Χάπι για καλαζάρ


ltriantari

Member
12 Μαρτίου 2012
9
0
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα,
θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το χάπι που δίνουμε για το καλαζάρ.
Η σκυλίτσα μου είναι περίπου 3 ετών, πρώην αδεσποτάκι. Όταν την υιοθέτησα πριν 2 χρόνια την πήρα στειρωμένη και εμβολιασμένη αλλά δυστυχώς δεν της είχαν κάνει τεστ για λεϊσμανίαση :(. Προληπτικά η τότε κτηνίατρος μου συνέστησε να κάνουμε εξέταση και το αποτέλεσμα ήταν 1/400 και αρνητικό για ερλίχεια. Κάναμε θεραπεία με Milteforan και Ziloric των 100 γιατί είναι μικρόσωμη. Μετά από 4 μήνες λόγω ενός χτυπήματος που είχε πάθει όταν έτρεχε σαν παλαβή η τότε γιατρός μου, μας σύστησε τον ορθοπεδικό Δανούρδη και την πήγα εκεί. Μετά από εξετάσεις και την κλινική της εικόνα μου είπε να της κόψω τα χάπια γιατί το σκυλί δεν έχει τίποτα! Μάλιστα έστειλε και επίχρισμα από τα λεμφογάγγλια στο Πανεπιστήμιο στην Θεσσαλονίκη και βγήκαν και αυτά αρνητικά για καλαζάρ! Αυτές οι εξετάσεις έγιναν Απρίλιο 2010.
Το καλοκαίρι του 2011 παρατήρησα κάτι σαν πιτυρίδα στο δέρμα της και ενώ ήμουν στην Πάρο για διακοπές την πήγα στον κτηνίατρο και μόλις της έκανε το γρήγορο τεστ με το πλακάκι βγήκε αμέσως θετικό! Στο μεταξύ είχε χάσει και λίγο βάρος και δεν είχε και πολύ όρεξη. Γυρίζω Αθήνα, στον Δανούρδη κάνουμε πάλι εξετάσεις και μου λέει το σκυλί όντως έχει καλαζάρ και πολύ αναιμία και μένω άναυδη! Του είπα μάλιστα ότι ήταν πολύ κατηγορηματικός την προηγούμενη φορά και όλα τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά! Δεν μου απάντησε τίποτα. Κάναμε ένα μήνα ενέσεις Glugantine αν της γράφω και σωστά και ξεκινήσαμε πάλι το χάπι. Ευτυχώς από τις εξετάσεις τα νεφρά και το συκώτι δεν είχαν πειραχτεί!
Τον Οκτώβριο οι εξετάσεις της βγήκαν καλές και μου είπε ότι δεν θα της κάνει καθόλου εμβόλια :eek: !!! που μου φάνηκε περίεργο, επίσης ότι δεν χρειάζεται το χάπι για τα σκουλήκια!!!! Τέλος πάντων, την ξαναπήγα μέσα Φεβρουαρίου και μου κάνει εντύπωση που για την εξέταση του καλαζάρ δεν μου δίνει ποτέ τίτλο, μόνο θετικό μου λέει κάθε φορά και αναρωτιέμαι πως θα συγκρίνω αποτελέσματα αν δεν έχω νούμερο???? Την βρήκε μία χαρά τη μικρή, πάχυνε κιόλας αλλά εκεί που με έκανε να απορήσω πάλι είναι που μου είπε να σταματήσω τα χάπια!!! Οπουδήποτε έχω διαβάσει και έχω ρωτήσει τα χάπια δεν τα σταματάς τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο!! Ξέρω σκυλιά σε φιλοζωικές που κυριολεκτικά τα κρατάνε με αυτά τα χάπια!!! Και άλλοι τους τα δίνουν προληπτικά τους ζεστούς μήνες για την σκνίπα σαν προστασία.
Θα ήθελα τη γνώμη μας σχετικά με την θεραπεία και ειδικά με τα χάπια και τα αποτελέσματα που δεν δίνει ποτέ τίτλο.
Ευχαριστώ πολύ

:confused:
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δεν ξέρω να σου απαντήσω για όλα, αλλά μόνο και που έχεις αμφιβολίες για τον κτηνίατρο σου, είναι σημάδι πως πρέπει να πάρεις και 2η γνώμη.
Κανονικά πρέπει να σου δίνει τίτλο γιατί πως θα ξέρει πως τα πάει το σκυλί με την θεραπεία..
Επίσης ποτέ δεν έχω ακούσει να μην δίνουμε χάπι για σκουλήκια.

