Χάπια αποπαρασίτωσης ανά 3 μήνες


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Οποτε θες και με το φαγητο και μετα το ιδιο ειναι, αρκει να παει στο στομαχι του.
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Ευχαριστώ! Του το έδωσα και δεν το έτρωγε με τίποτα! και έκανα το γνωστό κολπάκι που του έκανα και όταν έπαιρνε άλλα χάπια: πήγα να του το πάρω! για πότε ο μικρός το κατάπιε, δεν λέγεται! ! !
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
εγω το καλοκαιρι οταν εχει κουνουπια του δινω καθε μηνα το milbemax για διροφιλαριωση ( σκουλικια της καρδιας) ετσι μου ειπε ο γιατρος ,και μετα το χειμωνα ανα 3 μηνες τωρα δε ξερω παιδια ετσι μου ειπε και ετσι κανω
Και μεις το ιδιο ακριβως..
Ουτε τον ιδιο κτηνιατρο να'χαμε :)
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Αν θυμαμαι καλα κτηνιατρος μου ειχε πει οτι οταν δοθει σε σκυλο χαπι αποπαρασιτωσης δεν πρεπει ο σκυλος να κανει εμετο για μιση ωρα για να το αποροφησει ο οργανισμος του.Οταν τον ρωτησα αν παιζει ρολο αν ο σκυλος κανει την αναγκη του μετα την ληψη χαπιου ειπε οχι.

1)Εχει ρωτησει κανεις κτηνιατρο αν ισχυει?

2)Πιστευετε οτι ειναι υπερβολη να δινουμε Milbemax καθε μηνα για την αποφυγη Διροφιλαριωσης οσοι μενουμε εντος Αττικης?
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Οποιοδηποτε φαρμακο παρεις κ το βγαλεις σε 20-30΄ δεν θα'χει προλαβει ν'απορροφηθει απο τον οργανισμο. Αυτο φανταζομαι το ξερεις οτι συμβαινει στους ανθρωπους. Το ιδιο συμβαινει κ στα ζωα.
Μια χαρα σου τα ειπε ο κτηνιατρος σου.

Milbemax κ εντος Αττικης..
Δεν το ξερω γιατι εμεις ζουμε βορεια οποτε επιβαλεται.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εγω δεν εχω δωσει ποτε milbemax τωρα ο καθενας πραττει οπως νομιζει


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Εγω δεν εχω δωσει ποτε milbemax τωρα ο καθενας πραττει οπως νομιζει

Sent from my new iPad using Tapatalk HD
Οταν εχει να κανει με την υγεια δεν πραττει ο καθενας οπως νομιζει αλλα οπως πρεπει.
Αυτο θελω να πιστευω εγω τουλαχιστον...
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Προφανως το οπως νομιζει, εχει να κανει με το τι του λεει ο κτηνιατρος του. Αν πχ στον "σταυρο" ο κτηνιατρος του πει να δινει χαπι καθε 3 μηνες και καποιος αλλος του πει καθε 6, ο "σταυρος" θα πραξει οπως αυτος πιστευει ειτε ακουγοντας τον δικο του κτηνιατρο ή καποιον αλλον κλπ κλπ.
Εγω εχω ακουσει/διαβασει ατομα να δινουν milbemax αλλα επειδη ο δικος μας κτηνιατρος εχει πει οτι δε χρειαζεται εδω που μενουμε, επιλεγω να ακουσω αυτον.

Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κι εγώ στην Αθήνα δεν έχω δώσει ποτέ milbemax. Δεν χρειάζεται, μου έχουν πει δύο κτηνίατροι που έχω ρωτήσει.
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ούτε εδώ έχουμε κίνδυνο για το σκουλήκι καρδιάς... Και όμως δίνω milbemax
Κι εγώ Milbemax δίνω αλλά μπορεί να τύχει π.χ. το καλοκαίρι να πεταχτώ προς Βόλο οπότε το κάνω και για αυτό το λόγο. Εσύ γιατί Milbemax?
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εκανα την ερωτηση γιατι εδωσα Milbemax πριν 1 μηνα.Την προηγουμενη φορα πριν 3 μηνες εδωσα Drontal.

Παιζει καποιο ρολο αν δινουμε διαφορετικη μαρκα χαπιου καθε φορα?Ειχα διαβασει κατι σχετικα με την ανθεκτικοτητα των παρασιτων οτι ειναι καλο να εναλλασουμε μαρκες χαπιου.


Ποια η διαφορα των 2 χαπιων?Καλυπτουν το ιδιο ποσοστο παρασιτων?
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Ανασύρω το θέμα γιατί θέλω να ρωτήσω πώς δίνουμε χάπι στο σκύλο. Μου έδωσε η κτηνίατρος να του χορηγήσω ένα χαπάκι αποπαρασίτωσης μεθαύριο αλλά ξέχασα να τη ρωτήσω τον τρόπο.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Την πρώτη φορά προσπάθησα με ψωμί που της αρέσει πολυ αλλα το έφτυσε επειδή το μυρισε.
Της δίνω ότι εχω μαζι με το χάπι ,κάτι που να εχει έντονη μυρωδια(γαλοπουλα,ζαμπον, κοτόπουλο)
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Κρατάς το κεφάλι με ήσυχο και γλυκό τρόπο , και με χάδια του ανοίγεις το στόμα . (Προηγουμένως κάνεις κάτι -προαιρετικά - για να δώσεις μια Χ διαφορετική "γεύση" στο χάπι . Εγω πχ το κάνω ενα γλύστριμα πάνω στο βούτυρο ) .
Έπειτα και με ανοιχτό το στόμα όπως είναι , κρατάς το χάπι και το βάζεις με μια γρήγορη κίνηση μέσα στο στόμα στην βάση της γλώσσας και απευθείας βγάζεις το χέρι και του κλείνεις το στόμα ωστε να μην το ανοίγει εύκολα .
Με κλειστό το στόμα όπως είναι , περιμένεις να το καταπιεί.

Η επιβεβαίωση οτι όντως το κατάπιε είναι το οτι με κλειστό στόμα κάποια στιγμή θα βγάλει λίγο έξω την γλώσσα , σαν να γλείφεται .

Με προσοχή πάντα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Συνήθως τα χάπια αποπαρασίτωσης έχουν ωραία γεύση και τα τρώνε σαν λιχουδιές. Αν όμως δεις και το φτύσει ανοίγεις το στόμα του σκύλου, ακουμπάς το χαπάκι βαθιά κοντά στην βάση της γλώσσας, όχι υπερβολικά βαθιά και το πνίξεις, κλείνεις το στόμα του και με το άλλο χέρι χαιδεύεις τον λαιμό του και το καταπίνει.
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Ο εύκολος και γρήγορος τρόπος είναι να του ανοίξεις το στόμα να βάλεις βαθιά το χάπι για να το καταπιεί. Αν δεν πιάνει αυτό, το καμουφλαρεις σε μια σούπερ λιχουδια η το ανακατευεις ολόκληρο η σε κομμάτια στο φαγητό. Βεβαιωσου όμως ότι το έφαγε.

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Ευχαριστώ παιδιά, με φοβίζει βέβαια αυτό το να του το βάλω στο στόμα , μην του κάνω κακό άθελά μου αλλά θα προσπαθήσω.