Φυλάει το φαγητό του


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Μετωπική επίθεση διαβάζω...!!!
ντάξει ήμουν υπερβολική αλλά τραβάω το λούκι μου ρε παιδιά........το παιδί μου στεναχωριέται το τελευταίο που θέλω είναι να με ειρωνευτεί κάποιος...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πάντως για να είμαι ειλικρηνής έχω "γνωρίσει" και άλλα σκυλάκια , συνήθως μικρόσωμα, που λόγω λάθος ανατροφής, ίσως και dna, πολύ δύσκολο να διαχωρίσεις κάτι τέτοιο, βγάζουν ανεξήγητη επιθετικότητα. Αλλά πιστεύω ότι με τον σωστό χειρισμό από κανονικό εκπαιδευτή επανέρχονται.
Kι εγω γνωριζω ένα εδω που μένω!
Το εχει οικογενεια με δυο πιτσιρικια που μονο μπάσκετ δεν παιζουν με το σκυλί, γιατι ποδόσφαιρο πάιζουν! (εννοώ η μπαλα να είναι το σκυλί)
Το σκυλι κανει ότι γουσταρει! Τους γρυλιζει τους κατουραει καναπέδες, κρεβάτια, τους δαγκώνει κλπ κλπ.
Τι να κανει ο εκπαιδευτης αν η οικογενεια ειναι πληρως ανεπίδεκτη στην εκπαίδευση;
 
  • Like
Reactions: mareco and l.Kyveli


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
κάμε σχέση με επίθεση οι ερωτήσεις μας κι εγώ επίσης διαβάζω πως είχε εντοπίσει τα θέματα που υπάρχουν και όντως το παιδί δεν έπρεπε με αυτά τα θέματα εφόσον δεν έχουν λυθεί να έχει επαφή με τον σκύλο χωρίς επίβλεψη... πέρα από όλα αυτά τι οδηγίες σας έδωσε?
εδώ και σχεδόν 9 μήνες δεν είχαμε κανένα δυσάρεστο συμβάν και είχα χαλαρώσει λίγο
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
εδώ και σχεδόν 9 μήνες δεν είχαμε κανένα δυσάρεστο συμβάν και είχα χαλαρώσει λίγο
Το καλο είναι ότι δίνεις μονη σου τις απαντήσεις σου... όταν έχεις ένα σκυλί που έχει δείξει αναλογεί συμπεριφορά δεν χαλαρώνεις με αυτό τον τρόπο...
 
  • Like
Reactions: mareco


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Kι εγω γνωριζω ένα εδω που μένω!
Το εχει οικογενεια με δυο πιτσιρικια που μονο μπάσκετ δεν παιζουν με το σκυλί, γιατι ποδόσφαιρο πάιζουν! (εννοώ η μπαλα να είναι το σκυλί)
Το σκυλι κανει ότι γουσταρει! Τους γρυλιζει τους κατουραει καναπέδες, κρεβάτια, τους δαγκώνει κλπ κλπ.
Τι να κανει ο εκπαιδευτης αν η οικογενεια ειναι πληρως ανεπίδεκτη στην εκπαίδευση;
Καμία σχέση όμως με εμάς. Δεν έχω αφήσει ποτέ τον μικρό να παίξει με τον σκύλο χωρίς εμένα μπροστά. Δεν τον κακο μεταχειρίστηκε έτσι ουτε κατα διάνοια..
 


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Μα δεν σου επιτέθηκε κανείς Δάφνη..Απόψεις λέμε..
Αν δεν θέλεις να γράφουμε στο θέμα σου είναι άλλο καπέλο..Επίσης αν πήγε να τον χαιδέψει όταν κοιμόταν είναι άλλο θέμα να ξέρεις. Πολλά σκυλιά πετάγονται τρομαγμένα και δαγκώνουν πριν αναγνωρίσουν ποιός και με τι προθέσεις τα αγγίζει μέσα στον ύπνο τους. Για αυτό και αποφεύγουμε κάτι τέτοιο.
όμως ο σκύλος ξύπνησε είδε το παιδί πρώτα , ο μικρός τον χάιδεψε λίγη ώρα και μετά δάγκωσε
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
... το τελευταίο που θέλω είναι να με ειρωνευτεί κάποιος...
Για δείξε μου, που σε έχει ειρωνευτεί κάποιος, σε παρακαλώ!

