Φόβος γαυγίσματος


Ria Cookie

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2011
63
0
Athens
Εκει λοιπον που λετε που ειμασταν στο παρκο ωραια κ καλα.. ειπα να το λυσω να παιξει ελευθερο με τα αλλα σκυλακια (τα οποια εχουνε μαθει μεσα στο παρκο, σκεφτηκα οτι θα ακολουθει αυτα και δεν θα βγει εξω).
Anyway, εκει που παιζει σαν τρελο κτλ και εχω τρελαθει απ την χαρα μου να το βλεπω να χαιρεται, ξαφνικα ενας σκυλος μεγαλοσωμος ξεκιναει να γαυγιζει, το δικο μου φοβηθηκε κ ετρεξε εκτος παρκου. Με το που του λεω "σταματα" και παω να το πλησιασω, τρεχει περναει το δρομο και παει στο πεζοδρομιο να φυγει. Τρεχω το πιανω και το επιπληττω. Μετα του βαζω το λουρι και το οδηγω πισω στο παρκο για να μην φοβαται το παρκο.

Εχω δυο ερωτησεις:
1)Γιατι δεν ηρθε κοντα σε μενα για ασφαλεια κ ετρεξε να φυγει;
2)Εκανα καλα που το γυρισα πισω στο παρκο;

Να σημειωσω πως μετα στο σπιτι διαλεξα βιντεακια στο youtube με σκυλια που γαυγιζανε χαλαρα κ μικροσωμα κ επιθετικα κ μεγαλα.. στα επιθετικα κ μεγαλα φοβηθηκε κ ετρεξε να κρυφτει κατω απο τον καναπε..

Και σημειωση δευτερη, την επομενη φορα που ειμασταν στο παρκο και γαυγισε το σκυλι, του ειπα να ρθει κοντα μου του εδωσα λιχουδια το χαιδεψα και του ειπα "χαλαρωσε ειμαι γω εδω ολα καλα" και χασμουρηθηκα 3-4 φορες σα να του λεγα νιωσε ανετα χαλαρα. καλα εκανα;;
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Στις δυο ερωτησεις σου δεν ξερω τι να απαντησω,αλλα για αυτο
Να σημειωσω πως μετα στο σπιτι διαλεξα βιντεακια στο youtube με σκυλια που γαυγιζανε χαλαρα κ μικροσωμα κ επιθετικα κ μεγαλα.. στα επιθετικα κ μεγαλα φοβηθηκε κ ετρεξε να κρυφτει κατω απο τον καναπε..
Επειδη εχω δοκιμασει κατι παρομοιο,με την ηλεκτρικη σκουπα,θα σου πω ακριβως τι εκανα και λειτουργησε.
Εβαζα την ηλεκτρικη καθε μερα για κανα 5 λεπτο στην χαμηλοτερη ενταση την επόμενη σε λιγο μεγαλυτερη ενταση και σιγα σιγα συνηθισε τον ηχο της και τωρα δεν την φοβάται.
Μπορεις να το κανεις και εσυ με το γαυγισμα απο το youtube.
Οταν θα δεις οτι σε καποια ενταση ηχου αρχιζει να φοβαται το χαμηλωνεις λιγο κα περιμενεις.
Και οταν φοβαται μην δινεις λιχουδιες και μην λες γλυκολογα γιατι θα νομιζει οτι καλα κάνει και φοβαται.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
1)Γιατι δεν ηρθε κοντα σε μενα για ασφαλεια κ ετρεξε να φυγει;
Απο μόνος/η σου αρνήθηκες το σκυλί στο πάρκο.
Όπως έγραψες, τον άφησες λυτό επειδί πίστευες ότι ο σκύλος θα μείνει μαζί με τα σκυλιά. Είναι σαν να μου λες ότι δεν έχεις επιρροή πάνω στο σκυλί, και βρίσκεις άλλους να σου τον "κρατήσουν" κοντά. Συμβουλή μου να ενισχύσετε την σχέση σας.

2)Εκανα καλα που το γυρισα πισω στο παρκο;
Αυτό εξαρτάται απο τον τρόπο που γυρίσατε πίσω. Με τι σκεπτικό/συναίσθημα γύρισε πίσω. Απο το τι κάνατε όταν γυρίσατε πίσω. Ακόμα και με τον τρόπο που τον κυνήγησες όταν έφυγε απο το πάρκο. Για σένα ήταν απλά ότι τον έφερες πίσω. Γιαυτό ήταν πολλά πράγματα τα οποία άθελα σου μπορεί να βοηθήσουν ή να κάνουν χειρότεροι την εμπειρία του.

