το τσουβαλακι βαζουμε την ποσοτητα που θελουμε τσακιζουμε ελαφρως το πανω ανοικτο ακρο και βαζουμε ενα μπουκαλι νερο η μια ταινια να το κρατα ελαφρως κλειστο για να περιορισουμε την εξατμιση του αρωματος και την εισαγωγη της υγρασιας,,, απλα πρακτικα πραγματα,, κατι που ανοιξες αν το ξανακλεισης αεροστεγως το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να χαλασει γρηγοροτερα γιατι θα κλεισης και υγρασια μεσα... οι εταιριες που κανουν συσκευασια ειναι σε ελεγχομενο χωρο υγρασιας θερμοκρασιας,,,,
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95