Αν θέλεις την απολύτως ξεκάθαρη προσωπική μου γνώμη, δεν έχω σχεδόν ποτέ, καμμία εμπιστοσύνη, στα λεγόμενα ιδιοκτητών, όταν περιγράφουν το πρόβλημά τους και τις οδηγίες που έχουν λάβει, για να το επιλύσουν. Τις περισσότερες φορές, λένε ψέμματα, ή δεν μπορούν να εκτιμήσουν σωστά, αυτό που ζουν. Και δεν μπορούν να μεταφράσουν σωστά, τις συμβουλές που λαμβάνουν και στο τέλος βγάζουν άχρηστους, τους παντός είδους επαγγελματίες, που έχουν ασχοληθεί μαζί τους. Εχω περισσότερη εμπιστοσύνη, στις αντιδράσεις των σκύλων τους. Δεν είναι σχεδόν ποτέ, αναίτιες.

Αν θεωρείς τον εαυτό σου, ιδιοκτήτη αυτής της κατηγορίας, φοβάμαι ότι δεν θα υπάρξει ποτέ λύση, στα προβλήματα με τον σκύλο σας.
Αν όχι, ξαναμίλα μόνο, με τον άνθρωπο που γνωρίζει όλους σας και ξέρει το ιστορικό της συμβίωσής σας, με τον σκύλο σας :)

Πχ: Αν όταν σταματήσατε την εκπαίδευση, σας έδωσε οδηγίες, που εσείς ποτέ δεν ακολουθήσατε, γιατί έτσι κρίνατε ότι έπρεπε, γιατί...ο σκύλος σας, είχε καλή συμπεριφορά όλον αυτό τον καιρό, τότε δεν είναι να απορείς, γιατί ένα ωραίο πρωί, αποφάσισε ότι τον έπαιρνε να αλλάξει συμπεριφορά. Σωστά αποφάσισε (y)
 


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Για δείξε μου, που σε έχει ειρωνευτεί κάποιος, σε παρακαλώ!

Αν θέλεις την απολύτως ξεκάθαρη προσωπική μου γνώμη, δεν έχω σχεδόν ποτέ, καμμία εμπιστοσύνη, στα λεγόμενα ιδιοκτητών, όταν περιγράφουν το πρόβλημά τους και τις οδηγίες που έχουν λάβει, για να το επιλύσουν. Τις περισσότερες φορές, λένε ψέμματα, ή δεν μπορούν να εκτιμήσουν σωστά, αυτό που ζουν. Και δεν μπορούν να μεταφράσουν σωστά, τις συμβουλές που λαμβάνουν και στο τέλος βγάζουν άχρηστους, τους παντός είδους επαγγελματίες, που έχουν ασχοληθεί μαζί τους. Εχω περισσότερη εμπιστοσύνη, στις αντιδράσεις των σκύλων τους. Δεν είναι σχεδόν ποτέ, αναίτιες.

Αν θεωρείς τον εαυτό σου, ιδιοκτήτη αυτής της κατηγορίας, φοβάμαι ότι δεν θα υπάρξει ποτέ λύση, στα προβλήματα με τον σκύλο σας.
Αν όχι, ξαναμίλα μόνο, με τον άνθρωπο που γνωρίζει όλους σας και ξέρει το ιστορικό της συμβίωσής σας, με τον σκύλο σας :)

