Χαιρεται!!


vetaki

Active Member
3 Μαρτίου 2010
26
0
Καλησπερα! Ειμαι η Βετα και ειμαι κι εγω νεο μελος! Εχω ενα γαλλικο μπουλντογκ, τον Σπιθα. Ειναι 1,5 χρονων, ασπρομαυρος και καθαροαιμος! Παλευω να του βρω μια νυφη!!!:):):)
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
χμμμμμμμμμ!
δεν μπορω να βρω τωρα τα σχετικα θεματα αλλα ειμαι σιγουρος πως θα τα ακουσεις συντομα....:)
 








Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Το link που σου παρέθεσε ο Dimitri$ το με τίτλο "γιατι ΔΕΝ ζευγαρωνουμε τα σκυλια " το είδες?
Εκεί πήγαινε το καλό διάβασμα, όχι γενικώς... :rolleyes:

Επίσης σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum

- Δεν επιτρέπονται αγγελίες ζευγαρώματος και πώλησης σκύλων από ιδιώτες παρα μόνο από εκτροφείς.
Όταν λες ότι ο Σπίθας παιδεύεται, τι εννοείς? Αν εννοείς ότι θέλει να ζευγαρώσει και δεν μπορεί, αυτό δεν είναι κάτι που θα περάσει ζευγαρώνοντάς τον (ούτε είναι αρκετός λόγος για να το κάνεις). Για παραπάνω λεπτομέρειες διάβασε το link και αν έχεις απορίες ευχαρίστως τις συζητάμε.

Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα και γενικώς :)
 


vetaki

Active Member
3 Μαρτίου 2010
26
0
Ναι αμε το καταλαβα. Ηδη ξεκινησα το διαβασμα!! Θελει να ζευγαρωσει αλλα δεν μπορω να βρω θηλυκο σκυλακι. Προσπαθησε μια φορα και δεν τα καταφερε! Οταν λεω οτι παιδευεται εννοω οτι θελει-εχει ορμες. Και δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να καταφυγω στη στειρωση.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Αν δεν θέλεις να τον στειρώσεις, απλά μην το κάνεις. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να ζευγαρώσει. Αν ήταν κάθε φορά που ο κάθε Σπίθας έχει ορμές να πρέπει να ζευγαρώσει κιόλας... Φαντάζεσαι τι θα γινόταν?

Για να μην σου κόβω το διάβασμα όμως, και να μην επαναλαμβάνω όσα ήδη γράφονται εκεί σε αφήνω να το διαβάσεις όλο και να μας πεις τη γνώμη σου μετά :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Παρτο αλλιως Βετα!

Καλως Ηρθες!!!

Περαν του ζευγαρωματος νομιζω οτι ο σκυλακος σου δεν ειναι καθαροαιμος!

Εχω αυτην την διαισθηση να το πω...υποψια να το πω...σιγουρια θα το πω?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Καλωσήρθες!
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο η καθαροαιμία. Το πρόβλημα είναι τι κουτάβια και με τι προβλήματα υγείας θα βγούν. Όπως ίσως ξέρεις - ή δεν ξέρεις - πρόκειται για φυλή με πολλά και αρκετά προβλήματα υγείας (αναπνευστικό, σπονδυλική στήλη, patella, αλλεργίες...). Εδώ ψάχνουμε τους εκτροφείς με τη λούπα για να πετύχουμε γαλλικό με εξετάσεις υγείας των γονέων ώστε να αποφύγουμε αυτά τα προβλήματα.
 






vetaki

Active Member
3 Μαρτίου 2010
26
0
απο την Κυπρο τον πηρα απο εκτροφεα. οι γονεις του ειναι πρωταθλητες εκει. εχει το pedigree και το tatoo στο αυτι. χρειαζεται κατι αλλο για να αποδειξουμε οτι ενα σκυλακι ειναι καθαροαιμο? αν ναι τοτε με κοροιδεψε.. :S
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εφόσον τον πήρες από εκτροφέα (σοβαρό πάντα μιλάμε!) τότε και ο εκτροφέας θα είναι σε θέση να σου πει αν το σκυλί είναι κατάλληλο για αναπαραγωγή. Επαναλαμβάνω όμως, εξετάσεις έχει το σκυλί για αυτό?
 








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ειναι υγιεστατος!!! Καλως σε βρηκα epicafan!
Έχεις κάνει σχετικές εξετάσεις? Μιλάω πάντα για "πιθανές παθήσεις" που θα πρεπε να αποκλείουν σκύλους από την αναπαραγωγή.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ναι αμε. ολες τις απαραιτητες εξετασεις εχει κανει!
Τι ακριβώς? Ψάχνομαι κι εγώ για τη δικιά μου (όχι για αναπαραγωγή αλλά για άλλους λόγους) αλλά δεν πολυβγάζω άκρη.