Φτιάξτε μου πρόγραμμα διατροφής


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σε συνεχεια του προσφατου θεματος μου για την διαρροια της Ηρας.

Τελικα, με την γαστροπροστατευτικη κροκετα, φανηκε ότι το προβλημα οφειλοταν στην διατροφη, όπως προεβλεψε και ο κτηνιατρος. Για την ακριβεια, στην συνεχη εναλλαγη και μεγαλη ποικιλια.

Αυτό που ψαχνω τωρα, είναι ένα προγραμμα που δεν θα την «αναστατωσει» παλι.
Τα υλικα που εχω στην διαθεση μου είναι πολλα και διάφορα και δεν είναι μονο για τα σκυλια φυσικα. Κι εμεις από αυτά τρωμε.

Ολων των ειδων τα συνηθη κρεατα, αγορασμενα από το Παγγαιο Ν. Σερρων, σε τιμη μιση από την Ξανθη και σε καλυτερη ποιοτητα.
Τα παιρνω σε αρκετα μεγαλες ποσοτητες, επειδη δεν μπορω να πηγαινω τακτικα, και τα διατηρω σε καταψυκτη.

Όλα τα συνηθη λαχανικα και ζαρζαβατικα καθε εποχης, δικης μου παραγωγης χωρις λιπασματα, , διατηρημενα κι αυτά σε καταψυκτη.

Εδώ και καιρο εχουμε σταματησει την κροκετα. Η καλη στοιχιζει πολύ, σχετικα παντα με το μαγειρευτο (το δικο μου μαγειρευτο εννοω), και επισης εχω προσεξει αξιοσημειωτη βελτιωση στην ορεξη, διαθεση και τριχωμα με το μαγειρευτο.

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιεσδηποτε ιδεες, γνωμες και συμβουλες.
Αρης
 






Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Τελικα, με την γαστροπροστατευτικη κροκετα, φανηκε ότι το προβλημα οφειλοταν στην διατροφη, όπως προεβλεψε και ο κτηνιατρος. Για την ακριβεια, στην συνεχη εναλλαγη και μεγαλη ποικιλια.
Πόσο σίγουρο είναι αυτό? Αν έχω καταλάβει καλά ταϊζεις με ποικιλία τουλάχιστον από το καλοκαίρι (?)
Πώς γίνεται να τις πείραξε τώρα, μετά από τόσο καιρό και πριν να ήταν όλα καλά?

Υποθέτω ότι αυτό το έχεις δει ήδη?
Μαγειρευτό φαγητό για το σκύλο: Βασικοί κανόνες
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι Ειρηνη, ποικιλια από το καλοκαιρι.

Τις προαλλες εκανα μια μεγαλη συζητηση με τον γιατρο οπου, επειδη εμενενε, του ειπα 10 φορες ότι ταϊζω ετσι ένα εξαμηνο και ποτέ δεν ειχαμε ουτε ένα ελαχιστο κρουσμα διαρροιας.

Η γνωμη του ηταν ότι «συσσωρευτηκε» ευαισθησία με τον καιρο. Δηλαδη η «ζημια» από την συνεχη εναλλαγη και μη σταθεροτητα εδρασε προσθετικα.

Μου φανηκε λογικο στο τελος, αλλά δεν μπορω να παραβλεψω ότι οι ασχημες διαρροιες ηρθαν αποτομα και κρατησαν μερες, στρωσανε δε ως δια μαγειας με την ειδικη κροκετα.

Επισης, τάισα πολύ πλαταρι (το παιρνω και σχεδον τζαμπα) με ρυζι, κατι με το οποιο διαφωνησε, λογω λιπους, κοκαλων και ρυζιου. Μηνες όμως δινω πλαταρια, με εναλλαγη όπως ειπα με ολων των ειδων τα κρεατα.