Καλώς ήρθες και εύχομαι περαστικα και αγύριστα στο σκυλάκι :)
 


ltriantari

Member
12 Μαρτίου 2012
9
0
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστώ!
Το κακό είναι ότι την έχω παλαβώσει στις εξετάσεις συν ότι μου έχουν φύγει ένας σκασμός λεφτά σε δύσκολες εποχές! Βέβαια για την υγεία της δεν τα υπολογίζω αλλά νοιώθω συχνά ότι όπου δουν καλαζάρ αρχίζουν και βαράνε αλύπητα!!! Ζήτησα 2η γνώμη και μου είπαν τουλάχιστον μέχρι να συμπληρωθεί ένας χρόνος να μην κόψω χάπι, όσο για τις επαναληπτικές εξετάσεις σκέφτομαι να πάω σε άλλον κτηνίατρο.... Για τα εμβόλια έχεις ακούσει να μην τα κάνουν σε ζώο που νοσεί??
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εννοείς το εμβόλιο για το καλαζάρ?
Ναι αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να μην νοσεί ο σκύλος για να το κάνεις...

Σίγουρα πάρε 2η γνώμη (αν θέλεις πες μας περιοχή ώστε να σου προτείνουν εκεί κοντά καλούς γιατρούς)!
 


ltriantari

Member
12 Μαρτίου 2012
9
0
ΑΘΗΝΑ
Όχι δεν εννοώ το εμβόλιο για το καλαζάρ, εννοώ τα ετήσια εμβόλια που κάνουμε, δεν μου τα έκανε τον Δεκέμβριο!
Μένω Ζωγράφου αν γνωρίζετε κάποιον καλό! γιατρό να μου προτείνετε. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η διάρκεια θεραπείας, στον δικό μας σκύλο κράτησε έξι μήνες. Παρ'όλο που βγήκε αρνητικός στους 4,5 περίπου μήνες, η θεραπεία συνεχίστηκε κανονικά μέχρι να περάσουν και οι έξι μήνες. Η κτηνίατρος μας τόνισε ότι δεν αποκτάει ανοσία κι ότι με ένα καινούριο τσίμπημα από μολυσμένη σκνίπα μπορεί να ξανακολλήσει.. Καλό είναι να κάνουμε εξέταση ανά έξι μήνες(το αργότερο) για να προλάβουμε μια πιθανή μόλυνση/επαναμόλυνση το γρηγορότερο δυνατό.

Η διάγνωση του δικού μας έγινε τέλη Αυγούστου, κι είχε χάσει κι αυτός κάποιο βάρος, όμως το πιό πιθανό είναι να έφταιγε η μειωμένη όρεξη λόγω ζέστης.

Νομίζω ότι πρέπει να μάθεις αν ο/η κτηνίατρος κάνει τέστ με τίτλο κι απλά δεν σας δίνει το αποτέλεσμα ή αν κάνει το σναπ τεστ. Δεν είμαι σίγουρη αν τα σναπ τεστ θα βγουν ποτέ αρνητικά από τη στιγμή που ο σκύλος έχει μολυνθεί στο παρελθόν...

Αν εμπιστεύεσαι τον/την κτηνίατρο που πηγαίνεις, του/της εξηγείς ότι θέλεις πιό αναλυτικά το τι γίνεται. Αν δεν τον/την εμπιστευεσαι, αλλάζεις κτηνίατρο...

Στα υπ'όψιν ότι οι κτηνίατροι αντιμετωπίζουν όλα τα είδη των ανθρώπων στην καθημερινότητά τους. Υπάρχει περίπτωση να είναι πολύ καλός αλλά να μην είναι πολύ επεξηγηματικός εκτός κι αν του γίνουν συγκεκριμένες ερωτήσεις..

edit: περαστικά κι αγύριστα κι από'μένα
 
Last edited:


