Φόβος,πόνος,αμφιβολίες και μια μικρή ελπίδα??


Status
Κλειδωμένο θέμα

FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Έχω κάτι μέρες να γράψω κάτι για την κατάσταση της Εσμεραλτνας μου και αυτό έχει κάποιους σοβαρούς λόγους.
Στο προηγούμενο Posting σας είχα περιγράψει την «ιστορία» μας, με τον ιατρό που την περασμένη Παρασκευή μας σοκάρισε με την είδηση, ότι το μωρό μας είναι γεμάτο καρκίνο , χωρίς καμία αμφιβολία (αφού το έλεγε και η κυτταρολογική), και ότι θα πεθάνει πολύ σύντομα.
Τώρα τα πράγματα πήραν μια διαφορετική πορεία και προοπτική :

Την τρίτη δούλευα στο ιατρείο και πήρα μαζί μου και τις ακτινογραφίες, που είχαμε βγάλει την Παρασκευή, για να τους ρίξει και μια ματιά η φίλη μου.
Μόλις τις άνοιξε στην οθόνη του PC της (τις είχα πάρει σε CD) έμεινε κάπως σκεπτική- τις κοίταξε και τις ξανακοίταξε.
Έβγαλε και ένα βιβλίο για “Radiology” και έμενε σκεπτική.
Στο τέλος μου είπε, ότι τις βλέπει «περίεργα».
Δεν μπορούσε να εξηγήσει ακριβός γιατί- αλλά κάτι δεν κόλλαγε.
Βάση των ακτινογραφιών, το παιδί δεν έχει μόνο πολλαπλές μικροεστίες στον πνεύμονα- αλλά και παντού μικρές εστίες σε άλλα όργανα ( στομάχι, πανκρεας κλπ.).
Αλλά η κλινική τις εικόνα δεν συμβαδίζει με καρκίνο σε αυτό το στάδιο.
Μου είπε, ότι οπωσδήποτε να πάω να την κοιτάξει και ο καθηγητής της και μου κανόνισε ραντεβού για την επόμενη το βράδυ- δεν είχαμε να χάσουμε τίποτα εξάλλου.

Πήγαμε λοιπόν την Τετάρτη το βράδυ!
Αφού είδε τις ακτινογραφίες- ήρθε κοντά μας και εξέτασε την Εσμεραλτνα και ύστερα μας ήρθε η είδηση ουρανοκατέβατο :
Κατά την άποψη του είναι απίθανο το παιδί να έχει καρκίνο- ΔΕΝ είναι σίγουρος, ότι δεν πρόκειται για μια αιρετά σπάνια μορφή νεοπλασίας που συναντιέται μια στα τόσα, αλλά η εικόνα της δεν είναι τυπική.
Κατά την άποψη του έχει μια γενικευμένη μυκητίαση!

Της πήρε αίμα ( από την καρωτίδα- ΠΟΤΕ δεν έχω δει το παιδί μου τόσο χαλαρό σε μια αιμοληψία!) και έκανε κάποιες εξετάσεις.
Μερικές βγήκαν αμέσως- άλλες την επόμενη.
Ακόμα και κάποιες τιμές, που στον καρκίνο είναι συνήθως (όχι πάντα!!!!) ανεβασμένα ή κατεβασμένα, είναι στην Εσμεραλντα «νορμάλ».
Λευκά, αιματοκρίτης, ασβέστης αλκαλική φωσφαταση κλπ.
Γενικός είναι όλες οι σημαντικές τιμές κανονικές- μόνο κάποιες (αιμοσφαιρίνη) είναι ελαφρώς διαφορετικές- τις οποίες της δικαιολόγησε ο καθηγητής με την δυσκολία που αναπνέει-
Έστειλε και αίμα σε ένα εργαστήριο στην Γερμανία (για την ανίχνευση μυκήτων) και αναμένουμε απάντηση και από κει.
Από την πέμπτη παίρνει το παιδί τώρα ένα αντι μυκιτιακο φάρμακο και εμεις εχουμε μια μικρη ελπιδα………………. Να έχει δίκιο ο καθηγητής?????????????
Όχι, ότι ο μύκητας σε τέτοια μορφή είναι εύκολος αν αντιμετωπιστεί - αλλά παλεύετε!
Όταν τον ρώτησα και για την κυτταρολογική του συναδέλφου- μου είπε :
Μπορεί να μας δώσει ο συνάδελφος το πλακάκι? Μόνο όταν το δω ο ίδιος, το πιστεύω!!

Ελπίζω τώρα να έχει δίκιο, να πιάσουν τα φάρμακα και να γίνει καλά το παιδί μου!
Παρακαλώ να βοηθήστε όλοι- στείλτε μας θετική ενέργεια- προσευχηθείτε για το παιδί –καντε ότι μπορειτε!!!

 






Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μακάρι να είναι έτσι και να γίνει καλά! Είμαι σίγουρη ότι έχεις τις ευχές όλων μας γι'αυτό! :)

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση ο πρώτος γιατρός να έβγαλε λάθος διάγνωση, να ταλαιπώρησε το σκυλί με λάθος αγωγή και εσένα με ψυχολογική ταλαιπωρία χωρίς λόγο... Τι να πω! :mad:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι Αντριαννα! :)
Εύχομαι ολόψυχα να πρόκειται για μυκητίαση και όχι για καρκίνο και όλος ο πόνος και η αγωνιά που βιώσατε να μοιάζουν σε λίγο καιρό με ένα κακό όνειρο που πέρασε! Σας στέλνω όλη μου την αγάπη και τις θερμότερες ευχές μου για γρήγορη ανάρρωση! :):):)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μακάρι να είναι έτσι και να γίνει καλά! Είμαι σίγουρη ότι έχεις τις ευχές όλων μας γι'αυτό! :)

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση ο πρώτος γιατρός να έβγαλε λάθος διάγνωση, να ταλαιπώρησε το σκυλί με λάθος αγωγή και εσένα με ψυχολογική ταλαιπωρία χωρίς λόγο... Τι να πω! :mad:
Ισως- ναι! Ο χρονος θα δειξει.
Οπος εγραψα- ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ο καθηγητης- αλλα ουτε επιβεβαιοσε την διαγνοση του προτου.

Λαθος αγωγη- μονο κορτιζονη μας ειπε- και αυτο μονο για παρηγορια- οχι, οτι θα εκανε και τιποτα.
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
Μακάρι να είναι έτσι
Ο προηγούμενος γιατρός δεν μπορούσε να κάνει κυτταρολογική εξέταση;
Που έβγαλε πανεπιστήμιο στην Ουγκάντα;
Μου κάνει τρομερή εντύπωση
Θυμάσαι τι τύπου καρκίνος ήταν; Σύμφωνα με την εξέταση;

Λαθος αγωγη- μονο κορτιζονη μας ειπε- και αυτο μονο για παρηγορια- οχι, οτι θα εκανε και τιποτα.
ps Στο είχα πει για την κορτιζόνη και με γείωσες ;)
Σε περιπτώσεις ca πνεύμονα χρειάζονται μεγάλες δόσεις κορτιζόνης για διευκόλυνση της αναπνοής και γενικότερη τόνωση του οργανισμού και ισχυρό φάρμακο τελευταίας γενιάς για λοιμώξεις του αναπνευστικού. Αυτά που έδινες στο σκυλί δεν είχαν καμία σχέση, μάλιστα το ένα που είναι διουρητικό κάνει χειρότερο κακό γιατί τελευταίο στάδιο του ca πνεύμονα είναι η υπονατρίωση
 
Last edited:


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Μακάρι όλα να πάνε καλά :D
Ανεπροσδόκητη εξέλιξε και από ότι μου φαίνεται γίνεται όσο πάει καλύτερη...
Γαμάταααα
 


Anubis

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2007
107
0
Εύχομαι και εγώ ότι καλύτερο!

Ο ομοιοπαθητικός τι άποψη έχει για όλη αυτή την κατάσταση?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ο προηγούμενος γιατρός δεν μπορούσε να κάνει κυτταρολογική εξέταση;
Που έβγαλε πανεπιστήμιο στην Ουγκάντα;
Μου κάνει τρομερή εντύπωση
Θυμάσαι τι τύπου καρκίνος ήταν; Σύμφωνα με την εξέταση;
Επειδη ΔΕΝ ελαβα ΠΟΤΕ κανα γραπτο πορισμα τις κυτταρολογικης δεν ξερω!
Και απ οτι ξερω, επικοινονοντας τηλεφωνικος με την κτηνιατρο μου (που ειναι και φιλη μου) , της μιλησε μονο για "καρκινοκυτταρα" και οχι για ακριβες τυπο.
Και ειπειδη δεν θα αλλαζε και πολλα, συμβιβαστηκα και με αυτο- εμπιστευοντας την πειρα του.

Δεν σε ισοπεδοσα για την κορτιζονη- αλλα για το οτι μου ειπες να της κανω αμεσος ευθανασια!
Ετσι και εχει δικιο ο καθηγητης- καλα που δεν σε ακουσα λοιπον!

Ο ομοιοπαθητικός τι άποψη έχει για όλη αυτή την κατάσταση?
Ποιος ομοιπαθητικος????
Δεν εχω παει τον σκυλο μου ποτε σε ομοιπθητικο κτινιατρο εδω στην ελλαδα.
 
Last edited:


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Αντριάνα εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είναι κάτι περαστικό. Σας σκεφτομαι και εγώ και ελπίζω για το καλύτερο..
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τι ελπιδοφορα νεα ειναι αυτα???:):):)
εγω θα κρατησω μονο το οτι η κατασταση της υγειας της δεν ειναι η τυπικη που θα επρεπε να εχει (για την πρωτη διαγνωση), αρα εχετε τον χρονο και να ελπιζετε και να χαιροσαστε την καθημερινοτητα κι εφοσον η εσμεραλντα δεν βασανιζεται, μην το κανεις εσυ, αξιοποιησε καθε μεσο και τροπο που υπαρχει για να την κανεις καλα-ειναι αρρωστουλα.
σημασια τωρα για μενα εχει που δεν ταλαιπωριεται ,και που παλευετε:)
για σενα?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
σημασια τωρα για μενα εχει που δεν ταλαιπωριεται ,και που παλευετε:)
για σενα?
Για μενα ειναι καπος πιο ευκολα τωρα!
Εχω ελπιδες και δεν καθομαι με σταυρομενα χερια, περιμενοντας να την χασω!

Ακομα και να μην ειναι σωστος ο καθηγητης- ή να μην τα καταφερνει η μικρη- τουλαχιστον το παλευουμε!!
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
Δεν σε ισοπεδοσα για την κορτιζονη- αλλα για το οτι μου ειπες να της κανω αμεσος ευθανασια!
Ετσι και εχει δικιο ο καθηγητης- καλα που δεν σε ακουσα λοιπον!
προφανώς καλά έκανες και δεν με άκουσες αν δεν είναι καρκίνος
γιαυτό κι τα έχω πάρει και με μένα και με αυτός που έβγαλε την απόφαση πως το σκυλί έχει καρκίνο.
Εγώ εμπιστεύτηκα την γνώμη του γιατρού. Έλεος για καρκίνο μιλάμε όχι για καμιά σπάνια εξωτική αρρώστια που δεν έχει ξαναδεί ποτέ στην ζωή του:mad:
Πάντως επειδή έχω διαβάσει πως το σκυλί το πας συχνά στο εξωτερικό για εξετάσεις, θα ήταν καλή ιδέα να το πας για αξονική.

Αν το σκυλί έχει καρκίνο, που απεύχομαι. Ίσως να παίζουν κάποια ενδεχόμενα

1. ο καρκίνος στον πνεύμονα δεν είναι ο κύριος καρκίνος αλλά μετάσταση. Γιαυτό και το σκυλί είναι γεμάτο
2. μικροκυτταρικός τύπος καρκίνου. Από τους χειρότερους δηλαδή που πολλαπλασιάζεται και απλώνεται ραγδαία
 


Anubis

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2007
107
0
Ποιος ομοιπαθητικος????
Δεν εχω παει τον σκυλο μου ποτε σε ομοιπθητικο κτινιατρο εδω στην ελλαδα.
Από παλαιότερες δημοσιεύσεις...

Αλλα δοκιμασα και ειχε αποτελεσμα: Η Σκυλα μου ειχε καπια ελαφρια συμαδια ψευδοκυησεος μετα απο καθε οιστρο. Της δινω εδω και πολλα χρονια ενα ομοιπαθητικο φαρμακο αμεσως μετα την οιστρο και δεν ειχε ξανα τιποτα.
Ενας σκυλος φιλου μου εκανε τωρα ομοιπαθητηκη θεραπεια για οτοαιματομα με επιτυχια. Το αυτη στεκεται και δεν γεμιζει αλλο αιμα!
...νόμισα πως ακολουθείς ομοιοπαθητική αγωγή και ρώτησα από περιέργεια.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Από παλαιότερες δημοσιεύσεις...



...νόμισα πως ακολουθείς ομοιοπαθητική αγωγή και ρώτησα από περιέργεια.
Αγωγες ναι- ιατρους οχι!
Απλα εχω ασχοληθει ιδια αρκετα με το θεμα- παρακολουθησα καπιοα σεμιναρια παλιοτερα, εχω καπιοα βιβλια με παραδειγματικες περιπτοσεις και αγωγες.
ΔΕΝ ειμαι φανατικη της ομοιοπαθητικης- αλλα εχω δει καλα αποτελεσματα σε καπιοες υποστειρηκτικες αγωγες.
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
δεν ξέρω αν αυτή η ''παθηση'' ειναι καλύτερη, αλλα ο καρκινος,όπως και να τον ακους,δεν είναι καλός.....
....
....
Η σκεψη μου ΜΑΖΙ ΣΑΣ!!!!!!:) ( η θετική, έτσι?:))
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πάντως επειδή έχω διαβάσει πως το σκυλί το πας συχνά στο εξωτερικό για εξετάσεις, θα ήταν καλή ιδέα να το πας για αξονική.

Αν το σκυλί έχει καρκίνο, που απεύχομαι. Ίσως να παίζουν κάποια ενδεχόμενα

1. ο καρκίνος στον πνεύμονα δεν είναι ο κύριος καρκίνος αλλά μετάσταση. Γιαυτό και το σκυλί είναι γεμάτο
2. μικροκυτταρικός τύπος καρκίνου. Από τους χειρότερους δηλαδή που πολλαπλασιάζεται και απλώνεται ραγδαία
Η Εσμεραλτα εχει παει 2 φορες στην γεμανια για εξετασεις.
Τοτε με την μεση της.
Ενα ταξιδι στην γερμανια- με οπιοδηποτε μεσον, θα ηταν στην τωρινη της κατασταση μεγαλη ταλαιπορια.
Αξονικη θα μπορουσε να γινει και εδω- εχει ξανακανει πριν απο μερικα χρονια.
Με τον καθηγητη μιλησαμε ακομα και να γινει μια μαγνιτηκη- για τα καλυτερα δυνατον αποτελεσματα- αλλα επειδη ο μισος πνευμονας ειναι γεματος με υγρα- ειναι πολυ μεγαλο το ρισκο να ναρκοθει.

Και οι δυο περιπτοσεις που αναφερεις εχουμε σκεφτει και συζητησει.
Το πρωτο ειναι λιγο απιθανο, επειδη πουθενα στις ακτινογραφιες δεν φαινεται καπιος μεγαλητερος ογκος- αλλα βεβαια δεν μπρουμε να το αποκλεισουμε.

Και το δευτερο- ναι, μας το ειχε πει και ο καθηγητης. Σπανια μεν- αλλα πιθανον.

Θα δουμε μαλλον!

Μεσα στην εβδομαδα θα ξαναμιλισουμε μαζι του.
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
μαγνητική μην το σκεφτείς ποτέ
Σε όλους τους καρκίνους ο ενδεδειγμένος τρόπος είναι η αξονική και το pet (για άλλους λόγους αυτό από αυτούς που σε καίνε για την εσμεράλδα).
Η μαγνητική είναι χρήσιμη κυρίως σε περιπτώσεις εγκεφάλου


αλλα επειδη ο μισος πνευμονας ειναι γεματος με υγρα- ειναι πολυ μεγαλο το ρισκο να ναρκοθει.
ζήτα από τον κτηνίατρο αγωγή με ciproxin
είναι ισχυρότατο αντιβιοτικό ειδικά για λοιμώξεις του αναπνευστικού
 
Last edited:




Status
Κλειδωμένο θέμα