Το λινκ το γνωριζω, αν και το ειχα ξεχασει.
Παντως, το μαγειρευτο μας ειναι ηπιο, χωρις ξυδια, πιπερια και κρεμμυδια.
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Αν με το μαγειρευτό εννοείς βρασμένο κρέας,θα σου πρότεινα μισοβρασμένο.Προσωπικά το κρέας που δίνω στα σκυλιά μου το βράζω για 4-5 λεπτά,και αυτό το κάνω για να μειώσω το μικροβιακό φορτίο.Αν ήξερα ότι το σφάγιο ήταν σημερινής σφαγής θα το έδινα χωρίς βράσιμο,και χωρίς φόβο.Η ποσότητα που δίνω είναι 2% του βάρους τους.Δηλ. 19 x2%=380 γραμ. κρέας.1 αυγό και γιαούρτι με πέτσα,από πρόβειο γάλα για τους γαλακτοβάκιλλους.Το 2% δεν είναι απόλυτο,είναι οδηγός,ξεκινάς με τόσο και στην πορεία διορθώνεις.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ευχαριστω Γιαννη.
Ετσι οπως λες λειτουργω, αλλά θα ηθελα ενα συγκεκριμενο προγραμμα.
Δευτερα μεσημερι αυτο. Το βραδι αυτο.
Τριτη...
.......

Ξερω, ζηταω πολλα και στο ... πιατο.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Αν με το μαγειρευτό εννοείς βρασμένο κρέας,θα σου πρότεινα μισοβρασμένο.Προσωπικά το κρέας που δίνω στα σκυλιά μου το βράζω για 4-5 λεπτά,και αυτό το κάνω για να μειώσω το μικροβιακό φορτίο.Αν ήξερα ότι το σφάγιο ήταν σημερινής σφαγής θα το έδινα χωρίς βράσιμο,και χωρίς φόβο.Η ποσότητα που δίνω είναι 2% του βάρους τους.Δηλ. 19 x2%=380 γραμ. κρέας.1 αυγό και γιαούρτι με πέτσα,από πρόβειο γάλα για τους γαλακτοβάκιλλους.Το 2% δεν είναι απόλυτο,είναι οδηγός,ξεκινάς με τόσο και στην πορεία διορθώνεις.
Συμφωνω. Και εγω τον μοσχαρισιο κιμα τον βράζω κανα 3λεπτο για να ειμαι σιγουρος. Τα πλαταρια ομως τα δινω ωμα. Εχω μια αμφιβολια ομως για το 2%.. Μου εχουν δώσει σαν βάση το 3% για συντηρηση και το 5% για αναπτυξη, αλλα φυσικα βλεπεις πως παει το σκυλι και αυξομειωνεις αναλογα. Αν .. και .. τωρα που το ξανασκεφτομαι, ειναι 3% τροφη και απο αυτο 70% κρεας.. Αρα και το 2% πανω κατω, μπορει να ειναι και το ιδιο.
Ευχαριστω Γιαννη.
Ετσι οπως λες λειτουργω, αλλά θα ηθελα ενα συγκεκριμενο προγραμμα.
Δευτερα μεσημερι αυτο. Το βραδι αυτο.
Τριτη...
.......

Ξερω, ζηταω πολλα και στο ... πιατο.
Νομιζω πως δεν υπαρχει λογος για τοοοοοση ποικιλια και εναλλαγη. Εγω δινω βασικα πλαταρια. Μια φορα την εβδομαδα δινω μοσχαρισιο κιμα. Με τα πλαταρια στο πρωινό γευμα δινω και τα λαχανικα, ενω με τον κιμα στο ενα δινω αυγο και στο 2ο δινω γιαουρτι. Να στο φτιαξω και αλλο αν θες :D