Πχ: Αν όταν σταματήσατε την εκπαίδευση, σας έδωσε οδηγίες, που εσείς ποτέ δεν ακολουθήσατε, γιατί έτσι κρίνατε ότι έπρεπε, γιατί...ο σκύλος σας, είχε καλή συμπεριφορά όλον αυτό τον καιρό, τότε δεν είναι να απορείς, γιατί ένα ωραίο πρωί, αποφάσισε ότι τον έπαιρνε να αλλάξει συμπεριφορά. Σωστά αποφάσισε (y)
Έλα όμως που εγώ δεν είμαι έτσι.....αν ήταν να πω ψέματα τότε γιατί να μπω στον κόπο να ζητήσω συμβουλές αφού δεν θα με βοηθούσαν έτσι κι αλλιώς...
Άχρηστο δεν είπα κανέναν............
Το να μην μπορώ να εκτιμήσω σωστά μια κατάσταση δεν θα το αποκλείσω αλλά αν συμβαίνει δεν συμβαίνει σίγουρα εσκεμμένα.
Αυτά και θα ξαναπάρω τον εκπαιδευτή , σας ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: mareco


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Πχ: Αν όταν σταματήσατε την εκπαίδευση, σας έδωσε οδηγίες, που εσείς ποτέ δεν ακολουθήσατε, γιατί έτσι κρίνατε ότι έπρεπε, γιατί...ο σκύλος σας, είχε καλή συμπεριφορά όλον αυτό τον καιρό, τότε δεν είναι να απορείς, γιατί ένα ωραίο πρωί, αποφάσισε ότι τον έπαιρνε να αλλάξει συμπεριφορά. Σωστά αποφάσισε (y)
αυτό ναι το δέχομαι , ήμουν πολύ πιο ελαστική με τον σκύλο τελευταία.
 
  • Like
Reactions: mareco


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί την ώρα που χαϊδεύεις τον σκύλο σου είναι απολύτως φυσιολογικό να σε δαγκώσει.
Αλλά πιστεύω ότι με τον σωστό χειρισμό από κανονικό εκπαιδευτή επανέρχονται.


@stamatia
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δεν ειπε κανεις ότι το έκανες σκοπίμως.
Ειδες όμως... Εγραψες ότι τον δαγκωσε ενω το χάιδευε.
Τελικα απεδειχθη ότι τον δαγκωσε ενώ τον χαιδευε την ώρα που κοιμώταν.
Μετα μπορει να βγει και ότι και προειδοποίησε γρυλίζοντας πριν αποφασίσει να δαγκώσει και ο μικρος συνεχισε τα «χάδια»...

Ο εκπαιδευτης είναι η λύση και η εφαρμογή αλλά και η σταθερότητα σε αυτα που θα σας πεί να κανετε.
Όλα παίζουν ρόλο και είναι αλληλενδετα και όχι ανεξάρτητα, ώστε κατα την κριση σας, άλλα να τηρείτε και άλλα όχι!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Elrandir and mareco


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Ναι βρε παιδιά καλά τα λέτε και έτσι θα κάνω. Μόνο εμένα όμως μου φαίνεται εντελώς παράλογη η συμπεριφορά του σκύλου?
Δηλαδή οκ διαβάζω το φορουμ κοντα ένα χρόνο τα βασικά τα έχω μάθει . Αλλά πχ να χαϊδεύεις τον σκύλο και στο ξεκάρφωτο να σε δαγκώνει δεν στέκει. Δεν έχει κακοποιηθεί απο κανέναν μας. και αντε ο μικρός τον χαιδευε ενώ κοιμόταν και οκ δεν γούσταρε το σκυλί.
Σε εμένα που ήταν απολύτως ξύπνιος....? Ήρθε μόνος του και ΞΑΠΛΩΣΕ δίπλα μου για να τον χαϊδέψω και ξαφνικά αλλάζει η φάτσα του και χραπ!

Και είναι και το γαμώτο ρε γιατί μόνο εγώ ξέρω τι έχω τραβήξει για τον σκύλο όλον αυτό τον καιρό.


Α! και ο Λίο δεν γρυλίζει ποτέ! δεν προειδοποιεί πάει κατευθείαν στο ψητό!
 