Να σημειωσω πως μετα στο σπιτι διαλεξα βιντεακια στο youtube με σκυλια που γαυγιζανε χαλαρα κ μικροσωμα κ επιθετικα κ μεγαλα.. στα επιθετικα κ μεγαλα φοβηθηκε κ ετρεξε να κρυφτει κατω απο τον καναπε..
Τι ηλικία έχει το σκυλί?
Είχε φυσιολογική κουταβίσια ζωή (με μάνα και αδέρφια)?
 


Ria Cookie

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2011
63
0
Athens
1ον) ασφαλως και εχω επιρροη πανω στο σκυλακι κ μαλιστα τρελη. Ομως ΜΕΣΑ στο σπιτι και οχι εξω απο αυτο. Και γι αυτο ευθυνονται δυο λογοι: Ο ενας λογος ειναι πως υπαρχει πολυ distraction εξω και ο δευτερος ειναι πως δεν εχς βρει ενα "εξω" "κλειστό - ασφαλές" περιβαλλον για να το εκπαιδευσω ΕΞΩ πως να φερεται.

2ον)Οταν γυρισαμε πισω στο παρκο ξεκινησε τα παιζει με τα αλλα σκυλακια και εφυγε απο το παρκο με χαρουμενο συναισθημα και οχι τρομαγμενο.

3ον)το σκυλακι ειναι πλεον 7 μηνων και ειχε απολυτα φυσιολογικη κουταβισια ζωη και παρα πολυ καλη κοινωνικοποιηση την οποια ενισχυσα με το παραπανω. (μονο τα παιδακια δεν "παει" για καποιο λογο,χχαχχα)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μέσα θα υπακούσουν σχεδόν όλα τα σκυλιά γιατί δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν. Στόχος σου δεν είναι να σε βλέπει ως εναλλακτικό πρόσωπο για χαρά και παιχνίδι, αλλά ως πρωτεύον και υψηλής προτεραιότητας. Είναι δέκα σκυλιά γύρω του, όταν του φωνάξεις θα γυρίσει να σου δώσει προσοχή. Ανέβασε τον πήχη και μη αρκείσαι στο ότι σε ακούει όταν βαριέται.

Όπως έγραψα είναι πολλά που έχουν σημασία. Κατα 90% όταν πέρασε τον δρόμο εσύ έτρεχες απο πίσω και φώναζες, πολύ πιθανόν το όνομα του κιόλας. Λάθος για μένα, όπως λάθος το ότι αντί να χρησιμοποιήσεις αυτό το περιστατικό να "φανείς" στα μάτια του τον έριξες πάλι στο παιχνίδι με τα σκυλιά... απομονώνοντας τον απο σένα.

Κοινωνικοποίηση είναι κάτι το σχετικό. Ο καθένας το θεωρεί όπως νομίζει. Το να περνά ο σκύλος δρόμους, να σου γυρνά πλάτι, να ξεχνά τα πάντα και να τρέχει... ε, δεν την λες και κοινωνικοποίηση με το παραπάνω :D

Δεν στα λέω με κακία. Απλά για να καταλάβεις πόσο απλά σκέφτονται τα σκυλιά. Είναι σαν τα παιδιά, θα προτιμούσες να έχεις παιδιά που τρέχουν πέρα δώθε στην αυλή χωρίς λόγο και να ουλιάζουν ή να τους μάθεις ότι υπάρχει ένα παιχνίδι που λέγεται ποδόσφαιρό αλλά έχει και κανόνες?
 


Ria Cookie

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2011
63
0
Athens
Πω πω μου θυμιζεις μια κακια δασκαλα που ειχαμε στο δημοτικο :D Μην εισαι τοσο αυστηρος..

Κοινονικοποιηση εννοω το να λατρευει ΟΛΑ τα ζωα και ΟΛΟΥΣ τους ανθρωπους (εκτος απο αυτους που γαυγιζει για να ειδοποιησει)
Anyway.. Σωστό το πρώτο, και το έχω αντιληφθεί ήδη, και ήδη από χτες κιόλας ξεκίνησα εκπαιδευση εξω με λιχουδιες, ευτυχως ειναι πανεξυπνο και τα περνει πανευκολα, να φανταστεις ηδη ακουει αμα του λεω στοπ η ελα εξω. Οποτε συνεχιζω αυτο.

Οσο για το αλλο, ναι ετρεχα απο πισω του και το φωναζα.. γιατι ηταν λαθος; Τι επρεπε να ειχα κανει αντ' αυτου;;;