ΔΕΥΤΕΡΑ - ΠΡΩΙ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ & ΜΗΛΟ ΚΑΡΟΤΟ ΜΑΡΟΥΛΙ ΛΑΔΙ / ΒΡΑΔΥ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ
ΤΡΙΤΗ - ΠΡΩΙ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ & ΜΗΛΟ ΚΑΡΟΤΟ ΜΑΡΟΥΛΙ ΛΑΔΙ / ΒΡΑΔΥ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ - ΠΡΩΙ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ & ΜΗΛΟ ΚΑΡΟΤΟ ΜΑΡΟΥΛΙ ΛΑΔΙ / ΒΡΑΔΥ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ - ΠΡΩΙ:500gr ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΟ ΚΙΜΑ & ΑΥΓΟ / 500gr ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΟ ΚΙΜΑ & ΓΙΑΟΥΡΤΙ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΠΡΩΙ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ & ΜΗΛΟ ΚΑΡΟΤΟ ΜΑΡΟΥΛΙ ΛΑΔΙ / ΒΡΑΔΥ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ - ΠΡΩΙ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ & ΜΗΛΟ ΚΑΡΟΤΟ ΜΑΡΟΥΛΙ ΛΑΔΙ / ΒΡΑΔΥ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ - ΠΡΩΙ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ & ΜΗΛΟ ΚΑΡΟΤΟ ΜΑΡΟΥΛΙ ΛΑΔΙ / ΒΡΑΔΥ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ

Σύντομα θα προστεθει και ψαρι.

Σε περιπτωση ιχνηλασίας τρώει τελευταία φορά Παρασκευή πρωί, και μετά ξανατρώει στην ιχνηλασία (Κυριακή πρωί) 2 kg στομάχια από κοτόπουλο.
 






Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι σε 2 φορές την ημέρα τάισμα.Τότε
Υπολογίζεις την ποσότητα κρέατος που θα δώσεις και την μοιράζεις στα 2.Μισή το πρωί,μισή το βράδυ.Το αυγό ή πρωί ή βράδυ.Το γιαούρτι το ίδιο.
5 ημέρες κοτόπουλο ή γαλοπούλα και 1 ή 2 φορες πρόσθεσε εντόσθια κοτόπουλου, ή συκώτι μοσχάρι.
2 μέρες κόκκινο κρέας ή άλλο είδος κρέατος.Σαν βάση έχω το κοτόπουλο ή γαλοπούλα και εντόσθια ή συκώτι μοσχάρι.
Απλά είναι τα πράγματα.Μην μπερδεύεσαι.Κρέας θέλει ο σκύλος.Ξεκίνα και στην πορεία θα δείς μόνος σου πως θα το φτιάξεις.
Αν σε βοηθάει κάποιοι εκτροφείς του εξωτερικού (ΗΠΑ) βάζουν και λίγο σπανάκι σαν συμπλήρωμα με το σκεπτικό το ότι ο σκύλος τρώει από μόνος του λίγο χόρτο.Μερικοί προτείνουν αν θες να ρίξεις το κόστος και ρύζι,1 κούπα αλλά θα προσθέσεις πολυβιταμίνα.
Κανένας από αυτούς δεν χρησιμοποιεί αυστηρό πρόγραμμα δηλ. Δευτέρα πρωί αυτό,και δευτέρα βράδυ αυτό.
Προτείνουν και λάδι σολομού ή ιχθυέλαιο ή μουρουνέλαιο ή Flax seed oil,με εναλλαγές.
 
Last edited:


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...
ΚΥΡΙΑΚΗ - ΠΡΩΙ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ & ΜΗΛΟ ΚΑΡΟΤΟ ΜΑΡΟΥΛΙ ΛΑΔΙ / ΒΡΑΔΥ:2 ΠΛΑΤΑΡΙΑ