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Όχι δεν εννοώ το εμβόλιο για το καλαζάρ, εννοώ τα ετήσια εμβόλια που κάνουμε, δεν μου τα έκανε τον Δεκέμβριο!
Μένω Ζωγράφου αν γνωρίζετε κάποιον καλό! γιατρό να μου προτείνετε. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :)
Πάνος Μαραφέλιας
τηλ. 2107782981
Πηγαίνω τα τελευταία 10 χρόνια. Μέχρι στιγμής πιστεύω ότι είναι πολύ καλός.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Οσο ένα σκυλί είναι υπό οποιαδήποτε φαρμακευτική θεραπεία, δεν γίνονται τα στάνταρ εμβόλια.
 


maria-rocky

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2012
69
0
ΜΕΓΑΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Καλησπέρα και απο μένα...Πριν 3 βδομάδες περιπου αντιμετώπισα το ίδιο και τα παιδια απο δω με βοηθησαν πολυ..Λοιπον το πρωτο τεστ που έκανα ηταν με την eliza που βγήκε θετικος-ίχνος οπως μου πε η γιατρός και μου δωσε zilapour/milteforan.Δεν του δωσα τιποτα γιατι αμεσως την επομενη εκλεισα ραντεβου με άλλη γιατρο όπου πηγαινει τα δείγματα στο εργαστηριο Κοντος.Οντως μου τα έβγαλε αρνητικά και καλααζαρ και ερλειχια.Τωρα...Σαφώς το θετικό που μου βγαλε με εχει κάνει άνω κάτω αλλά....Αρχες Απριλιου θα πάω να κάνω pcr και θα ξανακάνω μέθοδο eliza να δω τι παιζει....Ανεβηκαν οι ενδείξεις?Κατέβηκαν???τι γινεται με αυτην την μεθοδο που κανεις σχεδον δεν την χρησιμοποιει και μας τσακιζουν?Το σιγουρο ειναι πως όλοι οι γιατροι μου ειπαν (και ρωτησα σιγουρα 10)πως ακομα και με μηδαμινα ποσοστά ,ακόμα και με 1/100 δεν δίνουν θεραπεια γιατι περιμένουν τον επομενο μήνα στην επόμενη επανεξεταση.Αν ειναι 1/200 ξεκιναει θεραπεια..Αναλογα βεβαια και την ηλικια και την κατασταση του τετράποδου φίλου μας...Αν επιτρέπεται σε πιο εργαστηριο στο έκανε??
 


ltriantari

Member
12 Μαρτίου 2012
9
0
ΑΘΗΝΑ
@kritikopoula τον έχω ρωτήσει επανειλημμένα και δεν μου είπε, απλά χαμογέλασε όταν ρώτησα τι μέτρο σύγκρισης θα έχω χωρίς τίτλο, δεν βγάζω άκρη και δεν μου άρεσε το 1ο λάθος που μας κόστισε χρόνο και μετά που είπε να διακόψουμε το χάπι. Ευχαριστώ πολύ πάντως!
 


ltriantari

Member
12 Μαρτίου 2012
9
0
ΑΘΗΝΑ
@irma το πρώτο μου σκυλί το πήγαινα 14 χρόνια στον Πάνο, λίγους μήνες όμως πριν πεθάνει η Ρόζα μας και ενώ περίμενα για εξέταση, το σκυλί έπαθε επιληψία, με κατούρησε, έκανε σπασμούς και όταν μπήκα μέσα για τα εμβόλια μου τα έκανε κανονικά και δεν ασχολήθηκε καθόλου με το περιστατικό που του περιέγραψα :-(. Δεν ξέρω, άνθρωποι είναι και αυτοί και κάνουνε λάθη αλλά αυτό είχε συνέπειες για μένα δυστυχώς, ευχαριστώ πάντως!
 


ltriantari

Member
12 Μαρτίου 2012
9
0
ΑΘΗΝΑ
@maria-rocky Ο Δανούρδης έχει δικό του εργαστήριο που κάνει τις εξετάσεις. Αν δεις παραπάνω έστειλε και δείγμα από λεμφογάγγλια στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και μου απάντησαν αρνητικά (σημ. στην απάντηση έγραφαν άλλα για άλλα, σκύλος 7 ετών!) και όταν ρώτησα με διαβεβαίωσαν ότι είναι τα σωστά αποτελέσματα!! Τι να πω? Η αλήθεια είναι ότι έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη μου!
 


