Χαρίζεται ημίαιμη τσοπανούλα


Status
Κλειδωμένο θέμα

mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Βρέθηκε στον Αγ.Στέφανο. Μοιάζει να είναι περίπου 7 μηνών, αλλά το έχει το μπόι της. Νταρντανοτσοπανούλα :p Ομορφούλα και τσαχπινούλα...όλο ανάσκελα είναι ;) Δείχνει να τα πηγαίνει εξαιρετικά με άλλους σκύλους και με τους ανθρώπους. Μέχρι στιγμής, είναι πολύ ήσυχη, δεν λερώνει μέσα και μια χαρά αδιαμαρτύρητα, δέχτηκε το crate.
Δεν φοράει κολλάρο και φυσικά δεν είναι τσιπαρισμένη. Αν παρ'όλα αυτά, κάποιος την έχασε και την ψάχνει:
[email protected]
Τηλέφωνο: 6944903025
Αν φυσικά δεν βρεθεί ιδιοκτήτης, είναι διαθέσιμη προς υιοθεσία :)






 












sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κούκλα είναι...
Αλλά να προσέξετε λίγο που θα πάει...γιατί βλέπω..Καυκασο-σαρπλανινατσο-χρώματα....
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ομορφη η αρκουδιτσα! Καλοτυχη να ειναι!

* Η ηλικια της δε μου φαινεται πολυ σωστη. Τα δοντια δεν εχουν το αστραφτερο λευκο ενος κουταβιου 7 μηνων....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Λίγα λόγια για τον χαρακτήρα της.
Εξιστορεί η κοπέλλα που την φιλοξενεί και όπου "χοντρός", θα έχετε στο μυαλό σας, έναν μεγάλο μαύρο πολύ μαλλιαρό Ρώσσο...
:p

Με ανθρώπους είναι επικινδύνως φιλική, βέβαια με αυτούς που δεν ξέρει είναι επιφυλακτική, δηλ. πρώτα τσεκάρει την κατάσταση (αυτό εγώ το θεωρώ μεγάλο +) αλλά καθόλου φοβική. Επίσης μόλις τσεκάρει από κει και πέρα είναι γυρνάω κοιλίτσα, θέλω χαδάκια κλπ
Γαυγίζει άμα ακούσει κάποιο ασυνήθιστο θόρυβο και γρυλλίζει επίσης. Επίσης μόλις δώσει αλερτ ο χοντρός ακολουθεί με γαυγίσματα και γρυλλίσματα.
Πιστεύω ότι για προειδοποίηση είναι κατάλληλη. Όμως δεν πιστεύω ποτέ ότι θα φτάσει να αρπάξει άνθρωπο, αυτό δεν παίζει με τίποτα… Εμένα μου πιάνει το χέρι μέσα στο στόμα της αλλά ΠΟΛΥ μαλακά, είναι μια τρυφερή κίνηση….Δεν έχει ΠΟΤΕ διανοηθεί να μου γρυλλίσει ή να με δαγκώσει, ακόμα και όταν την ψέκασα με το απαισιότατο frontline….
Σπρώχνει συνέχεια με το κεφαλάκι της το χέρι για χάδια!

Τώρα με τα σκυλιά:
Είναι παιχνιδιάρα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, δεν θέλει καυγάδες, δηλ. την πρώτη μέρα που την έβαλα σπίτι, επειδή την ζόριζε ο χοντρός, του έκανε 2-3 διορθώσεις προειδοποιητικές, μπήκε ο άλλος στη θέση του και τελείωσε το πανηγύρι.
Όμως είναι και κυρίαρχη πολύ…Τον βάζει κάθε μέρα από κάτω, τα δέχεται ο βλάκας, τι να πω, άντρας είναι….Τον καβαλάει όμως κανονικότατα…
Μετά σηκώνεται και λυσσάνε…Αρχίζουν τις μασελιές στον αέρα…Πάντα όμως στο πλαίσιο παιχνιδιού…όλο αυτό μέχρι να κρεμάσουν γλώσσα…μετά ταβλιάζονται δίπλα δίπλα…
Με αντικείμενα, είναι κτητική κάπως…τα βάζει μπροστά στα πόδια της και τα φυλάει, άμα κάνει πως πλησιάζει ο χοντρός βγάζει πνιχτό γουφ, πίσω και σ’έφαγα…με καλά κοινωνικοποιημένα σκυλιά που σέβονται τα όρια το ένα του άλλου, και που γνωρίζουν τη γλώσσα σώματος δεν θα έχει κανένα πρόβλημα…

Και με την τροφή της είναι κτητική, μόνο όμως σε σχέση με τον Dante, με εμένα όχι, μπορώ να της την πάρω όποτε θέλω…
Επίσης σέβεται και η ίδια τον Dante, δεν τολμάει να του πάρει κόκκαλο από το στόμα…κάθεται παραπέρα.
Το βράδυ κοιμόμαστε όλοι μαζί και η κυρία την πέφτει πρώτη….Χτες έκλαιγε στον ύπνο της και έβγαζε κάτι σπαρακτικές κραυγούλες, μάτωσε η ψυχή μου….

Τέλος θέλω να συμπληρώσω κάτι απίστευτο, σε κοιτάει μέσα στα μάτια….συνέχεια….σαν να θέλει να σε καταλάβει….Μιλάμε ΜΕΣΑ στα μάτια, είναι τρομερό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αχ, τ’ ακούς χοντρέ που ξοδέψαμε ΤΟΟΟΟΟΣΟΥΣ μεζέδες για να μάθεις το ρημάδι το LOOK???????????

Αυτά…Ελπίζω να βοήθησα….:)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το κορίτσι μας είναι ακόμα στην αναμονή.

Βέβαια η πικρή αλήθεια είναι, πως η μόνη προώθηση που της γίνεται μέχρι στιγμής, είναι μέσω του φόρουμ.
Δεν το έχω πάρει ακόμη απόφαση, για...παραέξω.
Τελικά είναι όντως μεγαλύτερης ηλικίας. Περίπου 18 με 20 μηνών, λένε οι γιατροί της.
Στειρώθηκε, ξεπέρασε και μια μικρή κακοτυχία λόγω της επέμβασης, που μας καθυστέρησε στην ανανέωση της αγγελίας της, τσεκαρίστηκε για ερλίχεια/καλαζάρ και είναι υγιέστατη και παραμένει με όσα έχει περάσει, ένα γλυκύτατο και απόλυτα συνεργάσιμο κορίτσι.

Χαρά Θεού...:)
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Το κορίτσι μας είναι ακόμα στην αναμονή.

Βέβαια η πικρή αλήθεια είναι, πως η μόνη προώθηση που της γίνεται μέχρι στιγμής, είναι μέσω του φόρουμ.
Δεν το έχω πάρει ακόμη απόφαση, για...παραέξω.
όταν το πάρεις, ενημέρωσε για να το κάνουμε κανένα share και εμείς! Μακάρι να βρεθεί κάποιος είναι αξιαγάπητο σκυλί !
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
αν ειχα χωρο, χρονο και εμπειρια θα ηταν οτι επρεπε για να μεγαλωσει την αγελη μας!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Για τον χώρο δεν έχω να σου πω κάτι. Για μένα προσωπικά, είναι ένα θέμα που δεν υφίσταται.
Χρόνο έτσι κι αλλιώς επενδύεις και στον άλλο σκύλο σου. Αρα, όταν ασχολείσαι με τον έναν, μπορείς να ασχοληθείς και με τον άλλον.
Εμπειρία, είναι από τα σκυλιά που δεν απαιτείται να έχεις. Είναι ιδιαίτερα καλότροπη.

underdog αυτά δεν τα γράφω μόνο για σένα, αλλά και για όποιον τυχόν μπορεί να κολλήσει, στα ίδια "προβλήματα" που κολλάς κι εσύ.
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
mareco.... μακαρι να ηταν οπως τα λες!!!
αλλα πραγματικα, δεν π-ρ-ο-λ-α-β-α-ι-ν-ω και οταν δεν ειμαι αρκετα σιγουρος οτι θα ανταποκριθω στις αναγκες και των 2 σκυλων δε μπορω να προχωρησω σε ενα τετοιο βημα!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Είναι απολύτως σεβαστή η γνώμη σου και κυρίως ο προβληματισμός και η επιθυμία σου, να τα κάνεις όλα σωστά. Η αν θέλεις, ποιοτικά και όχι ποσοτικά.

Χάριν της συζήτησης όμως και μόνο...
Εγώ, έχω ήδη δύο σκυλιά. Και κατά καιρούς και τρία και τέσσερα
Και μάλιστα, κυρίως κουτάβια. Οπότε έχω άποψη επί αυτού :)
 




Status
Κλειδωμένο θέμα