...
Λες ψέματα :p

Μέσα σε αυτά, να προστεθεί 1-2 αυγά την εβδομάδα, λίγο γιαούρτι (πρόβειο κατά προτίμηση) πότε πότε, λίγο κόκκινο κρέας και ψάρι και νομίζω ότι το πρόγραμμα είναι κομπλέ.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Να στε καλα! Και παλι ευχαριστω Γιαννη.
Παντως ο γιατρος ηταν κατα των γαλακτοκομικων. Γιαουρτι και ασπρο τυρι (φετα) δινω συχνα ομως.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι σε 2 φορές την ημέρα τάισμα.Τότε
Υπολογίζεις την ποσότητα κρέατος που θα δώσεις και την μοιράζεις στα 2.Μισή το πρωί,μισή το βράδυ.Το αυγό ή πρωί ή βράδυ.Το γιαούρτι το ίδιο.
5 ημέρες κοτόπουλο ή γαλοπούλα και 1 ή 2 φορες πρόσθεσε εντόσθια κοτόπουλου, ή συκώτι μοσχάρι.
2 μέρες κόκκινο κρέας ή άλλο είδος κρέατος.Σαν βάση έχω το κοτόπουλο ή γαλοπούλα και εντόσθια ή συκώτι μοσχάρι.
Απλά είναι τα πράγματα.Μην μπερδεύεσαι.Κρέας θέλει ο σκύλος.Ξεκίνα και στην πορεία θα δείς μόνος σου πως θα το φτιάξεις.
Αν σε βοηθάει κάποιοι εκτροφείς του εξωτερικού (ΗΠΑ) βάζουν και λίγο σπανάκι σαν συμπλήρωμα με το σκεπτικό το ότι ο σκύλος τρώει από μόνος του λίγο χόρτο.Μερικοί προτείνουν αν θες να ρίξεις το κόστος και ρύζι,1 κούπα αλλά θα προσθέσεις πολυβιταμίνα.
Κανένας από αυτούς δεν χρησιμοποιεί αυστηρό πρόγραμμα δηλ. Δευτέρα πρωί αυτό,και δευτέρα βράδυ αυτό.
Ναι ακριβως, κανω τον υπολογισμο και το χωριζω στα δυο για να βγουν 2 γευματα, και το ιδιο με αυγο και γιαουρτι. 1 αυγο το πρωι - 1 γιαουρτι το βραδυ για παραδειγμα.. Σπανακι, ε; Δεν το ειχα σκεφτει..
Δεν ειναι καλυτερα να ειναι αλεσμενα στο μπλεντερ? Εγω ετσι τα κανω , γιατι γενικα τα σκυλια βοσκανε αμα θελουν να ξερασουν. Για να φανε λαχανικα, τουλαχιστον σε αγρια μορφη , τα τρωνε απο το στομαχι του θηράματος.

Λες ψέματα :p

Μέσα σε αυτά, να προστεθεί 1-2 αυγά την εβδομάδα, λίγο γιαούρτι (πρόβειο κατά προτίμηση) πότε πότε, λίγο κόκκινο κρέας και ψάρι και νομίζω ότι το πρόγραμμα είναι κομπλέ.
Αφου εγραψα! Σε περιπτωση ιχνηλασιας..... :D
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ρε συ Kirki αθεόφοβε, 9 ευρώ το κιλό σολωμό για το σκύλο;;;;;; :eek:

Ένας πολύ φθηνός τρόπος να δίνουμε ψάρι στο σκύλο είναι η σαρδέλα.

Επειδή αγοράζουμε για το σπίτι μια φορά την εβδομάδα, δίνω στο σκύλο όλα τα εντόσθια και κεφάλια (ότι πετιέται από το καθάρισμα δηλαδή) συν μερικά ψάρια ολόκληρα.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Ο μπακαλιαρος εχει 15 και 20 ! ε.. σολωμο.. Μια χαρα.. Ασε , μιλας εσυ με τα υπερ σολωμονολαδα και τις ντοπες της NASA που δινεις;;!!! :D :D :D
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ο μπακαλιαρος εχει 15 και 20 ! ε.. σολωμο.. Μια χαρα.. Ασε , μιλας εσυ με τα υπερ σολωμονολαδα και τις ντοπες της NASA που δινεις;;!!! :D :D :D

Ναι ρε συ, αλλά το σολωμέλαιο κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ σε κάψουλες και κρατάει για 1 χρόνο!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Τα πλατάρια βρασμένα τα δίνετε? Δεν είναι επικίνδυνα? :eek:

Πάντως αφού έχει στομαχική ευαισθησία, δεν θα πρεπε να τρώει στην αρχή ένα είδος (π.χ. κάποιο κρέας με καρότα) για ένα διάστημα και μετά να εμπλουτιστεί το μενού σταδιακά και με άλλα είδη? Για να μην κάνουμε γυμνάσια στο στομάχι το λέω...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Εγώ προσωπικά τα πλατάρια τελείως ωμά

Στην αρχή τα έδινα ζεματισμένα (βούτηγμα σε βραστό νερό και βγάλσιμο αμέσως) αλλά μετά μου πέρασε και αυτό :)