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Έχεις ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για να καταλάβεις αν ο σκύλος σε έχει γραμμένη εκεί που δεν πιάνει χανζαπλαστ, ή αν είναι απλώς πυροβολημένος στο κεφάλι και πρέπει απλώς να μάθεις να το χειρίζεσαι.
Αυτό το εργαλείο λέγεται άντρας (σου).
Αφού μπροστά σε αυτόν είναι Παναγίτσα, αν είναι θέμα ρόλων , υπακοής, ή κωλοπαιδισμού, δεν πρόκειται να του κάνει κάτι στο χάιδεμα.
Αν την χώνει μέχρι και στον άντρα σου που κατά τα άλλα τον χέζεται, τότε απλά κέρδισες το μεγάλο βραβείο του σκυλιού - Ζονκ, που δαγκώνει ΑΦΟΥ έχει έρθει να το χαιδέψεις, ξυπνάει την νύχτα με μάτια σε τρανς και γρυλίζει στον φανταστικό του φίλο, φυλάει το φαγητό του χωρίς να το τρώει...κλπ...κλπ....
Live with it
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Διάβασα τ0 θέμα σου από την αρχή.
Δεν χρειάζεται να διαβάσεις άλλα θέματα του φόρουμ. Μόνο το δικό σου :)

Σκυλάκι από λάθος πηγή αποκτημένο [λυπάμαι, αλλά παίζει ρόλλο]
Ιδιοκτήτες άπειροι
Κάθε μέλος της οικογένειας, με διαφορετική συμπεριφορά, απέναντι στο κουτάβι. Το boldάρω, γιατί οι διαφορετικές συμπεριφορές σε ένα μωρό, του καλλιεργούν τον μελλοντικό του χαρακτήρα.
Απομόνωση του μωρού, στην βεράντα, τύποις τιμωρία
Εσύ που τον φοβάσαι!
Ο άντρας σου που τον κατατρομοκράτησε [αλλά...πέτυχε τον σκοπό του, όσον αφορά τον εαυτό του] και εσύ ΑΜΕΣΩΣ τον ακύρωσες! Το απόλυτο χάος, για το μυαλό του μωρού.
Παιδάκι τριγύρω, με αλλόκοτη [για το κουτάβι] προσέγγιση
Προφανής, καμμία εκπαιδευτική συνέπεια, όσο το κουτάβι μεγάλωνε [που είναι το σημαντικότερο για μένα]

Ε...τι διαφορετικό περίμενες να γίνει; :rolleyes:

Ξαναδιάβασε από την αρχή, τα ποστ του sea-mol, και κάνε "απολογισμό" στο τι από αυτά ακολούθησες, όλο αυτό τον καιρό.

Και πάρτο πάλι από την αρχή :)
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Αν την χώνει μέχρι και στον άντρα σου που κατά τα άλλα τον χέζεται, τότε απλά κέρδισες το μεγάλο βραβείο του σκυλιού - Ζονκ, που δαγκώνει ΑΦΟΥ έχει έρθει να το χαιδέψεις, ξυπνάει την νύχτα με μάτια σε τρανς και γρυλίζει στον φανταστικό του φίλο, φυλάει το φαγητό του χωρίς να το τρώει...κλπ...κλπ....
Live with it
zonk λέμε έχει δαγκώσει και τον άντρα που υποτίθεται κάθεται σουζα μπροστά του!!
 






dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Ναι είναι που δεν με ειρωνεύεται κανείς....

Δυστυχώς ήμουν και είμαι κι εγώ πολύ μπερδεμένη γι'αυτό και είναι και ο καημένος ο σκύλος.
Βάλε και την απειρία έδεσε το γλυκό.

Δεν έχω το χρόνο να κάτσω να σας γράψω ΟΛΕΣ τις λεπτομέρειες πως πότε και γιατί, οπότε λογικά ο καθένας απαντάει ότι νομίζει...και πιστεύει ότι νομίζει.....

Που να ξέρετε πόσο φανταστική είμαι στην πραγματικότητα!!!!:)

Τεσπά θα κρατήσω το τελευταίο ποστ της mareco και θα το πάρω από την αρχή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU