Φτιαξτο μόνος σου!


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Τι τελευταίες μέρες με έχει πιάσει μια κατασκευαστική μανία!
Έφτιαξα λοιπόν μια μπαντάνα για την Κέλλυ 318020_10200199957631179_102423537_n.jpg

Είναι πραγματικά πολύ εύκολο να φτιάξεις μπαντάνες αλλά και ρουχάκια για σκύλο με υλικά που έχεις στο σπίτι και πολλές φορές χωρις καν ραπτομηχανή!

Σκέφτομαι να της φτιάξω ενα παλτουδάκι με ενα ωραίο ύφασμα που βρήκα.....αλλά σκάλωσα σε κάτι....τα ετοιμα μπουφανάκια δεν καλύπτουν παρα τον θώρακα του σκύλου (συνήθως) το μονο ακάλυπτο μέρος απο τρίχωμα είνα η κοιλιά της δεν θα πρέπει λοιπόν να την καλύπτει τελείως το μπουφανάκι?
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Αφού θα το φτιάξεις εσύ μπορείς να το κάνεις να καλύπτει και την κοιλιά της, φαντάζομαι οτι τα έτοιμα τα κάνουν έτσι γιατί δεν υπάρχουν ρούχα για αρσενικά ή θηλυκά σκυλιά και τα αρσενικά αν καλύψεις την κοιλιά τους θα λερώνονται όταν κάνουν πιπί :)
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Αφού θα το φτιάξεις εσύ μπορείς να το κάνεις να καλύπτει και την κοιλιά της, φαντάζομαι οτι τα έτοιμα τα κάνουν έτσι γιατί δεν υπάρχουν ρούχα για αρσενικά ή θηλυκά σκυλιά και τα αρσενικά αν καλύψεις την κοιλιά τους θα λερώνονται όταν κάνουν πιπί :)
δεν το σκέφτηκα καν αυτό!!! σωστή!
 




Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΑΑΑΑΑΑΑ
Μοιαζει με τον δικο μου τον κουκλο
Να βρεθουμε να τα ζευγαρωσουμε βρε...
(ΠΛΑΚΑ....ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ...ΧΙΟΥΜΟΡ....ΚΑΝΩ ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΟ ΑΣΤΕΙΟ!!!ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙΤΕ:cool:)
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Πολύ ωραίο, και πάει χάρμα στο "τέρας" :D
το τέρας καμαρώνει!

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΑΑΑΑΑΑΑ
Μοιαζει με τον δικο μου τον κουκλο
Να βρεθουμε να τα ζευγαρωσουμε βρε...
(ΠΛΑΚΑ....ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ...ΧΙΟΥΜΟΡ....ΚΑΝΩ ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΟ ΑΣΤΕΙΟ!!!ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙΤΕ:cool:)
την στείρωσα αλλά έχω καταψύξει μερικά ωάρια μην χάσω το γονίδιο μένει να βρουμε παρένθετη σκυλομάνα! :p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Tέλεια ποδίτσα..τα κοκκαλάκια νόμιζα ότι ήταν από πειρατική σημαία στην αρχή! :D
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Μιας και υπάρχει ήδη τέτοιο θέμα θα το δανειστώ για να παρουσιάσω το δικό μου δημιούργημα! :D

Λοιπόν και εμένα το δικό μου πρόβλημα με τα ρουχαλάκια ήταν πως δεν έπιαναν όλο το σωματάκι του μικρού και κρύωνε το παιδί!

Έτσι λοιπόν βρήκα την ιδέας μιας φίλης στο facebook της οποίας πιάνουν τα χέρια και από φαντασία άλλο τίποτα!
Και ορίστε τι βγήκε:







Κόστος: 0€
Υλικά: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ότι παλιό ρούχο έχετε και δεν φοράτε πια.
Χρόνος: Εγώ έκανα 3 ώρες αλλά το στρίφωσα όλο στο χέρι και έκανα και κάποιες διορθώσεις όταν του το φόρεσα που το είδα καλύτερα! κάποιος που έχει ραπτομηχανή θα το φτιάξει τσακ μπαμ και κάποιος που το έχει καλύτερα από εμένα με την βελόνα και την κλωστή θα κάνει σαφώς πολύ γρηγορότερα! :p


Τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε είναι τα εξής:

. Λοιπόν μετράμε το μήκος του ζώου από το περιλαίμιο μέχρι εκεί που το θέλουμε να τελειώνει.


ετράμε το λαιμό γύρω γύρω


ετράμε και το πάχος του ζώου όπως δείχνω


Συνεχίζεται..
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
χουμε στρωσει και σιδερωσει την μπλούζα για να κοπει ισια και μετραμε το μακρος που πήραμε και σημαδεύουμε [αφήνουμε ένα ποντο για το γυρισμα στριφωμα ]


[FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif]α σημαδεύουμε αφήνοντας 1 πόντο περιθώριο για το ράψιμο και σχηματίζουμε σχήμα όπως βλέπετε σώματος σκύλου.
[/FONT]


.Το κόβουμε


ετράμε από το περιλαίμιο μέχρι το ποδαράκι που αρχίζει για να κόψουμε τις τρύπες για τα χεράκια


ημαδεύουμε και κάνουμε ημικύκλιο


Συνεχίζεται...







 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
[FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif].Κόβουμε το ημικύκλιο.
[/FONT]


.Γαζώνουμε το στρίφωμα


.Από την κάτω πλευρά αφήνουμε ένα άνοιγμα (για το πιπί λογικά)


Και έτοιμοοο


Γύρω απ' το λαιμό μπορείτε να ράψετε κάποιο γιακαδάκι ή ότι είναι του γούστου σας τέλος πάντων για πιο ομορφιά η κοπέλα στην αρχή είχε αφήσει τον γιακά αλλά δεν βόλευε το ζωάκι και το έβγαλε,
εγώ ξήλωσα όπως ήταν το σχεδιάκι της ζακέτας και το έραψα γύρω από το λαιμουδάκι για πιο στυλ! :p

Πηγή: https://www.facebook.com/meni.nikolakopoulou

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=753880727960241&set=pcb.753885094626471&type=1&theater
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Άψογη! Έχω και γω μόνιμα το πρόβλημα οτι τα έτοιμα μας πέφτουν μικρά! Πάντως δοκιμάζοντας να φτιάξω ένα τέτοιο με ράψιμο στο χέρι δεν θα έλεγα οτι βγήκε πολυ εμφανίσιμο! (Βέβαια ουτε κουμπι δεν μπορώ να ράψω και να μην φαίνεται σαν επέμβαση τρελου επιστήμονα!)
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Ευχαριστώ πολύ!! :D
Του είναι πολύ βολικό και είναι και ζεστούλικο πολύ!!!
Αφού βγήκε πετυχημένο το πρώτο έπεται και συνέχεια!!! Θα ξηλώσω μου φαίνεται όλη μου την προίκα να τα κάνω ρούχα για τον Σαν! :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.049
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli