Φόλα.


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν ενεσεις η φαρμακευτικα σκεβασματα εν ετη 2012 που να μπορουμε να τα εχουμε μαζι μας ωστε να σωσουμε η να καταστειλουμε μεχρι να παμε στον κτηνιατρο...το ασχημο αυτο συμβαν...!!! (περαν της προκλισης εμετου που διαβασα στα σχετικα αρθρα εκτος αν μου ξεφυγε καποιο)
 


bytzamas

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
123
0
Εμείς έχουμε ατροπίνες και σύριγγες ωστε να να κάνουμε άμεσα ένεση αν γίνει το κακό, και μετά κατευθείαν κτηνίατρο....
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Μια φίλη πρόσφατα που είχε έρθει σπίτι μου είπε πως πρέπει να έχω απαραιτήτως σπίτι μου μεθαδόνη (!) και σύριγγες από την στιγμή που έχω σκύλο! Όταν άκουσα μεθαδόνη, την άκουσα... την ρώτησα γιατί και μου είπε πως σε περίπτωση φόλας, να του κάνω ένεση άμεσα και να το παω σε γιατρό !

Το έχετε ακούσει ποτέ αυτό;;;;;;;;;
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
κι εγώ έχω πάντα ατροπίνη σπίτι μου αλλά προφανώς δε μπορώ να την κουβαλάω μαζί μου ούτε να πηγαίνω κοντινές βόλτες με γνώμονα να προλάβω να γυρίσω. Προσπαθώ πάντως να έχω πάντα τηλεκάρτα μαζί μου να πάρω τον κτηνίατρο τηλέφωνο κι έχω μαζί μου τα κλειδιά του αυτοκινήτου για να φύγω επιτόπου.
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
αρα υπαρχει σκευασμα να εχουμε μαζι μας...


απο αυριο στον κτηνιατρο και μαλλον τηα αγορασω μια τσαντα ειδικα με πραγματα της αριας να τα εχω μαζι στο αυτοκινητο οταν βγαινουμε βολτα.


ευχαριστω πολυ. !!!
 


frog

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
129
0
Αθηνα
Αντιμετώπιση "Φόλας" δεν ξερω αν θα σε καλυψει κατι απο δω αλλα σιγουρα αξιζει να του ριξεις μια ματια. εχω λιγο καιρο που το διαβασα κ δεν θελω να σου πω καμια κοτσανα!! ;)http://www.dogforum.gr/v3/%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1.%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-17/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%8E%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%B7.%CF%86%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CF%82-80/
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Προσοχη με την ατροπινη... εαν ο σκυλος εχει φαει κατι με γυαλια μεσα και οχι χημικο... δυστυχως με το να του προκαλεσουμε εμετο θα τον χασουμε...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Γενικά στις εκδρομές (δηλαδή τις βόλτες πέρα από τη γειτονιά μας) πρέπει να έχουμε μαζί μας "φαρμακείο" σκύλου με τα βασικά (δηλαδή για φόλα και τσίμπημα μέλισσας).
Εγώ το κουβαλάω στη σκυλοτσάντα κι έχω και κάτι οδηγίες μαζί αλλά ανάθεμα κι αν ξέρω να το χρησιμοποιήσω πια ...πρέπει να τα φρεσκάρω.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Προσοχη με την ατροπινη... εαν ο σκυλος εχει φαει κατι με γυαλια μεσα και οχι χημικο... δυστυχως με το να του προκαλεσουμε εμετο θα τον χασουμε...
ναι σ' αυτό κι επίσης Αυγέρη η ατροπίνη δεν είναι για το αυτοκίνητο, είναι για το ψυγείο και πρέπει να μάθεις να κάνεις ενέσεις.
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
Αντιμετώπιση "Φόλας" δεν ξερω αν θα σε καλυψει κατι απο δω αλλα σιγουρα αξιζει να του ριξεις μια ματια. εχω λιγο καιρο που το διαβασα κ δεν θελω να σου πω καμια κοτσανα!! ;)http://www.dogforum.gr/v3/%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1.%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-17/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%8E%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%B7.%CF%86%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CF%82-80/
αυτο το διαβασα ευχαριστω
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
ναι σ' αυτό κι επίσης Αυγέρη η ατροπίνη δεν είναι για το αυτοκίνητο, είναι για το ψυγείο και πρέπει να μάθεις να κάνεις ενέσεις.
δεν διατηρειτε καθολου εξω οπως η κορτιζονη για 2 ωρες...????
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Προσοχη με την ατροπινη... εαν ο σκυλος εχει φαει κατι με γυαλια μεσα και οχι χημικο... δυστυχως με το να του προκαλεσουμε εμετο θα τον χασουμε...
Η ατροπίνη είναι μόνο για φυτοφάρμακα όπως μάθαμε στο σεμινάριο πρώτων βοηθειών..
Μεθαδόνη; Πρώτη φορά το ακούω...Μήπως είχε μπερδευτεί η φίλη σου με την ατροπίνη; Ράδιο αρβύλα μου φαίνεται minimoula αυτό..
 
Last edited:


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Μεθαδόνη; Πρώτη φορά το ακούω...Μήπως είχε μπερδευτεί η φίλη σου με την ατροπίνη; Ράδιο αρβύλα μου φαίνεται minimoula αυτό..
Παίζει να είναι ! Δεν έχω καμία άποψη.
Όχι μεθαδόνη ήταν ξεκάθαρη γιατί την ρώτησα ξανά... και μου είπε μάλιστα ότι θα πρέπει να έχω και ιατρική συνταγή για να μου το δώσουν (λογικό!) !!! Μου είχε αναλύσει και το γιατί!!!:eek::eek:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παίζει να είναι ! Δεν έχω καμία άποψη.
Όχι μεθαδόνη ήταν ξεκάθαρη γιατί την ρώτησα ξανά... και μου είπε μάλιστα ότι θα πρέπει να έχω και ιατρική συνταγή για να μου το δώσουν (λογικό!) !!! Μου είχε αναλύσει και το γιατί!!!:eek::eek:
Τι να πω στο σεμινάριο μας είπαν για ατροπίνη, κονάκιο για ποντικοφάρμακο , και οξυζενέ , πολύ λίγο, για πρόκληση εμετού.
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Τι να πω στο σεμινάριο μας είπαν για ατροπίνη, κονάκιο για ποντικοφάρμακο , και οξυζενέ , πολύ λίγο, για πρόκληση εμετού.
Περιμένω πώς και πώς να βολέψουν οι ημερομηνίες για να πάω να το δω αυτό ! Είναι απαραίτητο σε όλους μας να γνωρίζουμε όλα αυτά τα πράγματα!
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
η ατροπινη θελει ψυγειο....?????,εμενα μου ειπε οχι κ την κουβαλουσα κ στην θαλασα σε σκιερο μερος στο δωματο,κ τωρα τα εχω στο ντοθλαπι σε ξηρο μερος
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
η ατροπινη θελει ψυγειο....?????,εμενα μου ειπε οχι κ την κουβαλουσα κ στην θαλασα σε σκιερο μερος στο δωματο,κ τωρα τα εχω στο ντοθλαπι σε ξηρο μερος
Εμάς στο σεμινάριο μας είχαν πει ότι είναι οκευ εκτός ψυγείου αλλά σε δροσερο μέρος πάντα και όχι για πολλές ώρες εκτός.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981