Φτιάξτε μου πρόγραμμα διατροφής


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ωραια.Αν ομως μολις βαλω εστω τοσο λιγο κρεας,κανει διαρροια,μειωνω κι αλλο το κρεας ή δε ξαναβαζω;
Δεν ξαναβάζεις - σημαίνει ότι το πειράζει. Προχωράμε και προσθέτουμε ενόσω βλέπουμε ότι όλα βαίνουν καλώς.
 


etlave

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2009
110
0
livadeia
Τα πλατάρια (και όλα τα μέρη που έχουν και κόκκαλο) δε βράζονται γιατί το βράσιμο σκληραίνει τα κόκκαλα, το οποία με τη σειρά τους σπάνε σε μικρά και αιχμηρά κομμάτια όταν τα μασάει ο σκύλος. Μπορουν άνετα να προκαλέσουν εσωτερικούς τραυματισμούς.
...
μια τέτοια απάντηση έδωσα σε παρόμοιο θέμα για κόκαλα σε άλλο σκυλοφόρουμ και προκάλεσα αναστάτωση.
χαίρομαι:D
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αχ αυτά τα προγράμματα διατροφής... :D

Εγώ τα χωρίζω σε εβδομάδες, για παράδειγμα τώρα στην κατάψυξη έχω φαγητό για επτά μέρες. Κάθε σακούλα εβδομάδες είναι διαφορετικό αναλόγως τι έχω αγοράσει. Αυτή την εβδομάδα το πρόγραμμα λέει:
- Σαρδέλα και καρδιά μοσχαρίσια
- Στήθος βόειο χωρίς κόκκαλο και συκώτι
- Στήθος βοειο με κόκκαλο και συκώτι
- Γαύρος και καρδιά μοσχαρίσια
- Μπούτια κοτόπουλο
- Πλατάρια κοτόπουλο
- Πλατάρια κοτόπουλο και παιδάκια προβάτου

Την εβδομάδα θα φάει ένα αυγό και μια κονσέρβα τόνο (συνήθως Σαββ/ριακα αφου ανεβούμε βουνό).
Επίσης απο φυτικά προς το παρών έχει λίγο πολτό απο ραδίκια, σπανάκι, μήλο, μπανάνα, πορτοκάλι και ρύζι. Την επόμενη μπορεί να είναι κάτι άλλο.
 


PANOS-LAB

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2010
225
0
Χανιά
Ναι ρε συ, αλλά το σολωμέλαιο κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ σε κάψουλες και κρατάει για 1 χρόνο!
Καλημερα αν δινεις σε καψουλες μπορεις να τις δινεις maxepa ειναι 200 καψουλες και ειναι ω3 φυσικο προιον
δηλαδη δεν ειναι χημικα επεξεργασμενες καψουλες αλλα καθαρα φυσικο προιον!!!
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Ποιός ο λόγος που πιστεύεις οτι το maxepa είναι καλύτερο από λαδι σολωμού;Το maxepa είναι ιχθυέλαιο αν δεν κάνω λάθος και δεν περιέχει ω6.Στο άνθρωπο η δοσολογια του είναι 5x2=10 καψάκια,στον σκύλο πόσο είναι;Εσύ πόσο δίνεις;
 
Last edited:


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Ναι ρε συ, αλλά το σολωμέλαιο κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ σε κάψουλες και κρατάει για 1 χρόνο!
Eπειδή με ενδιαφέρει εσύ ποιό σκεύασμα δίνεις;Πόσες κάψουλες έχει και πόσο δίνεις;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ωμέγα 3 έχει επίσης το λινέλαιο και το καρυδέλαιο. Πωλούνται σε καταστήματα βιολογικών, το κάθε μπουκάλι κάνει γύρω στα 6 ευρώ και με τις ποσότητες που δίνουμε κρατάει για πάντα! Εγώ δίνω αυτά σε καθημερινή βάση - δεν δίνω ελαιόλαδο.
Προσοχή στο λινέλαιο, μερικές συσκευασίες πρέπει να διατηρούνται στο ψυγείο αλλά όλοι οι καταστηματάρχες δεν το ξέρουν...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Eπειδή με ενδιαφέρει εσύ ποιό σκεύασμα δίνεις;Πόσες κάψουλες έχει και πόσο δίνεις;
Αυτό, πια

Γράψε λάθος για το σολωμό. Είναι από μπακαλιάρο, αλλά έχει το Ω3 που με ενδιαφέρει να παίρνει ο σκύλος.