maria-rocky

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2012
69
0
ΜΕΓΑΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
@maria-rocky Ο Δανούρδης έχει δικό του εργαστήριο που κάνει τις εξετάσεις. Αν δεις παραπάνω έστειλε και δείγμα από λεμφογάγγλια στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και μου απάντησαν αρνητικά (σημ. στην απάντηση έγραφαν άλλα για άλλα, σκύλος 7 ετών!) και όταν ρώτησα με διαβεβαίωσαν ότι είναι τα σωστά αποτελέσματα!! Τι να πω? Η αλήθεια είναι ότι έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη μου!
Αστα να πάνε ...και μένα μία απο τα ίδια...Εγω θα του κάνω Pcr και ξανά eliza...ενω ολοι μου ειπαν μακρυα απο snap test μονο που ειδα θετικό τρελάθηκα....Αν δεν δειξει και αυτη η παλιομέθοδος αρνητικό δε θα ηρεμισω..Λες και το κάνουν επιτηδες....Σαν να βλέπουν λυσσαρες νύφες...
 


ltriantari

Member
12 Μαρτίου 2012
9
0
ΑΘΗΝΑ
δεν σου λέω ότι σε γδύνουν στεγνά μόλις δουν καλαζάρ, γίνεται τρελό πάρτυ με την κωλοαρρώστια. Μόνο ο γιατρός που πήγα στην Πάρο ήταν μάγκας και μου τα είπε όπως είναι! Και μου τόνισε μάλιστα μην αρχίσεις και κάνεις την μία εξέταση και την άλλη εξέταση γιατί είναι καθαρά για να σου πάρουν λεφτά! Μου είπε ακριβώς την θεραπεία και ήταν πολύ λιτός και σωστός! Δυστυχώς μετακόμισε από αθήνα και πήγε μόνιμα Πάρο και η πλάκα είναι ότι παλιά ήταν στην περιοχή μου :-/
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κοίτα, δεν ξέρω τον άνθρωπο οπότε δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη, πάντως, αν δε νιώθεις καλυμμένη, κάνε μια έρευνα, να βρείς ένα κτηνίατρο που να μπορείς να εμπιστευτείς και να σε καλύπτει με τις απαντήσεις στις απορίες σου...
 


Blair Waldorf

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2012
45
0
greece
Οταν μια φορα το σκυλι σου νοσησει απο την ασθενια αυτη, μετα κατα πασα πιθανοτητα τα αποτελεσματα που θα λαμβανεις απο τα snap test θα ειναι παντα θετικα...... Πρεπει να γινεται εργαστηριακος ελεγχος σε τετοιες περιπτωσεις και οχι με snap που στην τελικη βγαινουν πιο ακριβες απο τις αλλες..

Και επισης αλλαξε γιατρο γρηγορα,,,!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Να κάνω μια ερώτηση εκτός και εντός θέματος για να δω αν τα έχω καλά μέσα στο κεφάλι μου:

Πάω το σκύλο και του κάνω εξετάσεις, αν βγει αρνητικός του κάνω επιτόπου το εμβόλιο και ησυχάζω για πάντα ή πρέπει να γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα;
Κι αν βγει θετικός ακολουθώ την ανάλογη θεραπεία;
 


ltriantari

Member
12 Μαρτίου 2012
9
0
ΑΘΗΝΑ
Να κάνω μια ερώτηση εκτός και εντός θέματος για να δω αν τα έχω καλά μέσα στο κεφάλι μου:

Πάω το σκύλο και του κάνω εξετάσεις, αν βγει αρνητικός του κάνω επιτόπου το εμβόλιο και ησυχάζω για πάντα ή πρέπει να γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα;
Κι αν βγει θετικός ακολουθώ την ανάλογη θεραπεία;
Δυστυχώς εγώ δεν γνωρίζω να σου απαντήσω :-(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Να κάνω μια ερώτηση εκτός και εντός θέματος για να δω αν τα έχω καλά μέσα στο κεφάλι μου:

Πάω το σκύλο και του κάνω εξετάσεις, αν βγει αρνητικός του κάνω επιτόπου το εμβόλιο και ησυχάζω για πάντα ή πρέπει να γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα;
Κι αν βγει θετικός ακολουθώ την ανάλογη θεραπεία;
Εμβόλιο κατά του Καλαζάρ
Ερωτηση για το εμβολιο το Καλαζαρ
Εμβόλιο "Καλαζάρ"...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δυστυχώς, ούτε με το εμβόλιο ησυχάζεις για πάντα :(
 
Last edited by a moderator:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight