Χαιρετισμός ενός νέου μέλους


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Θέλουν ένα χτένισμα κάθε μέρα, εγώ το συνδύαζα με τις βόλτες μας. Μετά τη μεγάλη βόλτα επειδή πάντα μάζευε ότι κυκλοφορούσε σε χορταράκι, τον χτένιζα. Γενικά να ξέρεις οτι το τρίχωμα τους ειναι σαν μαγνήτης, μαζεύει τα πάντα!
Μπάνιο τον έκανα κάθε 3 μήνες περίπου, όταν τον πήγαινα για stripping. Στο ενδιάμεσο τον καθάριζα με νερό και μηλόξυδο! Δεν μύριζε ποτέ!
 
  • Like
Reactions: d-friend


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Θέλουν ένα χτένισμα κάθε μέρα[...]
Μπάνιο τον έκανα κάθε 3 μήνες περίπου, όταν τον πήγαινα για stripping. Στο ενδιάμεσο τον καθάριζα με νερό και μηλόξυδο! Δεν μύριζε ποτέ!
Το καθημερινό χτένισμα ακούγεται μια χαρά γιατί είναι μιας μορφής χάδι πιστεύω για το πλασματάκι. Το νέρο με το μηλόξυδο ωραία ιδέα.. θα απωθούσε και τα παράσιτα! Σε τι μορφή; Σπρέι; Το σκυλί, ανέχεται εύκολα τη μυρωδιά του μηλόξυδου; Το στριπινγκ, αν κατάλαβα καλά είναι η αφαίρεση των "τζιβών"; Κανονικό κούρεμα δεν έπεφτε; Τα τελευταία, το γενικότερο γκρούμινγκ δηλαδή, δεν είναι κάτι που με καθοδήγηση, λίγη εξάσκηση και με τον κατάλληλο εξοπλισμό θα μπορούσε κανείς να κάνει και μόνος; Υπόψιν, πιάνουν τα χέρια μου γενικά σε χειροτεχνίες κλπ, και έχω καλό μορφολογικό κριτήριο.
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Schnauzer?????? ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!!!!!![...]αν πάρεις απο Ελλάδα, θα μιλήσεις παρα πολύ με τους εκτροφείς, θα δεις τους γονείς, θα ασχοληθείς μαζί τους. Μη βιαστείς
Πιστεύεις ότι υπάρχουν καλοί εκτροφείς αυτής της ράτσας στην Ελλάδα. Μου ανέφερε ήδη δύο ο φίλος Rodriguez.
Εσύ το είχες πάρει από εδώ, ή από το εξωτερικό; Το δεύτερο που ακούγεται μάλλον περίπλοκη υπόθεση, με πολλά έξοδα και πρακτικά προβλήματα.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
  • Like
Reactions: d-friend




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Πιστεύεις ότι υπάρχουν καλοί εκτροφείς αυτής της ράτσας στην Ελλάδα. Μου ανέφερε ήδη δύο ο φίλος Rodriguez.
Εσύ το είχες πάρει από εδώ, ή από το εξωτερικό; Το δεύτερο που ακούγεται μάλλον περίπλοκη υπόθεση, με πολλά έξοδα και πρακτικά προβλήματα.
Υπάρχουν εκτροφείς στην Ελλάδα με παρουσία σε εκθέσεις. ο Ορέστης ήταν απο Έλληνα εκτροφέα.
Ο επόμενος μου σκύλος θα είναι απο το εξωτερικό αλλά δεν θα ειναι miniature schnauzer. Δεν θεωρώ οτι είναι περίπλοκη υπόθεση... Όσον αφορά τα έξοδα ναι έχεις τα έξοδα μεταφοράς αλλά δε βρίσκω πρακτικά θέματα να υπάρχουν!
 
  • Like
Reactions: d-friend


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Καλώς σε βρήκα! Να χαίρεσαι το Schnauzerάκι σου καθώς και τα υπόλοιπα τετράποδα που από ότι κατάλαβα έχεις! Μια και είσαι κι εσύ λοιπόν Μαμά Σνάουζερ (και πιθανότατα γνώστης) όπως ο Rodriguez (Μπαμπάς Σνάουζερ.. μην παρεξηγηθούμε), μήπως θα μπορούσες να μου διευκρινίσετε κάτι, μορφολογικής περισσότερο φύσεως; Αλλού βλέπω φωτογραφίες προτύπων με κομμένα σαν Ρόττι μικρά μυτερά αυτιά και κομμένη ουρά (να πω την αμαρτία μου, από άποψη καθαρά αισθητική το προτιμώ), και αλλού όχι.. Ακόμα βλέπω και κάποια με κομμένη ουρά αλλά όχι αυτιά. Κάπου έπεσε το μάτι μου διαβάζοντας, ότι αυτοί οι.. "ακρωτηριασμοί" θεωρούνται παράνομοι στην Ευρωπαϊκή ένωση. Τα δικά σας πως είναι; Προσωπικά τι πιστεύεται; Είναι κι εκείνο το παιδικό τραγουδάκι που λέει "πήγε η γάτα στο χορό, και δε χόρευε καλά, και της κόψαν την ουρά.." το κάνει να ακούγεται σαν τρομερή και άδικη τιμωρία.. Από την άλλη, ίσως για τη γάτα η ουρά είναι σημαντικότερο και αναπόσπαστο στοιχείο της εικόνας και της λειτουργίας της, περισσότερο από ότι στο σκύλο.. Είναι μάλλον ένα ηθικό πρόβλημα. Από την άλλη σου λένε μπρος στα κάλη, τι είναι ο πόνος! Εδώ ολόκληροι λαοί ακόμα και στο Δυτικό κόσμο κάνουν και περιτομή σαν το μικρό Χριστούλη και μια χαρά όλα.. Εσείς τι πιστέυετε;
@dnassib το "είδωλο" της γειτονιάς θυμάσαι αν έχει κομμένα αυτιά-ουρά;

Επέστρεψα για ενημέρωση, πολλά τα θέματα ας τα πάρουμε απο αυτό το ερώτημα περί ουράς, εγώ κατά την προσωπική μου άποψη δεν πρέπει να κόβεται η ουρά γιά πολλούς λόγους (ισσοροπία, απολήξεις νεύρων/τενόντων κλπ) επίσης η ουρά είναι μέσο επικοινωνίας και έκφρασης.
A dog can express more with his tail in minutes, than his owner can express with his tongue in hours. – Author Unknown
Παρακάτω στη περιποίηση δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης και εγώ στο ψάξιμο είμαι υπάρχουν μέλη που τα ξέρουν καλύτερα άμα ρίξεις μια ματιά στην ενότητα φυλές θα δείς, αλλά αυτή η ράτσα θέλει την περιποίηση τριχώματος άμα ψαχτείς μπορείς να μάθεις.
Σημαντικό δηλώνω λάτρης όλων των σκύλων, απλά επέλεξα αυτή την ράτσα (σναουτσερ) λόγω τρίχας να μην έχω παρατράγουδα στο σπίτι, επειδή θέλω να αράξω στον καναπέ να δώ καμμιά σειρά και να είναι ο σκύλος δίπλα μου και όχι στο μπαλκόνι.
Παρακάτω από χαρακτήρα ο δικός μου είναι "λίγο" ομιλητικός έπρεπε κανονικά να τον φωνάζω Lemmy (Kilmister) στο σπίτι δεν γαυγίζει του το κόψαμε νωρίς μην ενοχλούμε την πολυκατοικία, εξω με τον κόσμο σε ανθρώπους το δουλεύω, άμα είναι σε μέρη με πολυκοσμία δεν γαυγίζει.
Από εκτροφείς μπορείς να βρείς απο τον ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ | THE KENNEL CLUB OF GREECE
είναι o Δανίκας δεν έχει ιστιοσελίδα έχει facebook και η dominion kennel, μπορείς να δηλώσεις ενδιαφερόμενος και μπορείς να ζητήσεις pet quality όχι show (να γλυτώσεις κάνα φράγκο)
Τώρα στο θέμα ρατσάτο vs ημίαιμο μπορεί το ημίαιμο να βγεί πιο υπάκουο και πιο καλός σύντροφος ανάλογα πόσο θα δουλέψεις μαζί του.
 
  • Like
Reactions: d-friend


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Νωρίτερα μίλησα με γνωστό για τις διακρίσεις του Έλληνα εκτροφέα mini Schnauzer, και ο άνθρωπος φάνηκε ιδιαίτερα αξιόπιστος, γνώστης, να αγαπάει αυτό που κάνει, και από κάθε άποψη σοβαρός επαγγελματίας.. Το οικονομικό βέβαια έτσουξε! Κάτω από 800άρικο δεν παίζει να βρω από εκεί σκυλάκι.. Mου το ξεκαθάρισε και δεν τόλμησα να πω τίποτα. Λογικό και αναμενόμενο είναι αυτό βέβαια. Τα πετ σοπ που πουλάνε στο 450άρικο τα απέκλεισα για τους γνωστούς σε όλους μας λόγους, οπότε το μόνο που μου απομένει να κάνω, είναι υπομονή και αποταμίευση..! Είπαμε, εν καιρώ.. Απλά μάλλον με όλα τα σκυλάκια εδώ ενθουσιάστηκα λίγο παραπάνω, και μπήκα στον πειρασμό για αυτό το διερευνητικό μάλλον τηλεφώνημα. Ένα από τα ωραία στην υπόθεση είναι ότι αγοράζοντας από εκεί κουταβάκι, όλα τα έξοδα (τσιπ, εμβόλια κλπ) συμπεριλαμβάνονται στην αρχική τιμή, ενώ επιπλέον ο ίδιος είναι διατεθειμένος να με μάθει πως να γκρουμάρω το σκυλί, κάτι που επιβάλλεται σύμφωνα με τον εκτροφέα, ώστε ενισχύσει το μεταξύ μας δεσμό και που θα έκανα ευχαρίστως. Έτσι , εξάλλου, θα γλίτωνα και τα έξοδα του «κομμωτηρίου». Ακόμα, για οτιδήποτε άλλο μπορεί να χρειαστεί ή να προκύψει με το σκυλάκι, ο εκτροφέας θα είναι πάντα διαθέσιμος για να προσφέρει τις γνώσεις κα τις συμβουλές του. Ο συγκεκριμένος μάλλον με έχει πείσει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95