Για άνθρωπο λέει 1-2 κάψουλες την ημέρα, οπότε στο σκύλο δίνω 1.

:)
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Για δειτε λιγο και το salmon oil της Henne Pet Food
Αυτό έδινα μέχρι πρόσφατα, αλλά τώρα πια το βρίσκω 50 ευρώ το μπουκάλι λίτρου και πιστεύω ότι είναι υπερβολικά ακριβό. Βασικά μέχρι πέρυσι είχε 30 ευρώ, τόσο μεγάλη αύξηση δεν έχω ιδέα γιατί πήρε.
 




Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Αυτό, πια

Γράψε λάθος για το σολωμό. Είναι από μπακαλιάρο, αλλά έχει το Ω3 που με ενδιαφέρει να παίρνει ο σκύλος.

Για άνθρωπο λέει 1-2 κάψουλες την ημέρα, οπότε στο σκύλο δίνω 1.

:)

Aυτό ειναι το μουρουνέλαιο.Αυτό δίνω αλλά σε υγρή μορφή.Έχω βρεί και το salmopet 1 λίτρο 30 ευρώ.
http://www.naturaleshop.gr/prod.php?id=221
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Αυτό, πια

Γράψε λάθος για το σολωμό. Είναι από μπακαλιάρο, αλλά έχει το Ω3 που με ενδιαφέρει να παίρνει ο σκύλος.

Για άνθρωπο λέει 1-2 κάψουλες την ημέρα, οπότε στο σκύλο δίνω 1.

:)
και γω αυτο δινω στην πουφ πανω απο χρονο και τωρα δινω και στις αλλες.

απο πλαταρια ποσα κομματια δινετε την ημερα στο καθε σκυλι?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αναλόγος τα πλατάρια, το σκύλο και πόση τροφή του δίνεις.
Αν το newfoundland παίζει στα 80kg νομίζω 4-5 πλατάρια γεμάτα με εντόσθια και λαιμους είναι μια χαρά.
 




Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
4 πλαταρια , περιπου 800gr με 1kg δίνω στο γερμανικο που ειναι 30kg!! ..μηπως ειναι ψιλο-λίγα για το αρκουδι??
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
4 πλαταρια , περιπου 800gr με 1kg δίνω στο γερμανικο που ειναι 30kg!! ..μηπως ειναι ψιλο-λίγα για το αρκουδι??
Σε ένα ΄"νορμάλ" σκυλί (με κανονική εκτόνωση) 30 κιλών θα έδινες την ημέρα το 3% του βάρους του σε συνολική ημερήσια δόση, δηλαδή 900 γραμμάρια. Από αυτά τα 900 γραμμάρια, το 70% θα είναι ζωικής προέλευσης (κρέας ή κρέας με κόκαλλα κλπ.) δηλαδή 630 γραμμάρια. Εσύ παραδίνεις κρέας (βέβαια το σκυλί "εργάζεται" σκληρά) - όμως σε κανονικής εκτόνωσης/ενεργητικότητας σκύλους θα πήγαινες με το παραπάνω σενάριο.
 




pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
μμμ, μαλλον με την vrmode θα συμφωνησω. εσεις εχετε σκυλια που εχουν σπυρια στον κ@λο :D και τα ''καινε'' ανετα τα 4-5 πλαταρια.
εγω αν δωσω τοσα θα φτιαξουν κοιλια αγελαδας τα μαυρα. ειναι πολυ ξαπλωσκυλα .........
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ρε παιδια, εγω ειμαι ο τσιγκουνης της παρεας? Τρια πλαταρια δινω στην Ηρα με πολυ λιγο ρυζι. Αντε και κανενα κερασματακι μαζι (πχ λιγο τυρι).
Αυτο οταν δινω πλαταρια. Αν ειναι αλλο κρεας, δινω το πολυ μισο κιλο τη μερα, μαζι με λιγα λαχανικα.
31 κιλα και δειχνει μια χαρα. Και τρεχει και σκαρφαλωνει καθε μερα καθολου λιγο. Ουτε αδυνατη ειναι, ουτε γεματουλα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki